Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 16 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Adulás - vedlésszám

Adulás - vedlésszám

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Ivarhatározás
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
egypokos
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 13. Szomb., 07:47    Hozzászólás témája: idéz

Rolcsee írta:
Minden fajnál változó, hogy mikor adul be. Akik már ismerik az adott fajt, azok tudják, hogy milyen méretekkel és hány vedlésesen adul be egy pók és abból tudnak következtetni (és még sokszor az sem pontos, mert testvérek közt is lehet 1 vedlés eltérés, vagy pár centi különbség). Szóval egy mezei kezdő pókász, akinek van egy 11 vedléses smithije, nem fogja tudni külső jelekből kitalálni, (legalábbis én nem tudok ilyenről) hogy a pókja sub-e, vagy semi. Maximum utólag tud következtetést levonni. Ha 14 vedlésesen be adul a nősténye, akkor tudni fogja, hogy 12 vedlésesen az a faj, valószínűleg semi. Szóval sok pók kinevelése után lehet ezt már rutinból megállapítani, addig marad mások tapasztalata és a gugli.

A guglit végignyálaztam, de túl sok mindent nem találtam. Persze lehet, hogy csak türelmetlen voltam és hamar feladtam. Hát akkor megvárom a hím parám adulását aztán utólag majd jóval okosabb leszek. és tudni fogom, hogy mit látok a mostani vedlésen Nagyon boldog

Köszi a választ!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Rolcsee
Öreg Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 13. Szomb., 07:10    Hozzászólás témája: idéz

Minden fajnál változó, hogy mikor adul be. Akik már ismerik az adott fajt, azok tudják, hogy milyen méretekkel és hány vedlésesen adul be egy pók és abból tudnak következtetni (és még sokszor az sem pontos, mert testvérek közt is lehet 1 vedlés eltérés, vagy pár centi különbség). Szóval egy mezei kezdő pókász, akinek van egy 11 vedléses smithije, nem fogja tudni külső jelekből kitalálni, (legalábbis én nem tudok ilyenről) hogy a pókja sub-e, vagy semi. Maximum utólag tud következtetést levonni. Ha 14 vedlésesen be adul a nősténye, akkor tudni fogja, hogy 12 vedlésesen az a faj, valószínűleg semi. Szóval sok pók kinevelése után lehet ezt már rutinból megállapítani, addig marad mások tapasztalata és a gugli.
egypokos
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 12. Pént., 22:46    Hozzászólás témája: idéz

Toto írta:
A választ a GY.I.K.-ban megtaláljátok.

http://www.arachnida.hu/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=2&categories=#6

Természetesen olvastam a GYIK-ot, de nem találtam a választ.... De az is lehet, hogy rosszul tettem fel a kérdést. (Vagy egyszerűen csak szelektív vak vagyok Sokkolt )

Tudom, hogy mi változik pl. a hímnél aduláskor, és azt is tudom, hogy mit jelent a semi adult és subadult kifejezés. Arra nem találtam választ, hogy ez miből látszik? Az, hogy beadul egy pók, egyértelmű, erről orrba-szájba lehet olvasni. De honnét tudom, sub- vagy esetleg semi adult? Van valami egyértelmű jele ennek, vagy csak tipp... K?rd Pl. hím esetén a 10. vedlést egy talajlakónál "automatikusan" nevezik semi adultnak? Mivel "általában" a 12. vedlésnél adulnak?

Bízom benne, hogy most jól tettem fel a kérdést Forg? szemek
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2013 Ápr. 12. Pént., 21:45    Hozzászólás témája: idéz

egypokos írta:
TarantulaGuy1989 írta:
Sziasztok!

Engem az érdekelne, hogy miből lehet megállapítani mikor lesz egy jószág semi, sub vagy adult? Hím és nőstény között van-e ebben különbség? Ha esetleg ez látható is valahogy és nem a vedlések számából következtethető akkor légyszi képet is tegyetek mellé. Mosoly

Üdv

Hali!

A fenti idézet ugyan már nem friss, de mivel nem jött még rá válasz és engem is érdekelne, ezért "felhozom".

A választ előre is köszönöm! Sokkolt

A választ a GY.I.K.-ban megtaláljátok.

http://www.arachnida.hu/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=2&categories=#6
egypokos
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 12. Pént., 16:05    Hozzászólás témája: idéz

TarantulaGuy1989 írta:
Sziasztok!

Engem az érdekelne, hogy miből lehet megállapítani mikor lesz egy jószág semi, sub vagy adult? Hím és nőstény között van-e ebben különbség? Ha esetleg ez látható is valahogy és nem a vedlések számából következtethető akkor légyszi képet is tegyetek mellé. Mosoly

Üdv

Hali!

A fenti idézet ugyan már nem friss, de mivel nem jött még rá válasz és engem is érdekelne, ezért "felhozom".

A választ előre is köszönöm! Sokkolt
Vissza az elejére
Profil üzenet
7Pszicho7
Stabil Tag

Elküldve: 2012 Feb. 27. Hétf., 21:19    Hozzászólás témája: idéz

Chevi írta:
Sziasztok!
Akkor irok énis a geni nőstényemmel kapcsolatosan, aki valóban 13 vedlésesen adult be, a 12. vedlése után 7 hónappal vedlette az adulási vedlését.
A pókra mindig külön figyelmet fordítottam, ez az első pókom, elég régóta megvan, mindig melegen (éjjel ~22 fok nappal 25-26 fokon) volt tartva, optimális páratartalom mellett.
A pók lábfesze most 21 cm, ami szerintem elég szép méret!
A 12. vedlése 19,5 cm, ha nagyon széthúzóm, tán még a 20-at is eléri!

Üdv!

Valóban a melegen, jól tartott pók a gyorsabb anyagcsere miatt gyorsabban vedlik, nagyobbakat nő.
Nem vagyok egy nagy koponya, senkit nem akarok kioktatni, de én is észrevettem hogy 1-2 ismerősöm aki nemtudott olyan jó körülményeket jószágainak előteremteni, nem ettek és nem nőttek akkorára mint az enyém!
Lényeg, hogy szerintem is számít a tartási körülmény!

Ott a pont Kacsint?
Chevi
Újonc

Elküldve: 2012 Feb. 16. Csüt., 16:54    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Akkor irok énis a geni nőstényemmel kapcsolatosan, aki valóban 13 vedlésesen adult be, a 12. vedlése után 7 hónappal vedlette az adulási vedlését.
A pókra mindig külön figyelmet fordítottam, ez az első pókom, elég régóta megvan, mindig melegen (éjjel ~22 fok nappal 25-26 fokon) volt tartva, optimális páratartalom mellett.
A pók lábfesze most 21 cm, ami szerintem elég szép méret!
A 12. vedlése 19,5 cm, ha nagyon széthúzóm, tán még a 20-at is eléri!

Üdv!

Valóban a melegen, jól tartott pók a gyorsabb anyagcsere miatt gyorsabban vedlik, nagyobbakat nő.
Nem vagyok egy nagy koponya, senkit nem akarok kioktatni, de én is észrevettem hogy 1-2 ismerősöm aki nemtudott olyan jó körülményeket jószágainak előteremteni, nem ettek és nem nőttek akkorára mint az enyém!
Lényeg, hogy szerintem is számít a tartási körülmény!
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
TarantulaGuy1989
Gyakori látogató

Elküldve: 2012 Feb. 15. Szer., 22:51    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Üdv
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Dec. 21. Hétf., 09:58    Hozzászólás témája: Re: Adulás - vedlésszám idéz

Érdekes a téma, ezért én is teszek egy "rövidke" bejegyzést!

(Remélem senki nem veszi az alábbiakat személye elleni támadásnak, mert nem annak szántam.
Egyszerűen próbálom a dolgot kicsit más szemszögből is megvilágítani!)

macilacispiders írta:

Elképzelhető, hogy a tartási körülmény nem tudja nagyban megváltoztatni az adulás időpontját,

Ez így nem igaz.
A madárpókos berkekben igen is régóta bevett szokás a hím egyedek fejlődésükben történő visszafogása, némileg hűvösebb körülmények közé helyezéssel, és táplálékmegvonással.
Bizonyos esetekben így elérhető, hogy az egyébként hamarabb aduló hímek, képesek legyenek kokon testvérükkel is párzani.

macilacispiders írta:
talán a méretre sincs nagy befolyással.

Ez megint tévedés.
Az melegebben tartott (ezért gyorsabb anyagcserére kényszerített, és így jobb étvágyú), agyontömött állatok igen is nagyobb termetet érhetnek el, spártaibb kezelésű társaiknál.
A két vedlés közötti növekedés mértéke ugyan is nagymértékben függ a takarmányozás nyújtotta lehetőségektől. A több fehérjét felhalmozó példány evidens hogy nagyobb fejlődési produktummal szolgál, hiszen az ehhez szükséges energia, és fehérjemennyiség ezt lehetővé teszi.

macilacispiders írta:
Valószínűbb, hogy mind a méret, mind pedig a felnőtté válás ideje egyedenként genetikailag van kódolva, ugyanis talán így van a legnagyobb esélye annak, hogy az egy kokonból származó egyedek a lehető legnagyobb időintervallumban örökíthessék tovább génjeiket.

Ez meg igen súlyos tévedés, ami a terráriumi tartásból származó, természetes körülményeket figyelmen kívül hagyó tapasztalatszerzés számlájára írható!
Tudnillik...

Ezek a pókok élőhelyükön szigorú ciklikus életvitelhez vannak kötve. A hímek adulásának időpontja is ehhez igazodik. Amennyiben egy Br. smithi hím rossz időben adul, élete nem fog másról szólni mint egy hatalmas kapufáról...
A nőstények ugyan is vagy még nem érlelnek petéket (ilyenkor felzabálják szerencsétlen hímünket, de legjobb esetben is a hosszú várakozás miatt még párzás előtt elkapja valami ragadozó) vagy már a kokonrakáshoz, keltetéshez, esetleg még később vedléshez készülődnek. (azaz szegény daliánk ez esetben lemaradt a génjei átadásáról, örökítéséről)

Igaz, terráriumban ezzel ellentétesek a tapasztalatok. Nálam egy öreg emilia nőstény 3 év leforgása alatt 4x rakott kokont, úgy, hogy ciklusa 9 hónapra csökkent. (Évről évre 3 hónappal korábban vedlett, párzott, kokont rakott). Ugyan akkor ezt a természetben képtelenség volna kiviteleznie! Miért is?

Mert a természetben a különböző időszakok változásai (hőmérséklet, csapadék, táplálékbőség-táplálékszűke) miatt rá van utalva az éves ciklus betartására. (Itt nagyon jó példa a Poecilotheria nem, hiszen a fajok többsége monszunterületeken honos, ahol a fél éves relatív szárazságot, fél éves csapadékban igen bő időszak követ.)

Szóval...
A génjeik átörökítésére szolgáló "lehető legnagyobb időintervallum" a természetes közegben szük 2-3 hónap. Ez idő előtt, vagy után nem találnak fogékony nőstényeket. (Amúgy a hazai pókoknál is jellemző egy egy faj ivarérési ideje. Igaz, itt a tél miatt, de el kell fogadnunk, más égtájakon is megvannak azok a környezeti tényezők, amik ezeket a dolgokat befolyásolják.)

macilacispiders írta:
Nálunk a jó - és minden fajnál azonos! - tartási körülmények ellenére adultak hímek kis vedlésszámmal

Felsorolásotokban élből 4, más területről származó pókot említetek. Biztosra veszitek hogy mindegyiknek ugyan azok a körülmények a legoptimálisabbak? Nem elképzelhető pl. hogy azok a körülmények amik egy cambridgei-nek optimálisak voltak, kevésbé megfelelőek egy pederseni-nek?
Nem lehet pl. hogy a körülmények olyanok voltak számára mint az eredeti élőhelyen a párzási időszakban, és így idő előtt lett ivarérett, pont azért hogy ne maradjon le a ciklusról?

Száz szónak is egy a vége...

A kérdés igen érdekes, de egyáltalán nem könnyű. Egy-egy hirtelen jött válasz több új kérdést is felvet, amit évek kitartó munkájával lehetne csak megnyugtatóan tisztázni, vagy egyáltalán ezt megpróbálni. Kontrolcsoportok kellenének, melyeket különböző, koordinált körülmények (takarmány, hőmérséklet, nedvesség) között kéne felnevelni.
De még így sem lehetnénk biztosak a dolgunkban, hiszen ezen élőlények érzékenyek lehetnek a légnyomás változására is, így mint élő barométerek megérzik a nedves évszak közeledtét, ami hormonális változásokat, és ezzel ivarérést eredményezhet náluk.

Talán pont ennek tudható be, hogy egyes nőstények ugyan abból a fajból 3, míg mások 9 hónapra ejtik meg az ivarérési vedlésüket. Egyszerűen nem olyanok a körülmények, így elhúzzák a dolgot.
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 21. Hétf., 07:00    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
csepelball írta:
a kedveződlenséges dolog viszont lehetésges! vagy pl ilyenkor más irányban nincs ilyen? pl a himek adulnak késöbb??

Igen elsősorban hímekről lennének az értékesebb adatok.
Pl. melyik egyed, hány vedlésesen adul ugyanabból a fajból.
Vannak különbségek, és függ a tartástól, ezért szeretném, hogy adatok legyek, ne legendák.
Ne feltételezések, hogy "szerintem", hanem száraz tények, különben sok lesz a ballasztanyag.

Száraz tények, pontos, vedlésnaplóval alátámasztható adatok lejjebb, ballasztanyagot töröld, ha nincs rá szükség...!

Üdv,

Maci és Laci
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 22:28    Hozzászólás témája: idéz

csepelball írta:
a kedveződlenséges dolog viszont lehetésges! vagy pl ilyenkor más irányban nincs ilyen? pl a himek adulnak késöbb??

Igen elsősorban hímekről lennének az értékesebb adatok.
Pl. melyik egyed, hány vedlésesen adul ugyanabból a fajból.
Vannak különbségek, és függ a tartástól, ezért szeretném, hogy adatok legyek, ne legendák.
Ne feltételezések, hogy "szerintem", hanem száraz tények, különben sok lesz a ballasztanyag.
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 21:49    Hozzászólás témája: Re: Adulás - vedlésszám idéz

Pit írta:
Feldobnék egy ilyen témát, s kezdeném azzal,
Hogy egy-egy beszélgetés során felmerült olyan tapasztalat, hogy a "rossz" körülmények között tartott pókok, előbb (alacsonyabb vedlésszámon) beadulnak.

Sajnos láttam pár rosszul (hidegben és kevés kaján) tartott egyedet a B. albopilosum és L. parachybana fajok közül, róluk ezt nem mondanám el.
Szóval kíváncsi lennék igaz -e ez a legenda, tapasztalt valaki ilyesmit?

Más:
Beírhatnátok, hogy az általatok tartott fajoknál, hányadik vedléskor történt az adulás, nemekre való tekintettel, feltéve ha pontos az adat, és jobb volna ha listák szerepelnének, nem bedobált egysoros adatok.

Hello!

Elképzelhető, hogy a tartási körülmény nem tudja nagyban megváltoztatni az adulás időpontját, talán a méretre sincs nagy befolyással. Valószínűbb, hogy mind a méret, mind pedig a felnőtté válás ideje egyedenként genetikailag van kódolva, ugyanis talán így van a legnagyobb esélye annak, hogy az egy kokonból származó egyedek a lehető legnagyobb időintervallumban örökíthessék tovább génjeiket.

Nálunk a jó - és minden fajnál azonos! - tartási körülmények ellenére adultak hímek kis vedlésszámmal, pl:

hím Poecilotheria pederseni 7. vedlésnél - méretre rendkívül kicsi volt, 11 cm
hím Tapinauchenius purpureus 8. vedlésénél - átlagos mérettel

Ezzel szemben a hím Psalmopoeus cambridgeink 10. vedlésénél adult be hatalmas mérettel, 18 cm fölött, illetve hím Poecilotheria formosánk ugyancsak 10 vedléssel és 17 centivel érte el az adulást.

Érdekesség: két Cyriocosmus perezmilesi hím esete. Kokontestvérek voltak, de adulásuk között közel két hónap telt el - ez, az ilyen kisméretű fajoknál igen hosszú idő.

Üdv:

Maci és Laci
Vissza az elejére
Profil üzenet website
csepelball
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 21:17    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
Arra lennék kíváncsi, hogy ezt vedlésnaplóval tudja -e valaki igazolni.

A vedlésnaplóval még nem jövünk rá nagyon..

pl vedlik egy versicolor és 10.v rárakom a himet..levedlik majd megint him és rak kokont...
az nem azt jelenti, hogy 10v-n még nem volt ivarérett .

vedlésnaplónál max a 2vedlés közti idő lehet meghatározó...
12vedléses geniculata nálam 10 hónapja nem vedlett.. szerintem még mindig sub, mertr sem dobolás, meg semmi olyan jel ami adulásra utalna..mérete 14cm!

a kifejlett ivarszervről tudnánk megállapítani nem?? akkor kéne 1 bőr+vedlésnapló+tartási körülmények!

D
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 21:08    Hozzászólás témája: idéz

Természetesen az adulás ivarérettséget jelent.
Többen is alátámasztották ezt a dolgot, ráadásul a természet részéről ez lenne a logikus válasz, ahogy millió esetben kompenzálni próbálja kedvezőtlen hatást.
Kedvezőtlen körülményeken igaz, hogy satnyább egyedek jönnek létre, de a faj túlélési szempontjából lehet előnyös ha előbb lesz ivarérett.

Arra lennék kíváncsi, hogy ezt vedlésnaplóval tudja -e valaki igazolni.
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 20:51    Hozzászólás témája: idéz

Szerintem attól, hogy rosszul van tartva egy állat, attól még nem adulna be elöbb..sőt.. talán fordítva.

Fogj egy fánlakót, 12vedlésesen 100%osan adult..mindegy milyen faj!! Van ami még 11vedlésesen is!
Fogj egy talajlakót és 13 vedlésesen már 100%osan adult..

kérdésem:
az adult az ivarérettséget jelenti most vagy azt, hogy mikor sikerül vele szaporulat?

Legutóbb csepelball szerkesztette (2011 Okt. 31. Hétf., 09:30), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 20. Vas., 20:03    Hozzászólás témája: Adulás - vedlésszám idéz

Feldobnék egy ilyen témát, s kezdeném azzal,
Hogy egy-egy beszélgetés során felmerült olyan tapasztalat, hogy a "rossz" körülmények között tartott pókok, előbb (alacsonyabb vedlésszámon) beadulnak.

Sajnos láttam pár rosszul (hidegben és kevés kaján) tartott egyedet a B. albopilosum és L. parahybana fajok közül, róluk ezt nem mondanám el.
Szóval kíváncsi lennék igaz -e ez a legenda, tapasztalt valaki ilyesmit?

Más:
Beírhatnátok, hogy az általatok tartott fajoknál, hányadik vedléskor történt az adulás, nemekre való tekintettel, feltéve ha pontos az adat, és jobb volna ha listák szerepelnének, nem bedobált egysoros adatok.
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Ivarhatározás Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu