Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 26 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Lycosa singoriensis / Szongáriai cselő pók

Lycosa singoriensis / Szongáriai cselő pók

Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 22. Csüt., 16:46    Hozzászólás témája: idéz

lol
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
jancsi
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 22. Csüt., 16:23    Hozzászólás témája: idéz

engem is érdekelne ennek az állatnak a tartása. de vadon semmiképp nem fognék be, ugyanis azzal károsítanám a vadon élő állományt... ezért azt kérdezem, van e vkinek szaporulata? Pokoli is érdekel. hangsúlyozom, semmiképp ne legyen vadbefogott példány!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Anarchist
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 22. Csüt., 07:38    Hozzászólás témája: idéz

Régen nagyon sokat fogtunk, de csak érdekességképpen. Aztán visszaengedtük mindig. (ez általános suliba volt)
Azóta itt szétb@szták környéket az autópályaépítéssel. Egyre több pók üreget látok a városban is. Pár éve ez nem így volt. Majd egy bicajozás során fogok egyet Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
paraspider
Öreg Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 21. Szer., 19:26    Hozzászólás témája: idéz

Anarchist írta:
Tudom, hogy ez nem a terraplaza de nincs valakinek eladója vagy inkább ingyen ebből fajból?

basszus én ha visszamegyek a régi helyünkre ahol laktunk a (lakótelepre )ott mögötte egy füves puszta van és teli van cselővel.....meg ganajtúró bogárral....iszonyat hogy mennyi szokott lenni a pókból.....kratosz jól írja nézz szét egy kicsit ...tuti megleled az aranyat.. Nagyon boldog
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Ápr. 21. Szer., 18:55    Hozzászólás témája: idéz

Anarchist írta:
Tudom, hogy ez nem a terraplaza de nincs valakinek eladója vagy inkább ingyen ebből fajból?

erre csak satuka hozzászólásából idéznék:
Egyébként védett mindkettő

de ha már annyira szeretnél, keress a természetben.
nagyon sok helyen fellelhetőek.
leginkább réteken a maguk ésta lyukakban élnek.
sokszor egy fűszállal elő lehet csalogatni.

és ha már tartod őket, egy kis infó.
simán szobahőn elvannak, nagyon jó evők, és elég gyors mozgásúak.
ja és hogy ki ne felejtsem, sokszor felveszik a támadóállást is. Nagyon boldog
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 21. Szer., 18:19    Hozzászólás témája: idéz

Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
Ferrault
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 21. Szer., 08:47    Hozzászólás témája: idéz

totya írta:
ok köszi az infót igor2 és yareus szóval 30 nap na akkor majd valahogy külön szedem a piciket még 1szer köszi!

Nekem már volt 2 Lycosa singoriensis kokonom is. Egyik nőstény 14 napra rakta a kokont. Az egyik kokonnól 21 napra bújtak elő a kis pókok, itt csak pár egészséges lárva volt; másikból pedig 14 napra, itt 50-100 csöppség bújt elő!
Profil üzenet e-mail website msn állomány
satuka
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 21:17    Hozzászólás témája: idéz

Szongáriai cselőpók ( Lycosa singoriensis) vs. Pokoli cselőpók ( Geolycosa vultuosa)
Két különböző faj, az egyértelmű. De a nem (genusz) sem azonos. Egyébként védett mindkettő.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
totya
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 19:29    Hozzászólás témája: idéz

ok köszi az infót igor2 és yareus szóval 30 nap na akkor majd valahogy külön szedem a piciket még 1szer köszi!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Yareus
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 18:35    Hozzászólás témája: idéz

totya írta:
sziasztok szombaton 1ismerősöm jóvoltábol beszereztem egy(szongária cselőpókot)a Google-és képek szerint az. be is raktam 1 fauna box-ba olyan 10 15 cs tőzeget raktam alá gondoltam hagy ásson és mire ma haza értem mit látok????csinálja a kokont most ott tart h hajtogatja formálgatja . és lenne pár kérdésem ezzel kapcsolatban mennyi idő alatt kelnek ki a kis pókok? és ha kikeltek cipeliőket a hátán mint a farkas pók?(háton cipelésről bocs ha hülyeséget mondok de és igy tudom)és hogyan adjak inni neki anélkül h megsérűlne a kokon ?ja és ha valaki le irná nekem h hogy kell ide képeket fel rakni akkor dobnék fel pár képet is ha érdekel valakit előre is köszi az infót üdv Totya

Szia, anno volt egy szaporulatom, nekem is egy vadbefogott nőstény rakott kokont, durván 30nap alatt kikelnek, és az anyjuk hátán maradnék még durván 1 hétig, azután elég hajlamosak a kanibalizmusra. az itatást simán megoldhatod egy kupakból, vagy a faunabox falára vizet spriccolsz lámpaoltás előtt Mosoly
Y
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
igor2
Rastaspider

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 18:33    Hozzászólás témája: idéz

totya írta:
sziasztok szombaton 1ismerősöm jóvoltábol beszereztem egy(szongária cselőpókot)a Google-és képek szerint az. be is raktam 1 fauna box-ba olyan 10 15 cs tőzeget raktam alá gondoltam hagy ásson és mire ma haza értem mit látok????csinálja a kokont most ott tart h hajtogatja formálgatja . és lenne pár kérdésem ezzel kapcsolatban mennyi idő alatt kelnek ki a kis pókok? és ha kikeltek cipeliőket a hátán mint a farkas pók?(háton cipelésről bocs ha hülyeséget mondok de és igy tudom)és hogyan adjak inni neki anélkül h megsérűlne a kokon ?ja és ha valaki le irná nekem h hogy kell ide képeket fel rakni akkor dobnék fel pár képet is ha érdekel valakit előre is köszi az infót üdv Totya

Bemutatkozás,majd a GYIK átolvasása!Igy kellett volna kezdened az elején!Ott megtalálsz mindent,azt is hogyan kell képet feltölteni,és azt is hogyan használd helyesen a fórumot!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ontar
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 18:18    Hozzászólás témája: idéz

Kratosz írta:
paraspider írta:
flash88 írta:
Sziasztok !

Egy ismerősöm befogott egy cselő pókot és elkértem tőle ..kb 5-6centi arra lennék kiváncsi honnan tudom hogy nöstény meg mennyi idös lehet?

szia
teszek pár képet ....
a nőstény

A hím

és itt van egy ilyen kép is ....bár azt meg én nem tudom hogy a pókoli és cslő pók között van-e vmi összefüggés hogy ugyan az-e ...

tudtom szerint két teljesen különböző fajról van szó.

és ha az infóim nem tévesek a mind a kettő faj védett.
kicsit kerestem a gugliban és ezt dobta ki:
http://ismeret.virtus.hu/index.php?id=detailed_article&aid=69148

Én is ugy tudom, hogy két különböző faj, de ithon sokkal elterjedtebb a pokoli, mint a szongáriai. Csak a szongáriai került be a köztudatba. Tutommal is védettek.
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 16:44    Hozzászólás témája: idéz

paraspider írta:
flash88 írta:
Sziasztok !

Egy ismerősöm befogott egy cselő pókot és elkértem tőle ..kb 5-6centi arra lennék kiváncsi honnan tudom hogy nöstény meg mennyi idös lehet?

szia
teszek pár képet ....
a nőstény

A hím

és itt van egy ilyen kép is ....bár azt meg én nem tudom hogy a pókoli és cslő pók között van-e vmi összefüggés hogy ugyan az-e ...

tudtom szerint két teljesen különböző fajról van szó.
és ha az infóim nem tévesek a mind a kettő faj védett.
kicsit kerestem a gugliban és ezt dobta ki:
http://ismeret.virtus.hu/index.php?id=detailed_article&aid=69148
Öreg Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 16:28    Hozzászólás témája: idéz

flash88 írta:
Sziasztok !

szia
teszek pár képet ....
a nőstény

A hím

totya
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 20. Kedd., 16:02    Hozzászólás témája: idéz

Vissza az elejére
Profil üzenet
Ferrault
Moderátor

Elküldve: 2009 Dec. 27. Vas., 13:09    Hozzászólás témája: idéz

flash88 írta:
Sziasztok !

Teszel képet és megmondjuk a nemét, ha már adult az állat! Ha hím és 6 cm, akkor egy elég nagy hímmel állunk szemben, én legtöbbször 5 cm-es hímeket láttam. A nőstények elérhetik a 8 cm-t is!
Üdv!
flash88
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 27. Vas., 12:18    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok !

Vissza az elejére
Scolia
Gyakori látogató

Elküldve: 2009 Okt. 18. Vas., 11:13    Hozzászólás témája: idéz

Szia Interpunk89!
Szerintem is engedd szabadon, ha ez volt az első nyara, még lesz ideje elvermelni magát télire Mosoly
Mivel védett faj, a tartása úgyis engedélyköteles...
Vissza az elejére
Profil üzenet
davidoka
Moderátor

Elküldve: 2009 Okt. 14. Szer., 16:56    Hozzászólás témája: idéz

Interpunk89 írta:
Így fest ,akkor ez a pokoli?

http://kepfeltoltes.org/image.php?id=24251

http://kepfeltoltes.org/image.php?id=24252

Ez Szongáriai cselőpók! Nagyon boldog
Vissza az elejére
Interpunk89
Újonc

Elküldve: 2009 Okt. 14. Szer., 16:14    Hozzászólás témája: idéz

vettem neki tücskőt Mosoly

http://kepfeltoltes.org/kepekn/24322b36dbafb726bdcf3339bbdf9cacafbf107a395075368.JPG
Vissza az elejére
Profil üzenet
Interpunk89
Újonc

Elküldve: 2009 Okt. 14. Szer., 09:19    Hozzászólás témája: idéz

Így fest ,akkor ez a pokoli?

http://kepfeltoltes.org/image.php?id=24251

http://kepfeltoltes.org/image.php?id=24252
Vissza az elejére
Profil üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2009 Okt. 14. Szer., 08:20    Hozzászólás témája: idéz

Interpunk89 írta:
Sziasztok több kérdésem is lenne ezzel a pókfajtával kapcsolatban...
2nappal ezelőtt kedves kis vendéggel találkoztam a lakásban és gondoltam nem dobom ki az esőbe így betettem egy 100db-os dvd tokba majd másnap amikor suliból hazaértem neki láttam csinálni neki egy akvárium szerűséget plexiből nos ennek a méretei 40 centi hosszú 25 széles és 20 magas tehát szerintem bőven jól eléldegélhet benne tegnap adtam neki egy kisebb pókot ,hogy ne vesszen éhen amúgy szerencsétlen ennivalónak szánt egyed már amúgy is a halálán volt... ma veszek neki csontit illetve légy fogással is szenvedek
az a kérdésem,hogy ez a faj bírja-e ha én továbbra is tartani fogom vagy inkább engedjem el...ha megtarthatom akkor esetleg adhatnátok tartási ötleteket mit adjak neki enni,párás levegőt szereti egy vagy ne legyen párás,mikor mennyit ehet, esetleg valami neki kedves talaj típus mert most virágföld van alatta ,alszik e téli álmot szobában meg ilyesmiket...
előre is köszönöm a segítséget,amúgy bocsi ha le van írva de nem nagyon érek rá végig olvasni mindent Mosoly

szia!
bár nem tudom merrefelé laksz, a szongáriai cselöpók eléggé ritka, valószinübb,hogy közeli rokonával a pokoli cselőpókkal találkoztál. Egyébként mindkét faj védett! Azt javaslom engedd el, nem hosszu életü amugy sem,legalábbis madárpókokhoz képest. Ráadásul egy akkorka póknak teljesen felesleges 40x25ös terrárium,az még a legnagyobb madárpókoknak is elég lenne...
Egyébként sose sajnáld az idöt utánanézni egy állatnak ha tartani szeretnéd....
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Interpunk89
Újonc

Elküldve: 2009 Okt. 14. Szer., 07:51    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok több kérdésem is lenne ezzel a pókfajtával kapcsolatban...
2nappal ezelőtt kedves kis vendéggel találkoztam a lakásban és gondoltam nem dobom ki az esőbe így betettem egy 100db-os dvd tokba majd másnap amikor suliból hazaértem neki láttam csinálni neki egy akvárium szerűséget plexiből nos ennek a méretei 40 centi hosszú 25 széles és 20 magas tehát szerintem bőven jól eléldegélhet benne tegnap adtam neki egy kisebb pókot ,hogy ne vesszen éhen amúgy szerencsétlen ennivalónak szánt egyed már amúgy is a halálán volt... ma veszek neki csontit illetve légy fogással is szenvedek
az a kérdésem,hogy ez a faj bírja-e ha én továbbra is tartani fogom vagy inkább engedjem el...ha megtarthatom akkor esetleg adhatnátok tartási ötleteket mit adjak neki enni,párás levegőt szereti egy vagy ne legyen párás,mikor mennyit ehet, esetleg valami neki kedves talaj típus mert most virágföld van alatta ,alszik e téli álmot szobában meg ilyesmiket...
előre is köszönöm a segítséget,amúgy bocsi ha le van írva de nem nagyon érek rá végig olvasni mindent Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Siler
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 18:12    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
A Te (bocsánat Ti) blogoldalatokon nagyon szép garfikákat láthatunk mind hím, mind pedig a nőstény egyed dorzális mintázatáról.

Ez igaz, ennek az az egyszerű oka, hogy legyen ott sok szép kép. Bár nemrégiben szerkesztettem meg a bejegyzést, hogy az inkriminált dolgokat áttegyem helyesbítéssel ide, de előtte sem volt benne egyetlen olyan szó sem ami a felülnézetben történő határozásról szólna. (olyannyira vagyok ebben a kérdésben az alulról történő határozás híve hogy anno még a réti farkaspókot is hanyattdöntöttem volna)
A határozóban sehol nem szerepelnek felső mintázati jellegek.

Idézet:
Namost ha egy határozóban EMEZ szerepel csak bír valamiféle jelentőséggel.

A határozóban - tudomásom szerint - nem szerepel

Maradjon ez a konklúzió:
Puding írta:
Véleményem szerint a térdek színezete is csak a 2 faj jól körülírható, egyszerűen, tömören megfogalmazott elkülönítését szolgálja.

Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 17:50    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Azt hiszem a "farkasos" topicban TE írtad, hogy a Lycosidae családnál bezony fontos a carapace mintázat a határozásnál. (LEhet ebben tévedek és akkor előre is szóóóóri...)

Hát akkor szóóóri...

Puding írta:
Viszont az a jellegzetes carapace mintázat, amit az általad behelyezett rajzokon is jól láthatunk, a problémát generáló fotón nem stimmel...

Idézet:
Mitől jellegzetes? Ha jellegzetes akkor áruld el nekem légyszíves, hogy a túróért adja meg MINDEN határozókönyv az elülső lábak térde alulról fekete / nem fekete (Loksa szerint pokolinál sárga - szorri LGM ha onnan volt az infó) határozóbélyeget? Ha annyira jellegzetes megmondani felülről? EGYETLEN jó okot mondj amiért a sok hülye pókász fodítgaja a nagytermetű farkaspókokat a hasukra...

A Te (bocsánat Ti) blogoldalatokon nagyon szép garfikákat láthatunk mind hím, mind pedig a nőstény egyed dorzális mintázatáról.
(A forrást ismerem, és tudom ott a szongáriai garfikája is megtalálható. Namost ha egy határozóban EMEZ szerepel csak bír valamiféle jelentőséggel.)

Puding írta:
(Meglehetősen sok vultuosa példánnyal találkozatm kis hazánk széltén-hosszán, sőt Görögországban is. Szerintem nagyon könnyen felismerhető első "kirántásra" is.)

Siler írta:
Vagy ami mégjobb ugyan mond már el felülről hogyan lehet elkülöníteni a pokolit-szongáriait?

Jogos az ehhez kapcsolt kérdésed, de hidd el, a 2 faj bizony ránézésre (mondjuk a lábak szőrözöttsége, színezete, és nem utolsó sorban a vultuosa lényegesen erőteljesebb szemdombja alapján) elkülöníthető.
(Amúgy ha lesz egy kis időm, igyekszem néhány vultuosa carapace fényképezni, amit az általam már belinkelt singoriensis fotóimmal mindenki összevethet.)
Véleményem szerint a térdek színezete is csak a 2 faj jól körülírható, egyszerűen, tömören megfogalmazott elkülönítését szolgálja. Szóval elég nehéz, és mondhatni felesleges más mintázatbéli (csak képek alapján egyértelmű) eltérésekre hivatkozni, ha van egy egyszerűen kifejezhető, biztos kulcs. Amit megjegyzendő, olyan ember is tud használni, aki még egyik fajjal sem találkozott, így az általam vélelmezett küllemi eltérések számára (tapasztalat híjján) alkalmazhatatlanok.
(Viszont erről eszembe jut a sztorim, mikor "szőrszálakat hasogattam" a mikroszkóp alatt 2 skorpiófaj elkülönítéséhez. Ny határozó alapján
Csak később derült ki, az egyik feketés 8 centis, a másik sárga fekete csíkokkal és 5 centis... Nade a szőrszálak vótak az EGZAKT határozás alapjai, így ezen ismérvek nem szerepeltek a határozóban. Én meg szívtam...)
Szóval én elhiszem, hogy vannak egyetemes dolgok, és szabályok, de szerintem nem kell egy levelibékát felboncolni ahhoz, hogy megtudjuk nem zöld varangyunk volt.

Amúgy tökéletesen igazad volt bizonyos dolgokban, és ennek megfelelően nem a tamtamot akartam ütni. Egyszerűen véleményem volt, amit reggel szűk 20 perc alatt kelett kifejtenem. Hát megtettem, pusztán építő jelleggel, nem háborús szándékkal.
Béke mindenkivel.
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 16:15    Hozzászólás témája: idéz

LGM01 írta:
Sziasztok! Mivel úgy éreztem ebbe a "beszélgetésbe" én érdemben nem tudok beleszolni,de kíváncsi voltam az aranytojásra így megkerestem a cikk szerzőét Dr Színetár Csabát. Mailben feltett kérdésemre hogy az ominózus képen milyen faj található ez a válasz érkezet:

Nice work. De télleg. Applause
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 16:10    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok! Mivel úgy éreztem ebbe a "beszélgetésbe" én érdemben nem tudok beleszolni,de kíváncsi voltam az aranytojásra így megkerestem a cikk szerzőét Dr Színetár Csabát. Mailben feltett kérdésemre hogy az ominózus képen milyen faj található ez a válasz érkezet:

Kedves Csaba!
A dolog nem aprosag. Az eszrevetelezot dicseri a kerdesfelvetes.
Az Elovilag 32 . szamat valoban en irtam, es a kepek tulnyomo tobbsege is az en munkam. A 16.oldal also nagy kepen nem pokoli cselopok lathato. A jobb also tarnas kepre vonatkozik a feheren szedett kepalairas.
Az also nagy kep pontos forrasa szamomra egyenlore nem ismert, a kepszerkesztoi nyomdai munkak soran kerult az oldalra. A faj (amennyiben europai) ugy legnagyobb valoszinuseggel L. tarentula. A szerkesztovel felvettem a kapcsolatot, fogom jelezni ha kaptam valaszt.
Mekereseset koszonom!
Udvozlettel: Szinetar Csaba"

Amennyiben pontos információ érkezik a képen látható pók fajáról,felteszem ide.
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 09:13    Hozzászólás témája: idéz

piker írta:
de már nem mertem belepofátlankodni Siler írásába! Zavarban lev?

Ha érveket hozol fel: szerintem ez ilyen nem ilyen (lásd LGM) akkor TUDUNK miről beszélni (és akkor nem is lehet belepofátlankodásnak hívni)

Idézet:
Én aztszem Pudingnak van igaza (lehet hogy tévedek),az alsó képen az állat térd ízei feketék és nem sárgák. Mivel kokon van nála nem növendék hogy ne alakuljon ki a végleges szín. Szoval szerintem sem pokoli.

Nem az ellen van kifogásom, ha véleménye van valakinek. Az ellen van kifogásom ha a NEM MEGALAPOZOTT VÉLEMÉNYT kőbe vésett igazságnak tünteni fel (lehet hogy tévedek, de nem).
PL. ha azt írod, hogy te nem tudod a határozóbélyegeket (ami remélem most már nem igaz), de nem hasonlít ez az állat azokra amiket eddig vultuosa-nak határoztál, akkor minden egyes szavad igaz, és még bele sem lehet kötni. Hanem hozzátenni, hogy a térdek színe számít ennél a két fajnál...
Meg lehet figyelni, hogy LGM és Pudingnak adott válaszaim miben térnek el... ez ilyen adjisten-fogadjisten dolog.

Nem azt szeretném elérni, hogy NE írjatok, hanem hogy OLVASSATOK és GONDOLKODJATOK előtte...
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 08:58    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Azt hiszem a "farkasos" topicban TE írtad, hogy a Lycosidae családnál bezony fontos a carapace mintázat a határozásnál.

Gyerekek, tanuljatok már meg olvasni. (ha a visszaolvasás sokszor nem is megy - nem minősítés, hanem tény)
http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=20965#20965 azt irtam:
Idézet:
Farkaspókot ugyanis habitus alapján - és nem színezet - alapján lehet génuszra határozni Lehet sasolni a tömzsi lábakat ...
aztán itt
http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=20971#20971 meg ezt irtam:
Idézet:
LGM01 írta:

Nem tudom az utótest lévo minta mennyire mérvadó

Ennél a génusznál az. Ezért hívják LÁNDZSÁS farkaspókoknak oket..

Vagyis nemtudom melyikre gondoltok.

Puding írta:
Viszont az a jellegzetes carapace mintázat

Mitől jellegzetes? Ha jellegzetes akkor áruld el nekem légyszíves, hogy a túróért adja meg MINDEN határozókönyv az elülső lábak térde alulról fekete / nem fekete (Loksa szerint pokolinál sárga - szorri LGM ha onnan volt az infó) határozóbélyeget? Ha annyira jellegzetes megmondani felülről? EGYETLEN jó okot mondj amiért a sok hülye pókász fodítgaja a nagytermetű farkaspókokat a hasukra... Vagy ami mégjobb ugyan mond már el felülről hogyan lehet elkülöníteni a pokolit-szongáriait?

Idézet:
amit az általad behelyezett rajzokon is jól láthatunk, a problémát generáló fotón nem stimmel...

A problémát a TE hozzászólásod generálta. A fotó 2002 óta közkézen forogva semmilyen fennakadást nem okozott.
Tekintve hogy itt aztán táptalaj van a "filózzuk meg mi ez" (nem minősítés, hanem tény), ami vitákat a "nézzük meg a spermatékákat" hozzászólással szoktál lezárni (nem minősítés, hanem tény) akkor a következő mondatod alapján megkérdezném.

Idézet:
Meglehetősen sok vultuosa példánnyal találkozatm kis hazánk széltén-hosszán,

HONNAN tudtad, hogy Geolycosa vultuosaval találkoztál?

Idézet:
sőt Görögországban is.

Elárulod csak most csak nekünk, hogy hogyan különböztetted meg a L. praegrandis-tól? vagy az L. tarantula-tól? Csendben jegyzem meg, hogy egy éve gyűjtögetek MINDENFÉLE nagytermetű farkaspókot Volker Framenau kollegámnak (http://www.lycosidae.info/identification/australia), szóval énsem egy-két pókot láttam ráadásul rohadt módon vettem magamnak egy mikroszkópotés megnéztem alatta is.
És megnézted az IVARSZERVET is?

Amikor végigolvastam a P. cubensis - P hibrid találgatást, néha arra gondoltam, hogy festőkonferencián vagyok. Ennyi színárnyalatról max ott beszélnek.
mindig elismételgetem, mint valami MANTRÁT:
PÓKOKAT BIZTONSÁGGAL CSAK IVARSZERV ALAPJÁN LEHET HATÁROZNI (http://www.washington.edu/burkemuseum/spidermyth/myths/easy.html). vannak olyan esetek amikor JÓ ESÉLLYEL - tapasztalt pókász - le tudja vágni a habitus - ivarszerv - határozás útvonalat, habitus - határozásra. De ha az ivarszerv kimarad, akkor tökmindegy mennyit gyakorolsz.

Idézet:
A fotó sokkal inkább a L. tarentula felé hajaz...

Figyi, bocs, hogy kimondom, de PONT az ilyen megjegyzések miatt tart ma ott a dolog, ahol. És ezen valószínű nem is fogok tudni változtatni, de most jutottam el odáig, hogy nem is akarok.
Egy pók nem hajaz. Egy előtestmintázat nem győz meg. Ez a SZÉF és egyéb Balázs-showba való, "tényekkel nem vagyok tisztában, de megpróbálom kitalálni" hozzáállás, ami nem vezet jóra.

Egy póknak vannak jellegzetességei, a fajoknak meg vannak határozóbélyegei. EZT a kettőt kell összehozni, ha az egyik nincs meg (határozóbélyegek ismerete) akkor aztán ülhetsz a pók felett napestig. EZ laoszi ugrótehén, mert piros a fenekén a söndörpünkli. EZ pokoli cselőpók, mert nem fekete alulról a lábíze, de nagytermetű tárnázó farkaspók. EZ elfogadható (lásd ahogy LGM csinálta, csak így tovább, ne hagyd magad elrontani), a többi hülyeség, ami meg létezik.

Amúgy meg minek rakna be egy pokoli-szongáriai KÁRPÁT MEDENCE FAUNÁJA ujságba egy HOZZÁÉRTŐ, egy mediterrán fajt?

Idézet:
(Másrészt a vultuosa hímek nem cipelnek kokonyt, a jányok meg lényegesen sötétebb színezetűek.)
Ebből kifolyólag kár a térdizületeket fixírozni.

Beztókuccse: A bélyeg IVARTÓL független (csuhaj), vagyis EZT érdemes fixirozni ingyombingyom. Másrészről meg miért nem osztod meg a kelicer és karapész mintázat határozásra alkalmazhatóságát már végre az olyan a szerencsétlen barmokkal mint pl. én aki még mindég fordígassa ezeket hogy a térdízet láthassa alúlrúl. (akinek a szemét nem báncsa a fordígassa-láthassa, azt Lőrince csókoltassa).

Aki úgy gondolja, hogy (ide magasztaló szavakat kéne irni, de nem fogok) az majd olvassa a blogot, heti 2-3-4 bejegyzést teszünk fel.
Aki a SZÉF-re gyúr vagy a Balázs show-ra az találgassa tovább, hogy ez a pók a L. tarantulára hajaz, vagy másról győzkodik e a kelicer.

A minimális minőség biztosítása elleni szélmalomharcot elvesztettem, brühühühühü.
Üdv:
s

Legutóbb Siler szerkesztette (2008 Jún. 23. Hétf., 12:10), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website
Siler
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 08:08    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
chelizer-ek

Tudom, hogy Lissekfordításain nevelkedtél, nem pedig Loksa könyveken, de pláne mivel sokan elhiszik a mondanivalódat, lenne kutyakötelességed helyesen használni CSÁPRÁGÓ (magyarul), vagy CHELICHERA (angolul/latinul)

Puding írta:
Egyszerűen vázoltam a véleményem. Kacsint?

Most, elmondtad.
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 23. Hétf., 07:03    Hozzászólás témája: idéz

No akkor még egy (reményeim szerint utolsó) bejegyzés tőlem a témával kapcsolatban...
(Teszem ezt a békesség, illetve Dr. Szinetár Csaba miatt.)
A cikkben 3 fotó látható...
Fent egy szongáriai a kokonnal, lent a sarokban pedig egy pokoli hím a tárnával. A kisérőszövegben (képaláírásban) is így van feltüntetve.
A központi nagy kép pedig egy farkaspókot ábrázol szintén a kokonjával, úgy érzem kpommentár nélkül. Mivel a cikk címe "Farkaspókok" és nem cselőpókok, azt hiszem az ottan bármi lehetne a Lycosidae családból.
Egyszerüen a képek kommentárja lett egy kicsit félreértelmezve (azaz ez a szövegrész nem ahhoz a fotóhoz tartozik), ezzel generálva a vitát. Erre írtam, hogy kissé félrevezető.

És ime egy egész jó kép a Lycosa tarentula fajról:

http://www.puntoenfoque.org/modules/xcgal/albums/userpics/10021/normal_lycosa-tarentula.jpg

Meg mégegy:

http://www.e-fabre.com/images/Lycosa_tarentula_M_Lejeune.jpg

Elméletileg persze a vultuosa fajnak is létezik világosabb színváltozata, ám a carapace radiális mintázata azon is megtalálható, és a chelizer-ek is sokkal erőteljesebbek (amolyan kis buldogszerű feje van nekije), ráadásul vöröses narancssárgák.
Ettől persze lehet hogy nincs igazam, nem is kardoskodásnak szántam a hsz-aimat. Egyszerűen vázoltam a véleményem. Kacsint?
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Jún. 22. Vas., 20:31    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Azt hiszem a "farkasos" topicban TE írtad, hogy a Lycosidae családnál bezony fontos a carapace mintázat a határozásnál. (LEhet ebben tévedek és akkor előre is szóóóóri...)
Viszont az a jellegzetes carapace mintázat, amit az általad behelyezett rajzokon is jól láthatunk, a problémát generáló fotón nem stimmel...
(Meglehetősen sok vultuosa példánnyal találkozatm kis hazánk széltén-hosszán, sőt Görögországban is. Szerintem nagyon könnyen felismerhető első "kirántásra" is.)
(Másrészt a vultuosa hímek nem cipelnek kokonyt, a jányok meg lényegesen sötétebb színezetűek.)
Ebből kifolyólag kár a térdizületeket fixírozni. Kacsint?

Nagyon boldog Nagyon boldog Én ugyanezt,kifogásoltam,hogy sem a carpax,sem az utótest mintázata nem stimmel,de már nem mertem belepofátlankodni Siler írásába! Zavarban lev?
Profil üzenet e-mail website állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 22. Vas., 18:57    Hozzászólás témája: idéz

Ebből kifolyólag kár a térdizületeket fixírozni. Kacsint?
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 13:23    Hozzászólás témája: idéz

Semmi gond, a te hszed volt kb az egyetlen ami:
"ezt látom emiatt erre következtetek" gondolatmenet mentén épült fel.
Mondjuk kiváncsi vagyok Puding véleményére.
s
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 13:13    Hozzászólás témája: idéz

Szia! Igazad van. Az zavart meg hogy mobilal néztem a képet és ugyan a térd ízt néztem csak ilyen kicsibe nem vettem észre hogy a másik láb fekete része van közvetlen a térd alatt. A leggázabb hogy rendszeresen olvasom a Blogot még Rss-en is fönt van,de mégse voltam elég figyelmes itt. Sorry!
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 12:41    Hozzászólás témája: idéz

Az inkriminált képet én szkenneltem be, és a blogban van egy poszt ami konkrétan erről a témáról szól, ahol ezt használtam fel. Akit érdekel, olvassa el ott...
Üdv:s

Legutóbb Siler szerkesztette (2008 Jún. 23. Hétf., 09:04), összesen 2 alkalommal
Vissza az elejére
piker
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 09:58    Hozzászólás témája: idéz

LGM01 írta:
Hy! Én aztszem Pudingnak van igaza (lehet hogy tévedek),az alsó képen az állat térd ízei feketék és nem sárgák. Mivel kokon van nála nem növendék hogy ne alakuljon ki a végleges szín. Szoval szerintem sem pokoli.

Hali!

Ezt ki kell derítenünk valahogy,mert engem sem győz meg a mintázata,sem a carpax,sem az utótest!

Ja és ebben a topicban ugyebár sűrűn előfordult a védett faj.....ezért bár nem ide tartozna,aki nem tudja,megnézheti hazánk védett pókjainak listáját! http://www.nki.hu/arachnol/vdett_pkok.html
Profil üzenet e-mail website állomány
spider1986
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 09:54    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Hmmm...
Sejtésem szerint az inkább a vultuosa lesz...
Sokkal jobban viseli az antropogén behatásokat, sőt...
Kifejezetten kedveli a humán változtatásokat!
Nálunk csak úgy hemzseg egy-egy töltésoldal tőle!
No meg a füves területek (kutyafuttató, játszótér, de akár a kocsik közti vékony földsáv) is!
Alant már le lett írva a 2 faj elkülönítése. Bár igazából egy-egy jó fotó
(itten van mindkettőről már: http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=512 ) többet segíthet.
Néé meg, oszt nyilatkozz utánna!

nekem tavaly mutattak egy párat amit ott befogtak, én szongáliainak azonositottam,de ettöl még ugyanugy lehet pokoli is, amatör vagyok ehhez igazábol Mosoly
mindettöl függetlenül akármelyik faj is,a pokoli is védett, igy jo lenne odafigyelni erre a kis populáciora. szerencsére 1 emberen kivül aki befogott ott 3-at nem tudok másról aki ezzel szorakozna, viszonylag jo helyen van mert állitolag nehezen megközelithetö,de én még nem voltam ott. mondom idén kinézek egy kis tura keretében és próbálok fényképeket csinálni amik egyértelmüvé teszik számotokra is az azonositást.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 09:36    Hozzászólás témája: idéz

Hy! Én aztszem Pudingnak van igaza (lehet hogy tévedek),az alsó képen az állat térd ízei feketék és nem sárgák. Mivel kokon van nála nem növendék hogy ne alakuljon ki a végleges szín. Szoval szerintem sem pokoli.
Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 09:05    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Az itt található cikk (újságkivágás, stb., mittomén) http://img227.imageshack.us/img227/4301/liki5gz.jpg
alján látható "pokoli cselőpók" szerintem nem pokoli cselőpók!

Az Élővilág sorozat 32. része: Pókok. Kárpát-Medence természeti enciklopédiája. Farkaspókos oldal beszkennelve.

Puding írta:
Lehet tévedek, de nem...

El lehetne dönteni, ha az idevezető érveket indopkokat is leírtad volna. Nem pedig csak bemondod az ultit, akarom mondani tutit.

Nekem nyilvánvalóan G. vultuosanak tűnik, neked miért nem?
És ha nem az akkor szerinted mi?

Idézet:
Nade akkor is félrevezető no....

Szerinted miért az?
Üdv:
s
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 08:21    Hozzászólás témája: idéz

No-no!
Az itt található cikk (újságkivágás, stb., mittomén) http://img227.imageshack.us/img227/4301/liki5gz.jpg
alján látható "pokoli cselőpók" szerintem nem pokoli cselőpók!
Lehet tévedek, de nem...
(Nem a kis kép a tárnával, hanem a nagy a kokonnal.)
Engem ne kövezzetek meg Nevet? Felki?lt
Nade akkor is félrevezető no....
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 08:06    Hozzászólás témája: Re: cselőpók idéz

Lord_of_NRG írta:
Üdv mindenki!

A 7végén kicsit körbejártam a ház körül,h megnézzem a védett pók populációt és ezeket a képeket sikerült készítenem (mobillal):

De ugye ezek szerinted is vultuosa fotók!? Kacsint?
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Jún. 21. Szomb., 08:03    Hozzászólás témája: idéz

Hmmm...
Sejtésem szerint az inkább a vultuosa lesz...
Sokkal jobban viseli az antropogén behatásokat, sőt...
Kifejezetten kedveli a humán változtatásokat!
Nálunk csak úgy hemzseg egy-egy töltésoldal tőle!
No meg a füves területek (kutyafuttató, játszótér, de akár a kocsik közti vékony földsáv) is!
Alant már le lett írva a 2 faj elkülönítése. Bár igazából egy-egy jó fotó
(itten van mindkettőről már: http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=512 ) többet segíthet.
Néé meg, oszt nyilatkozz utánna!
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Jún. 20. Pént., 21:10    Hozzászólás témája: idéz

egyébként, a szongáriai sokkal jobban elterjedt mint azt gondolnánk, már jeleztem az MTA felé(bár eddig semmi választ nem kaptam), hogy itt Magyarország legészakibb részén az északi középhegység és a cserhát környékén is élnek szép számmal, a Szügyi viztározónál egy igen népes kolónia van, nyár derekán kinézek barátnömmel és fényképezek nektek párat:)
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Lord_of_NRG
Tag

Elküldve: 2008 Máj. 26. Hétf., 15:20    Hozzászólás témája: cselőpók idéz

Üdv mindenki!

A 7végén kicsit körbejártam a ház körül,h megnézzem a védett pók populációt és ezeket a képeket sikerült készítenem (mobillal):

Azért "az élet utat tör"... Dancing
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Máj. 25. Vas., 20:24    Hozzászólás témája: idéz

Hy! Picit szétnéztem a két cselőpók fajunk szétválasztásával kapcsolatba,ezt találtam:

"A szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis Laxmann, 1770)

A faj jellemzői:
térdízei, a lábszár töve és csúcsa alul feketék. A hím tapogatólábának
végízén kúpos, karomszerűen módosult serték vannak. Középnyúlványa ferdén hátrafelé,
az íz töve felé irányul, a vége fogazott. A nőstény ivarlemeze megközelítőleg olyan
széles, mint amilyen hosszú. A középrész elülső szegélye, oldala és hátulsó szegélye
egyaránt ívelt. A vulva elülső tasakja a középrész elülső szegélyéig nyúlik
A test alapszínében dominál a szürke, ill. szürkésfehér, rajzolatuk sötétszürke, vagy
fekete, az idősebb egyedeknél sárgásbarna, ill. barna. Az adult hímek világosabb
színezetűek, mint párjaik. Járólábaik feltűnően gyűrűzöttek. A pók színezete megfelelő
rejtőzködési képességgel ruházza fel a faj képviselőit. Az ontogenezis folyamán a test
ventrális oldala fokozatosan besötétedik. (A kifejlett példányok hasoldala fekete). Az
utótest ventrális oldalának fekete középsávja szabályos kontúrral rendelkezik. A csáprágó
alapízén jelenlévő alapszőrzet színe narancssárga.
Mérete:
a nőstény 12 -18 mm, a hím 8 -11 mm.

A pokoli cselőpók (Geolycosa vultuosa C. L. Koch, 1838)

A faj jellemzői:
a szongáriai cselőpóktól eltérően térdízei alul sárgák, a lábszárízek töve és
csúcsa fekete. (Megjegyzés: ez a gyors, terepi determinálás alapjául szolgáló bélyeg).
A hímek tapogatólábának tövi része ráncolt, hajlott, végső része nyújtott háromszög alakú.
E végrész merőleges a pikkely oldalszegélyére és nem hajlik az íz csúcsa felé. A tartó
alakja és elhelyezkedése is különbözik az előző fajétól.
A nőstény ivarlemeze jóval hosszabb, mint amilyen széles, a középrész elülső szegélye
csak gyengén ívelt, szára egyenes, a harántág szélei lekerekítettek. Vulvájának tasakja
csak a középrész 2/3-áig ér, az elülső szegélyt meg sem közelíti. A potroh
hasoldalán lévő fekete középsáv szabálytalan konturral bír. A hímek jóval gracilisebbek
párjaiknál, ám a nőstények (is) kissé légiesebbek, mint a rokon faj esetében. Az adult
hímek színezete lehet barnás, vagy ezüstszürke. A csáprágó alapízén jelenlévő alapszőrzet
színe vöröses narancssárga.
Mérete:
a hím 9, a nőstény 14 mm."

Kovács Gábortól egy érdekes infot is megtudtam: hazánkban a pokoli cselőpóknak két színváltozata él.
Ők a csáprágó alapíz szörzetének színe, a hátlemez mintázata, valamint a végtagok gyürüzöttsége alapján könnyen elkülönithetöek egymástól.

forrás:
Kovacs, G. (2003): Magyarorszag védett pókfajai és termeszetvédelmi kezelésük lehetséges alternativái. Diplomamunka. Szegedi Tudományegyetem, Ökologiai Tanszék, Szeged. pp. (40-41-45)

A teljes anyag letölthető pdf-formátumban:

http://www.nki.hu/arachnol/tartalom/Tudastar/KovacsGaborSzakdolgozat_VedettPokok.pdf

Legutóbb LGM szerkesztette (2008 Aug. 21. Csüt., 17:27), összesen 2 alkalommal
Vissza az elejére
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Máj. 22. Csüt., 08:45    Hozzászólás témája: idéz

Itt egy kép amin elég jól láthatók by azonosító jelek,sajna nem a legjobb minőségű mert anno mobilal csináltam de használható szvsz. Ha lesz jobb teszek fel.
Stabil Tag

Elküldve: 2008 Máj. 21. Szer., 16:57    Hozzászólás témája: idéz

Lord_of_NRG a pokoli cselőpóknál a lábak térdizülete ventrálisan sárga...a szongáriai cselőpóknál ez fekete...ez alapján lehet őket egyértelműen elkülöniteni( nameg mikroszkóp alatt alkoholban....de az nem szép dolog Kacsint? )

Na látom megint késtem az infóval...mindegy, ismétlés a tudás anyja.
Profil üzenet e-mail msn
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Máj. 21. Szer., 15:05    Hozzászólás témája: Re: Lycosa singoriensis / Szongáriai cselo pók idéz

Siler írta:
Lord_of_NRG írta:
Nyugodtan kövezzetek meg érte.

Ha külön kell mondani, akkor nem érdemes...

Ne kezdjük el megint,aki a lentebbi pár postból nem értette meg hogy itt nem két pókrol van szó hanem az elvről hogy VÉDET állatot nem fogunk be,az nem is fogja. Inkább beszéljünk a pókrol szvsz jobb téma.
Tag

Elküldve: 2008 Máj. 21. Szer., 14:49    Hozzászólás témája: Re: Lycosa singoriensis / Szongáriai cselo pók idéz

Lord_of_NRG írta:
Nyugodtan kövezzetek meg érte.

Ha külön kell mondani, akkor nem érdemes...
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae) Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3  Következő
2 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu