Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 14 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Viaszmoly mint póktáplálék

Viaszmoly mint póktáplálék

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Táplálás
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Daszkalosz
Újonc

Elküldve: 2015 Okt. 21. Szer., 14:52    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Sikerült tenyészteni a viaszmolyt:) bár kicsit más arányokat használtam a receptben. kb 8 lepkéből lett olyan 3-400 viaszmoly,de lehet több. Most azokat bábosztatom,kiderül Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Daszkalosz
Újonc

Elküldve: 2015 Aug. 20. Csüt., 16:29    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Viaszmoly tenyésztésre szántam magam,így visszaolvasgatva a hozzászólásokat Eunice viaszmoly tápját készítettem el. Van itthon kb 20 viaszmolyom és beraktam nekik egy pogácsát,de rá se bagóznak!!!!
Vissza az elejére
Profil üzenet
klicsko
Tag

Elküldve: 2014 Aug. 09. Szomb., 12:36    Hozzászólás témája: idéz

Hello. Mivel jobbára fánlakókat tartok, gondoltam rá, hogy veszek pár viaszmolyt hogy néha legyen egy kis csemegéjük, nameg ugye a látvány Nagyon boldog De nincs sok pókom, úgyhogy mindig megmaradna pár lepke, viszont nem találtam róla semmit hogy azok mit esznek. Vagy ők os tudnak a hernyóknak szánt keverékből kajálni? A másik meg hogy errefelé van jónéhány méhész akiktől valószínűleg tudok méhviaszt kérni. Mivel a hernyók a kaptárakban is a viaszban élnek (gondolom), feltétlenül szükséges nekik a tápkeverék elkészítése vagy beérik a sima méhviasszal is?
Vissza az elejére
Profil üzenet
Wini
Moderátor

Elküldve: 2013 Dec. 22. Vas., 11:03    Hozzászólás témája: idéz

Üdv! Sikerült tenyésztenem a kis dögöket Nagyon boldog Póknak nem adom őket a magas zsírtartalmuk miatt, de hüllők felhizlalására ideálisak. Azt hittem, nehezebb lesz őket tenyészteni, de nem veszélyes... Elég kis létszámmal indultam neki, de úgy néz ki, így is bejött Mosoly
petix
Látogató

Elküldve: 2013 Nov. 05. Kedd., 16:10    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok

Én is tenyészteni szeretném de aki venni akar az facebookon keresse meg kaméleon parkot vagy interneten a kaméleon farmot.
Vissza az elejére
Profil üzenet
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2011 Dec. 12. Hétf., 21:45    Hozzászólás témája: idéz

Hali!
Viaszmolyt szeretnék tenyészteni, viszont nem kapok Budapesten sehol nagyon finom lyukú drótszövet. Aki ismer ilyet árusító helyet kérem jelezze akár privátban, akár itt!
Köszönettel:

Csaba
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Boss
Gyakori látogató

Elküldve: 2010 Feb. 22. Hétf., 13:42    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni hogy Budapesten hol lehet viaszmolyt venni? A lejebb felsorolt üzletkben kapható? Vagy ha esetleg van valakinek vagy tud valakit akinek van eladó azt megköszöném ha szólna.

van egy jópár 1-2v pokom és gondoltam megprobálom ezzel etetni(feltéve ha tudok venni) mert könnyen tartható és magas tápértékük miatt ami a növendék pokoknak elengedhetetlen.

Üdv
Vissza az elejére
Profil üzenet
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jan. 13. Kedd., 18:09    Hozzászólás témája: idéz

Kösz az infókat!
Igen kaptam hozzájuk egy kis táppogácsát, és mivel nekem még szándékomban sem volt méhészboltba lépet és hasonlókat venni, úgy olvastam lehet adni nekik gabonapelyhet mézzel összekeverve.
Nos eltelt egy kis idő mire ráfanyalodtak, de már szépen eszik, és híznak is.
Akkor szerintem lassan kelnek.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Eunice
Látogató

Elküldve: 2009 Jan. 13. Kedd., 13:33    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Hello Georgio!

Ha igazi viaszmolyokról van szó, a Kis-Teki-ben és a Vadon-ban tényleg ilyeneket árulnak, akkor kb 2 hét múlva lesznek lepkék a hernyókból.

Persze több mindentől is függ ez, elsősorban hogy milyen hőmérsékleten tartod (25-30 fok a legjobb erre), hogy van-e táppogácsa mellettük és természetesen a méretüktől és a fejlettségi állapotuktól is.

A páratartalom sem lényegtelen, bár ennek hiányában is kifejlődnek, mégis
ha táppogácsában vannak, és nincsenek túl nagy egyedszámban, akkor elkél egy-két permetezés.

Az igazi viaszmolyt azért írtam, mert hoztak külföldi börzékről a viaszmolyhoz megszólalásig hasonlító hernyókat (viaszmoly néven!!!), melyek min kiderült valami kukoricamoly (cukornádmoly???) származékok lehettek. Ezek etetésre megfelelőek, de továbbtenyésztésük hazai körülmények között nem lehetséges.

Üdv: Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jan. 07. Szer., 18:28    Hozzászólás témája: idéz

Tegnap vettem egy adag (~20 db) viaszmoly herenyót.
Egy kicsit aktivizálni akarom a pókjaim, ne legyek már olyan lusták.
A kis pókjaimnak vettem egy adag csontit, azoknak legyet adok.
Itt nem a tápérték a lényeg, hanem hogy egy kis látványt vigyek a póktartásba.
Tavaly amikor a pecahelyen szedtem lepkebábokat (tölgyfalepke) és kikeltettem, utána rendeztem egy lepkevadászatot, na az szép látvány volt.
Csak úgy fröccsent a nafta.
Ki tudja ezek hány napra kelnek ki?
Mert a KisTeki-ben csak lárvát árultak.
Nem volt drága 320 Ft/adag.
Azért a tenyésztésbe nem fognék bele, macerás, ahogy itt olvasgattam.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Eunice
Látogató

Elküldve: 2008 Márc. 27. Csüt., 21:21    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Szia Fulo!

Azt gondoltam, hogy már készen van a tápod, mert ezek a hernyók már rég lepkék lesznek, mire elkészül a kajájuk.

De azért bízhatsz benne, hogy később is lesz tenyésztésre alkalmas viaszmolyhernyó.

Kérdéseidre válaszolva:

- Budapesten a Ferenc körúton van egy méhészeti bolt (bár úgy hallottam, hogy Érdligeten is van), ahol kétféle formában is árulnak méhviaszt, műlépnek feldolgozva (lapos és rücskös) vagy tömbök formájában. A tömbök olcsóbbak, de nehezebben adagolhatók, és így
30 dkg-ot körülményes vásárolni. 1 kg legutóbb úgy 3000 Ft-ba került.
A propolisz teljesen más és nem alkalmas viasz helyett a tápba.

- A méhészeti bolttól kb 500 méterre, a túloldalon, de már a József
körúton van egy vegyszerbolt, ahol kb. 1000 ft-ba kerül 1 kg glicerin.
Ez biztos olcsóbb mint a gyógyszertári.
Annak ellenére, hogy kg-ban mérik, a glicerin mindig folyadék, nincs
por alakú változata. A műanyag palack árát külön felszámolják.

- Elvben a száraz sütőélesztő is jó lenne, de egyrészt nehéz átszámolni, hogy mennyi felelne meg a nedves helyettesítésére és drágább is.
A legfőbb probléma azonban a keverésnél mutatkozik, mert az összes nedvességtartalom így kevesebb lesz a kelleténél, a száraz és a folyékony rész aránya megváltozik ( a recept összeállítói nagyon kicentizték ám) és a pogácsák állaga nem lesz elég jó. (Én már kipróbáltam, könnyen szétmorzsolódnak.)
Azt tanácsolom, hogy használj normál sütőélesztőt.

Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
fulo
Tag

Elküldve: 2008 Márc. 27. Csüt., 20:13    Hozzászólás témája: Re: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Eunice írta:
Van egynéhány, éppen tenyésztésre való méretes hernyóm.

Eunice

Igényt tartanék egy pár darabra,de előtte be kéne szerválnom nekik a kajához hozzávalókat.

Nah már csak a kérdéseim maradtak Nagyon boldog

Először is honnan szerezzek méhviaszt és ez mennyibe kerül kb???
Másodszor glicerint honnan szerezzek,mert a gyógyszertárba csak folyadékos kiszerelés volt, nekem milyen kell (por vagy folyadék) ????
Harmadszor a száraz sütőélesztő is jó vagy csak egyszerű sima élesztő kell???
Jah és még egy kérdés méhviasz=propolisz????
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2008 Márc. 26. Szer., 18:02    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Van egynéhány, éppen tenyésztésre való méretes hernyóm.

Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
fulo
Tag

Elküldve: 2008 Márc. 26. Szer., 09:50    Hozzászólás témája: idéz

Van valaki akinek van eladó viaszmoly hernyója????
Nem nagyon tudok beszerezn sehonnan sem pedig érdekelne....
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2008 Jan. 22. Kedd., 15:30    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Szia Lestat!

A táp egészen biztos hogy a kiszáradástól kemény. Ha mindent az eloírás szerint csináltál, akkor a pogácsa kézzel széttörheto kell legyen.
Ebben a leírt terráriumban kiszáradáshoz vezethet a külön futés, a feltételezhetoen túl sok szellozés, illetve egy vizestál alíg biztosít megfelelo párát.
Nálam nincs külön futés, mert a szoba 24 C-os, a dobozon szellozés sincs, másoknak errol eltéro a véleménye, illetve a párát desztvizes permetezéssel oldom meg, de ez csak addig szükséges, amíg a hernyók maguk nem termelik meg a nedvességet.
Jelen helyzetben az lenne a megoldás, hogy naponta kétszer permetezd a pogácsát, de azért a doboz ne tocsogjon.
Türelem is kell, eleinte lassan nonek, de aztán hirtelen tele lesz a doboz hernyóval.

Vissza az elejére
Profil üzenet
Lestat
Rendszeres látogató

Elküldve: 2008 Jan. 22. Kedd., 14:16    Hozzászólás témája: idéz

Szia Eunice!

Lemaradt, van benne glicerin+méz, méhviasz is van benne.A receptet innen olvastam a fórumról.
Csináltam egy muanyag dobozt, oldalán , tetején fém-szúnyoghálóval.
Benne vannak a molyok és a táp. Mostmár a mikromolyok is Mosoly
Ez mint egy terráriumban, és 27C-on tartva futéssel. és a terkóban egy tálban víz a pára miatt.

A kérdésem,, hogy a molyokkal, táppal kell vmit csinálni? Mondjuk berakni a molyoknak új pogácsát, picimolyokat ki, vagy hasonló. A mostani tápom atomkemény, esetleg azt permetezni vagy vmi?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Eunice
Látogató

Elküldve: 2008 Jan. 22. Kedd., 12:45    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Üdv. Lestat!

Örülök, hogy bovült a viaszmolytartók köre.
A recept összetételét csak félig sikerült megtudnod, mert kell hozzá még méhviasz, méz és glicerin is.
Ezeket elobb össze kell olvasztani, majd ehhez kell hozzákeverni a lisztes részt. Pogácsákat kell formálni belole, majd kihülés után többszörös fóliazacskóban tárolni.
Legjobb lenne, ha végigolvasnád ezt a topicot. A recept összetétele a 2007. június 21-i, az elkészítés módja pedig a 2007. szeptember 29-i beírásban olvasható. A többi hozzászólásban is találhatsz tanulságos információkat.
Ha ezek után is maradnak kérdéseid, akkor írd meg.

Sok sikert kíván: Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
Lestat
Rendszeres látogató

Elküldve: 2008 Jan. 22. Kedd., 11:38    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Elkezdtem ezt a molytenyésztés dolgot. Börzén vettem egy jó adaggal, lepkék kikeltek , petéztek, most a tápban vannak pici hernyócskák(kb 3-4mm)

Ezt a fajta tápot csináltam+: 40 dkg kukoricaliszt,20 dkg búzaliszt,20 dkg búzadara, 20 dkg éleszto (lereszelve)

Kérdésem az lenne, hogy a tápnak milyen állagúnak kell lennie.Mert nekem nagyon kiszáradt. Kell permetezni, vagy így is jó?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
eublaberus
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Dec. 09. Vas., 10:03    Hozzászólás témája: idéz

Köszönöm, ennyi szerintem elég lesz ahhoz, hogy beindítsak egy alap tenyészetet. Ha valami bibi közbejön, úgyis szólok.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Dec. 07. Pént., 19:49    Hozzászólás témája: idéz

T. Eublaberus!

Teljesen felesleges bármit is betenni, mert vagy a doboz belso éléhez, vagy a szétrágott táphoz, hulladékhoz tapasztva hozzák létre a bábokat.
Nemcsak felesleges, hanem káros is lehet egy valószínuleg fertozött tojástartó doboz. Penészedést okozhat.
A hulladék is egy ido után hajlamossá válik a penészedésre, ezért a táppogácsától legtávolabb lévo részeket folyamatosan el szoktam távolítani.
A benne lévo bábokat egy induló dobozba teszem, a benne lévo hernyókat pedig méretük alapján vagy a tárolóba, vagy ha túl kicsik, vissza a régi dobozukba.
Mind a tárolóba, mind az indító dobozba kell tenni legalább fél pogácsát.
A tároló rendszerint túl párás, de az indító könnyen kiszáradhat, ezért amíg lehet (már a közben kibúvó lepkéktol) deszt.vízzel naponta megpermetezem.

Várom további kérdéseidet.

Vissza az elejére
Profil üzenet
eublaberus
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Dec. 06. Csüt., 22:28    Hozzászólás témája: idéz

Köszi az infókat. Te szoktál betenni valamit, amin be tudnak bábozódni? Gondolok itt tojástartóra, kartoncsíkra...
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Dec. 06. Csüt., 17:36    Hozzászólás témája: idéz

Szia Eublaberus!

A receptek a nagy viaszmolyra vannak kidolgozva, vásárolni is leginkább ezt lehet. Sajnos a mesterségesen szaporított nagy viaszmoly lepkék és hernyók nem érik el a méhkaptárakban fellelhetok méreteit, de ellentételezésül legalább sterilek és parazita mentesek.
A tenyésztett hernyók maximális mérete: 2-2,5 cm hosszú, 3-3,5 mm vastag.
Válogatáskor csak 20-30 százalékban találunk ilyen nagy méretueket, de tanácsos (ha már hozzányúltunk) 1,4 cm-tol minden hernyót kiszedni, mert 3-4 nap kell, amíg a bolygatást elfelejtik és ismét megfeleloen gyarapodnak, másrészt az 1,4 cm fölöttiek a bolygatástól hajlamosak ido elott bebábozódni és így csökött lepkévé alakulni.
Ugyanez történik, ha nem figyelve a tenyészetre, elfogy a táp.

A természetben a hernyók mérete: 3-3,5 cm illetve 4-4,5 mm.

Alacsony homérsékleten tárolva a tenyésztett hernyókat, a fenti méretek tovább csökkennek.

A kis viaszmoly lepkék és hernyók mérete a természetben sem éri el a fenti (tenyésztett) méreteket, tenyésztve valószínuleg még kisebb. Kevesebb petét rak, ennek ellenére ha a nagy viaszmoly tenyészetébe keveredik, kiszorítja azt.
Azt is olvastam róla, hogy esetenként dögökben is megtelepszik.
Vagyis véleményem szerint a kis viaszmolyt nem gazdaságos tenyészteni.

Vissza az elejére
Profil üzenet
eublaberus
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Dec. 06. Csüt., 07:05    Hozzászólás témája: idéz

Mivel én teljesen zokni vagyok viaszmoly ügyben ezért kérdeztelek titeket...
Így nem tunik vészesnek a dolog, csak oda kell rá figyelni. Már csak az lenne a kérdésem, hogy inkább kis vagy nagy viaszmolyt tenyésszek?
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
salivspider
Snake&Spider Driver

Elküldve: 2007 Dec. 05. Szer., 22:29    Hozzászólás témája: idéz

Kedves Eunice!

Neveltem és nevelek is viaszmolyokat, én úgy számoltam, hogy elejétl fogva neki heti 80 db hernyó kell. Tehát ha vesz sac 1000-1500 db-ot ,mire beindul is muködni is fog a tenyészet, ami nálam 3-4hónap volt,mire minden klappolt és ellátott,el is fogy. Ezért írtam,hogy a heti 80db hernyó (nem tiszta,hogy mekkorkár van szüksége) az havi 320 db, 3-4hónap alatt mire muködik neki a tenyészet,pont jól fog állni . Ha viszont csak szimlán tenyészetet szeretne és addig etet tücsökkel vagy akármivel, a 20-40db-ot akkor is kevésnek találnám,neked biztos nagyobb gyakorltod van viaszmollyal,AMúgy már egy hónapja a te keverékedet használom, kicsit surubb,mint az elozo,de sokkal jobban fejlodnek tole . Én magával a lepkével nem etetek csak egy két Poecilotheriat,nekem csak hernyóra van szükségem. Nem mindent úgy csinálok ahogy te írod,lhet ezér tnem olyan sikeres a dolog. Nagyobb dobozokkal dolgoztam, olyan 8-10l, ez egy ido után be is fuccsolt,áttértem 4-5literesre,most ez muködik. Illata van a dolognak,mert jó melegen tartom(lehet,hogy ez probléma,,de nekem melegben is muködnek most) oket.(ha büdös a tenyészet,ott gázok vannak,egy két hernyó akkor már OSloban van:-) AMire még ügyeln kell,az atkásodás,mert a meleg és a pára miatt hamar elburjánzik az atka is és a gombásodás is. Én csak a saját tapasztalatom írtam. Vzeg azért círhattam sokat,mert nem jól viszonyítottam,ugynis van olyan NAP amikor 300viaszmoly elfogy.EZért elnézést a túlzásrt,de a heti 80 sem lesz kevés. Most olvastam,hogy lepke kell neked foleg, lepketémában a válaszlehetoséget át is adnám. Kacsint?0-
Látogató

Elküldve: 2007 Dec. 05. Szer., 21:52    Hozzászólás témája: idéz

T. eublaberus!

Az ezen az oldalon leírt recept szerinti alapanyagból (kb. 2 kg) 25- 30 db viaszmolytáp pogácsa készülhet.
Ez a mennyiség úgy három generáció teljes felneveléséhez elegendo az
alábbi számítás alapján.

Itt jegyezném meg, hogy Salivspider vagy soha nem nevelt még viaszmolyokat, vagy érthetetlen módon erosen túloz.
1500 viaszmolyt kiindulásként el nem tudok képzelni, ehhez 15-20db
2 literes tenyésztodoboz lenne szükséges, 5-6 kg táp és több tízezer hernyó fejlodne, amennyit egy ember ki sem tudna válogatni.

Visszatérve az eredeti számításhoz, én egy tenyészet indításához 30-40 nagyon szép, méretes hernyót válogatok ki.
Ha csak harmadából lesz nostény lepke, akkor is lepkénként 500-600 petével számolva 5000-6000 petébol kel ki kis hernyó.
Veszteségeket is számolva, biztosan fel lehet nevelni 1000-1500 hernyót.
A kezdettol számolva az elso etetheto hernyók a negyedik hét végére jelennek meg, a 6-7 héten van a legtöbb és kb. a 10. héten záródik a ciklus. (Ez kb. 25 C -on érvényes.)
Az etetésre szánt lepkéket külön érdemes bebábozódni hagyni, legpraktikusabb bábokat betenni az állatokhoz, hogy ott bujjanak ki a lepkék, mert a lepkéket elég nehéz megfogni.
Ha meg lehutjük oket, mint sokszor tanácsolják, könnyen károsodnak.

Mint már utaltam rá, a fenti tenyészet a 2 kg pogácsából háromszor ismételheto meg.

Üdv. Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
eublaberus
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Dec. 05. Szer., 20:37    Hozzászólás témája: idéz

Megint elszámoltam magam ?rd?gi vagy nagyon ?r?lt Nekem elsosorban nem a hernyók, hanem a kifejlett molyok kellenének mantis kajának... Szerinted 10db 5L-es muanyag henger elegendo hozzá?
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
salivspider
Snake&Spider Driver

Elküldve: 2007 Dec. 05. Szer., 19:26    Hozzászólás témája: idéz

Forg? szemek Hát az nem közepes tenyészet lesz,heti 80 hernyóhoz ,hogy annyi legyen,az havi 320db, hát... ahhoz már nagyobbacska tenyyészet kell, én kapásból beszereznék egy 1500 db viszmolyt és a kellékeket, ha beindul,akkor fog annyit termelni.
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn állomány
eublaberus
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Dec. 05. Szer., 17:58    Hozzászólás témája: idéz

Ez engem is érdekel. Egy adag tápkeverék kb. mennyi ideig elég? Közepes tenyészet esetén, amibol kb. heti 70-80 hernyót ill. lepkét lehet kiszedni.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Okt. 02. Kedd., 14:39    Hozzászólás témája: idéz

Az elhagyott (kipusztult) méhkaptárakban esetenként tényleg bodületes mennyiségu viaszmolyhernyó fejlodik ki, tönkretéve a viaszlépeket.
Az itt fejlodo hernyók mellesleg rekord méretuek.
Továbbtenyésztésre mégsem ajánlhatók és valószínuleg pókokkal történo feletetésre sem, mert rendszerint többféle parazitával (fürkészdarazsak, fürkészlegyek, élosködo férgek és egysejtuek) fertozöttek.
Horgászásra viszont kiválóak, a halakat aligha károsítják.

Ha mégis egy vad populációból kell indítanunk a tenyészetet, akkor 3-4 generációváltás után, nagy odafigyeléssel és kemény szelekcióval juthatunk élosködo mentes állományhoz.

Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
Gabesz
Adminisztrátor

Elküldve: 2007 Okt. 01. Hétf., 06:40    Hozzászólás témája: idéz

Köszi a leírást Eunice!

Uff, szóval ez nem tunik olyan egyszerunek. Meggondolom a dolgot.
Mostanában tücsök ellátási problémák is vannak itt Szolnokon.
Gondoltam rá hogy venni kellene egy tanyát és mindenféle eleségállatra ráálni.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Angelo-Lexani
Tag

Elküldve: 2007 Szept. 30. Vas., 14:09    Hozzászólás témája: idéz

Faterom régebben méhészkedett. Az udvaronvolt pár javításra váró kaptár, néhány kerettel, egy jó hónap eltelte szinig volt mollyal. sajnos akkor még nem tartottam pókokat és nem is tudtam hogy ilyen formán még hasznosítani is lehetett volna oket! Akkor mi pecázásra használtuk oket Mosoly Mosoly Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Szept. 29. Szomb., 22:00    Hozzászólás témája: idéz

A kérdés nyilván nekem szólt, elnézést, hogy ilyen késon reagálok, de a nyár elején sokáig nem kérdezett senki, illetve néhány napig távol voltam a számítógéptol.
A legelso leírásomban már leírtam a viaszmolytáp összetételét. Most megpróbálom elmondani az elkészítés módját.
A búzaliszt, búzadara, kukoricaliszt, tejpor adagokat alaposan össze kell keverni, majd konyhareszelovel ráreszeljük az élesztot. Ez utóbbi szeret visszacsomósodni, a csomókat újra lehet reszelni, egészen addig, amíg minden élesztot alaposan el nem kevertünk a lisztes résszel.
Ezután, vagy közben a glicerint, viaszt és mézet beleöntjük egy legalább ötliteres fazékba. (Legjobb, ha olyat használunk, amelyet feleségünk már nem akar másra használni, mert elég nehéz teljesen kitisztítani.) A fazék és a fozokanál a továbbiakban a viaszmoly tenésztést fogja szolgálni.
Visszatérve a lényegre, a három alkotórészt, folyamatosan kevergetve összeolvasztjuk, és ha megolvadt a viasz is, a lisztes keveréket belekeverjük. A melegítést beszüntetve a keverékbol kézzel fél teniszlabdányi pogácsákat formálunk és a pogácsákat kukoricaliszttel megszórt tálcára nyomjuk. Kezdetben kicsit forró, de kibírható. Egy-két óráig hulni hagyjuk, mire megkeményednek a pogácsák. Két-három rétegu fóliazacskóba csomagolva, nyáron hutoszekrényben, télen erkélyen tarthatjuk. Akár egy évig is eláll, ha kevés molyt tenyésztünk.

Viaszmolyhernyókat tudomásom szerint a Vadon díszállatkereskedésben
(Podmaniczky u.) és a Kis Teki kereskedésben (Dohány u.) lehet kapni,
de esetleg méhészektol is beszrezhetok. (Lehetoleg ne mondjuk meg, hogy tenyészteni akarjuk, mert akkor tényleg nem adnak.)
Egy tenyészet elindításához 25-30 szép fejlett hernyó elegendo.

Legközelebb folytatom.

Mirol szeretnél fotókat látni?

Vissza az elejére
Profil üzenet
Gabesz
Adminisztrátor

Elküldve: 2007 Szept. 17. Hétf., 07:39    Hozzászólás témája: idéz

Na, azt hiszem belevágok a viaszmolyba, bár nem is etettem még vele, itt Szolnokon nem is lehet kapni sehol, de ha felfut majd akkor lehet Mosoly

Szóval kellene nekem egy részletes leírás képekkel egy abszolut kezdo részére, avagy hogyan tennyésszünk viaszmolyt?

Valaki vállalkozik rá?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
salivspider
Snake&Spider Driver

Elküldve: 2007 Szept. 12. Szer., 18:38    Hozzászólás témája: idéz

Én!!!

Egyik fokaja, tenyésztemén is egy ideje (tücsköt is), hasonlóan Eunice-hez,muködik,de én nagy mennyiségbe csinálom, ost már 1-2hete eljutottam oda,hogy nem kell se tücsköt se viaszmolyt vennem (számold ki 10-15ft között tücsök db áron mennyi lenne ha heti 400db ot + 150-200viaszmolyt feletetnél smi jóval drágább ,mint a tücdsi.mondjuk a tücsköt sztem így,hogy ár tudom a titkot qrva könnyu tenyészteni, kamu,hogy nagy meló..ha van elég tárolódobozod,akkor napi 3perc elég rájuk,.,és heti egy napot 2óra puóluszba a már petézet tnostiket és öregebb állatokat kiválogatni, 200nosti tücsök ha van elég hím melé, heti 30.0000- petét rak kb hetente, ha jól tudom egy állat 150et ak egyszerre.. és 1hét után már kelnek is a babytücskök,.)
Nagyon jó táplálék,energia és tápanyagdús,foleg pároztatások elott és után illetve vedlés után etete fel. Sajnos nem nagy a viaszmoly, ezért egy közepes adult nosti pl, B.auratunakhavi 15-20db +tücsök az adagja (plusz néha gyászbogár,..csirkemáj..csótány,sása (most sáskával próbálkozom ez tenyészetet...)) minden takarmányállatnak,ha te tenyészted,a legtöbb vitamint és legértékesebb tápanyagokat kell adni eledelnek, hiszen ezt eszi utána a te álltod is, tüücsköknek is jófajta kutyakaja,friss zöldségek, beszórva vitaminnal, jó körvérek lesznek,viaszmolynál kicsit más a táplálékuk összetétele. Nekem megmondom oszintén a kedvenc takarmányállatom. Nem használják túl sokan..mivel egy közepes doboz belóle 3-4000ft. Még annyit,hogy csak 6-7 vedlésnél korosabb állatoknál hazsnálom,kicsiketha ezzel eteted túlgyorsan fognak noni, ...persze egyszer egysze azok is kapnak...
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn állomány
atrax
Stabil Tag

Elküldve: 2007 Szept. 12. Szer., 18:07    Hozzászólás témája: idéz

Valaki Eunicen kívül ad ilyen kaját az állatainak, vagy lehet valahol ilyeneket kapni ? Forg? szemek Jó lenne ilyennel kajáltatni néhányszor a tápanyaga miatt.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Jún. 22. Pént., 21:30    Hozzászólás témája: Viaszmoly idéz

Hello!

A panellakás tökéletesen megfelel. Én is abban lakom.

A h?mérséklet nem okozhat gondot, egyrészt az átlagos szoba h?mérséklete megfelel?, másrészt ha legalább 80-100 kövér hernyó van együtt egy (táp)pogácsában, akkor képesek 30-32 fokos h?mérsékletet létrehozni az általuk termelt h?vel. Kb. ez az optimális h?mérséklet, de mint írtam ezt maguk is létehozzák.
A tárolási h?mérséklet (f?ként, hogy ne bábozódjanak be id? el?tt) már problémásabb. Tapasztalatom szerint 10-15 fok között tarthatók el legjobban. Ez télen egy kamrában, tavasszal, ?sszel az erkélyen oldható meg. Nyáron csak a h?t?szekrény (nem túl magas fokozaton tartva)
alsó, zöldségtároló része a legjobb, de az itteni plusz 3-5 fok még így is túl alacsony lenne, de ha 200-300 hernyót teszünk egy pogácsa táppal egy megfelel?en szell?z? dobozba, akkor talán éppen megfelel? (10 fok)
a h?mérséklet. Minden bizonnyal ki lell kísérletezni h?t?szekrényenként.

A páratartalomra tényleg figyelni kell. Ha csak éppen nyugalomban lév? bábok és egy pogácsa van egy tároló dobozban, könnyen túl szárazzá válik, ilyenkor meg szoktam permetezni a pogácsát.
Viszont egy hernyóktól nyüzsg? dobozban nem csak h?t termelnek, hanem vízpárát is, ami kicsapódik a doboz tetején és penészedést okozhat. Egyes vélemények szerint rézdróthálót kell ragasztani a tet?be, én inkább ha párásodást észlelek egy másik száraz doboztet?t teszek fel.

Várom a további kérdéseket

Üdv. Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
Gabesz
Adminisztrátor

Elküldve: 2007 Jún. 22. Pént., 07:02    Hozzászólás témája: idéz

Ez nagyon érdekesen hangzik, Milyen h?mérsékletet és páratartalmat igényel a tenyészet? Engem azért érdekel, mert panelban lakom és az egér tenyészet, vagy tücsök tenyészet kellemetlen szagú.

Képeket esetleg dobsz fel?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Eunice
Látogató

Elküldve: 2007 Jún. 21. Csüt., 20:08    Hozzászólás témája: Viaszmoly mint póktáplálék idéz

Madárpókjaim csak 2006. dec. 16. óta vannak, (Aphomopelma pallidum, netán Barcypelma verdezi, Brachypelma schroederi, Gramostola acteon, 8-9 vedléssel, Brachypelma vagans 7 vedléssel), illetve 2007. május 4. óta két Gramostola pulchra jelenleg 4 vedléssel.

Viaszmolyokat viszont 1982. óta tartok folyamatosan, valaki ugyanis kaméleonokat igért Észak-Afrikából (azóta sem hozta) és én mindenre szeretek alaposan felkészülni. A viaszmolytáp receptjét Ország Mihály könyvébol másoltam, sot maguk a molyok is tole származnak, mert a méhészek (akiktol beszerezheto lenne) általában szégyenlik, ha viaszmoly van a kaptáraikban.
Ha nincs kaméleonom, miért tenyésztem mégis a viaszmolyokat?
Mert bizonyos esetekben horgászcsalinak is nagyon kiválónak bizonyultak.

Visszatérve a receptekre, azóta több más recepttel találkoztam, néhányat ki is próbáltam, foként Pézes Bethen terrarirta könyveiben megjelenteket,
ugyan sokkal olcsóbbak az Ország Mihály féle receptnél, de a próbák során az új tápokra alapozott tenyészetek elobb-utóbb kipusztultak.

A viaszmolyhernyó nagyon kiváló táplálék, fehérjékben, zsírokban, szénhidrátokban, vitaminokban és ásványi anyagokban is nagyon gazdag.
Ráadásul egy tenyészetben különféle méretu hernyók találhatók, az éppen táplálkozni kezdo kis pókoktól, 5-6 vedléses korig mindegyiknek találunk megfelelo méretet.
A fánlakóknak (sajnos nekem ilyenek nincsenek) az üvegen általában felfelé törekvo hernyó, vagy éppen a bebábozódás után kibúvó lepke lehet jó táplálék.

Jelenleg a két kis G. pulchrát etetem naponta viaszmollyal.

Mellesleg mindenféle kisebb, étvágytalan, leromlott hüllo feltáplálására is ajánlhatók.

A tenyészet különben gyakorlatilag teljesen steril, kellemes méz és virágpor illatú. Egyetlen ellenérv, az idonként kiszöko lepkék, vagy a kiszöko hernyókból szintén kifejlodo lepkék, melyekrol feleségem januári minusz 10-nél nem hitte el, hogy kintrol jöttek a lámpafényre.

A viaszmolytáp összetételét most csak azért írom le, mert miután a hernyók ezt fogyasztják, gyakorlatilag ez van az emésztorendszerükben is.

Ország Mihály receptje: 30 dkg méhviasz
40 dkg méz
20 dkg glicerin

40 dkg kukoricaliszt
20 dkg búzaliszt
20 dkg búzadara
20 dkg tejpor
20 dkg éleszto (lereszelve)

Sikeres próbálkozást kívánva

Eunice
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Táplálás Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu