Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 224 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Amblypygi (Ostorlábúak)

Amblypygi (Ostorlábúak)

Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb pókszabásúak
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2016 Feb. 27. Szomb., 17:40    Hozzászólás témája: idéz

Ha minden jól megy akkor hamarosan nálam. Mosoly Épp pár napja rakott petét, és nagyon remélem hogy minden jól megy mert 2 nőstény és egy hím elpusztult a télen. Úgyhogy 3 felnőtt pár helyett most már csak 1 van. Muszáj lesz szaporodniuk mielőtt az utolsó nőstényt is elvesztem, különben megint jöhet a keresgélés hogy honnét szerezzek újakat. A mostani öregek már harmadik generáció itt nálam, úgyhogy régóta nem kellett diademát vennem.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website
Dominika
Újonc

Elküldve: 2016 Feb. 25. Csüt., 10:45    Hozzászólás témája: idéz

Szaisztok:) hol lehet ilyen kis csodát beszerezni?
Vissza az elejére
Profil üzenet
klicsko
Tag

Elküldve: 2014 Jan. 03. Pént., 10:10    Hozzászólás témája: idéz

Valamiért mindig azt hittem, hogy a diadema nagyobb.. nem tudom mért Vicces Erre én is gondoltam már, hogy esetleg növekedéssel változhat. Más segítséget a határozáshoz nem találtam sajna... na de úgyis nézegetem majd a vedléseket a növekedésük során, és próbálom majd összehasonlítani a bőröket, hogy mennyit változnak Nagyon boldog A vedléseket persze megőrzöm Mosoly Érdekes, hogy kezd látszódni náluk az ivari dimorfizmus, a hím pedipalpusa (remélem jól írtam) már picit nagyobb, mint a nőcié Mosoly már be is tolt 2 cinereát Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2014 Jan. 03. Pént., 09:12    Hozzászólás témája: idéz

Méretbeli eltérés? Persze hogy van, kb 1mm. Az az 1mm-es tüske. Mosoly Azon kívül tudtommal nincs más látható különbség.

Közben azon gondolkodok hogy a határozóbélyegek vonatkoznak-e olyan kicsi állatokra mint a tiedek. Sok fajnál ugyanis változik a tövisek elrendezése a fejlődés során. A diadema és variegatus elkülönítésére szolgáló kis pöcökről ilyen tekintetben nem találtam információt. Lehet hogy születéstől kezdve megvan/hiányzik csak jó szem kell hozzá?
Olvastam pl olyanról hogy határozóbélyeg lehet a fogóláb "kézfején" lévő tövisek száma és méretaránya. Ez a fejlődés során változik és csak felnőtt állatokra érvényes. A kicsiknek általában több azonos tövisük van, a felnőtteknek kevesebb de nagy. Diadema esetén jól látható, és gyanítom hogy variegatusnál is. Érdemes megőrizni a régi bőröket és összehasonlítani.
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Dec. 30. Hétf., 20:10    Hozzászólás témája: idéz

reméltem hogy jó a kép, mert tegnap levedlett a másik csöppségem is.. és végig nézhettem, yeee Nagyon boldog megvizslantottam a vedlést, és variegatusom van Nagyon boldog és úgy nézem pont egy pár :DDD De amúgy azt sem bántam volna, ha diadema Mosoly am a 2 faj között van méretveli eltérés?
( a linkedet megnézem, mert érdekelnek az állataid Mosoly )
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Dec. 30. Hétf., 15:09    Hozzászólás témája: idéz

Igen, a kép remekül mutatja a lényeget. A két faj között az a fél miliméteres pöcök az eltérés, szóval ha esetleg mégsem az a faj az állatod aminek vetted akkor sincs nagy változás. Mosoly Amúgy kíváncsi vagyok mi lesz belőle ha megnől. Ellenőriztem a saját állataimat és azokon megvan a két tüske, tehát D. diadema mind.

Nem is emlékszek belinkeltem-e már ezt az oldalt, itt vannak képek és videók az állataimról:
http://www.flickr.com/photos/encyclia83/sets/72157629542307771/
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Dec. 28. Szomb., 21:53    Hozzászólás témája: idéz

Értem és köszi. Ez nem túl bíztató :\ Na de mivel viszonyítási alapom nincsen, továbbra is variegatusnak tekintem őket. Majd ha nagyobbak lesznek és lesz erről a határozásról bővebb infóm, akkor foglalkozok majd ezzel, mert azért szeretném tudni, hogy pontosan mit is tartok Mosoly

........

Közben találtam egy képet. Ezt kéne nézni rajtuk gondolom Mosoly
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?249652-Tailless-scorpion-Damon-diadema-Damon-variegatus
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Dec. 27. Pént., 19:35    Hozzászólás témája: idéz

Én még csak D. diademát láttam idehaza, abból is főleg újszülötteket.

A D. variegatus kérdéses. Van aki azt mondja hogy amit árulnak ilyen néven az is mind diadema. Elvileg egyetlen apró tövis jelenléte vagy hiánya alapján különíthetők el a fogóláb belső és alsó felén (tehát nehezen látható helyen). Eddig csak 1-2szer láttam állítólagos D. variegatust külföldön és bevallom lusta voltam alaposabban ellenőrizni őket. Fejből amúgy sem tudom hogy mit kell nézni rajtuk, a szakirodalmat meg nyilván nem hordom magamnál. Amúgy is értelmetlennek tartom a dolgot mivel nagyító nélkül a két faj ugyanúgy néz ki. Szóval ha valaki különböző ostorlábúakat szeretne tartani akkor már ne pont a diademát és variegatust válassza. Persze ezeken kívül bármi máshoz iszonyú nehéz hozzájutni.
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Dec. 21. Szomb., 22:55    Hozzászólás témája: idéz

Szivesen, és köszi a kiegészítést Mosoly Hazánkban amúgy a diadema és a variegatus mellet kapható még más faj is?
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Dec. 21. Szomb., 19:49    Hozzászólás témája: idéz

Köszi a linket. A kép valóban remekül mutatja a lényeget. Sajnos ez csak D. diadema és esetleg a legközelebbi rokon, D. variegatus, esetén érvényes. Más fajoknál az ivari fedőlemez alakja és mintázata eltér ettől, és a nemek közti különbség mértéke sem mindíg ekkora. D. medius esetén például nekem komoly gondot okozott a hím és nőstény egyedek elkülönítése.
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Dec. 20. Pént., 12:26    Hozzászólás témája: idéz

Üdv! Találtam egy képet az ostorlábúak ventrális szexálásáról Mosoly Az oldal alján van a kép, hátha hasznára válik valakinek Nagyon boldog

http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?107187-Damon-variegatus-male-and-female-sex!-P
Vissza az elejére
Profil üzenet
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Júl. 14. Vas., 17:42    Hozzászólás témája: idéz

Megjött a két kis variegatus. Már most imádom őket Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Júl. 04. Csüt., 18:51    Hozzászólás témája: idéz

A diadema csak a leggyakoribb de nem a legnagyobb. A medius még kb 25-30%-kal nagyobb nála, de sajnos ritkán kapható.
A legnagyobb létező ostorlábú faj az Acanthophrynus coronatus ami kisebb emlősöket is elkap. Itt egy látványos videó amin például egeret eszik:
http://www.youtube.com/watch?v=JR2rAojTlrg
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Júl. 04. Csüt., 11:22    Hozzászólás témája: idéz

Köszi a segítséget Mosoly a medius-t nem ismerem, de én úgy tudtam hogy a diadema a legnagyobbra növő faj. Már várom hogy nálam legyenek az apróságok, remélem boldogulok velük Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Júl. 03. Szer., 18:59    Hozzászólás témája: idéz

a 3 vedléses még elég kicsi, kb 1cm testméret és 6-7cm az egyik ostorláb végétől a másikig. a vedlések sűrűsége nagyon függ attól hogy mennyit eteted őket. jó táplálás mellett 40-80 naponta vedlenek egyre ritkuló ütemben és egy évesen már ivarérettek. ez 7 vagy inkább 8 vedlést jelent. végső vedlésük viszont nincs, az ivatérést követően 1-től másfél évente tovább vedlenek. legalábbis a nőstények, van egy hímem ami több mint 2 éve nem vedlett. a nőstény viszont úgy tűnik hogy két vedlés között csak egyszer tud szaporodni, az újabb peterakáshoz előbb vedlenie kell. a 9. vedlés után már nem nőnek tovább. Nekem diadema-val vannak tapasztalataim, de mivel nagyon közeli rokonok ezért valószínűleg variegatus-ra is érvényes mindez.

nemrég szereztem négy felnőtt D. medius-t, na azok aztán hatalmasak voltak! sajnos nem éltek sokáig. vadon fogottak voltak, és az olyanok nehezen alkalmazkodnak. amúgyis elég rosszul tartják őket szállítás közben, ha egyáltalán tartásnak lehet nevezni azt hogy se kaját se vizet nem kapnak hetekig. szóval jobb inkább pár kicsit venni mint egy nagyot, aztán házilag felnevelni őket.

páratartalomra és a szellőzésre figyelj! ha nincs szellőzés meghalnak minden előjel nélkül.
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Júl. 03. Szer., 08:45    Hozzászólás témája: idéz

Köszi Mosoly nekem variegatus-ok lesznek. Most 3 vedlésesek, azok kb mekkorák? Milyen gyorsan nőlnek és kb hányadik vedlésnél adulnak? Bocsi a sok kérdésért, csak nincs róluk túl sok infó.
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Jún. 30. Vas., 15:42    Hozzászólás témája: idéz

én a kicsiket is pont akkora helyen tartom mint a nagyokat. így nincs gond hogy helyet kell váltani miközben nőnek. elvileg lehet dobozban is tartani őket, hallottam már ilyenről, de nekem nem sikerült. A kis hellyel az a baj hogy nehéz tartani a klímát benne. ha szellőztetsz akkor hamar kiszárad, ha viszont lezárod akkor befülled és az halálos. persze a lehetőségekhez kell igazodni. a Damon diadema elég szívós faj, a többivel már kevésbé jók a tapasztalataim.
Vissza az elejére
klicsko
Tag

Elküldve: 2013 Jún. 28. Pént., 12:25    Hozzászólás témája: idéz

Hali! Szeretnék én is tartani pár darabot ezekből az érdekes állatokból,de nem tudom, hogy hogyan oldjam meg a helyüket amíg kicsik. Nekik is jó olyan doboz mint pl. a kicsi falakó pókoknak, hogy van bent pár kéreg vagy faág aztán ennyi? Minden tanácsot szívesen fogadok róluk Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Márc. 24. Szomb., 11:27    Hozzászólás témája: idéz

Itt a beígért leírás a terrárium hátterezésről (angolul írtam):

http://www.flickr.com/photos/encyclia83/6989656759/in/photostream
Vissza az elejére
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Márc. 09. Pént., 11:40    Hozzászólás témája: idéz

Az alábbi linken egy kis videót láthattok egy felnőtt Damon diadema nőstényről. Már így is szép méret, de remélem fog még nőni... Mosoly

http://www.flickr.com/photos/encyclia83/6965189863/in/photostream

Némi magyarázat:
Ez az állat a 8. vedlésén van túl és közel másfélszer akkora mint a 6 vedléses állapot ami már ivarérett. A videó kb fél nappal a vedlés után készült, ebből adódik a nagyon szép kékesfekete bőrszín ami pár nap alatt sötétbarnára változik.
Kb a videó harmadánál az állat hirtelen meghátrál. Ez annak a következménye hogy ráfújtam. A járólábain lévő szőrökkel érzékeli a légáramlatokat és minden hirtelen széllökésre rövid távú de gyors meneküléssel reagál.
A fogólábakkal való hadonászás oka ismeretlen. Fenyegető/védekező magatartás esetén az állat felemelné a testét és a fogólábait félig kitárva tartaná. A videón látható viselkedés inkább a tisztálkodásra emlékeztet, de annál jóval gyorsabb mozgás.
Vissza az elejére
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Jan. 09. Hétf., 21:18    Hozzászólás témája: idéz

Sajnos kiderült hogy utólag nem szerkeszthető a hozzászólás, úgyhogy itt toldom meg az alábbi összefoglalót. Felmerült pár kérdés szellőzéssel, terrárium mélységgel, hátterezéésel kapcsolatban amikre a válasz nem csak a kérdező számára lehet fontos:

-Szellőzés felül vagy oldalt/alul is legyen a terráriumon?
Szellőzés elég csak felül. Huzatos helyen nehéz tartani a megfelelő klímát. 70x50x25cm terkón 2db 8x8cm szellőzőt használok a tetőn (eredetileg 10x10cm volt de túl nagynak találtam). Jelenleg 40x50x25cm terkót építek a tetőn 2db 6x6cm furattal.

-Milyen mély legyen a terrárium?
25-30cm-nél mélyebbet nem javaslok. Az ostorlábú ritkán jár a földön, a felesleges alapterület csak a fűtés költségét növeli. Én 25cm mélységet használok amiből átlag 5-10 centit elvesz a háttér.

-Mi a teendő ha a meglévő háttér mész/gipsz vagy egyéb alkalmatlan anyagból van?
Vásároljunk pár tubus fekete szilikon ragasztó és tömítőanyagot valamilyen barkácsáruházban. Nyomjuk őket egy tálba (amit utána nem sajnálunk kidobni) és keverjük össze kb egyharmad menyiségű száraz (!) homokkal. Gumikesztűt húzva a ragacsos masszát kenjük fel a meglévő háttérre. A munkát végezzük jól szellőző helyen, mivel a ragasztóból száradás közben ecet párolog el és iszonyú büdös! Száradás után az anyag puha, gumiszerű lesz és a homok miatt elég érdes hogy az állatok kapaszkodhassanak rajta. Ha az anyag nem tapad adjunk hozzá több ragasztót, ha nem szép a látvány akkor adjunk hozzá homokot. Megfelelő arány mellett messziről szép fekete sziklának fog kinézni.
Én viasz és homok keveréket használok amit nehezebb készíteni de jóval olcsóbb. Remélem hamarosan tudok feltenni ide egy illusztrált bemutatót a készítésről.
Vissza az elejére
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2012 Jan. 06. Pént., 11:51    Hozzászólás témája: idéz

encyclia83 írta:
Gratulálok a videóhoz Mosoly Nagyszerűen látszik a jellegzetes pásztázó magatatás amit ezek az állatok ismeretlen helyen mutatnak. Ilyenkor mozdulatlanul állnak és csak az ostoraikat forgatják körbe.
Érdemes még megfigyelni a jellegzetes fehér sávot a csukló ízeinél, ami csak felnőtt korra tűnik el. A fogólábak vörös színe a frissen kelt példányokra jellemző. Ez az első vedléssel félig, a másodikkal teljesen feketére vált.

Köszi, remélem lesz jobb minőségű is Mosoly
A fajleírást külön köszönöm, nagyon jól összeraktad Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Jan. 06. Pént., 09:01    Hozzászólás témája: idéz

Kedves ostorlábú tartók és érdeklődők. Sajnos azt tapasztalom hogy ezek körül a ritka állatok körül sok tévhit kering, a megbízható információk pedig hiányosak és felületesek. Mindez a kerzők számára sok nehézséget jelent, ezért úgy döntöttem hogy írok ide egy kis összefoglalót. Az alábbi adatokat több külfüldi szakkönyvből, internetes forrásból és két éves tartási és tenyésztési tapasztalatomból gyűjtöttem össze. Remélem mindenkinek hasznára válik. Természetesen ha bármi újat sikerül megtudnom akkor frissítem majd a szöveget.

Az ostorlábúak (Amblypygi) a pókokkal rokonságban álló, de külön csoportot alkotó ízeltlábúak. A pókokkal ellentétben sem szövőmirigyekkel sem méreggel nem rendelkeznek.

Éjszakai rejtőzködő életmódot folytatnak. Nappal barlangokban, sziklarepedésekben vagy fakéreg alatt pihennek, és csak sötétedés után bújnak elő hogy táplálékot keressenek.
Ilyenkor mozdulatlanul állva várnak, vagy lassan sétálva fésülik át vadászterületüket, miközben hosszú tapogatólábaikkal folymatosan pásztázzák a környezetet. Négy pár lábauk közül ugyanis az első hosszú tapogatóvá alakult, míg a másik három pár járásra szolgál. Az ostorláb kifinomult érzékszerv mely nem csak tapintásra szolgál. Egyebek mellett szag-, és ízérzékelő receptorok, légmozgást és hangot érzékelő szőrszálak és lemezkék is találhatók rajta. Az érzékszőrök a járólábakon is megtalálhatók, segítségükkel az ostorlábú teljes sötétségben is fel tudja mérni a zsákmány helyét, távoltágát és méretét. Ezután tapogatólábaival finoman megérintve "kóstolgatja" áldozatát, majd erős tüskékben végződő fogólábaival megragadja.
A fogólábnak más fontos funkciója is van. A végén lévő mozgékony karom felső oldalán helyezkedik el egy kis kefeszerű szerv amivel az ostorlábú tisztogatja magát.

A közhiedelemmel ellentétben egyik ostorlábú faj sem veszedelmes vagy agresszív, sőt kifejezetten félénk és törékeny állatok. Egyetlen védekezésük hogy villámgyorsan futnak oldalra és ha kell ugranak is. A köztük lévő esetleges harc legtöbbször csupán rövid táncból és egymás méretének megbecsléséből áll, tényleges érintkezésre csak nagyobb ütközetek esetén kerülhet sor. A kanibalizmus azonos méretű egyedek közöt ritka, általában csak vedlés közben történik ilyesmi, mikor egyik példány teljesen védtelenné válik.

Az ivarérettséget kb 1 évesen érik el 6-7 vedlés után. Fontos különbség a pókokkal szemben, hogy az ostorlábúnak nincs végső vedlése. A fiatalok másfél, két havonta vedlenek, a fenőtt példányok pedig egyre ritkábban, 1-2 évente vedlenek és bizonyos mértékben növekszenek is. Vedlés után az állat potroha sötétzöld, a többi része fehér. Néhány óra leforgása alatt kezd a mintázat megjelenni, végül csillogó sötét kékesfekete szín alakul ki ami nagyon látványos. Ez 2-4 nap alatt barnára fakul és matt fényűre változik. Idővel viaszis bevonat is kialakul a páncél egyes részein amitől úgy tűnik mintha piszkos lenne az állat.
Várható élettartamukról pontos adat nincs. A legtöbb forrás 8-10 évet ígér, ami kisebb fajok esetén kevesebb, termetesebb fajok esetén pedig több is lehet.

Kereskedelmi forgalomban szinte kizárólag egy faj, a tanzániai óriás ostorlábú (Damon diadema), terjedt el. Őshazája Közáp-Afrika, Tanzánia és Kenya erdővel vagy szavannákkal borított területe. A felnőtt példányok ivari elkülönítése ennél a fajnál egyszerű: a hímek fogólábának könyöke mindíg túlnyúlik az első járóláb térdén, míg nőstények esetén mindíg rövidebb. A fogólábak méretének különbsége az ötödik vedlés körül kezd kialakulni és minden vedléssel fokozódik. Ivarérettség előtt minden példány rövid fogólábakkal rendelkezik, de a hasukon lévő minta alapján már a harmadik vedléstől jól elkülöníthetők a nemek.

Az ostorlábú függőleges felületeken való élethez alkalmazkodott, a vízszintes talajra csak ritkán merészkedik. Ebből adódóan a számára alkalmas terrárium szélessége és magassága fontosabb mint az alapterülete. Általános szabály hogy a terrárium legalább olyan széles legyen amiben a kifejlett állat teljesen széttárhatja tapogatólábait, ez kb 25-30cm. Továbbá a biztonságos vedléshez 35-40cm magasság szükséges. A madárpókokkal ellenben az ostorlábú nem a földön fekve vedlik, hanem a plafonról lógva. A terrárium felső részén biztosítani kell számukra egy olyan kiszögellést ami ezt lehetővé teszi. A vedlés közben lepottyanó példányok szinte biztosan elpusztulnak!
A teljes hátfalat borítsuk az állat számára megfelelő puha anyaggal ami lehet parafa vagy hungarocell lemez. Gipsz és meszelt felület nem alkalmas. Sok forrás szerint ezeken
elkopik az állatok karma ami vedléskor végzetes lehet. Biztosítsunk legalább egy-két búvóhelyet, ami lehet barlang, repedés, vagy a hátfalnak támasztott fakéreg.
A talajt borítsuk nedvszívó anyaggal, például homok és tőzeg keverékével és ezt állandóan nedvesítve fenntartható a szükséges magas páratartalom, mialatt felülről a kellő
szellőzés is megoldható.
Az ostorlábú nem igényli állandóan a szabad víz jelenlétét, de egy kisebb itatótál jól jöhet arra az esetre ha a páratartalom valamilyen okból ideiglenesen lecsökkenne. Én egy
kis cserépalátétet megtöltöttem aprókaviccsal és erre öntök vizet. Az ostorlábúak ihatnak a kövek közül, de általában csak fekszenek rajtuk a talajhoz simulva. A hasukon lévő
különös szerv segítségével ugyanis feltehetően képesek a párás levegőből vizet kivonni.
A környezetüket pontosan feltérképezik és ismerik, ezért ha nem feltétlenül szükséges ne rendezzük át túl gyakran a terráriumot!
A állandó 28°C körüli hőmérsékletet tartsunk, amit legegyszerűbben a hátfalra kívülről felragasztott fűtőlappal érhetünk el. Válasszuk az esőerdei párás terráriumok fűtésére alkalmas kisebb teljesítményű típust (ami nyílméregbékékhoz is való).

Etetésre barna tücskök vagy hasonló méretű rovarok alkalmasak. Nyáron a szabadban foghatunk sáskát, illetve kövek alól gyűjthetünk ászkákat (közismertebb nevén pincebogár) amik a terrárium tisztogatását is elvégzik. Egyes források szerint az ostorlábú nem szívesen vadászik bozonyos csótányfajokra, a fekete tücsköt pedig azért nem ajánlom mert a nagyobb példányok megtámadják és zaklatják még a felnőtt ostorlábút is! Gyakori kérdés hogy milyen gyakran etessünk. Vedlés előtt és után előfordul hogy 1-2 hétig nem táplálkozik az ostorlábú, és néha vedléstől függetlenül is "fogyókúrázik". Máskor minden ok nélkül gyilkológéppé alakul és naponta két zsákmányt is ejt. Ezekhez a szeszélyekhez alkalmazkodni kell. Normális esetben kb hetente etetek. Ha az állat nem fogadja el azonnal a táplálékot akkor az időközöket 10-15 napra emelem, ha viszont pár órán belül elfogadja a táplálékot akkor a gyakoriságot 4-5 napra csökkentem. Az ostorlábú szükség esetén dögöt is eszik, de ügyeljünk hogy penészedő ételmaradék soha ne maradjon a terráriumban!

Amit feltétlenül biztosítsunk mert ezek nélkül az ostorlábú tartása nem lesz hosszú távon sikeres:
-Állandó 26-30C hőmérséklet.
-Állandóan nedves talaj a páratartalom biztosítására.
-Megfelelő szellőzés.
-Elegendő búvóhely és megfelelő méretű vadászterület.
-Puha anyagból készült háttér.
-Kaviccsal teli itató ajánlott.

Végül a leggyakoribb tévhitek összefoglalva:
1) Az ostorlábú a pókok közé tartozik. - Ez tévedés. Bár kinézetre hasonlóak és rokonságban is állnak a pókokkal és skorpiókkal, mégis egyedi felépítésük miatt egy külön
csoportot alkotnak.
2) Az ostorlábú harapása mérgező vagy karmolása fájdalmas. - Valójában félénk állatok, sosem harapnak vagy karmolnak, még akkor sem ha sarokba szorítjuk őket.
3) Az ostorlábú agresszív ezért a felnőtteket egyenként kell tartani illetve a kicsiket el kell választani az anyjuktól. - Szintén téves! Megfelelő méretű helyen a felnőttek
messze elkerülik egymást a konfliktusok megelőzése érdekében. Egymás bántalmazására csak ritkán kerül sor. Az anya hónapokig védelmezi a kicsiket, a család akár több mint fél évig is együtt maradhat. Ez megint csak hely kérdése.
4) Az ostorlábút ne vegyük kézbe vagy eresszük ki a lakásban mert berohan az első repedésbe. - Soha nem tapasztaltam ilyet. Úgy tűnik hogy a rendkívüli sebességüket csak ismerős terepen használják. A terráriumon kívül lassan, megfontoltan sétálnak.
5) Támasszunk fakérget a terrárium elülső üvegéhez hogy megfigyelhessük az állatokat mikor nappal ez alatt pihennek. - A magam részéről ezt állatkínzásnak tartom. Minden
ostorlábú gyűlöli a fényt, engedjük őket sötétben pihenni! A megfigyelésük amúgy is érdekesebb éjszaka mikor aktívak. Használjunk halvány vörös lámpát, ennek a fényét kevésbé érzékelik.

Ajánlott irodalom:
- Orin McMonigle - Whipscorpions and Whipspiders, Culturing Gentle Monsters (ez egy kis füzet a tartásukra vonatkozó tanácsokkal)
- Peter Weygoldt - Whip Spiders, Their Biology, Morphology and Systematics (fantasztikus könyv, minden benne van amit tudni lehet az ostorlábúakról)
Vissza az elejére
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Jan. 06. Pént., 08:56    Hozzászólás témája: idéz

Gratulálok a videóhoz Mosoly Nagyszerűen látszik a jellegzetes pásztázó magatatás amit ezek az állatok ismeretlen helyen mutatnak. Ilyenkor mozdulatlanul állnak és csak az ostoraikat forgatják körbe.
Érdemes még megfigyelni a jellegzetes fehér sávot a csukló ízeinél, ami csak felnőtt korra tűnik el. A fogólábak vörös színe a frissen kelt példányokra jellemző. Ez az első vedléssel félig, a másodikkal teljesen feketére vált.
Vissza az elejére
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Dec. 29. Csüt., 16:25    Hozzászólás témája: idéz

Damon diadema-mról csináltam egy kis videót Mosoly
Beszereztem belőle 3db-ot Mosoly
Jelenleg 1-2 vedlésesek Mosoly

Link
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2011 Dec. 12. Hétf., 22:07    Hozzászólás témája: Re: ez érdekes idéz

encyclia83 írta:
K?rd
Tegnap írtam ide egy hozzászólást ami azóta nyomtalanul eltűnt. Ha moderátor törölte akkor kérem indokolja is a döntését! Nem tudok róla hogy bármi szabályt sértettem volna vele, ha mégis akkor elnézést kérek. A hozzászólás amúgy közérdekű hirdetést tartalmazott, 2 órán belül 3 választ is kaptam. Ha lehet akkor visszatenném, de előbb rákérdezek nehogy megint töröljétek.
K?rd

Igen, valóban törölve lett, méghozzá általam. Azzal az indokkal történt, hogy kereskedelmi témájú hirdetéseket a fórumon nem lehet közzé tenni. Erre a célra lett létrehozva a TerraPlaza, hogy szétválasszuk a kereskedelmet a fórumtól.
Amennyiben ismét szeretnéd közzé tenni a hirdetésed, megkérlek rá, hogy ide tedd:

http://terraplaza.hu/apro/madarpok

Megértésed köszönöm.

üdv: Toto
encyclia83
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Dec. 12. Hétf., 22:01    Hozzászólás témája: ez érdekes idéz

K?rd
Tegnap írtam ide egy hozzászólást ami azóta nyomtalanul eltűnt. Ha moderátor törölte akkor kérem indokolja is a döntését! Nem tudok róla hogy bármi szabályt sértettem volna vele, ha mégis akkor elnézést kérek. A hozzászólás amúgy közérdekű hirdetést tartalmazott, 2 órán belül 3 választ is kaptam. Ha lehet akkor visszatenném, de előbb rákérdezek nehogy megint töröljétek.
K?rd
Vissza az elejére
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2011 Dec. 07. Szer., 10:36    Hozzászólás témája: idéz

vedlés utáni képek:

levedlett bőr:

Adminisztrátor

Elküldve: 2011 Nov. 12. Szomb., 11:04    Hozzászólás témája: idéz

az idei utolsó terreplaza bőrzén nekem is sikerült egyet beszerezzek. bár nagyon gyér "vadász" mégis jópofa. Nagyon boldog

Újonc

Elküldve: 2011 Okt. 22. Szomb., 14:08    Hozzászólás témája: idéz

Üdv mindenkinek. Abból a gondolatból kifolyólag, reggeltem ide mert szeretnék én is ilyen ostorlábú élőlényt tartani.
Valószínű, hogy a rossz helyen való keresésem miatt nem leletem eme állatra.
Kérdésem, illetve kérésem az lenne, hogy hol tudok ilyen állatot beszerezni? A terra plazan csak hümmögés és a másikra való hivatkozás ment.
Akiket kérdeztem nem tudtak érdemi információval szolgálni.
Madárpókokat régebben tartottam, de az élet úgy hozta, hogy sajna meg kellett válnom tőlük.
Vonz eme fajnak a kicsit bizarr, még is lenyűgöző formavilága, és élete.
Szép napot.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Jiiero
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Okt. 08. Szomb., 12:28    Hozzászólás témája: idéz

Egy kis elmélkedés a Damon variegatus fajjal kapcsolatosan.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Feb. 26. Szomb., 13:50    Hozzászólás témája: idéz

valakinek lennenek elado peldanyai bpn vagy probalkozhaok az allatkertben is?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Mad79
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Feb. 07. Hétf., 12:43    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok
Ismét vedlés volt az éjszaka leple alatt,majd 7 hónap telt el az elöző óta.
A fogólábak látványosat nőttek Kacsint?

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
satuka
Tag

Elküldve: 2010 Dec. 27. Hétf., 20:46    Hozzászólás témája: idéz

köszi, a dícséret a feleségemet illeti Mosoly, de átadom neki
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Dec. 27. Hétf., 19:52    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon jó felvételek!
Grat! Mosoly
Tag

Elküldve: 2010 Dec. 27. Hétf., 19:03    Hozzászólás témája: idéz

Damon variegatus

vedlés:

vedlés után:
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Júl. 15. Csüt., 11:32    Hozzászólás témája: idéz

A februári TerraPlaza-n Jiri Krchow cseh kereskedő árult pár példányt belőlük.

Régebben folyt némi beszélgetés erről a csoportról itt: http://arachnida.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=277
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Júl. 15. Csüt., 08:24    Hozzászólás témája: idéz

darts87 írta:
Hali!

Engem az érdekelne,hogy ennek a fajnak mi a neve,és mit kell tudni róla?

Izz a link: http://www.ize.hu/_files/pics/00014/00014027.jpg

Szia!
Ez egy ostorfarkú, a faj neve Mastigoproctus giganteus. Kerestem Google-n magyarul legalább valami kis infót, de nem találtam sajnos Szomor?
Üdv!

SZERK: Itt egy kis infó angolul, nem olyan bonyolult lefordítani, legalább is nekem könnyű megérteni Mosoly Zavarban lev?

Classification:

Kingdom: Animalia (Animals)
Phylum: Arthropoda (Arthropods)
Class: Arachnida (Arachnids)
Order: Uropygi (Whipscorpions)
Family: Thelyphonidae
Genus: Mastigoproctus
Species: giganteus (Giant Vinegaroon)
Other Common Names:
Vinegarroon, Vinegaroon

Size
up to 85 mm (>3")

Range
Southern US

Food
Carnivorous - preys on smaller creatures (insects, worms and slugs).

Remarks
The vinegaroon is nocturnal and has poor vision. The whiplike tail is used as a sensory organ, as is the first pair of legs, which is not used for walking. Although its tail in unable to sting, this creature can spray an acidic mist from a scent gland at the base of the tail when disturbed. The spray is 85% concentrated acetic acid/vinegar, hence the common name "Vinegaroon." The heavy pinching mouthparts (modified pedipalps) can also inflict a painful bite. Although very unlikely to attack humans, it can certainly defend itself if provoked.

Üdv! Kacsint?
Vissza az elejére
Profil üzenet yim
darts87
Újonc

Elküldve: 2010 Júl. 15. Csüt., 08:05    Hozzászólás témája: idéz

Hali!

Engem az érdekelne,hogy ennek a fajnak mi a neve,és mit kell tudni róla?

Izz a link: http://www.ize.hu/_files/pics/00014/00014027.jpg
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Júl. 14. Szer., 22:33    Hozzászólás témája: idéz

Jól néz ki nagyon!
Sajnos még nem sikerült rajtakapnom őket vedlés közben... annyi biztos hogy eddig mindig függőleges felületen hajtották végre.
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Júl. 14. Szer., 20:16    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Most hogy hazaértem melóból,így várt az ostorosom Nagyon boldog

Capa-lee
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 20. Vas., 13:59    Hozzászólás témája: idéz

Huh hát a sztori kb két és fél évre nyúlik vissza, amikor az első osorlábút megvettem:)
nem volt még teljesen adult, kettőt vedlett, a pedipalpus alapján pedig hímnek tippeltem. aztán elkezdtem azon agyalni milyen jó is lenne ha tudnám pároztatni, általában minden állatomnak szerzek párt, úgy az igazi:)két év múlva sikerüt nőstényt találni börzén, de elég para volt tényleg nőstény e, meg hogy ugyanaz a faj e?Meg az összeeresztés is para volt, nehogy bántsa a betolakodó csajt a hím, ilyesmi.De nem volt gond, szerencsés választás volt, mert 1-2 hónapra rá tűnt fel, hogy meg van vastagodva a csaj utóteste, kezdtem reményedni..viszont sokáig tartott nála ez a ,,kövér időszak", kb 3 hónapig, aztán utánna ez a látvány fogadott egy reggel:D Nagyon megörültem neki, de sajnos a dolgok azóta rossz fordulatot vettek Szomor?A nőstény elpusztult, miközben a kicsik még rajta voltak Szomor? leszedni nem mertem a lágy kitin miatt őket, meg nem is mozgolódtak nagyon érintésre se, de para volt, hogy a kétnapos tetemen milyen higiénia van, kap e mind levegőt stb. Valószínűleg ennek tudható be, hogy a kicsiknek kb a harmada maradt meg és köztük is volt, ami a vedléskor eltorzult, nem tudott rendesen levedleni, ezek is elpusztultak később. Akik viszont sikeresen levedlettek elsőre, azok jól vannak, külön dobozokban, remélem ezekkel már tényleg nem lesz semmi gond.
Ja és a hím végig a nőstény mellett volt, nem bántotta a kicsiket se, sőt átadta a búvóhelyét a terhes csajnak, nagyon rendes apuka:).csak akkor vettem ki a kicsiktől, mikor a nőstény megdöglött.Lehetséges hogy nem evett eleget és nem bírta őket cipelni már, végkimerült?
Vissza az elejére
Profil üzenet
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Jún. 20. Vas., 12:51    Hozzászólás témája: idéz

Nem semmi! Nagyon boldog
Megosztod velünk a sztorit?
Te pároztattad?
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 20. Vas., 12:21    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!Alább látható a nőstény a kicsikkel
Vissza az elejére
Profil üzenet
Brachypelma
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 19. Szomb., 19:01    Hozzászólás témája: idéz

Capa-lee írta:
Sziasztok!
MIvel még nem láttam itt olyat, tennék fel pár képet a nőstényről ahogy lógnak rajta a kicsik, de nem tok, hogyan lehet ? Zavarban lev? Zavart

Szia!
Pofon egyszerű!! Felmész a http://imagehost.org honlapra (még véletlenül se a képfeltöltés.hu-ra, mert elvesznek a képek), majd tallózod a fájlt, feltöltöd majd rá mész a Forum Thumbnail Link-re és bebiggyeszted ide.. Ilyen egyszerű az egész! Nagyon boldog Nagyon boldog

Üdv! Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet yim
Capa-lee
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 19. Szomb., 18:39    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
MIvel még nem láttam itt olyat, tennék fel pár képet a nőstényről ahogy lógnak rajta a kicsik, de nem tok, hogyan lehet ? Zavarban lev? Zavart
Vissza az elejére
Profil üzenet
Jiiero
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 17. Csüt., 18:30    Hozzászólás témája: idéz

Szerintem nem olyan fontos, hogy behatárold a kicsik fajtáját. Megmondod a vevőnek, hogy még nem lett meghatározva a faj, és kész. Szerintem így is megveszik, és utána is fognak nézni, hogy milyen fajta. x) Legalábbis én ezt tenném, és ezt is látom logikusnak.

Privátban dobhatnál amúgy egy árat, hogy mennyi van és mennyiért adnád őket!
Vissza az elejére
Capa-lee
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 17. Csüt., 17:55    Hozzászólás témája: idéz

köszi, azért lenne fontos, mert vannak kicsik, de nem akarok úgy továbbadni rajtuk, hogy nem tudom megmondani a faj nevét.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Jiiero
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 17. Csüt., 15:07    Hozzászólás témája: idéz

Tudtommal a D. variegatus elég ritka, és legtöbbször félre van informálva a gazdi. Múltkor találtam már egy komoly összehasonlítást róluk, valahol az arachnoboards-on. Szerintem keresgélj ott, vagy akár indíts el topicot, ahova felrakod a képeidet róla és megmondják neked, hogy milyen fajta. ---> arachnoboards.com
Vissza az elejére
Capa-lee
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 17. Csüt., 13:49    Hozzászólás témája: idéz

Halihó!

Kérdésem, hogy tud e valaki segíteni aban, milyen módon lehet megállapítani potos fajt a Daemon genuson belül.
Azt hallottam, h az itthon kaphatóakat D. variegatus néven adják, de lehet köztük D. diadema is?egyéb lehetőség? jó volna ezt rendbetenni...
Párosítás szempontjából pl. hazons infó....
DNS hibridizációra sajnos nincs lehetőségem, hátha van valami egyszerűbb módszer a fajmeghatározásra Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb pókszabásúak Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu