Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 112 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Scolopendrák

Scolopendrák

Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Százlábúak, ezerlábúak (Myriapoda)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Punky
Tag

Elküldve: 2014 Szept. 27. Szomb., 17:59    Hozzászólás témája: idéz

kicsi lány Nagyon boldog
http://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/l/t1.0-9/s720x720/10393690_789490581089621_8845927817874937018_n.jpg?oh=3d1fcf8121cb6aa0286df9b5bf3c6209&oe=54CC5943

http://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/q81/p180x540/10635713_789490541089625_6719307920522273159_n.jpg?oh=1e38765c1ea61ec3d3805497b5025fc2&oe=54C62A0D

http://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/q82/p180x540/10645311_789490577756288_3592808842082815449_n.jpg?oh=c59fc75a157c8caf1b4755a1be87de83&oe=54830E96&__gda__=1418381968_62fa16d77c44418d4ebf1de42456b22c

http://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/10516598_790066897698656_8181010404669325778_n.jpg?oh=5eaf559308151e0b689ed6849e5ebc13&oe=54BBA119&__gda__=1418347775_f47425e6b37e5f80cf098fa07ad66023
kireerik97
Újonc

Elküldve: 2014 Szept. 25. Csüt., 20:54    Hozzászólás témája: Scolopendra idéz

Hello, sziasztok! Mosoly

Érdeklődnék, hogy van-e valakinek kicsi Scolopendrái? Mosoly Ha igen, milyen faj, mekkora és mennyibe kerül? Ha kérhetném, megdobna valaki üzivel? Vásárlási szándékom lenne! Mosoly
Előre nagyon köszönöm! Mosoly

Üdv.:
Dávid

Kérlek, mutatkozz be itt: Bemutatkozás
Vissza az elejére
Profil üzenet
anolis2
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 16. Vas., 23:10    Hozzászólás témája: idéz

Mostanság esténként körbe jár a helyén. Így volt alkalmam pár képet készíteni.
táplálkozás közben

az ott egy csóti (volt)
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
anolis2
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 08. Szomb., 08:53    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok! A vakszkolopendrám elásta magát a doboz legaljára. Szerintetek vedleni fog vagy ez valami más? Még nem csinált ilyet.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
anolis2
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 03. Hétf., 20:16    Hozzászólás témája: idéz

Délután raktam be két kis pettyes csótányt a vakszkolopendrámhoz és mikor most megyek ki látom, hogy mint egy vadállat széttrancsírozta a csótit. Nagyon boldog Mosoly Mr. Z?ld Dancing
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
anolis2
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 01. Szomb., 18:46    Hozzászólás témája: idéz

Köszönöm a felvilágosítást! Mosoly Mondjuk nekem is szemetszúrtak az ízek darabszáma és még az is, hogy egy átlagos barna százlábúnál (3cm) ez nagyobb (5cm). Amúgy még nem hallottam a vakszkolopendrákról.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chamaeleo
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 01. Szomb., 16:50    Hozzászólás témája: idéz

Ez nem barna százlábú, hanem egy vakszkolopendra (Cryptops sp.). A barna százlábúnak 15 pár járólába van, a szkolopendráknak viszont általában 21 vagy 22 pár. Kérdésedre válaszolva: ha heti két alkalommal adsz neki, az egy jó kiindulópont, de majd ki fogod tapasztalni, mennyit is eszik.
Vissza az elejére
Profil üzenet
anolis2
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Jún. 01. Szomb., 08:50    Hozzászólás témája: idéz

Tegnap miközben tücsköket gyűjtögettem a kertben az egyik tégla alatt egy hatalmas (5cm-es)
barna százlábút találtam. Egyenlőre egy 13x8x6-os műanyag dobozban van. Talajnak homokot és rá tőzeget használtam, berendezésnek pedig egy nagyobb kavicsot és mohát. Mikor benyitok hozzá a kavics alatt húzza meg magát. Ma megpróbálok egy csótányt adni neki.
Kérdés: A szkolopendrák átlagosan milyen időközönként esznek?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Máj. 24. Pént., 14:12    Hozzászólás témája: idéz

kutyasetaltatasnal talaltam.
tudom nem scolo de olyan nagy hogy muszaj volt fotot keszitenem.
azota visszaengedtem a kertbe.

Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
nagygabor8605
Gyakori látogató

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 20:53    Hozzászólás témája: idéz

boloka írta:
Köszönöm !Igy vasárnap estére ez jó szorakozás volt!
Miken tudtok vitatkozni!
Szerintem nem azért vagyunk itt!

És mennyire igazad van!!!!!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
boloka
Tag

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 18:55    Hozzászólás témája: idéz

Köszönöm !Igy vasárnap estére ez jó szorakozás volt!
Miken tudtok vitatkozni!
Szerintem nem azért vagyunk itt!
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
nagygabor8605
Gyakori látogató

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 15:02    Hozzászólás témája: idéz

rastar írta:
nagygabor8605 írta:
Tisztelt rastar!!!!

NE haragud hogy az írásomban helyesírási hibába ütköztél,bevallom hatalmassat hibáztam ha már így kiemelted de látom megküzdöttél vele!Ezek a komment
ek amúgy a kedvenceim!Az embernek nem nagyon akarnak segíteni,hanem inkább próbálják kioktatni a másikat!! """" akkor tudhatnád h méreggel ölő állat és a tartása, behozatala, kereskedése...stb jogszabályokba ütközik. De gondolom ezt már tudod. """"
Tisztelt RASTAR
Ezt a választ a Te kommentedböl idèztem!
A Madárpòkok nem ebbe a katrgóriába tartoznak?A madárpòk NEM MÉREGGEL ÖL????Vagy csak én vagyok félre informált e téren is?????
Szeretném elnézésedet kérni ha valamit nem heLYessen írtam!
Legye kellemes napod!!
Üdv:Nagy Gábor

Köszönöm válaszod épp ezt a reakciót vártam!Mosoly
2év kevés volt ezek szerint a megfelelő tudás megszerzéséhez. IGEN, A MADÁRPÓKOK IS MÉREGGEL ÖLNEK !!!DE!!! A MAGYAR JOGSZABÁLYOK NEM A MÉREGGEL ÖLŐ ÁLLATOK (olyan toxinokat termelnek melyekkel képesek egy emberi élet kioltására) KATEGÓRIÁJÁBA SOROLJÁK MINT: A SKORPIÓKAT AVAGY A SCOLOPENDRÁKAT!
Persze én nem értek ehhez a dolgokhoz, de biztos lesz itt olyan aki a megfelelő definiciot eléd tárja. Az irományom saját kútfőből származnak, nem kezdtem el utána olvasni. Ha tévednék és nincs igazam, és csak a saját HÜLYESÉGEMET papolom, elnézésedet kérem, sűrű bocsánat kérés mellett befogom a számat!
Egyébként szívesen segítenek az emberek, Én is. De ha azt tapasztalom h éretlen valaki az adott dologra megpróbálom kizökkenteni! Szerintem nincs szükség arra h a hírekbe köszönjenek vissza az emberevő scolopendrák az amatörök miatt!!! Lehet nyers voltam de ez a VÉLEMÉNYEM!
Köszönöm, legyen neked is szép napod!Mosoly

Örülök hogy helyesírási hibáimra nem tértél ki!!!!!
Akkor aki esetleg skorpiokat tart, azok is megkapják ezt a kioktatò verset töled???
Egyszerüen nem értelek!De komolyan!!!!
Amúgy Scolopendrával kapcsolatban egyetlen halálesetet tartanak számon, egy kislányt,akit a fején mart meg egy scolo!Ès ne gyere nekem hogy mi van ha az ember allergiás stb... ez a madárpòkoknál is fennt áll!!!! És mi baj lehet belöle ha az ember normális szökés ellenes terkòba tartja, és nem babrálja folyton???Tudom, valamivel biztosan elö tudsz állni, pl mint az alien a mérgét a terkòra köpve szétmarja az üveget és kiszabadulva bemászik az ágyamba és engem ès a menyasszonyomat is egyben lenyel vagy valami ilyesmi!!!!Mosoly Elnézésed kérem Dr Toxikològus Rastar de ne fáradj a semmit mondò válaszaiddal!!!
Legyen szép napod
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
nagygabor8605
Gyakori látogató

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 14:43    Hozzászólás témája: idéz

mimulus írta:
Ha az ár nem számít, akkor érdemes megnézni a http://www.terraristik.com/tb/list_classifieds.php oldalt! Többen is postáznak!

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!!!!
Legyen szép napod!!!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
mimulus
Fanatikus Tag

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 14:40    Hozzászólás témája: idéz

Ha az ár nem számít, akkor érdemes megnézni a http://www.terraristik.com/tb/list_classifieds.php oldalt! Többen is postáznak!

www.skorpioforum.hu
Vissza az elejére
Profil üzenet website
rastar
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 14:32    Hozzászólás témája: idéz

nagygabor8605 írta:
Tisztelt rastar!!!!

NE haragud hogy az írásomban helyesírási hibába ütköztél,bevallom hatalmassat hibáztam ha már így kiemelted de látom megküzdöttél vele!Ezek a komment
ek amúgy a kedvenceim!Az embernek nem nagyon akarnak segíteni,hanem inkább próbálják kioktatni a másikat!! """" akkor tudhatnád h méreggel ölő állat és a tartása, behozatala, kereskedése...stb jogszabályokba ütközik. De gondolom ezt már tudod. """"
Tisztelt RASTAR
A Madárpòkok nem ebbe a katrgóriába tartoznak?A madárpòk NEM MÉREGGEL ÖL????Vagy csak én vagyok félre informált e téren is?????
Legye kellemes napod!!

Köszönöm válaszod épp ezt a reakciót vártam!Mosoly
2év kevés volt ezek szerint a megfelelő tudás megszerzéséhez. IGEN, A MADÁRPÓKOK IS MÉREGGEL ÖLNEK !!!DE!!! A MAGYAR JOGSZABÁLYOK NEM A MÉREGGEL ÖLŐ ÁLLATOK (olyan toxinokat termelnek melyekkel képesek egy emberi élet kioltására) KATEGÓRIÁJÁBA SOROLJÁK MINT: A SKORPIÓKAT AVAGY A SCOLOPENDRÁKAT!
Persze én nem értek ehhez a dolgokhoz, de biztos lesz itt olyan aki a megfelelő definiciot eléd tárja. Az irományom saját kútfőből származnak, nem kezdtem el utána olvasni. Ha tévednék és nincs igazam, és csak a saját HÜLYESÉGEMET papolom, elnézésedet kérem, sűrű bocsánat kérés mellett befogom a számat!
Egyébként szívesen segítenek az emberek, Én is. De ha azt tapasztalom h éretlen valaki az adott dologra megpróbálom kizökkenteni! Szerintem nincs szükség arra h a hírekbe köszönjenek vissza az emberevő scolopendrák az amatörök miatt!!! Lehet nyers voltam de ez a VÉLEMÉNYEM!
Köszönöm, legyen neked is szép napod!Mosoly
nagygabor8605
Gyakori látogató

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 13:54    Hozzászólás témája: idéz

Tisztelt rastar!!!!

Tisztelt RASTAR
Legye kellemes napod!!

ui:Sajnos a terreplázát már végig böngésztem,csak gondoltam itt segítökész emberek vannak akik kicsit ùtba igazítanak hogy hol keresgéljek tovább!
És még annyi hogy samsung galaxy s2 röl írok ami sajnos nem támogatja a hosszú ö-t, ez miatt is elnézést!!!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
rastar
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Márc. 17. Vas., 11:19    Hozzászólás témája: idéz

nagygabor8605 írta:
Tisztelt Hölgyek, Urak!!!!!

Èrdeklödni szeretnék hogy nincsen-e véletlen valakinek ELADÒ scolopendrája!!Mindegy hogy milyen alfaja(persze nem a magyarországon találhatò 3cmes fajok érdekelnek akikkel minden nap találkozik az ember a kertben Mosoly )!?
Még annyit szeretnèk kérni hogy az olyan forumozòk akik le akarnak beszélni,fel akarnak világositani a tartásárol,stb..... kíméljenek válaszaikkal hogy mennyire veszéjes.Fel vagyok készülve rá!!Az ÁR nem érdekel csak így két év keresgélés és tanulmányozás után már nagyon szeretnék belölük egyet!!!!
És a munkám miatt csak a postai megoldás tud érdekelni sajnos!Személyes átvételre sajna lehetöségem nincs!
Válaszotokat várom!!!!
Legyen szép napotok!
Üdvözletem:Nagy Gábor

Tisztelt Gábor!

Ha ennyire tájékozott vagy Scolopendrák terén, mert 2 éve olvasol utánuk(kicsit még messze van a tartástólMosoly), akkor tudhatnád h méreggel ölő állat és a tartása, behozatala, kereskedése...stb jogszabályokba ütközik. De gondolom ezt már tudod. Valamint még megjegyezném h az oldal nem hírdetésekre teremtetett, erre a célra keresd fel a terraplaza-t.
Megértésedet köszönjük. Jaa a veszéjes helyesen írva "ly"-os, tehát: veszélyes Nagyon boldog
nagygabor8605
Gyakori látogató

Elküldve: 2013 Márc. 16. Szomb., 21:51    Hozzászólás témája: idéz

Tisztelt Hölgyek, Urak!!!!!

Èrdeklödni szeretnék hogy nincsen-e véletlen valakinek ELADÒ scolopendrája!!Mindegy hogy milyen alfaja(persze nem a magyarországon találhatò 3cmes fajok érdekelnek akikkel minden nap találkozik az ember a kertben Mosoly )!?
Még annyit szeretnèk kérni hogy az olyan forumozòk akik le akarnak beszélni,fel akarnak világositani a tartásárol,stb..... kíméljenek válaszaikkal hogy mennyire veszéjes.Fel vagyok készülve rá!!Az ÁR nem érdekel csak így két év keresgélés és tanulmányozás után már nagyon szeretnék belölük egyet!!!!
És a munkám miatt csak a postai megoldás tud érdekelni sajnos!Személyes átvételre sajna lehetöségem nincs!
Válaszotokat várom!!!!
Legyen szép napotok!
Üdvözletem:Nagy Gábor
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chamaeleo
Rendszeres látogató

Elküldve: 2012 Dec. 09. Vas., 14:15    Hozzászólás témája: idéz

Erre akartam kilyukadni, a védett fajok hobbi célú tartására ugyanis nem adnak ki engedélyt. Veszélyes állatnál más a helyzet (hogy mi az elmélet és mi a gyakorlat, azt ugye mindenki tudja...)
Vissza az elejére
Profil üzenet
Iron-h
Tag

Elküldve: 2012 Dec. 06. Csüt., 15:57    Hozzászólás témája: idéz

Chamaeleo írta:
... más fajok elvileg tarthatók...

Nem. A Scolopendra génusz összes faja veszélyes állatnak minősül Magyarországon, de a cingulata ezen felül még védett is, tehát engedély nélkül egyik Scolopendra-t sem tarthatjátok.
Védett =/= veszélyes
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chamaeleo
Rendszeres látogató

Elküldve: 2012 Dec. 06. Csüt., 14:25    Hozzászólás témája: idéz

A Scolopendra génusz egyetlen nálunk őshonos faja a cingulata, ami valóban védett, de más fajok elvileg tarthatók (nem néztem utána, hogy van-e még egyéb védett európai fajuk). A nálunk is élő szkolopendrafélék közül a kisebb testű vakszkolopendrák (Cryptops spp.) viszont nem védettek és nem is minősülnek veszélyesnek, igaz hogy 5 cm-nél nem is nagyobbak.
Vissza az elejére
Profil üzenet
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2012 Dec. 05. Szer., 09:48    Hozzászólás témája: idéz

Az osszes scolo faj vedett ami megtalalhato magyarorszagon.
Ilyen pl a cingulata.
Ebben biztos vagyok mert az egyetemen tobbek kozt ebbol is vizsgaztam.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Iron-h
Tag

Elküldve: 2012 Dec. 05. Szer., 09:16    Hozzászólás témája: idéz

Az S. cingulata elméletileg előfordul nálunk is, az védett, és Magyarországon az összes Scolopendra veszélyes állatnak minősül.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
rastar
Stabil Tag

Elküldve: 2012 Dec. 05. Szer., 09:08    Hozzászólás témája: idéz

ridelife írta:
ui.:ezzel a bemutatkozassal nem ertem mert kell ramorogni mindnekire.
en sem mutatkoztam be.mar ket eve.

Nem nagy büszkeség ha nem mutatkozol be.

Egyébként nem védett állatok, föleg Magyarországon mivel nem mondhatni itt őshonosnak, vagy akár átutazónak sem. Főként Ázsiában fordulnak elő. Méreggel ölnek és elég kemény a mérgük ezért érthető h miért nem lehet csak úgy szerezni akárhol.
Iron-h
Tag

Elküldve: 2012 Dec. 05. Szer., 08:55    Hozzászólás témája: idéz

Ajánlanám a szabályzat 6. és 15. pontját.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2012 Dec. 04. Kedd., 23:25    Hozzászólás témája: idéz

en is sokaig akartam egyet de inkabb pok lett belole.
magyarorszagon vedett allatok de borzen valoban lehet kapni.10 rugo volt tp-n.

agressziv merge veszelyes es hajlamos a szokesre a legkisebb resen is.

ui.:ezzel a bemutatkozassal nem ertem mert kell ramorogni mindnekire.
en sem mutatkoztam be.mar ket eve.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Iron-h
Tag

Elküldve: 2012 Dec. 04. Kedd., 22:43    Hozzászólás témája: idéz

Hello! Hivatalosan veszélyes állatnak minősülnek, de börzén szoktam látni, TP Gigantea-n pl tutira láttam, azt hiszem az egyik német(?) eladónál. (Ha ez segít valamit, a stirmik mellett voltak azt hiszem)
Egyébként meg a fórumon a bemutatkozás azon kívül, hogy illendő, kötelező is.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Zolcsi
Látogató

Elküldve: 2012 Dec. 04. Kedd., 22:32    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Igazából ők nem is rovarok Kacsint? Százlábúak, de taxonómiai dolgokba ne menjünk bele.
Sajnos az országban egyelőre legálisan szinte beszerezhetetlenek, mivel, ha jól tudom, rajta vannak a veszélyes állatok listáján.
Azért, ha tényleg érdekelnek, mielőtt szerezni szeretnél olvass vissza fórumon, h jobb képet kapj róluk, azután dönts, már, ha találsz eladót.
Külföldi börzéken, vagy külföldi oldalakon szoktak eladó egyedek lenni.
Nos, ha vmit rosszul írtam, a nálam tapasztaltabbak kijavítanak Mosoly

Üdv.: Zo
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
bazsi9913
Újonc

Elküldve: 2012 Dec. 04. Kedd., 20:33    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok engem érdekelnek ezek a rovarok nemré hallotam roluk es aztlenne a kerdesem h hol tudnak beszerezni egyet ? es ti milyen fajtat ajanlotok ? Nevet?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
blondi
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 18:45    Hozzászólás témája: idéz

NMYx írta:
Ilyet találtam én is, de én azt ajánlom, hogy inkább engedd el. Nekem másnapra sajnos elpusztult. Szomor?

Üdv!

Jaj akkor elengedem nem akarok neki rosszat!
Köszi, hogy szóltál!
Vissza az elejére
NMYx
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 18:29    Hozzászólás témája: idéz

Ilyet találtam én is, de én azt ajánlom, hogy inkább engedd el. Nekem másnapra sajnos elpusztult. Szomor?

Üdv!
Vissza az elejére
Profil üzenet website állomány
rockerzsolti82
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 18:05    Hozzászólás témája: idéz

http://hu.wikipedia.org/wiki/Barna_sz%C3%A1zl%C3%A1b%C3%BA
blondi
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 17:57    Hozzászólás témája: idéz

rockerzsolti82 írta:
Barna százlábú (Lithobius forficatus)

Nem kellett volna sokat visszaolvasnod, hogy te is kitaláld...

úh!
Köszönöm szépen a válaszodat!
És akkor ez nem scolopendra?
És fok még nőni?
Vissza az elejére
rockerzsolti82
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 17:38    Hozzászólás témája: idéz

Barna százlábú (Lithobius forficatus)

Nem kellett volna sokat visszaolvasnod, hogy te is kitaláld...
blondi
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Márc. 26. Szomb., 17:22    Hozzászólás témája: idéz

Szevasztok!
Segítségetek szeretném kérni egy scolopendra felismerésében:
Annyit tudok róla mondani, hogy a kertben találtam a föld alatt olyan 1.5-2 cm nagyságú(hossz) és olyan téglaszínű halványan!
Itt egy kép róla: Nagyon boldog

Esetleg valaki meg tudná mondani milyen faj?
Előre is köszönöm!
Üdv:blondi
Vissza az elejére
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 21. Hétf., 09:24    Hozzászólás témája: idéz

nagyon szépen köszönöm ez a komment igenis meggyőzött.akkor offolom a scolopendrákat
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2011 Márc. 21. Hétf., 08:46    Hozzászólás témája: idéz

Látom megelőztek, de azért ha már megírtam belököm... Kacsint?

A Scolopendra fajok jelenleg veszélyes állatoknak vannak minősítve, így az állatkert (hivatalosan) BIZTOS nem fog neked eladni.

Másrészt egy védett állat fogságban világra jött utódai ugyan olyan védelmet élveznek, mint a szabadban élő társaik. Azokkal kereskedni, azokat "elidegeníteni" egyszerűen törvénybe ütközik. Aki pl. egy külföldi börzéről (vagy vadbefogásból) származó, hazánkban védettséget élvező állatot tart papírok (tenyésztési bizonylat + hivatalos tartási engedély) nélkül, ugyan olyan természetvédelmi szabálysértést követ el, mint aki a hazai populációkból gyűjti be a kedvencét.

Ez a látszólag értelmetlen szabályozás több okból is megállja a helyét.
Egyrészt papírok nélkül bárki mondhatja állataira, hogy azok bizony szaporulatból származnak (holott lópikulát), másrészt akár kinek nem adnak ki engedélyeket, mert ezzel komoly gondot okozhatnak a honi populációkban is. Tudni kell, hogy az idegen területről származó példányok szaporulatainak hazánkban történő széteresztése bármennyire is nemes cselekedetnek látszik, valójában nem az. A pokolba vezető út ez esetben is jó szándékkal van kikövezve, mert ezt az eljárást FAUNAHAMISÍTÁSNAK nevezik... Mi is ezzel a probléma?

1. A más területről származó példányok könnyen behurcolhatnak az adott populációra nézve végzetes betegségeket, melyekkel szemben önmaguk védettséget élveznek.

2. A ma egy taxonba sorolt állatok, lehet hogy holnap két külön fajba lesznek sorolva, csak még nem volt kutató, aki ezt felülvizsgálta volna. Ennek köszönhetően minden ilyen betelepítés könnyen hibridizációhoz, illetve élettér konkurenciaharcokhoz vezethet, ami az adott területen honos "tiszta" állomány kárára lesz. (Valamilyen mértékben amúgy szinte minden populáció rendelkezik egy kis genetikai differenciával, hiszen az evolúció egy soha véget nem érő folyamat, így az eltérő populációk folyamatosan változva egyre távolodhatnak egymástól. Ennek megfelelően még a hazánkban gyűjtött állatokat sem illik begyűjtési helyétől 2 megyével arrébb szabadon bocsájtani!)

Ide vág pl. a tarajos gőte esete. Ez ugyan is az utóbbi évek kutatásainak köszönhetően ma már nem is egy faj. Jelenleg 3 önálló taxonra bontották, így ha korábban ezek populációit valaki "jószándékból" összekutyulta, akkor felbecsülhetetlen károkat okozott.

3. A mesterségesen és hirtelen felduzzasztott populációt az adott életközösség se optimális méretű élettérrel, se megfelelő mennyiségű táplálékkal nem képes ellátni. Felborul a természetes populációdinamika, aminek a végén tömeges elhullással számolhatunk.

Szóval ezért nem adnak csak úgy ukmukfukk engedélyeket ki védett állatok tartására, és ezért fontos, a fogságban született egyedek nyilvántartása, szabályozása is.

Bocs az OFF-ért, de nem tudtam megállni... Kacsint?
Tag

Elküldve: 2011 Márc. 21. Hétf., 08:41    Hozzászólás témája: idéz

ridelife írta:
Chester írta:
A Scolopendra cingulata fajt állatkertben biztos,hogy nem fogod megkapni,mert védett állat Magyarországon!
Külföldi börzéken árulják,de ritkán mo-n is.

a vadon befogott állatokra ez valóban igaz de ezek tenyésztett példányok tehát nem állnak védelem alatt

na elmegyek az állatkerbe és megírom a végeredményt

El kell hogy szomorítsalak, mivel azok az egyedek is védelem alatt állnak, úgyhogy felesleges bemenned az állatkertbe. Az 1996-os Természetvédelmi törvény szerint TILOS a védett állatok tartása, szaporítása, gyűjtése, elpusztítása stb... A védett fajok tartásához a Fővárosi Állatkertnek is rendelkeznie kell a természetvédelmi hatóság engedélyével, szóval esélytelen, hogy neked csak úgy eladnak egy példányt belőle.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 20. Vas., 23:05    Hozzászólás témája: idéz

Chester írta:
A Scolopendra cingulata fajt állatkertben biztos,hogy nem fogod megkapni,mert védett állat Magyarországon!

a vadon befogott állatokra ez valóban igaz de ezek tenyésztett példányok tehát nem állnak védelem alatt

na elmegyek az állatkerbe és megírom a végeredményt
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chester
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Márc. 20. Vas., 17:16    Hozzászólás témája: idéz

Vissza az elejére
Profil üzenet
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 20. Vas., 12:00    Hozzászólás témája: idéz

Chester írta:
Nem adnak,tudtommal nincs is a Fővárosi állatkertben.

http://www.zoobudapest.com/konyvtar/fajlista-101129

azert valaki meg mondhatna pontosabbat.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chester
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Márc. 20. Vas., 09:54    Hozzászólás témája: idéz

Nem adnak,tudtommal nincs is a Fővárosi állatkertben.
Vissza az elejére
Profil üzenet
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 20. Vas., 02:12    Hozzászólás témája: idéz

Chester írta:
Geophilus longicornis (Rinyafélék családja / Geophilidae)

Jellemzői: 20-40 mm hosszú,49-57 pár lábbal rendelkező faj.
Méregmirigyekkel ellátott, fejlett szájszervekkel rendelkező százlábú, szájszerve felülről alig látható.
Szemei hiányoznak. Utolsó lábpárja tapintószervvé alakult. Közép-Európában a nemzetségnek kb. 15 egymáshoz igen hasonló faja él. Élőhelye: Közép-Európában sok felé megtaláljuk. Kedveli a humuszban gazdag talajt,ilyen helyeken akár 40 cm mélyre is beássa magát.
Szívesen megbújik kövek alatt is, kedvenc helyei az árterek. Életmódja és szaporodása: Ügyes ragadozó, kisebb rovarokat, pókokat, ászkákat
zsákmányol. Veszély esetén hasával kifelé összetekeredik. Petéit a talaj üregeibe rakja. A lerakott petéket a nőstény testével körülfonja, így őrködik felettük. Egyedfejlődés: A fiatal példányok hasonlítanak a kifejlett állatra,ugyanannyi szelvénnyel és lábpárral rendelkeznek.

Forrás: Dr. Michael Lohmann: Bogarak,szitakötők,pókok,és más ízeltlábúak (Határozó kézikönyv)

Én valamelyik nap fogtam egyet..csináltam pár képet,és utána ugyanoda visszaengedtem.
Külföldi börzéken lehet kapni Scolopendra fajokat,de Magyarországon is árulnak ritkán.

nagyon koszonom akkor en is visszaegedem.allatkertben adnak el scolopendrat?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chester
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Márc. 19. Szomb., 19:08    Hozzászólás témája: idéz

Geophilus longicornis (Rinyafélék családja / Geophilidae)

Jellemzői: 20-40 mm hosszú,49-57 pár lábbal rendelkező faj.
Méregmirigyekkel ellátott, fejlett szájszervekkel rendelkező százlábú, szájszerve felülről alig látható.
Szemei hiányoznak. Utolsó lábpárja tapintószervvé alakult. Közép-Európában a nemzetségnek kb. 15 egymáshoz igen hasonló faja él. Élőhelye: Közép-Európában sok felé megtaláljuk. Kedveli a humuszban gazdag talajt,ilyen helyeken akár 40 cm mélyre is beássa magát.
Szívesen megbújik kövek alatt is, kedvenc helyei az árterek. Életmódja és szaporodása: Ügyes ragadozó, kisebb rovarokat, pókokat, ászkákat
zsákmányol. Veszély esetén hasával kifelé összetekeredik. Petéit a talaj üregeibe rakja. A lerakott petéket a nőstény testével körülfonja, így őrködik felettük. Egyedfejlődés: A fiatal példányok hasonlítanak a kifejlett állatra,ugyanannyi szelvénnyel és lábpárral rendelkeznek.

Forrás: Dr. Michael Lohmann: Bogarak,szitakötők,pókok,és más ízeltlábúak (Határozó kézikönyv)

Én valamelyik nap fogtam egyet..csináltam pár képet,és utána ugyanoda visszaengedtem.
Külföldi börzéken lehet kapni Scolopendra fajokat,de Magyarországon is árulnak ritkán.
Vissza az elejére
Profil üzenet
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 19. Szomb., 18:18    Hozzászólás témája: idéz

Ridelife:
Az a képeden egy Ártéri rinya (Geophilus longicornis)

Geophilus longicornis valaki tud valami infot errol hogy esetleg megno vagy ilyesmi vagy hogy tartsam vagy inkabb engedjem el? ha valaki adna el nagyobb scolopendrat annak orulnek nem kene ezt a vadaszos dolgot eroltetnem mert nagyon tetszenek ezek az allatok
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
NMYx
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 19. Szomb., 15:49    Hozzászólás témája: idéz

Amit én találtam az is másnapra elpusztult. :S Szomor?
Vissza az elejére
Chester
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Márc. 19. Szomb., 15:13    Hozzászólás témája: idéz

Sajnálom Zolcsi! Szomor?
Én nemrég vettem egy cingalata-t,és másnapra elpusztult..
Az sem volt valami jó :S

Ridelife:
Az a képeden egy Ártéri rinya (Geophilus longicornis)

Más:
Van,aki tartott már Barna százlábút?
Én már próbálkoztam a tartásukkal,minden körülmény jó volt,de mindig másnapra elpusztultak.
Esetleg,aki tud valami tippet,az kérem küldje el püben!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Zolcsi
Látogató

Elküldve: 2011 Márc. 19. Szomb., 11:29    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Sajnos egy szomorú hírt írok ide. Kiderült számomra, h mégsem annyira tankok ezek a kis állatok mint hittem! A 20 cm-es S. subspinipes de haani-mat egy sub B. craniifer ölte meg! Szomor? Úgy tudom elképzelni, h rosszul kaphatta el, mert a csótány "végén" láttam sérülés nyomait. Így hozzáfért a százlábú fejéhez és addig harapdálta, rágicsálta amíg a százlábú ki nem múlt! Pár napja már bent volt a csótány, mert amikor bedobtam érdeklődött utána a soklábú. Úgy elbújt, h azt hittem, h elfogyasztotta, de sajnos nem. Tegnap éjjel pedig már csak döglött állatot találtam S?r? vagy nagyon szomor?
Nagyon elszomorodtam, ő volt az egyik kedvenc állatom, nagyon szerettem! Nem is tudom, hogyan tudnám pótolni. Szomor?

Üdv.: Zoli

U.i.: Tanuljatok az én hibámból és nálam jobban vigyázzatok rájuk!
Vissza az elejére
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 12. Szomb., 18:34    Hozzászólás témája: idéz

kimentem erdőbe mert elegjó idő volt.hát a 100 lábuak is megérezték.a következőt fogtam: http://www.pinkbike.com/photo/6289685/

valaki meg tudja mondani hogy mi is lehet ez Nagyon boldog előre is köszönöm.
remélem elég jó a kép ahhoz hogy megálapítsátok.ha nem jelezzétek és igyekszem egy jobbat csak nincs makro objektivem :S
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ridelife
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Márc. 06. Vas., 09:27    Hozzászólás témája: idéz

OFF: ma lemegyek a pincebe vadaszni:Damit találok megmutatom.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Százlábúak, ezerlábúak (Myriapoda) Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő
1 / 9 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu