Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 181 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Egy kis genetika...

Egy kis genetika...

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
csepelball
Adminisztrátor

Elküldve: 2012 Márc. 30. Pént., 13:59    Hozzászólás témája: idéz

Kinder írta:
Sziasztok!
Nemtudom jó helyre írok-e ,de egy igen hülye kérdésem lenne Mosoly
Madárpókok közt is van vérfertőzés, genetikai problémák Forg? szemek

Szia,
Nincs vérfertőzés, genetikai problémák adódhatnak. Lást a 2 utótestű állatok és félig nőstény, félig hím színű egyedek.

Üdv,
Laci
Kinder
Látogató

Elküldve: 2012 Márc. 30. Pént., 11:15    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Madárpókok közt is van vérfertőzés, genetikai problémák? Forg? szemek

Szia! A hozzászólásod áthelyeztem és szerkesztettem!
Üdv. Sasa

Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2012 Márc. 24. Szomb., 13:20    Hozzászólás témája: idéz

Szia

Az biztos, hogy a genetikában már megismert Mendel féle öröklésmenetek és bonyolultabb formái érvényesek a pókok színváltozataira is (köztes, domináns-recesszív, ezek összetettebb változatai, stb.)

Viszont a madárpóktartásban egyenlőre nem sok könnyen elhatárolható színváltozat létezik, és egyenlőre nem sokan készítenek statisztikát a felnövekvő generációkból, így viszonylag nehezen követhetőek a szabályszerűségek.

Egyre több mutáció bukkan föl a mesterséges tenyésztés következtében, így egyre több változat fog keletkezni egy-egy fajon belül.

De ha konkrét kérdésetek van egy adott faj színváltozatával kapcsolatban, utánajárunk közösen.
Tag

Elküldve: 2012 Márc. 24. Szomb., 12:44    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Már nagyon régóta nem írt senki ide.
Engem viszont érdekelne a pókok színváltozatainak öröklődésmenete. Pit, vagy valaki! Nem sikerült kideríteni, hogy a színváltozatok valóban a mendeli genetika törvényei szerint öröklődnek-e? Valaki nem tud erről valamit?
Konkrétan a Haplopelma lividum DCF változatával kapcsolatban jutott eszembe.

Döw
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Jan. 02. Pént., 19:29    Hozzászólás témája: idéz

Folytatom az előzőekben tárgyalt témát...

A legutóbbi ilyen jellegű írásommal kapcsolatosan feltett kérdésekre ugyanitt válaszolok.

-Nem tisztáztam előzőekben, hogy a beltenyészet hatására, miért lesz gyakoribb a vörös színváltozat.
    -Továbbá, azt szeretném levezetni, hogy hogyan bukkanhat föl vad színezetű szülőkből fenotípusosan ez a változat.

Maradjuk az A. versicolor "red form" színváltozatnál, s az egyszerűség kedvéért továbbra is feltételezzük, hogy nem kapcsolt a vörös színváltozat kialakulásáért felelős gén, nem ivari kromoszómán helyezkedik el, továbbá egy gén alakítja ki. Az, hogy 100%-ban így van -e, az remélhetőleg, pár hónap múlva kiderül.

Próbálom egyszerű ábrákkal érzékeltetni, a fenotípus és genotípus kapcsolatát, illetve az allélok útját, a szülőktől (P) az első nemzedékig (F1)
Továbbra is a domináns normál színváltozat kialakításáért felelős allélt "N"-el a vörös színváltozatot kialakító recessív allélt "r"-el jelölöm.
A pontok a genotípus, a pók ábrája a génkifejeződés, azaz a fenotípus.

1. ábra

Az egyik szülő színre nézve heterozigóta, hordozza a recesszív "r" allélt, de fenotípusosan nem jelenik meg, mert a domináns "N" allél elnyomja. A másik szülő homozigóta a színváltozatra nézve, mert mindkét szülőjétől a vad szín kialakításáért felelős allélt kapott(NN).
Ilyenkor a tenyésztő sem tudja, hogy az állatai milyen tulajdonságok hordozója.
Ha keresztezzük őket, akkor a kokonból kikelő F1 nemzedék 50% -a hordozni fogja a vörös színváltozatot kialakító "r" allélt, de itt sem jelenik meg fenotípusosan, csak úgy mint a szüleinél. Mivel normál esetben a sejtjeikbe nem látunk bele, továbbra sem tudjuk, vajon hordozza -e az "r" allélt.

Tegyük fel, miután felnőtt az F1 nemzedék, és a testvérek közül szaporítunk (mert ugye össze lehet őket nevelni).
Kikötöttük, hogy nem ivari kromoszómán helyezkedik el a kérdéses allél, ezért ebből az alomból 50 % hogy "r" allélt hordozó nőstényt(Nr) és 50%, hogy "r" génváltozatot hordozó hímet (Nr) választunk ki. Hogy pont két ilyet rakjunk össze pároztatni, 25% (0,5x0,5=0,25) az esélye.(2. ábra)

Az hogy ugyan olyan eset álljon elő, mint a szülőknél (1. ábra) ugyan ezzel a logikával, 50%, és ahhoz, hogy két genotípusosan (NNxNN) is vad párt válasszunk az előbbi verzió mintájára 25% az esélyünk.

2. ábra

Itt mindkét szülő hordozó, az utódok 25%-a (nagy számok törvénye szerint) olyan genotípussal fog rendelkezni, melybe mindkét szülőtől recesszív allél bekerül (rr).
Ezek az egyedek erre a génre nézve homozigóta recesszívek lesznek, ahol nem lesz ott a domináns vad allél, hogy elnyomja a vöröset, ezért fenotípusosan ki tud fejeződni ez a tulajdonság. Azaz "Red Form" lesz, a tenyésztő meg csodálkozik, honnan került ez elő! (jó pár hónap múlva, mikor elkezdenek színesedni)
A többi genotípusú változatot már megismertük, és az ezekkel kapcsolatos lehetőségeket is.
A továbbiak logikusan kikövetkeztethetők.

Ez vonatkozik az örökletes betegségekre is, ezért nem ajánlatos közeli rokonnal házasodni, mert nagyobb az esélye a recesszív "genetikai hibák" felbukkanásának.

Erre a tulajdonságra nézve, genetikailag a Vad-ból két változat van A homozigóta (NN) és a heterozigóta(Nr) hordozó.
A vörösből csak homozigóta (rr).

Így vadnak lehet vörös utódja is, de vörösnek, csak vörös.
(Embernél hasonlóképpen öröklődik a szemszín, pl. barna szemű szülőknek lehet kék szemű gyerekük, de kék szeműeknek csak kék szemű gyerekük születhet).

Nem mindig ilyen egyszerűek ezek a dolgok, számtalan dolog bonyolíthatja a domináns-recesszív öröklődésmenetet is, ez a legegyszerűbb esetek egyike.

Ezzel az írással csak az előző postomat görgettem tovább, hátha így érthetőbb a domináns-recesszív öröklésmenet logikája.
Szívesen válaszolok a kérdésekre (ha tudok)
Adminisztrátor

Elküldve: 2008 Nov. 27. Csüt., 10:09    Hozzászólás témája: idéz

Semmi új, a versis topikból bekopizom az írásomat mert ide legalább annyira tartozik... és itt ígértem már jó régen, hogy a színváltozatokról írok...

Na!

A napokban többen kérdezősködtek a "red-form"-mal kapcsolatban.
A további kérdezősködést elkerülve összeszedek pár gondolatot, hogy tisztázzuk a dolgokat.

Szóval. A Red-Form az Avicularia versicolor fajnál egy színváltozat.
Most csak a genetikai oldalát tárgyalom a témának.
Ha a természetben fel is bukkant volna, ez a színváltozat legjobb tudomásom szerint nem rendelkezik önálló földrajzi elterjedéssel, ezért csak változatnak tekinthető.

Az, hogy a manapság gyakrabban előkerül, az a kereskedelemben történő beltenyészetnek tudható be.
Íme egy a beltenyészet pozitív oldalai közül!
Ugyanis feltételezem, hogy a vörös színváltozatot egy recesszív génváltozat (allél) okozza.
Ami nagy diverzitású populációban nehezebben fejeződik ki, mint kisebben, ahol a lehetséges variációk száma kisebb.

Lehet rögtönözni kéne egy genetika kurzust, bár 2éve amikor utoljára megpróbáltuk, páran fölháborodtak... de mindegy ez most mellékes a témában.

Wolkow utalt arra, hogy voltak szaporulatok olyan szülőktől, ahol az egyik Red-form volt, és az utódok között is lett vörös színváltozat.
(Nem jártam utána a témának, most csak csípőből magyarázok, mert nem tudom, milyen összetételű volt az F1 nemzedék.)

Tegyük fel, ha igaz a feltételezésem, és recesszív a vörös színváltozatot okozó allél, akkor csak a homozigótánál jelenik meg fenotípusosan a vörös színváltozat. Vagyis, ha mind az apai és anyai részről ezt a a génváltozatot kapja. Sok más öröklésmenet létezik, vannak jóval bonyolultabbak is, most a Domináns-recesszív öröklésmenetet tárgyalom.

Ez most ismerős lesz isiből:
N: normál vad allél, r: Red-form allél.

-Normál színváltozat genotípusa: (N -apai és N -anyai)(NN) homozigóta mindkettő domináns megjelenése (fenotípusa): normál, nevezzük vadnak.
    -vagy (N és r) heterozigóta Hordozza a vörös génjét, de fenotípusosan nem fejeződik ki, mert recesszív a vörös allél, a vad allél (ami ez esetben domináns) elnyomja, így a megjelenése: vad.
    -Vörös színváltozat genotípusa: (r -apai és r -anyai)(rr) homozigóta, itt kifejeződik a Vörös allél, mert nincs ami elnyomja, így a megjelenése is vörös lesz.

Tegyük fel, hogy birtokunkban van egy Red-form versicolor és pározatjuk egy vad színváltozattal.

P: Red form (rr) x Vad (NN)
F1: minden esetben (rN) genotípusú egyedeket kapunk, mivel kapnak egy allélt apai és anyai részről is.

Ha a párja nem homozigóta(NN) erre a génre nézve, hanem heterozigóta(Nr) akkor más a helyzet:

P: Red form (rr) x Vad (Nr)
F1: (rN), (rr), (rN), (rr) Ebben az alomban 50% -ban vörös, 50 %-ban vad színváltozatokat kapunk.
Valószínűleg ez történt Wolkow által említett esetben.

Ha pedig Red-form(rr) állatkánkat egy csakugyan Red-form(rr) színváltozattal pároztatunk, akkor a lehetséges variációk:

P: Red form (rr) x P: Red form (rr)
F1: (rr) apai és anyai részről is csak ezt az egy allélt kaphatja, így 100%-ban lesz az alomban vörös színváltozat.

Ez utóbbit kezdte el Wolkow.
De miért is ilyen nagy dolog ez ?
Mert ezzel a Vörös színváltozat kinemesítését kezdte meg. Így tartósabban megvetheti a lábát ebben a hobbiban ez a színváltozat, mert későbbiekben könnyebb lesz találni ebből a változatból).

Ez a folyamat az akvarisztikában több száz éve folyik, de a madárpókok tenyésztésénél nem igen fordult még elő.

Vajon honnan származik ez az allél?

Valószínüleg természetes populációkban is megtalálható, de nem vált gyakorivá, pl. a vörös színváltozat előnytelen a természetes környezetben, de semmiképp sem előnyös, nem úgy mint pl. a terrarisztikában.

Valószínűnek tartom, hogy későbbiekben a két fajta keresztezéséből adódóan felszaporodik ez a recesszív gén a kereskedelemben, de a vad színváltozatot, mit fenotípust nem igen veszélyezteti majd.
Újra hangsúlyozom, hogy egyenlőre nem tudjuk, hogy milyen öröklésmenettel rendelkezik ezt a színváltozatot kialakító gén, ha mással, mit a fennt tárgyalt, írhatom újra ezt a postot.
Meglátjuk...

Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 26. Kedd., 17:28    Hozzászólás témája: idéz

Hát ez nem ide tartozik!
Egyébként sztereomikroszkóp a legmegfelel?bb a célra.
Egy barárom most vett, (LGD) majd megkérdezem honnan...

Alkalmi vétellel régiek vannak akár 40-ért is..
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn
Lolo
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 26. Kedd., 16:23    Hozzászólás témája: idéz

Ez engem is érdekel!!
Ha találtál megfelel? boltot akkor szólj!
Szerintem 8 szorosnál nagyobb nagyítás szükséges!

Talán Malus tudná ezt megmondani....
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Koka
Öreg Tag

Elküldve: 2006 Dec. 26. Kedd., 16:14    Hozzászólás témája: idéz

Ha már genetika!

Ki tudja nekem megmondani,hogy hányszoros nagyítás kell ahhoz,hogy 3-4 vedlésb?l, megtudjam állapítani a pók nemét.

Magyarul venni akarok egy mikroszkópot, és az érdekelne, hogy melyiket érdemes megvenni.

Milyen tulajdonságokkal rendelkezen?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
kzoli
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 24. Vas., 11:44    Hozzászólás témája: idéz

Kezd világosodni a kép... Nagyon boldog Mindenesetre amit utóbb leírtatok, azt fel bírom fogni Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 24. Vas., 01:17    Hozzászólás témája: idéz

Minden egyes sejtmaggal rendelkez? sejtünkben benne van, az egész szervezetünk tervrajza, ami szerint egyedfejl?désük során felépültünk (így van ez a pókoknál is).
A genetikai információt 4 bázis kódolja, melyek egy dezoxiribóz-láncra vannak felf?zve. (DNS - DezoxiriboNukleinSav /angolol Acid ezért ott DNA)
Egymás után, de a kód tripletekben van, azaz három bázis kódol egy aminósavat (melyek a fehérjék épít?kövei), ahogy egymás után jönnek az egyes tripletek, úgy épül majd fel az aminosav sorrend a fehérjében ( ez a fehérje els?dleges szerkezete). De a fehérjeszíntézis egy külön történet, most a kódról szeretnék írni...
Szóval 3-asával 4 bázis. Ez 64 variációt jelent (4x4x4), viszont alig több mint 20 aminosav van.
Ez azért fontos, mert ha a kódban változás történik, nem biztos hogy a hiba meg is nyílvánul. pl. AAG mondjuk kicserél?dne AAC-re (ez csak példa, nem tudom fejb?l a kódot) az még nem biztos hogy hibát okoz, mert attól még kódolhatja ugyanazt az aminosavat, mivel egy aminósavhoz több triplet kombináció is tartozik.
A négy bázis a már említett Adenin, Timin, Guanin, Citozin.
A DNS kett?s spirál, a kód másolata a másik száron megtalálható.
Mégpedig úgy, hogy Az Adenin csak a Timinnel, a Guanin, pedig csak a Citozinnal képes összekapcsolódni...
Úgy képzeljükel az egészet, mint egy cipzárt.

A-T
G-C
C-G
T-A
...
...

Tehát itt is a biztonság! Ha valami sérül ott a másolat! Nagyon boldog
Folyt köv.

Remélem aki eddig nem ismerte, most megszerette a nukleinsavakat! Nagyon boldog

Szerintem nagyon érdekes, az adatbiztonság részéb?l, pedig tanulhatnának az informatikusok, mivel ez már egy évmilliárdok óta bevált, jól m?köd? rendszer.
Vissza az elejére
Lolo
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 23. Szomb., 23:00    Hozzászólás témája: idéz

Bázisok: adenin, timin, guanin, citozin.
Ezek változó kombinációjával alakul ki egy egyed DNS lánca amely minden esetben egyedi...
A mutáció hatása egyértelm? mondjuk az egyedre jellemz?
bázissorend követési kombinációban rendellenes átalakulás vagy átcsoportosulás történik így fenotípus alapján ez látható is lesz de ez mentálisan is okoz "eltorzulást" az él?lényben bár ez taxon fögg?

Dióhéjban, minden kódolva van és ennek küls? vagy bels? hatásra történ? megváltozása a mutáció.
Aszem ez a lényeg a többit hozzáolvasva meg lehet érteni...
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
kzoli
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 23. Szomb., 21:33    Hozzászólás témája: idéz

És ezek a timinek vagy mik, meg a többi gyógyítható? Valószín? ha nem tudnám, hogy genetika, akkor megkérnélek titeket, hogy ne szidjátok anyámat mindenféle egzotikus nyelveken. Meglátszik hogy m?szaki suliban milyen magas szint? a biológiaoktatás... Valószín? matekbizonyítások után nem néznék ilyen csunyán. El? lehet ezt adni kb általános iskola 6. osztályos szinten is? Mert engem érdekel, csak így kicsit sok hirtelen az in medias res kezdéssel együtt a genetikát megérteni. De télleg érdekel ám! Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Lolo
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 23. Szomb., 20:39    Hozzászólás témája: idéz

Ahol volt recesszív jelleg ott volt domináns jelleg is.. nem..?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Koka
Öreg Tag

Elküldve: 2006 Dec. 22. Pént., 11:29    Hozzászólás témája: idéz

Hú, hát ez nekem is magas egy kicsit, sac a felét értem, a többi az már meghaladja az egyszeri elolvasás utáni, felfogó képességemet.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Malus
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 21. Csüt., 13:32    Hozzászólás témája: idéz

Erre csak azt tudom mondani, hogy sajnos a magyar oktatási rendszerrel van a gond. Mindenki nagyon jól tudja használni a rövidtávú memóriáját, de késöbb tényleg csak azt tudja, amivel nap mint nap foglalkozik.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Franko
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 21. Csüt., 11:07    Hozzászólás témája: idéz

Malus írta:
tényleg hülyeséget írtam! Zavarban lev?
hát persze, hogy a timin helyett van és az adeninnel tud hidrogénkötést létrehozni.

Franko, igazad van, mivel ezt több órán keresztül kell tanítani, hogy érthet? is legyen. De egyszer?bben azt hiszem ezt én nem tudom megfogalmazni.

Tudom hogy nem lehet egyszerübben, nem is azt mondom. Hanem azt hogy mennyire elfelejti az ember ezeket a dolgokat... pedig apum is biosztanár Zavarban lev? Nevet? Sokkolt
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
norbalia
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 21. Csüt., 10:55    Hozzászólás témája: idéz

Atya úr Isten ez már valami. Amúgy én is 2 évig jártam emelt bioszra de nem sok maradt meg bennem. Ja nem is maradthatott meg sok mivel csak az els? évben járban a másodikon olyan tanárt kaptunk aki sz@rt az egészre. Na jó amikor kisérletezések voltan érdekes módon Norbi és pár srác megjelent az órákon Nagyon boldog .
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Malus
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 21. Csüt., 00:14    Hozzászólás témája: idéz

tényleg hülyeséget írtam! Zavarban lev?
hát persze, hogy a timin helyett van és az adeninnel tud hidrogénkötést létrehozni.

Franko, igazad van, mivel ezt több órán keresztül kell tanítani, hogy érthet? is legyen. De egyszer?bben azt hiszem ezt én nem tudom megfogalmazni.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Varjuvitte
Tag

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 23:55    Hozzászólás témája: idéz

ÖÖöööizé, a timin helyett van az uracil az RNSben, nem?

Mellesleg érdekes téma, kíváncsi lennék rá, hogy pl. pókoknál is vannak-e színváltozatok vagy más látványos tulajdonságok, amiket egyszer? domináns-recesszív örökl?dés szabályoz.
Franko
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 23:32    Hozzászólás témája: idéz

Malus írta:
Bocs, ha érthetetlen, bár a 10.-es kölyköknek is ezt tanítottam, és ?k megértették Nagyon boldog
De legalább Pít vágja, mir?l írtam.

Szerintem minden laikusnak az csak annak nem aki ezzel foglakozik nap mint nap meg aki épp ezt tanulja....
Vissza az elejére
Malus
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 22:28    Hozzászólás témája: idéz

igen!
adenin, timin, guanin, citozin, és RNS-ben adenin helyett uracil
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Lolo
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 22:12    Hozzászólás témája: idéz

A bázisok az a cizozin guanin adenin meg még van egy amit elfelejtettem de err?l lenne szó?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Malus
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 22:09    Hozzászólás témája: idéz

Bocs, ha érthetetlen, bár a 10.-es kölyköknek is ezt tanítottam, és ?k megértették Nagyon boldog
De legalább Pít vágja, mir?l írtam.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Franko
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 21:27    Hozzászólás témája: idéz

Feco írta:
MIJJAGECIII?!?!?!?!?! Sokkolt

Ez már neked is magas Feco?! Nevet? Nevet?
Mert nekem igen.... habár valami rémlik biologia órákrol.... Nevet? Sokkolt Sokkolt Sokkolt Sokkolt Sokkolt Sokkolt Forg? szemek Forg? szemek
Vissza az elejére
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 21:27    Hozzászólás témája: idéz

Malus!
Királyn? vagy! Nagyon boldog

Erre gondoltam!
Még a gépelést?l is megkíméltél!

Jó vagy!
Vissza az elejére
norbalia
Fanatikus Tag

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 21:16    Hozzászólás témája: idéz

Minél többet olvasom az oldalt egyre jobban félek hogy valami profi biológus professzor lessz bel?lem Sokkolt .
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Feco
Stabil Tag

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 21:13    Hozzászólás témája: idéz

MIJJAGECIII?!?!?!?!?! Sokkolt
Malus
Látogató

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 19:17    Hozzászólás témája: idéz

Pít!
Ilyesmire gondoltál?

Gén: az örökl?dés alapegysége, olyan DNS szakasz, amelyek a szervezet m?ködését és növekedését befolyásoló fehérjék szabályozásához és el?állításához szükséges információkat tartalmazzák. A géneket az utódok szüleikt?l öröklik.

Allél: egy gén eltér? bázissorrend? változatai, mutációval jönnek létre

Mutáció: véletlenszer? változás a DNS szerkezetében

Genotípus: a teljes genetikai állomány

Fenotípus: a megjelen? tulajdonságok összessége

Homozigóta: a vizsgált génre nézve azonos allélokat tartalmaz

Heterozigóta: a vizsgált génre nézve különböz? allélokat tartalmaz
Domináns-recesszív allálkölcsönhatás: ha a heterozigóta genotípusú egyed fenotípusra nézve megkülönböztethetetlen az egyik homozigóta egyedt?l.

Domináns jelleg: az a tulajdonság, ami homo- és heterozigóta állapotban is kifejez?dik

Recesszív jelleg: egy allélpár fenotípusosan csak homozigóta állapotban fejez?dik ki, akkor az allél recesszív

Köztes (intermedier) öröklésmenet: ha a heterozigóta genotípusú utód egyik homozigóta szül?re sem hasonlít, hanem egy átmeneti (köztes) tulajdonság jelenik meg.

Kodomináns öröklésmenet: a heterozigóta egyedekben egy gén mindkét allélja teljes egészében érvényesül.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2006 Dec. 20. Szer., 15:45    Hozzászólás témája: Egy kis genetika... idéz

Ha valakinek kérdése van a témával kapcsolatban, itt kérdzhet, s ha tudunk válaszolunk...

Az öröklésmenetekr?l ha lesz id?m írok valamennyit, most k..va fáradt vagyok hozzá...

Egyenl?re földobok pár témát:

Domináns-recesszív jelleg,
Köztes öröklésmenet,
Diverzitás,
Gén,
Allél,
Mutáció
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu