Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 18 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Lycosidae

Lycosidae

Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Erikdrummer
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 27. Szomb., 08:14    Hozzászólás témája: idéz

bocsánat nem fárasztani akartalak! Köszi az infót és képeket
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 26. Pént., 23:02    Hozzászólás témája: idéz

Most fáradtam bele... Szomor?
Leírtam minden (legalább is a kérdést generáló képen látható) használható dolgot, csak venni kéne a fáradtságot, és megnézni, összehasonlítani azokat... Egyszerűen hagyhattam volna a fenébe az egészet, mondván "aquila non captat muscas" (A sas nem kapkod legyek után...), én még sem tettem, hanem vettem a fáradtságot, és igyekeztem képekkel alátámasztott érvekkel meggyőzni...
Erre jön ez...

Erikdrummer írta:
Teljesen biztos h az tenyleg pokoli? Marmint az masodik kep
Nem googlezek mert ott minden hulyeseg van. Konyvekben amiket en olvastam a pokoli mas mint a fotodon, es amiket en fogtam olyanok mint amit leirtam.

Mely könyvekben is olvastad? Mosoly
Második kérdésem pedig...
Hallottál már arról a kifejezésről, hogy ivari kétalakúság (szexuális dimorfizmus)? No csak mert az adult hím pokoli így néz ki: http://img2.indafoto.hu/6/3/131773_970e70f37d7856308a891c2bde44dfcb/16429093_7e59df911fa0e1263a2c13606fcd5cff_m.jpg

Amúgy még egyszer kihangsúlyozom, nem az állat színezetének tónusa (sötét avagy világos) a mérvadó. Pokoli nőstényekből is akad világosabb ( Ny http://sklipkani.cz/pics/Geolycosa_vultuosa-2514.jpg), ahogyan szongáriaiból is sötétebb. ( Ny http://www.pavouci-cz.eu/Data/Lycosa%20singoriensis/obr_A_Lycosa_singoriensis_70513.jpg) Helyette azt nézd meg inkább, amit javasoltam... Történetesen a carapace mintázatát, és a lábak szőrözöttségét...

Végezetül (bár ez önmagában nem érv) megjegyzem, az általad megkérdőjelezett ominózus képet (ahogyan annak feliratozása is tanúskodik) Kovács Gábor barátom készítette, aki ezekből (egész pontosan a a magyarországi védett pókfajokból) írta a diplomamunkáját. De persze ettől még lehet mi vagyunk a hülyék, így közel negyed évszázadnyi pókozgatás után... Kacsint?
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 26. Pént., 12:11    Hozzászólás témája: idéz

Erikdrummer írta:
hát szerintem pedig egy szongáriai cselőpók

Te melyik képet nézted? Messziről látszik h az az állat nem szongáriai... Gondolom élőben is láttál ilyeneket nem csak a könyvekben.
Erikdrummer
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 26. Pént., 09:26    Hozzászólás témája: idéz

Teljesen biztos h az tenyleg pokoli? Marmint az masodik kep
Nem googlezek mert ott minden hulyeseg van. Konyvekben amiket en olvastam a pokoli mas mint a fotodon, es amiket en fogtam olyanok mint amit leirtam.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 26. Pént., 07:42    Hozzászólás témája: idéz

Szongáriai:

http://enfo.agt.bme.hu/drupal/sites/default/files/csong%C3%A1riar.jpg

Pokoli:

http://izeltlabuak.ucoz.hu/pokok/pokoli_cselopok-geolycosa_vultuosa-1.jpg

Nos, most akkor melyik a világosabb?

Amúgy javaslom, hogy az állat tónusa helyett, a színezet eloszlására figyelj!

1. a carapace mintája a vultuosa esetében többé-kevésbé szabályos hálózatos mintát követ ( Ny http://neszmely.eu/galeria/kepek/kis/206.jpg), míg a singoriensis esetében ez elsősorban szabálytalanabb eloszlású radiális mintákból áll. ( Ny http://www.biolib.cz/IMG/GAL/BIG/36955.jpg)

2. A singoriensis színezetében a fekete-fehér (szürke) dominál, a lábakon (főleg a lábtőben) kissé pepitára emlékeztető mintázattal. A vultuosa színében nagyobb szerepet kap a sárgás-barnás szín, tipikus, kifejezett "pepitázottság" nélkül. (Itt megjegyzem, szín szerinti átfedések találhatók, így, mint mondtam, ez nem jelent határozóbélyeget.)

3. A singoriensis szőrözöttsége SOKKAL erőteljesebb ( Ny http://www.carpathianbasinspecies.eu/7_Spiders%28Araneae%29/Berczi_Zoltan_Araneae_1/Lycosa%20singoriensis49_1_logo.jpg ). A vultuosa mellette szinte csupasz hatást kelt. ( Ny http://wiki.eu-arachnida.de/images/1/12/Geolycosa-vultuosa_Ungarn-Szentendre_09-08_06.jpg) Érdemes megnézni különösen a már említett lábtöveket, mert ez az eltérés ott a legkifejezettebb.

A Google képkeresőt pedig ez esetben nyugodtan felejtsd el... Tapasztalatom szerint a két fajt (bármelyik néven is keresel rá) úgy keverik, hogy öröm nézni. Nagyon boldog
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 25. Csüt., 18:45    Hozzászólás témája: idéz

Hát sztem a pokoli világosabb, szürkésebb, bár a fotó elég sötét. A pokoli lábát nem borítja ennyi fekete sáv és mivel az egész teste kicsit világosabb ezért a sötét mintázata sokkal kivehetőbb.
de ha szerinted pokoli én is szívesen meghallgatom miért mert lehet h meggyőzöl Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 25. Csüt., 07:57    Hozzászólás témája: idéz

Rendben, én elhiszem. De akkor indokold is meg... Mosoly
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Ápr. 24. Szer., 18:57    Hozzászólás témája: idéz

hát szerintem pedig egy szongáriai cselőpók
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 23. Kedd., 21:13    Hozzászólás témája: idéz

Pokoli cselőpók - Geolycosa vultuosa
Tag

Elküldve: 2013 Ápr. 23. Kedd., 17:45    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok! Tudnátok azonosítani? Köszönöm.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Sky69
Újonc

Elküldve: 2012 Okt. 13. Szomb., 20:24    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Teljesen új vagyok a pókozásban, bár mindig is szerettem őket. Öcsémnek 12 évvel ezelőtt a ballagására vettem egy albopilosát. Azóta is meg van, jó egészségnek örvend. Mosoly

Most úgy alakult, h lett egy cselőpókom. Tudom, h védett, de az a helyzet, h a halálból mentettem. A melóhelyen az alagsorban fetrengett szegény, lábakkal felfelé. Azt hittem megpusztult, de amikor hozzáértem, megmozdította a lábait. Gyorsan egy salátásdobozba tettem, és lesz ami lesz alapon, egy vizes szivacsot tettem be neki. Valahogy odavonszolta magát, és bár én azt vártam, majd belemélyeszti a rágóit mint a madárpók, nem így lett. Rámászott, és a lábait lenyalogatva vett magához némi nedvességet. Eközben többször az oldalára dőlt, olyan gyenge volt.
Azt hittem nem marad meg, de néhány óra múlva, már mászkált. Fogtam neki szöcskét, amit 3 nap múlva már meg is evett. Azóta teljesen rendbe jött, egy 5 literes befőttes üvegben lakik, szöcskét és nagy döglegyeket zabál.
Többször modelt állt már nekem és a páromnak fotózáshoz. Mosoly Egész jó képek lettek, nagyon szép kis pók!
A gond az, h még mindig nem tudom, hogy melyik faj. A melóhelyen a parkoló füvében fél méterenként vannak a lukaik. Nagyon sok van belőle!
Én amennyire sikerült utána néznem, egy pokoli cselőpók hímre gondolok. Megpróbálok képet feltenni, ha megmondjátok h kell.... Zavarban lev?
Vissza az elejére
Profil üzenet
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2009 Máj. 22. Pént., 16:17    Hozzászólás témája: idéz

Most bontják a pokoli anyukák a kokonokat (a pók "fölött" látszik) nálunk, ilyenkor elég agresszívek. Sajnos a kép mobillal készült, ezért életlen. Az állat olyan 5-6cm mélyen tanyázott, a legtöbb nőstény kissé mélyebben (bevilágítottam).
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 18:08    Hozzászólás témája: idéz

Idézet:
Csak szeretném egy kicsit pontosítani a dolgokat! A képen láttható pók sajnos nem egy Szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis), hanem a jól összekeverhető "rokon" - aki szintén a farkaspókok családjába tartozik - a Pokoli cselőpók (Geolycosa vultuosa)!!!

Néhány információ a Pokoli cselőpókról amiben kiderül, hogy miért is keverik össze néhányan ezt a két fajt: Nősténye 30-55, hímje 18-25mm. Nagy testű, sötét színezetű farkaspók. A nőstény egész testének alapszíne szűrkésfekete. A fejtoron a szemek között, valamint a testrész középpontjából sugarasan futó sávok mentén világosodik ki a színe. A potroh elülső harmadába egy vaskos nyílhegyre hasonlító fekete foltot visel, majd szimmetrikus elhelyezkedésben sötét és világos foltok és sávok kísérik a testtájat. Az ivarérett hímnek színe általában hamuszürke, mintázatuk kontúrosabb. - Ezek szoktak azok a tényezők lenni amiért ősszekeverik őket, de most jönnek azok az adatok, amik birtoklásával könnyen megkülönböztethetjük őket - A potroh hasi oldala fekete. A lábak térdizülete alul sárga. Ha elölről van módunk az állatot megfigyelni (mit a képen), jól láttható, hogy a csáprágók alapízeinek elülső oldala vörösesbarna. Szintén függőleges tárnát épít a főldbe. Remélem egy kicsivel többet tudtam segíteni!

Üdv: Egy lelkes pókász!

ui: Rengeteg védett más pókfaj is él hazánkba, nem csak ő az egyetlen!

Forrás: http://www.panoramio.com/
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website állomány
sealion
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 17:36    Hozzászólás témája: idéz

Ezek a fajok védettek ugye?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
murrencs
Újonc

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 17:26    Hozzászólás témája: idéz

Köszi az infókat, vég olvasgatva a fórumot én is erre a fajra gyanakodtam. Nemmeghatározás hogyan lehetséges náluk? van valami látványos ismertető? Vagy ez is olyan minimális különbség, mint a fajmeghatározás?
Köszi!
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
spider1986
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 13:51    Hozzászólás témája: idéz

Yareus írta:
szia murrencs. ez a Geolycosa vultuosa lesz.
Y

Igazad van a névvel, rossz beidegzödés Kacsint?
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 12:51    Hozzászólás témája: idéz

szia murrencs. ez a Geolycosa vultuosa lesz. egyébként szép homokszínű.. más típusú talajokon azonban a "szokásos" feketés szürkés.
Y
Vissza az elejére
murrencs
Újonc

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 12:43    Hozzászólás témája: idéz

spider1986 írta:
murrencs írta:
Székesfehérváron lakok az északi részén kertvárosi részen. Tőlünk kb 1-2km-re egy emlékműnél is láttam kb egy hónapja méterenként póklukakat. Szal a környéken jó sok fellelhető belőlük.
Képek:

kép1
kép2
kép3
kép4

hu denem sok látszik...
én véleményem szerint viszont Lycosa vultuosa

Igen sajnos elég félénk és nem akar jobban kijönni. Csak mikor elkapta azt a bogarat akkor jött ki egy pillanatra. Lehet éjszaka aktívabb.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
spider1986
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 12:21    Hozzászólás témája: idéz

murrencs írta:
Székesfehérváron lakok az északi részén kertvárosi részen. Tőlünk kb 1-2km-re egy emlékműnél is láttam kb egy hónapja méterenként póklukakat. Szal a környéken jó sok fellelhető belőlük.
Képek:

kép1
kép2
kép3
kép4

hu denem sok látszik...
én véleményem szerint viszont Lycosa vultuosa
Újonc

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 12:08    Hozzászólás témája: idéz

Képek:

kép1
kép2
kép3
kép4
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Arensis
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 09:39    Hozzászólás témája: idéz

Yareus írta:
Szia Arensis. tudtommal is a szongáriai a ritkább.
Y

Igaz nálatok a pont Nagyon boldog
Yareus
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 06:21    Hozzászólás témája: idéz

Szia Arensis. tudtommal is a szongáriai a ritkább.
Y
Vissza az elejére
Arensis
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 16. Csüt., 02:58    Hozzászólás témája: idéz

spider1986 írta:
murrencs írta:
Sziasztok!

Találtam egy gyanús lyukat a kertben, kapásból sejtettem mivel állok szemben. Aztán tegnap láttam is a kis barátomat, de nem tom eldönteni, hogy szongáriai vagy pokoli cselőről van e szó. Ma rajtakaptam, mitöbb le is fotóztam, hogy elkap egy katonabogarat. Nem tudnátok segíteni, hogyan határozzam meg a pontos fajt esetleg nemet? Végolvasgattama fórumot, de nem tudom eldönteni. Bántani nem akarom a jószágot. Köszi
Ja ha kell róla kép, tudok feltenni.

ha a kép jóminőségű az kezdetnek jo... de mindenképp vitákat fog itt szülni.
Egyébként esetleg a lakhelyed is sokat segithet. Nem akarok hülyeséget mondani,de ugy emlékszem a szongáliai viszonylag ritka, és jol behatárolhatóak a területek ahol él, a pokoli cselőpók sokkal gyakoribb és sokkal elterjedtebb, igy valószinűbb is hogy ezzel találkoztál.

Nem a pokoli a ritkább? Nevet? délután utána olvasok adig is jöhetnek a képek Nagyon boldog
spider1986
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 15. Szer., 14:48    Hozzászólás témája: idéz

murrencs írta:
Sziasztok!

Találtam egy gyanús lyukat a kertben, kapásból sejtettem mivel állok szemben. Aztán tegnap láttam is a kis barátomat, de nem tom eldönteni, hogy szongáriai vagy pokoli cselőről van e szó. Ma rajtakaptam, mitöbb le is fotóztam, hogy elkap egy katonabogarat. Nem tudnátok segíteni, hogyan határozzam meg a pontos fajt esetleg nemet? Végolvasgattama fórumot, de nem tudom eldönteni. Bántani nem akarom a jószágot. Köszi

ha a kép jóminőségű az kezdetnek jo... de mindenképp vitákat fog itt szülni.
Egyébként esetleg a lakhelyed is sokat segithet. Nem akarok hülyeséget mondani,de ugy emlékszem a szongáriai viszonylag ritka, és jol behatárolhatóak a területek ahol él, a pokoli cselőpók sokkal gyakoribb és sokkal elterjedtebb, igy valószinűbb is hogy ezzel találkoztál.

Legutóbb spider1986 szerkesztette (2009 Ápr. 16. Csüt., 06:36), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
murrencs
Újonc

Elküldve: 2009 Ápr. 15. Szer., 14:24    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Yareus
Stabil Tag

Elküldve: 2008 Nov. 24. Hétf., 17:51    Hozzászólás témája: idéz

Szia Puding.. pár nap múlva alkoholba ölöm a drágát és ha végre tudok keríteni a kedvenc főiskolámról egy szkópot akkor pontosan meg tudom mondani neked h mi is ez valójában. Élőben nem az a tipikus Dolomedes fimbriatus.. sokkal inkább Pirata-s. de most nincs is nálam az állat.. majd mikroszkóp alól úgy is többet tudok mondani.. addig is.... nahh előtúrtam a Loksa féle Bátorligeti csekklistát -- ő a Pirata latitans,piraticus,és piscatorius-t találta meg anno a területen. mi azóta már találtunk hygrophilus-t is.. szóval majd kiderül mi ez.. mellesleg a régi listában a Dolomedes plantarius sincs benne, most én viszont mind a két fajt megtaláltam.
üdv,
Y

szerk:
nahh konzultáltam silerrel.. nagy valószínűséggel mégis igazad van Puding.. Dolomedes fimbriatus lesz. és így már semmi köze a Likozidákhoz.. valaki átpakolhátná ezt a pár hsz-t akkor.. Forg? szemek
Vissza az elejére
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Nov. 24. Hétf., 17:24    Hozzászólás témája: idéz

Lehet ezt most benéztem... Zavarban lev?
Valóban lehet mondjuk Pirata tenuitarsus akár...
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Nov. 24. Hétf., 16:58    Hozzászólás témája: idéz

Biztos vagy benne, hogy ez egy Pirata?
Nagyon emlékeztet engem egy Dolomedes-re.
(Sajnos a szemeket nagyon nem látom, de a carapace formája inkább ez utóbbira utal!)
Stabil Tag

Elküldve: 2008 Nov. 24. Hétf., 15:43    Hozzászólás témája: idéz

Pirata sp.
Vissza az elejére
Zolee
Stabil Tag

Elküldve: 2008 Nov. 03. Hétf., 11:33    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
A következő felvétel elvileg egy "természetes történés". A srác egy farkaspókot tanulmányozott, egy ezerlábú pedig arra járt.

Link

Vissza az elejére
Profil üzenet website
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Szept. 08. Hétf., 12:37    Hozzászólás témája: idéz

Szia!
Igen az. Kezdek hajlani a nézeted irányába. Ennél az állatnál az általad sorolt jegyek egy része valóban látható. Fejet kel hajtannom úgy tűnik tényleg müxik a te módszered is. Igaz Kovács Gábor megerősítette,de én a térd alsórésze alapján határztam be. Szóval mind kettőnk módszere plusz egy megerősítés alapján is pokoli.
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Szept. 08. Hétf., 11:55    Hozzászólás témája: idéz

Felteszem, egy adult hím Geolycosa vultuosa...
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Szept. 05. Pént., 12:55    Hozzászólás témája: idéz

Hy!

Vele tegnap futottam össze a munkahelyemen

Kicsit ˝mérges˝ volt a lelkem:

Nekem ˝bemutatkozott˝ szerintetek ki lehet?
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 30. Szomb., 21:37    Hozzászólás témája: idéz

Helló!

Vaszeg igazad van Puding és tényleg elbeszéltünk kicsit egymás melett. Természetesen én is csak a hazai két faj elkülintésére értettem Nagyon boldog .
A terepgyakorlat szerintem is remek szorakozás részben ezért is vetettem fel,mivel mások is érdeklödnek beszéljük meg ITT
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 30. Szomb., 12:47    Hozzászólás témája: idéz

Még valami...

LGM írta:

Ez igaz is lehetne ha azt irtad volna hogy: Nem mellesleg megjegyezném, a térdek alsó felének feket vagy nem fekete mivolta rohadtul nem a vultuosa egyedi határozóbélyege! ( persze ezt más is észre vehette volna,ha smile dobálás helyet inkább utána olvasna egy-egy kérdésnék Nagyon boldog )

Erről csak annyit, hogy a faj egzakt (az összes rokontól elkülönítő) beazonosításához (ugyebár) az ivarszervek vizsgálata szükséges.
Nagyon nem a patella ventrális színezete.
(Most már kivi volnék a többi Geolycosa faj ventrális mintázatára... Forg? szemek Nem hiszem, hogy mindegyiknek fekete a térde "alul"!)

De ezügyben szerintem, egyszerüen elbeszéltünk egymás mellett! Kacsint?
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 30. Szomb., 12:39    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:
Ezt a mondatot amugy aztért se értem,mert itt a két faj elkülintéséröl beszélgetünk,nem irtam hogy ez a vultuosa elkülintésére szolgál az összes többi fajtol.

Persze!
Ez nem is neked szólt.
Amennyiben visszaolvasol, láthatod, ama bizonyos dobozban látható "valami" "határozgatásánál" (maradjunk a tippelgetésnél), szóba került az állat patellájának ventrális színezete. Emigyen e ni:

Idézet:
bár akkora pro lennék taxonómiábol mindig hogy látatlanban meghatározzak egy pókot....
ahogy sejteni lehetett, egy pokoli cselöpókocska....
lábterpesztése kb 6-7cm, alulrol nézve a sárga foltok a térdíz alatt is ott vannak, már a megjelenéséböl is 2 pókra lehetne következtetni, de a foltok és a lelőhely(Berkenye falu-Nógrád megye- északi középhegység) szerintem egyértelmü a téma.

Kiemelném: "lábterpesztése kb 6-7cm, alulrol nézve a sárga foltok a térdíz alatt is ott vannak"

Mindeközben (szerintem) egy nagyon Hogna figyel a dobozban...
Erre írtam, amit írtam.

A terepgyakorlatra pedig E-mailban visszatérhetünk! Szívesen szakítok rá időt, mert ez szórakozásnak sem utolsó! Akár lehetne ez egy felhívás is, mert minnél nagyobb a bagázs, annál élménydúsabb a "kirándulás"!
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 29. Pént., 22:35    Hozzászólás témája: idéz

piker írta:
Nagyon boldog

Légyszi kicsit bövebben is fejtsd ki a véleményed,kiváncsi lennék a te érveidre Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog !
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 29. Pént., 22:27    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Na most akkor jól skubizd meg a két faj femurját...
(Az egyiké "kissé" szőrösebb...)
Másrészt ezek a jegyek terepen, és nem egymás mellett is jól láthatók.
Ismételten mondom, az ország igen sok területén sikerült találkoznom velük, nem egy amolyan "házunk mögött ott künn" élő populáció alapján bátorkodtam hsz-aimat megfogalmazni.
Nem akarok további vitát generálni, a véleményemet már ismertettem, és ki is tartok mellette.

Más...
Visszatérve a korábban vitát generáló fotóra (a svédtálas nehezen kivehető valamire), illetve az állatok méreteire...
A Geolycosa vultuosa nőstényének carapace átlagmérete 9-11mm, míg a Hogna radiata fajnál 6-12mm jegyeznek.
Szal az ottan a dobozban bőven lehet radiata jányka.

(Nem mellesleg megjegyezném, a térdek alsó felének "sárgasága" rohadtul nem a vultuosa egyedi határozóbélyege, csupán kishazánkban a 2 rokon elkülönítésére használható. Ún. gyors terepi determinálásra alkalmas, többre nem...)

Végezetül a következetesség:

"Ez igy azért nem igaz! Sem a mintázata sem a színezete nem mérvadó!!! Miért kel ezt hetente leírni?
Ami alkalmas jegy az azonostásra szabad szemmel azt már leírta Spider1986: a térd izek alsó felének a színezete."

No most akkor alaklmas a színezet avagy nem? Kissé paradox...
No de mindenki tudja, ez csak a kákán is csómót kereső vicc... Nevet?
(Annak szántam, nem köll háborúba kezdeni Kacsint? !)

Szia! Ebben a kérdésben nem fog egyezni a véleményünk,ez világos.
Én nem foglak tudni meggyözni,de te te se engem,szerintem. Van egyértelmű határozó jegy,én annak a használatát fogom javasolni mindenkinek ezzek után is ,föleg ugy hogy ide teljesen kezdök is járnak (aki képesek egy Amerika fajt is behatározni Magyarországon söt még azt is le irják milyen növényeken található meg kishazánkba).
Viszont egy terep kisérletre mostmár kiváncsi lennék.Ha gondolod össze hozhatnánk vmikor,tényleg érdekel az eredmény!

Terrmészetesen a színezet kérdésben értem a viccet Nevet? ,gondolom érteted te is hogy hogy értem.
Annyira értem hogy én is elsütök egyet:

Idézet:
Nem mellesleg megjegyezném, a térdek alsó felének "sárgasága" rohadtul nem a vultuosa egyedi határozóbélyege

Ez igaz is lehetne ha azt irtad volna hogy: Nem mellesleg megjegyezném, a térdek alsó felének feket vagy nem fekete mivolta rohadtul nem a vultuosa egyedi határozóbélyege! ( persze ezt más is észre vehette volna,ha smile dobálás helyet inkább utána olvasna egy-egy kérdésnék Nagyon boldog )

Ezt a mondatot amugy aztért se értem,mert itt a két faj elkülintéséröl beszélgetünk,nem irtam hogy ez a vultuosa elkülintésére szolgál az összes többi fajtol.
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 29. Pént., 17:18    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon boldog
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 29. Pént., 16:34    Hozzászólás témája: idéz

Na most akkor jól skubizd meg a két faj femurját...
(Az egyiké "kissé" szőrösebb...)
Másrészt ezek a jegyek terepen, és nem egymás mellett is jól láthatók.
Ismételten mondom, az ország igen sok területén sikerült találkoznom velük, nem egy amolyan "házunk mögött ott künn" élő populáció alapján bátorkodtam hsz-aimat megfogalmazni.
Nem akarok további vitát generálni, a véleményemet már ismertettem, és ki is tartok mellette.

Más...
Visszatérve a korábban vitát generáló fotóra (a svédtálas nehezen kivehető valamire), illetve az állatok méreteire...
A Geolycosa vultuosa nőstényének carapace átlagmérete 9-11mm, míg a Hogna radiata fajnál 6-12mm jegyeznek.
Szal az ottan a dobozban bőven lehet radiata jányka.

(Nem mellesleg megjegyezném, a térdek alsó felének "sárgasága" rohadtul nem a vultuosa egyedi határozóbélyege, csupán kishazánkban a 2 rokon elkülönítésére használható. Ún. gyors terepi determinálásra alkalmas, többre nem...)

Végezetül a következetesség:

"Ez igy azért nem igaz! Sem a mintázata sem a színezete nem mérvadó!!! Miért kel ezt hetente leírni?
Ami alkalmas jegy az azonostásra szabad szemmel azt már leírta Spider1986: a térd izek alsó felének a színezete."

No most akkor alaklmas a színezet avagy nem? Kissé paradox...
No de mindenki tudja, ez csak a kákán is csómót kereső vicc... Nevet?
(Annak szántam, nem köll háborúba kezdeni Kacsint? !)
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 23. Szomb., 18:55    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Ez amit leírtál elég terület függő lehet. Ha össze hasonlitod ezzekel a képekkel (köszönet érte Kovács Gábornak),elég komoly problémát okozna a meghatározás az általad leirtak szerint.

vultuosa

vultuosa

singoriensis

Szoval elégé változatos e két faj szerintem ahoz hogy megbizható jeleket használjunk a határozásukhoz.
Nincs kétségem a felöl hogy amiket te írsz az müködhet neked egy adott területen,ill egymás mellé helyezet két állatnál is,de szerintem ezzek a külömbségek nem elég megbizhatoak ahoz hogy ezek alapján határozunk meg egy-egy példányt. Mivel területenként és egyedenként is változhat.

Amugy szép képek.
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 23. Szomb., 18:06    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:

Ebböl nem lesz balhé:)szerintem csak beszélgetés. Légyszives irj egy másik megkülömböztető jegyet ami 100%-os,szabadszemel láthatóaz állat ˝forgatása nélkül˝.

Egy pill...
Ehun azé nézd meg:

http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/familienschluessel/lycosidae/lycosa/Lycosa_gesamt.htm

Nem mellesleg a szongáriai szürkés (már-már fehéresen), sokkal erőteljesebben szőrözött, míg a pokoli inkább barnás, és lényegesen csupaszabb. Ez utobbinak arányaiban erőteljesebb a csáprágója, ráadásul kifejezetten vöröses, szemben az elsővel, melynek inkább barnásnarancs. Amúgy a linkben látható carapace mintázat inkább a vultuosa esetében lényeges, hiszen ott jól körülhatárolhatóak a minták (zárt egyedi formájú "hálót" alkotnak, amit silerék blogjában található csodás grafika is jól szemléltet Felki?lt ), míg a singoriensis inkább szabálytalanabb radiális mintázatot mutat.
Ez egy "szinygóriensis" Ny

Ez pediglen egy tipikus vultuosa jányka Ny http://kepfeltoltes.hu/view/080125/Farkasp_k_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

LGM írta:
Amugy 6-7cm lábterpesz nem nagy egy radiatanak?

Nem... Ny

Mint azt lentebb már írtam, eme jószág Görögországból jött, és egyáltalán nem biztos hogy radiata.
Viszont jómagam ekkora példányt fogtam Gödöllő felett Domonyvölgyben pár éve, és idén Rákoskeresztúron egy kertben is több 5-6cm-es példánnyal találkoztam.
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 21. Csüt., 19:39    Hozzászólás témája: idéz

sajnos azt nem tudom,hogy fogták be, annyit tudok,hogy itt a közeli faluban Berkenyén találták,ránézésre mondták hogy madárpók (Nagyon boldog) onnan ide rétságra került,egy kissráchoz aki kb 9-10 madárpókot tart,ezért ö a helyi pókmágus (megint Nagyon boldog) aki felhivott engem,hogy találtak egy pókot ami szerinte is madárpók mert akkora mint a kluugi-ja,mire kérdeztem,hogy milyen a csáprágója,egymás felé állnak e vagy lefelé irányulnak,szeirnte lefelé álltak,miko átmentem érte,rögtön láttam hogy valami szerencsétlen farkaspók lesz,elsöre én is ráköptem,hogy hmm, radiata mi más, de aztán mikor jobban megnéztem feltünt,hogy nem hasonlit az eddig általam befogott radiatakra, föle mérete miatt,kb 2x akkora... ill ott voltak a térde alatt a sárga foltok,amit radiata-nál nem láttam.
egyébként már tegnap szabadon engedtem az állatot.

ha pudingot vagy bárkit érdekel a dolog, utánaérdeklödök hol fogták be, és ha veszi valaki a fáradtságot (pesttöl 40km) kimenhetünk megnézni...
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 21. Csüt., 17:12    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
LGM írta:
Ez igy azért nem igaz! Sem a mintázata sem a színezete nem mérvadó!!! Miért kel ezt hetente leírni?
Ami alkalmas jegy az azonostásra szabad szemmel azt már leírta Spider1986: a térd izek alsó felének a színezette.

Nem balhé, de valami eszembe jutott... (Talán mert én írtam...) Ny

"Véleményem szerint a térdek színezete is csak a 2 faj jól körülírható, egyszerűen, tömören megfogalmazott elkülönítését szolgálja. Szóval elég nehéz, és mondhatni felesleges más mintázatbéli (csak képek alapján egyértelmű) eltérésekre hivatkozni, ha van egy egyszerűen kifejezhető, biztos kulcs. Amit megjegyzendő, olyan ember is tud használni, aki még egyik fajjal sem találkozott, így az általam vélelmezett küllemi eltérések számára (tapasztalat híjján) alkalmazhatatlanok."

Ebböl nem lesz balhé:)szerintem csak beszélgetés. Légyszives irj egy másik megkülömböztető jegyet ami 100%-os,szabadszemel láthatóaz állat ˝forgatása nélkül˝.

Amugy 6-7cm lábterpesz nem nagy egy radiatanak?
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 21. Csüt., 16:25    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:
Ez igy azért nem igaz! Sem a mintázata sem a színezete nem mérvadó!!! Miért kel ezt hetente leírni?
Ami alkalmas jegy az azonostásra szabad szemmel azt már leírta Spider1986: a térd izek alsó felének a színezette.

Nem balhé, de valami eszembe jutott... (Talán mert én írtam...) Ny

"Véleményem szerint a térdek színezete is csak a 2 faj jól körülírható, egyszerűen, tömören megfogalmazott elkülönítését szolgálja. Szóval elég nehéz, és mondhatni felesleges más mintázatbéli (csak képek alapján egyértelmű) eltérésekre hivatkozni, ha van egy egyszerűen kifejezhető, biztos kulcs. Amit megjegyzendő, olyan ember is tud használni, aki még egyik fajjal sem találkozott, így az általam vélelmezett küllemi eltérések számára (tapasztalat híjján) alkalmazhatatlanok."

Szóval...
Nagyon szívesen kimegyek (hazai) terepre szurokgolyóval "pókhorgászni", és garantálom, hogy a fogás első fél percében (hasraforgatás nélkül, ott a cérnán lógva) megmondom szongáriai, avagy pokoli-e a "fogás".
Ezután persze be lehet górcsővel ellenőrizni...
Szerintem 100%-ot teljesítenék, ráadásul rajtam kívül sok "pókász" képes lenne eme mutatványra.
(Mondjuk muzeológus szemmel ez biztos nem egzakt, de müködik.)

Amúgy a képen látható jószág véleményem szerint kislány. (Második fotón látszik a baloldali tapogatóláb a 2cm-nél, és hát nem nagyon látok rajta embolus-t) Ráadásul egy ekkora méretű vultuosa hím, sokkal grácilisebb, mindemellett csaknem fehér alapszínezetű, szemben ezzel az inkább barnás jószággal.
A méret, alapszínezet, és nem utolsó sorban a járólábak viszonylag vaskos volta alapján, én inkább egy kokonkeltetés utáni, "lesoványodott" Hogna radiata nőstényre tippelnék.
Persze eme képek alapján bőven tévedhet bárki.
Kérdés viszont, hogy lakócsőből pecázták, avagy szabadon rohangászva találták.
Nos, vázolnád spider1986 a gyüjtés körülményeit?
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 19. Kedd., 21:30    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:
piker írta:
Hy!

Akkor lessz vultosa,ha így néz ki! Ny
http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=235&pos=9

Hasonlít?

Üdv!

erröl n em tudok sehogy sem képet csinálni,de egyértelmüen ott a sárga foltok a térdizek alsó felén.
egybként is, azt nem tudom,hogy mi a különbség a hím/nöstény mintázata között, a potron/carapax arány alapján az én példányomat hímnek tippelem,de ez is csak tipp.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2008 Aug. 19. Kedd., 21:26    Hozzászólás témája: idéz

piker írta:
Hy!

Akkor lessz vultosa,ha így néz ki! Ny
http://arachnida.loginform.hu/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=235&pos=9

Hasonlít?

Üdv!

Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 19. Kedd., 20:33    Hozzászólás témája: idéz

Hy!

NEM SZÓLTAM!!!!

Üdv!

Legutóbb piker szerkesztette (2008 Aug. 20. Szer., 10:02), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
spider1986
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 19. Kedd., 16:02    Hozzászólás témája: idéz

Hali, hát a 20rongyos gépemmel ezknél jobb képet csak ugy tudnék csinálni, ha közvetlen napfénynek tenném ki az állatot,azt meg nem szeretném,de gondoljátok probálkozhatok még,mindenesetre most ez sikerült:

A képek alatt a postban ne serepeljen hogy x-y oldal tárolja,légyszives olvasd át a nettiketet!
LGM
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
piker
Fanatikus Tag

Elküldve: 2008 Aug. 18. Hétf., 20:57    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:
Szia!

Ha holnap lesz jobb fény légyszi dobj egy jobb képet.

Hy!

Én is megnézném jobban! Kacsint?
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae) Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4  Következő
1 / 4 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu