Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 207 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Gömbsoklábúak (Pentazonia)

Gömbsoklábúak (Pentazonia)

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Százlábúak, ezerlábúak (Myriapoda)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
pz9206
Tag

Elküldve: 2013 Márc. 16. Szomb., 18:21    Hozzászólás témája: idéz

Köszönöm az infókat Mosoly Szerencse hogy a szobám északi fekvésű és nyáron is csak 20 fok körüli a hőmérséklet, mivel a nap sem süt nagyon be a szobám ablakán Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
Chamaeleo
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Márc. 16. Szomb., 17:55    Hozzászólás témája: idéz

Bár lentebb már leírtam a lényeget, egy pár lényeges dolgot azért helyesbítek a nagy termetű trópusi fajokkal kapcsolatban:
Hőmérséklet: 21-22°C-nál semmiképpen se legyen magasabb, de a legjobb az, ha olyan 17-19°C, még a nyári hónapokban is, a legfőbb gondot ennek megoldhatatlansága szokta okozni. Hogy miért olyan fontos az alacsony hőmérséklet, arról lentebb már volt szó. Már néhány nap melegben tartás is végzetes lehet számukra, mert a bélflórájuk ennyitől is kipusztulhat, maguk az állatok meg utána hiába vannak jól tartva és hiába esznek rendesen, az elfogyasztott táplálékot már nem képesek rendesen megemészteni és 1-2 hónap alatt éhen halnak, hacsak nincs lehetőségük egy bélbaktériumokkal még rendelkező fajtársuk ürülékéből "újrafertőzni" magukat.
Etetés: saját megfigyeléseim alapján nem is annyira a korhadékot fogyasztják, étrendjük nagy része mohákból áll. Nem minden fajt esznek meg, ki kell kísérletezni, hogy melyiket igen. A több ezerlábúfajnál is bevált zöldségbe-gyümölcsbe csak nagyon ritkán esznek bele, a búzakorpa és a zabpehely se nagyon kell nekik.
Mindent összefoglalva egyáltalán nem kezdőknek való állatok, tartásukba csak az vágjon bele, aki képes még a legmelegebb nyári hónapokban is biztosítani a megfelelő hőmérsékletet és van lehetősége rendszeresen többféle mohafajt is gyűjteni nem szennyezett élőhelyről.
Vissza az elejére
Profil üzenet
pz9206
Tag

Elküldve: 2013 Márc. 13. Szer., 20:24    Hozzászólás témája: idéz

Valaki tud valamit mondani ezeknek az élőlényeknek a tartásáról, etetéséről? Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
Hwesta
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 16:23    Hozzászólás témája: idéz

Akkor az enyém se nyert! Nagyon boldog Nem sok mindent találni róluk. Kíváncsi lennék képekre.
Üdv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 09:49    Hozzászólás témája: idéz

Ezen a linken a Sphaerotheriida feliaratúak gömbsoklábúakat ábrázolnak melyek ikerszerlvényesek (Diplopoda),
a Glomerida feliratúak pedig ászkarákokat.
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 07:56    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Én is keresgéltem ezek után az állatkák után, mert kíváncsi vagyok rájuk. Én ezt találtam, ez lenne a gömbsoklábú?:
http://www.google.hu/imgres?imgurl=http://i74.photobucket.com/albums/i247/rmshelley/pictures%2520June%252023/Glomeris1.jpg&imgrefurl=http://www.nadiplochilo.com/oglomerida.html&h=683&w=455&sz=128&tbnid=77uaojFaOBp9WM:&tbnh=276&tbnw=184&prev=/images%3Fq%3Dglomerida&hl=hu&usg=__Aq2BiGL5rQvkNBs2A3RADZCfeKY=&ei=jPs6S9TXD6bAmgO7zKzPBA&sa=X&oi=image_result&resnum=2&ct=image&ved=0CAoQ9QEwAQ

Remélem jó a link...

Üdv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 21:18    Hozzászólás témája: idéz

gebirgsjager írta:
Kratosz írta:

szeritetek a 7-ik kép ide illik?:
http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/olvas/az-allatvilag-csodai/

Hali!
Nem, ez egy mélytengeri ászkarák ((Bathynomus giganteus) valószínűleg). Valóban látványos jószág amúgy.
Üdv
Csaba

köszi az infót.

akkor meglehet hogy amit igértem képet az is az lenne.
nem találom a gépen, azt tom hogy csak BIG állatok voltak rajta.

Tag

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 20:59    Hozzászólás témája: idéz

Kratosz írta:

Hali!
Nem, ez egy mélytengeri ászkarák ((Bathynomus giganteus) valószínűleg). Valóban látványos jószág amúgy.
Üdv
Csaba
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 18:13    Hozzászólás témája: idéz

azt a képet nem találtam megm még eddig. (most elég szűz a gépem, nemrég lett újrahúzva.)

de addig találtam hasonlót.
itt elég jó minőségűek a képek, ajánlom a sáska és bogár rajongóknak is.

íme a link:
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=5888357

és egy másik ugyanattól a fotóstól. :
http://myamazingfact.blogspot.com/2009/09/amazing-insect-images-by-igor-iwanowicz.html

Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 15:07    Hozzászólás témája: idéz

jöhet a kép arra én is kivi lennék! egy akkora állatnak már szép nagyon lakóhely kell!! :ONagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Chamaeleo
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 14:31    Hozzászólás témája: idéz

Hát odáig még nem jutottam hogy képet csináljak róluk, és nem is akkorák (még Mosoly ), de az a sárgadinnye méretű biztos inspirálóan hatna többekre is!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Dec. 29. Kedd., 14:20    Hozzászólás témája: idéz

szia !
neten találtam pár érdekes képet róluk.
majd belinkelek egy hatalmas példányt is.
akkora kb mint egy jóféle sárgadinnye.

de ha van képed a tiédről akkor dobd fel légyszíves, hátha másnak is megtetszik. Nagyon boldog
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Dec. 28. Hétf., 18:47    Hozzászólás témája: Gömbsoklábúak (Pentazonia) idéz

Mint a börzéknél említettem, sikerült beszereznem 2 képviselőjét ennek a hazánkban alig tartott állatcsoportnak, úgyhogy gondoltam nyitok róluk egy topicot, hátha mások is kedvet kapnak hozzájuk.
Elöljáróban pár szót:
A gömbsoklábúak az ezerlábúakhoz hasonlóan az ikerszelvényesek közé tartoznak, de van köztük pár lényeges különbség: a legnyilvánvalóbb az az, hogy veszély esetén a gömbászkákhoz hasonlóan képesek összegömbölyödni. Egy másik eltérés az az, hogy míg az ezerlábúaknak a párzólábai a 7. testszelvényen vannak, a gömbsoklábúaknál erre a célra az utolsó 2-3 lábpár alakult át (innen a csoport másik neve: hátsó párzólábúak - Opisthandria). Három rendjük ismert: Glomeridesmida, Glomerida, Sphaerotheriida, terrarisztikai jelentőségük látványos méretük (akár 10 cm-ig) és színeik miatt leginkább az utóbbinak van (bár a glomeridák között is akadnak szép mintás fajok, akár a hazai erdőkben is).
A terráriumban leginkább tartott sphaerotheriidák Madagaszkár hegyvidéki erdőiből származnak, ahol nappal sem túl magas a hőmérséklet (22 °C körül). Terráriumi tartásuknál ezt mindenek előtt figyelembe kell venni, a 25 °C-nál melegebbet már nem viselik el (pontosabban a bélflórájuk kipusztul, ennek híján pedig szép lassan éhen halnak). Étrendjük hasonló az ezerlábúkéhoz, vagyis főleg korhadó fát és lehullott leveleket fogyasztanak. Emellett kaphatnak zöldség-gyümölcsöt, főtt riszt, tésztát, halkaját, kutyakaját stb. is. Ivóvíz legyen előttük, és a talaj (tőzeg, korhadó fa és száraz levelek keveréke) is legyen nedves, vastagsága pedig annyi, hogy az állatok vedléshez rendesen beáshassák magukat és felettük is legyen még föld. Szaporodásukról nem hallottam sokat; a párzás éjszaka történik, petéiket a talajba rakják, ezért a fiatalok látszólag hirtelen, a semmiből tűnnek elő, amennyiben nem turkálunk folyton a terráriumban.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Százlábúak, ezerlábúak (Myriapoda) Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu