Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 18 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Xylotrupes gideon sumatrensis

Xylotrupes gideon sumatrensis

Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb ízeltlábúak
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
satuka
Tag

Elküldve: 2009 Aug. 21. Pént., 08:22    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Megkaptam és majd reagálok is. Előre csak annyit, hogy készülj az üzletre. Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 19. Szer., 16:53    Hozzászólás témája: idéz

satuka írta:
Toto!

Mennyért passzolnád őket? Engem érdekelne a dolog, csak még nem tudok semmit sem róluk (illetve elolvastam amit írtál, az nagyon tetszik, ettől jött meg a kedvem a tartásukhoz). Engem már bogárállapotban érdekelne a dolog (vagy Te mást javasolsz?).

Üdv: Anti

Szia! Írtam privit. Kacsint?
Bogár most nincs, csak L2-es lárvák, bogár legkorábban majd csak május körül lesz.
satuka
Tag

Elküldve: 2009 Aug. 19. Szer., 07:53    Hozzászólás témája: idéz

Toto!

Mennyért passzolnád őket? Engem érdekelne a dolog, csak még nem tudok semmit sem róluk (illetve elolvastam amit írtál, az nagyon tetszik, ettől jött meg a kedvem a tartásukhoz). Engem már bogárállapotban érdekelne a dolog (vagy Te mást javasolsz?).

Üdv: Anti
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 18. Kedd., 20:51    Hozzászólás témája: idéz

Hmmm, nem hangzik rosszul, imádom a reform konyhát Nevet? De ha rajtam is maradnak, kárba nem vesznek, van elég pókom, hogy eltüntessék őket Laza
Gratula a herculesekhez! Remélem ezt a kettőt követi még sok másik Kacsint?
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Aug. 18. Kedd., 20:46    Hozzászólás témája: idéz

Hát az elpasszolás mindig a legnehezebb kérdés. (Nekem sikerült elpasszolni párat neked Laza A másik megoldás (én még nem csináltam), hogy az ember beszerez kannibál hajlamú fajokat, és azoknak felkínálja. (Goliathus stb.) Vagy rendezel egy renghagyó barbecue partit Nagyon boldog .

Ma kikelt az első kettő D. hercules hercules L1 lárva. Öröm a köbön. (Ami pusztul, azzal nem dicsekszem.)
Z
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 18. Kedd., 19:59    Hozzászólás témája: idéz

Köszi ismét! Mosoly Igen, most pont ezek a csoportok vannak Mosoly Csak épp a "mihamarabb elpasszolandó csoport" nem naon akar kopni Nagyon boldog A végén még az lesz hogy vigye akinek kell ingyen Vicces
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Aug. 18. Kedd., 15:40    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Mondjuk azt nem mondtam, hogy nem fognak korábban bábozódni... Csak hogy elkerüljük a felesleges pereket Nagyon boldog
Szerintem várd meg, amíg meg tudod határozni a nemüket, aztán úgy csoportosítod őket, ahogy akarod. Persze egyébként is azt csinálsz amit akarsz Laza
Csoport 1.: Saját, brutál nagyra növesztett csoport
Csoport 2. : Saját, kísérleti kontrollcsoport
Csoport3.: Mihamarabb elpasszolandó csoport...

Z
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 17. Hétf., 17:43    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Rendben, akkor nem parázok a korai bábozódástól Mosoly Csak nekem tényleg gyorsnak tűnt ez a fejlődés, gyakorlatilag egy hónap alatt lettek a petékből L2-es lárvák....nem tudom, hogy ez az állapot meddig tart, de talán szeptember-októberig (tényleg csak a hasamra ütöttem...), az L3 pedig április-május környékéig.
Abból a 24-ből az első 12-őt valóban a legnagyobbak alkotják, utána kisebbek is vannak. Egyenlőre még mindd megvan, van egy brigád, amivel kísérletezek (22 lárva), esetleg őket még megtartom, de csak azért, hogy megnézzem, hogy mennyit számít a kaja a fejlődésükben és a későbbi imágók méretében. Ezt a 22-őt főleg lombkorhadékban tartom, kevés (kb. 30%) fakorhadékkal. Ellenben azt a kiválasztott 24-et kb 70-80% fakorhadék és kevesebb lomb+ erdei föld keverékében. Van egy olyan érzésem, hogy ez utóbbiak fejlettebbek lesznek... Kacsint? Nagyon boldog
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Aug. 17. Hétf., 12:43    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Jól néznek ki a kis guszta lárvák. Bizonyos területeken már terítenének az ünnepi ebédhez Kacsint? . Öööö mit is akartam mondani??? Ja, igen.
Kezdetben a fejlődési ütem valóban rendkívül gyorsanak tűnik, L1 a legrövidebb, L2 kicsit hosszabb, L3 a leghosszabb. Mivel nem vagyok szagember... mindig a józan paraszti ésszel gondolkodom. TEhát, az embernél is az "L1" rövid, de nagy változxások történnek (csecsemőkor) L2 már hosszabb és szintén jól látható változások (gyerekkor, tinédzserkor), aztán az L3 ban elvan egy darabig. ifjúkor. A párhuzam persze sántít, vagy ha úgy tetszik több sebből vérzik. Lényeg a lényeg: a lárvák tudják, meddig legyenenk lárvák, ha a tartási környezet megfelelő (elegendő tápanyag, nem túl alacsony-magas hőmérséklet). Szóval ha minden rendben megy, jövő tavasz (május) előtt ne számíts bogarakra.
Ami a kiválogatást illeti: vigyázz, hogy ne csak a legnagyobbakat válogasd ki, mert esetleg ezzel túlnyomó részben hímeket tartasz meg magadnak. (Mondjuk 24ből kell hogy legyen nőstény is...)

Z
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 16. Vas., 11:45    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

Ma kicseréltem a lárvák talaját, mivel láttam, hogy már szinte az összes fakorhadék eltűnt a talajból és az egész sötét színű. Feltúrtam az egészet és örömmel láttam, hogy már majdnem az összes lárva L2-ben van. Némelyik már óriásira hízott Nagyon boldog Nem tudom, hogy meddig tart az L2 állapot, de ha ilyen ütemben fejlődnek, akkor talán túl gyorsan érik majd el az L3 és a báb állapotot, és attól tartok, hogy ez kis méretű imágókhoz vezetne Zavart
Íme egy kép a lárvákról, amúgy ez a nagyobbik csapat, összesen 57 lárva Kacsint? Nevet? Nevet? :

De mivel nekem csak pár db kell ezekből, így kevesebb, mint a felüket tartom csak meg. 24 lárvát kiválasztottam és külön pakoltam a többitől. Vettem két nagyobb, 20 literes műanyag ládát, egy ládába 12 lárvát raktam.
Íme:

Van mégegy csapat, ők 22-en vannak egy másik akváriumban. Tehát van összesen 55 felesleges lárvám..... Kacsint?
Továbbá várok még néhány petére, összesen 40 db, ezek még nem keltek ki, de ami késik, nem múlik Laza

Szép napot! Kacsint?
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 22. Szer., 19:44    Hozzászólás témája: idéz

Megvizsgáltam őket üvegen keresztül. Bár az első generáció már kb. 10-szerese a frissen kelt lárváknak, még úgy tűnik, hogy ők is csak L1-ben vannak (akkora a fejük mint a frissen keltekének...). Szóval még várok, hogy átmenjenek L2-be.
Amúgy kb másfél-2 hete az egyik nőstényem kidőlt a sorból. Azóta formalinos fürdőt vett és most várom, hogy telljesen kiszáradjon, utána megy a már "kész" A. dichotomusok mellé.
Valószínű, hogy nem bírta a tartós 27-29 (olykor 30 Zavart ) fokot a szobámban éjjel-nappal. Ennyi nem szokott lenni nyáron sem...
A másik nőstény még aktív, 2-3 nap után ismét előmászott a földből, épp barackot kajol a hímekkel. Ők is egyre lassulnak... Zavart
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 21. Kedd., 20:30    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Gratulálok! Azt hogvy L1 vagy L2 (később L3) azt nem a lárvák hösszából fogod látni, az változik, hanem a fejtok átmérőjéből. Vagyis a barna kerek fejük méretéből. Az ugyanis nem nő, csak vedléskor változik a következő méretre.
Hasonlítsd össze a piciket a nagyokkal.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 21. Kedd., 19:04    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

Beindultak a lárvák! Azokból a parányi 2-3 mm-es kis "férgekből" mostanra 2-2.5 centis "hernyókká" fejlődtek Nevet? Nevet? Nevet?
Elképeszt ez a növekedési ütem.....ezzel a mérettel már L2-esek?
Jó hír továbbá, hogy a megmentett peték egy része is kikelt! Nagyon boldog Kacsint? Pontos számot még nem tudok, hogy mennyivel gyarapodott a létszám, de ahogy picit megturkáltam a talaj tetejét úgy 5-6 centi mélyen (ahová a petéket temettem), találtam 3 kisebb és egy náluk kicsit nagyobb lárvát. Ez elég is volt ahhoz, hogy tudjam, hogy a peték kibírták a macerát és egészségesek maradtak...
Most egy darabig nem b***tatom őket, legközelebb majd augusztus vége felé túrom fel őket, ekkor már beiktatok egy talajcserét is, ha látom, hogy szükséges.
Egyszóval: beindult a szekér Nevet? Kacsint?
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 16:09    Hozzászólás témája: idéz

A nyáltermelés serkentésére itt is létrehoztam egy albumot a galériában. Pár képet feltettem a mostani állataimról. Persze a teljesség igénye nélkül... A lárvákat nem fényképezem, mert eléggé egyformák. Persze azért egy Megasoma elephas lárva (L3) eléggé megdöbbentő élmény. Sokkolt
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:52    Hozzászólás témája: idéz

Japan írta:
Jaj, tényleg hagyjuk ezt az üzletelés dolgot Zavarban lev?
Amúgy Toto, neked megígértem, hogy a számodra félre fogok tenni párat. Márpedig az adott szó... Felki?lt

Köszönöm szépen Kacsint?
Amúgy kemény az avatar, láttam nagyban is a képet amit feltettél a csoportba, volt nyálcsurgatás rendesen Nevet?
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:47    Hozzászólás témája: idéz

Japan írta:
Amúgy mit szóltok az avataromhoz. (Ezt a szót is most hallottam először, a fiaim persze ismerték Nagyon boldog )
Chalcosoma atlas hím. Brutál Laza A kedvenceim egyike. A bogár triceratopsz...

Üdv!
Klassz, tehetnél fel nagyobb fotókat is Nagyon boldog
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:45    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon szép, megnézném nagyobban is. Mosoly

A gyerekek már csak ilyenek, gyorsan tanulnak. Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:42    Hozzászólás témája: idéz

Amúgy mit szóltok az avataromhoz. (Ezt a szót is most hallottam először, a fiaim persze ismerték Nagyon boldog )
Chalcosoma atlas hím. Brutál Laza A kedvenceim egyike. A bogár triceratopsz...
Vissza az elejére
Profil üzenet
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:40    Hozzászólás témája: idéz

Jaj, tényleg hagyjuk ezt az üzletelés dolgot Zavarban lev?
Amúgy Toto, neked megígértem, hogy a számodra félre fogok tenni párat. Márpedig az adott szó... Felki?lt
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 09. Csüt., 15:32    Hozzászólás témája: idéz

Japan írta:
Örülök, hogy örülsz Nagyon boldog Versispidernek igaza van, ennyit képtelenség táplálni. Csak azt tudom javasolni, válassz ki egy-két tucatot, amit minden körülmények közt jól tartasz, a többit meg a lehetőségek szerint.
Amúgy én sem bírtam magammal, és átbogarásztam/ átlárváztam az Allomyrhina d. terráriumomat. Tudod, volt vele gond Zavart
De a helyzet az, hogy lesz utánpótlás Nagyon boldog Pillanatnyilag van kb. 30 lárva (L1L2), és én ennyit biztosan nem tartok meg. (És az egyetlen életben maradt nőstényem még aktív...)

Gratula, ez is jó hír Nagyon boldog Majd engem is érdekelne pár lárva, ha annyira meg akarsz szabadulni tőlük Kacsint?
Tudom, hogy mostmár kétszer is meggondolod, hogy üzletelj-e postai úton, de remélem, hogy meg tudunk azért egyezni Kacsint?
versispider
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 23:14    Hozzászólás témája: idéz

Japan írta:
Jaj!!! Én már csak félve üzletelek Zavarban lev?

megértelek Zavarban lev? S?r? vagy nagyon szomor? ?r?lt Forg? szemek Szomor?
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 23:12    Hozzászólás témája: idéz

Jaj!!! Én már csak félve üzletelek Zavarban lev?
Vissza az elejére
Profil üzenet
versispider
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 23:06    Hozzászólás témája: idéz

Neked is grat engem érdekelne pár lárva esetleg:)
Vissza az elejére
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 23:02    Hozzászólás témája: idéz

Örülök, hogy örülsz Nagyon boldog Versispidernek igaza van, ennyit képtelenség táplálni. Csak azt tudom javasolni, válassz ki egy-két tucatot, amit minden körülmények közt jól tartasz, a többit meg a lehetőségek szerint.
Amúgy én sem bírtam magammal, és átbogarásztam/ átlárváztam az Allomyrhina d. terráriumomat. Tudod, volt vele gond Zavart
De a helyzet az, hogy lesz utánpótlás Nagyon boldog Pillanatnyilag van kb. 30 lárva (L1L2), és én ennyit biztosan nem tartok meg. (És az egyetlen életben maradt nőstényem még aktív...)
Vissza az elejére
Profil üzenet
versispider
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 23:02    Hozzászólás témája: idéz

Egyszer majd ők is L3-asak lesznek és kell a két literke Nagyon boldog
Nekem is van egy pár aksim halas is vagyok am Nagyon boldog
Aksiba mekkora mélységű talaj volt amibe petéztek?
Vissza az elejére
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 22:59    Hozzászólás témája: idéz

Jah, nagy az öröm, bódottááá Nevet?
Amúgy a 2 liter az L3-as lárvára van számolva és ez a mennyiség kb 2 hónapig elég neki. Én egyenlőre egy kis akváriumban tartom a lárvákat, olyan 7.5-8 literesben. Ez egyenlőre kiszolgálja ezt a kevés lárvát, viszont ha a petékből életképes maradt valamennyi és azok is kikelnek, akkor mindenképp nagyobb helyre költöznek. Van is épp egy üres 30 literes akváriumom... Kacsint?
versispider
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 22:31    Hozzászólás témája: idéz

Grat!!!Gondolom, van aztán öröm!!!Ha tényleg minden lárvának 2 liter táptalaj kell, akkor egy konténerrel beparkolhatsz Nagyon boldog
Vissza az elejére
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 08. Szer., 22:25    Hozzászólás témája: idéz

Ma munkából hazajövet nekiláttam és feltúrtam a talajt. Elég sok időbe telt végigtúrni apránként az egészet de megérte Mosoly A végeredményen eléggé meglepődtem: 112 petét és 16 L1-es lárvát találtam a talajban Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog
Összeállítottam a lentebb említett keveréket, nagyobb rész fakorhadék (60-70%), kb 30% lomb és kb 5% humuszos erdei föld. Egy kisebb akvárium lesz egy ideig az új otthona a lárváknak, valamint ide helyeztem el a még ki nem kelt petéket is. Meglátjuk, hogy beválik-e a keverék. Remélem hogy hamarosan látom ahogy gyarapodik a lárvák tömege és hogy szépen lassan tűnik el a táplálék Kacsint? Nevet? Nevet?
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Júl. 07. Kedd., 18:03    Hozzászólás témája: idéz

Egy ideig én is kísérleteztem táptalajokkal, de ahol a levél aránya magasabb volt, ott a lárvák azt gyorsan felzabálták, és nem győztem cserélni. Magasabb arányban fakorhadék!! Sőt kezdem azt hinni, a lehető legmagasabb arányban. Papp Tomi esküszik adalékanyagként a trágyára is kis mennyiségben. Esetleg lótrágya jöhetne szóba, az talán nem olyan büdös.
Korhadt fa tekintetében nem vagyok válogatós. Igyekszem a családot tölgyesekbe elcsalni hétvégente, de megteszi a fűz stb. is. Csak legyen. Csak sok legyen Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Júl. 06. Hétf., 20:16    Hozzászólás témája: idéz

No igen, számomra még minden pete és lárva kincs Nagyon boldog Türelmetlenségem felülkerekedni látszik rajtam, szóval holnap feltúrom a talajt és meglátom hogy hol is tartok. Az esetleges lárvákat és petéket külön pakolom majd, és egyúttal belefogok egy kis kísérletezésbe. Kétféleképpen kezdem el nevelni a lárvákat, az egyik tápkeverékben a fakorhadék aránya lesz nagyobb, a másikban a félig elkorhadt leveleké. Több fajta alapanyagot használok, ma nyár, fűz és tölgy leveleket és korhadékot gyűjtöttem, holnap megyek és gyűjtök ezek mellé még juhart és hárst is. Esetleg még vadgesztenyét a telljesség kedvéért. Meglátjuk, hogy melyik jön be a lárváknak, őszintén szólva jobban bízok a fakorhadékban, mint a levelekben táplálék szempontjából. Ha véletlenül pajort találtam valahol, azt legtöbbször valamilyen korhadt fa alatt vagy épp benne, ebből kiindulva következtettem arra, hogy a fakorhadék talán jobban bejön a lárváknak.
Apropó: Andris, Japan, ti milyen fafajokat használtok alapanyagként a keverékhez, ha szabad megkérdeznem és nem nagy titok? Nagyon boldog

üdv: Toto
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 22:00    Hozzászólás témája: idéz

Azért ennyire nem érzékenyek a picikék! Szerintem genetikailag fel vannak vértezve türelmetlen bogarászokkal szemben Vicces
Ha feltúrod a talajt, és petéket találsz, nyugodtan gyűjtsd ki őket külön dobozba, ami majd később táplálék is lesz nekik. Én is így csinálom, mert a türelmetlenségemen még mindig nem tudok úrrá lenni. Kacsint? Meg aztán így nincs az a veszély, hogy a bogarak a további peterakásnál korábban lerakott petéket tesznek tönkre.ű
Tudom, most minden pete kincsnek tűnik (az is), de hidd el, épp elég lesz azt a mennyiséget felnevelni, amit 2 nőstény lerak. Főleg, ha nagyobb méretű példányokat szeretnél. (Esetleg majd válassz ki néhány pár lárvát, aminek minden körülmények között a lehető legjobb táptalajt biztosítod, rendszeres csere stb., és így a végén látod, mennyit számít a kaja)
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 21:18    Hozzászólás témája: idéz

Amúgy azt hiszem jó úton haladok, legalábbis valamit jól csinálok eddig Nagyon boldog Egy helyen picit feltúrtam a földet és egyből 3 petét találtam Kacsint? Remélem a nőstények szépen telerakták már másutt is a talajt. Amúgy olyat lehet csinálni, hogy a petéket külön szedni és egy kisebb dobozban kikeltetni? Nem szándékozom ezt tenni, de pl. egy muszájból elkövetett hirtelen talajcserénél meg lehetne menteni így a petéket? Én mondjuk kb 1-2 hét múlva már feltúrom a talajt, az esetleg kikelt lárvákat külön szeretném pakolni kisebb dobozokba a könnyebb kezelhetőség miatt. De ha esetleg még ki nem kelt petéket találnék, jó lenne tudni, hogy azokat meg lehet-e menteni a háborgatás után.
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 20:45    Hozzászólás témája: idéz

Hát igen, az a 11 centi brutálisan hangzik. Én még sehol nem olvastam hogy ekkorára is képes megnőni. Általában a tól-ig határ 6-8cm. Őszintén szólva én még nem láttam, régen voltam a múzeumban, de lassan itt az ideje egy családi programnak. Kacsint?
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 19:34    Hozzászólás témája: idéz

Japan írta:
Sziasztok!

Látom, pezseg az élet Nagyon boldog . Csak röviden annyit, hogy 35 fok körüli hőmérséklet szerintem halálos, ha huzamosabb ideig ilyen körülmények között vannak. A mínuszok a bogarak szempontjából nem számítanak, mert addigra kimúlnak, de a lárvák nem szeretik.
A fény az elég annyi, amennyi van egy normális, ember által is lakható helységben. Persze nem kell őket pincében tartani.

Tényleg eléggé igénytelen, mégis látványos faj. A nevelés örömeivel pedig gteljes mértékben egyetértek. 2-3 mm-es lárvából lesz 1 év alatt (ez rövid az esetünkben!!!!) egy 6-7 cm-es bogár (ha hím).

Üdv!

Bezony elkélt már egy hozzáértő tanácsa, olyané aki nem 1 hónapja bogarazik Nevet? Nevet? Amúgy megdöbbenve olvastam (gondolom ki fogod találni hogy hol Kacsint? ), hogy a Természettudományi Múzeumban van egy több mint 11 cm-es példány Sokkolt Hihetetlen látványt nyújthat, főleg, hogy számomra már ezek a 6 centis bogarak is csodálatosak Nagyon boldog Ha lehetséges és lesz alkalmam, megnézem énis azt a jószágot Mosoly
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 19:21    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Látom, pezseg az élet Nagyon boldog . Csak röviden annyit, hogy 35 fok körüli hőmérséklet szerintem halálos, ha huzamosabb ideig ilyen körülmények között vannak. A mínuszok a bogarak szempontjából nem számítanak, mert addigra kimúlnak, de a lárvák nem szeretik.
A fény az elég annyi, amennyi van egy normális, ember által is lakható helységben. Persze nem kell őket pincében tartani.

Tényleg eléggé igénytelen, mégis látványos faj. A nevelés örömeivel pedig gteljes mértékben egyetértek. 2-3 mm-es lárvából lesz 1 év alatt (ez rövid az esetünkben!!!!) egy 6-7 cm-es bogár (ha hím).
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 16:42    Hozzászólás témája: idéz

Azt vettem észre, hogy nem igazán zavarja őket a sötét. az én szobám elég sötétnek mondható, növényt meg sem kíséreltem soha bent tartani. Ugyanolyan aktívak napközben mint éjjel.
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 15:15    Hozzászólás témája: idéz

Fény szempontjából mennyire igényesek? Nyugati fekvésű a szobám, így jobbára csak a reggeli órákban süt be a nap, a szobanövények nem is nagyon maradnak meg.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 15:07    Hozzászólás témája: idéz

Na látod Nagyon boldog Hajrá Kacsint?
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 14:32    Hozzászólás témája: idéz

Az a helyzet hogy így is elég zsúfolt a szobám, viszont eszembe jutott egy jó ötlet. Most fogok csináltatni egy állványt a terrkómnak, és eredetileg úgy terveztem, hogy 1100mm magas legyen, benne két polc 40-40cm elosztásban, előtte ajtó. Az ajtót most így még meg is fogom spórolni, mert inkább beteszek oda két kis terrkót amiben tudok tartani bogarat. Nagyon boldog
Elvégre felfelé is lehet terjeszkedni, nem csak vízszintesen. A régi helységet meg lehet át fogom alakítani, ahogy engedi időm pénzem, jó kis terráriumos helységet lehetne ott kialakítani. Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 13:26    Hozzászólás témája: idéz

Ez nem hangzik túl jól...26 foknál nem kéne melegebbnek lenni. Szobádban, vagy ahol a terkóid vannak, ott nem tudsz helyet szorítani nekik? A galambházhoz nincs ötletem :S Nálam a szobámban vannak a földön, semmi fűtés, semmi megvilágítás. Az én szobámban nyáron sincs 26 foknál melegebb, 27 a plafon, de padlóközelben ez sokkal kevesebb, ezért vannak mostis a földön a bogarak.
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 12:19    Hozzászólás témája: idéz

Köszönöm, megkaptam! Kacsint?

Toto, ezek szerint az állatok nem igényelnek fűtést, legalábbis most. Inkább úgy látom, hogy a túlmelegedés lehet a probléma. Ez nem lenne szerencsés, mivel így is rövid életűek, ahogy leírtad. Nálam sajnos csak egy kinti helységben lehetne őket elszállásolni, ez úgy néz ki, mint egy galambház, régen azok is voltak benne, így van cseréptető fölötte, és mindegyik oldala dróthálós. A hőmérséklet így bent ugyanannyi mint a levegő. Frankó polcrendszer van kialakítva így az elhelyezéssel nem lenne gond. Viszont ha 35° van akkor ott is annyi van. Ez nem lenne szerencsés... Hogy lehetne megoldani hogy a kellő hőmérsékletet tudjam nekik biztosítani? Áramot nem tudok ide vezetni, így a venti kilőve, meg az áramfogyasztás se utolsó szempont.

Télen meg a mínuszok miatt lenne problémás, addig mondjuk át lehetne alakítani egy kicsit a helységet, lefóliázni, ilyesmi...
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 09:35    Hozzászólás témája: idéz

Írtam priviben Kacsint?
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 30. Kedd., 07:17    Hozzászólás témája: idéz

Toto, kösz a leírást, jó lett szerintem. Arra lennék még kíváncsi hogy hol és mennyiért vesztegetik őket.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 15:22    Hozzászólás témája: idéz

Sajnos ez igaz a fogságban és a szabad természetben élő állatokra is. Sajnos elég tiszavirág életű faj, ez nem vitás. Viszont szerintem a tartásában abban rejlik a varázs, hogy az ici pici lárvát te gondozod, neveled, nálad bábozódik és egy év múlva a szemed láttára "érik be munkád gyümölcse", amikor a kifejlett bogár előmászik a földből. Nagyon boldog Szerintem megéri várni és maga a bogár látványa és a beleölt energia kárpótol a rövid életéért Kacsint?

A talajnak nincs durva szaga, persze lesz egy idő után egyfajta erjedt szag a gyümölcsök kifolyó leve miatt. Ez ellen sajnos nincs mit tenni. Maga a talaj kellemes föld szagot áraszt (kinek mi a kellemes... Nevet? ).

Ha elfogyott a kaja, a bogarak kicsit mászkálnak, utána általában elásnak. Nálam legalábbis elástak. Viszont nem töltenek a földben sok időt, főleg a hímek vannak gyakran szem előtt.
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 15:05    Hozzászólás témája: idéz

Idézet:
A kifejlett bogarak sajnos elég rövid életűek, mindössze 3-4 hónapig élnek.

Picit kedvem szegte ez a tény ?rd?gi vagy nagyon ?r?lt Fogságban élő állatokra igaz, vagy a természetes közegében is ennyire rövid életűek?
Egyébként remek írás! Tetszett hogy "mutatós" terráriumot is be lehet nekik rendezni, stb... De az élet tartamuknál picit megdöbbentem.

Nincs szaga a talajnak? Tehát ha jól értem valamilyen szinten folyamatosan korhad, bomlik, a cuccos alattuk?! Csak pete rakáskor ásnak?
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 14:48    Hozzászólás témája: idéz

Nos akkor feldobok ide egy kis infót a fajról, amit eddig megtudtam róla, jórészt Japan (itt a fórumon maradjunk a nicknévnél Kacsint? ) és Andris által. Köszönet érte mindkettőjüknek Kacsint?
Tehát:

Általános leírás:

A Xylotrupes gideon sumatrensis egy nagyon látványos bogár, a ganéjtúró bogarak (Scarabaeidae) családjába, azon belül az orrszarvúbogarak (Dynastinae) alcsaládba tartozik.
A faj élőhelye Szumátra és Indonézia. A nemek között ivari dimorfizmus figyelhető meg, mint általában az orrszarvúbogarak mindegyikénél. A bogár színe bordó, ez lehet sötétebb vagy világosabb is. A hím látványos kinövést visel a fejen és a toron, a nősténynél ilyet nem találunk.
A hím 50-80 mm, a nőstény 40-55 mm.

Tartása:

Ez a faj kezdő bogarászok számára tökéletes választás. Szobahőmérsékleten érzi jól magát (20-25 fok), a lárvákat érdemes inkább a 20 fokhoz közeli (21-22), a bogarakat pedig inkább 25-höz közeli hőmérsékleten tartani. Ennek oka, hogy a lárvák a talajban, 20-25 cm mélyen fejlődnek, ezért alacsonyabb hőmérsékletet igényelnek. Ha a hőmérséklet 25-26 fok fölé megy, a fejlődésük felgyorsul és hamarabb elpusztulnak!
A páratartalmat a talaj spriccelésével tudjuk elérni. A talajt nem kell túl nedvesen tartani, csupán arra kell figyelni, hogy ne száradjon ki. Elég max. heti 1 alkalommal gyengén permetezni.
A talaj nálam ugyanaz, amit majd a lárvák neveléséhez fogok használni: fakorhadék, levélkorhadék, száraz levelek és humusz elegye. Fontos, hogy ne tartalmazzon tűlevelűt!!! Ezek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek a bogarak pusztulását okozhatják.
A talajkeverékhez a következő fajok a leg megfelelőbbek:

- tölgy fajok (Quercus sp.)
- fűz fajok (Salix sp.)
- nyár fajok (Populus sp.)
- bükk (Fagus sp.)
- vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)

A keverék két legfontosabb összetevője a fakorhadék és a lehullott lomb korhadék. A fakorhadéknál az a leg megfelelőbb, ha a fát már puszta kézzel is szét tudjuk morzsolni. Ez alkothatja a keverékünk kb. 30-35%-át.
A lehullott lomb korhadékot a talaj felett és a frissen hullott száraz levelek alatt találjuk, általában az előző évben hullott levelekből álló sötét, 1-2 cm vastag réteg, melyben még nem bomlottak le telljesen a levelek, még találunk benne nyomokban felismerhető levéldarabokat. Gyűjtéskor figyeljünk, hogy ne kerüljenek közé kövek, kavicsok.
Ez alkothatja a keverék kb. 60%-át. A másik elem a keverékben a humusz, a keverék kb. 5%-át alkotja. Ez helyettesíthető tőzeggel is. Fontos a nősténynek a peték lerakásánál illetve a lárváknak a későbbiekben a bábbölcső összeállításához (lentebb bővebben lesz róla szó).
Mielőtt felhasználnánk az összetevőket, gondosan elő kell készítenünk, vagy mikrózással, vagy pedig forrázással, elkerülendő a nem kívánatos élőlények, élősködők elszaporodását.
A talaj vastagsága minimum 20 cm legyen. A terrárium mérete eny kisebb tenyészcsoportnál (1-2 hím, 3-4 nőstény) legalább 40x40x40 legyen. Helyezhetünk bele fakéreg darabokat, mászóágakat is a bogaraknak.
Fontos a jó szellőzés és hogy a terrárium teteje zárt legyen, mivel a bogarak tudnak repülni!

Táplálás:

Itt elég könnyű dolgunk van. A bogarak imádják a gyümölcsöket, nálam legjoban az alma, banán, eper, cseresznye jött be. Sokan a gyümölcsöt nyakonöntik egy kevés mézzel is (édesszájúak... Nevet? ). Az el nem fogyasztott táplálékot ki kell venni, hogy elkerüljük a rothadást és penészedést. Hihetetlenül sokat tudnak enni, nálam 4 bogár 2 nap alatt benyomott egy egész banánt!!!!!

Szaporítás:

Ittmég saját tapsztalatom nincs sajnos, még csak az elején tartok (megvolt a párzás és valószínűleg már peték is vannak szép számmal, ez utóbbi hamarosan kiderül...).
Egy tenyészcsoporton belül érdemes több nőstényt és kevesebb hímet tartani, mivel a hímek elég harciasak egymással szemben. A párzás jogát harccal döntik el, ami elég látványos, volt szerencsém látni is.
A párzást követő néhány napon belül a nőstény elássa magát a földbe, ott rakja le petéit (sajnos a peték számáról nincs pontos infóm, ami biztos, hogy "sok" Nagyon boldog persze nem a pókokhoz hasonló több százas/ezres nagyságrendű mennyiség, itt kb. olyan 15-20 petére lehet számítani, de mint mondottam, erről pontos infóm nincs). A petézés folyamatosan történik, 1-2 naponta rak a nőstény 1-2 petét. A petéknek kicsi bölcsőt készít avarból.
A peték 1-2 héten belül kelnek ki, ekkor válnak L1 lárvává. Ezeknek a fentebb említett talajkeverék adható. Nagy számú lárva esetén érdemes őket szétpakolni. Egy lárvának érdemes kb. 2 liter tápkeveréket biztosítani, ezt kb. 2 havonta érdemes cserélni. A lárvák a korhadékban 5-9 hónapig fejlődnek, majd ezután bebábozódnak. A közelgő bábozódás előjele, hogy az amúgy fehér lárvák sárgás-világos barna színezetet öltenek. Ezután nemsokkal elkezdik építeni a bábbölcsőt, amihez saját nyálukat és avarszemcséket használnak fel. Ez száradás után egy kemény "gubót" alkot a báb körül, megvédve azt. Érdemes bábozódás előtt a nagyobb számú lárvákat különpakolni kisebb csoportokba vagy akár egyedenként is (bár nem kannibál természetűek, de így figyelemmel kísérhető a fejlődésük).
A bábállapot kb. 1,5-2 hónapig tart. A kifejlett bogarak sajnos elég rövid életűek, mindössze 3-4 hónapig élnek.

L3-as lárva:

Forrás: http://picasaweb.google.com/lh/photo/4nUtYAQvZpmpWKrScQntPQ

Báb:

Forrás: http://picasaweb.google.com/lh/photo/SAjLlmOqSFsVwFHOooEPeQ

Kifejlett hím és nőstény bogár:

Forrás: http://beetlespace.wz.cz/e_Xylotrupes_gideon_sumatrensis.html
http://www.brouciakudlanky.eu/gallery.php?show=Xylotrupes_gideon_sumatrensis

Remélem, hogy segítettem valamit és a leírást elolvasva sokan kedvet kapnak ezeknek a csodás és látványos bogaraknak a tartásához. Csak ajánlani tudom őket! Kacsint?

üdv: Toto
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 12:31    Hozzászólás témája: idéz

Xylotrupes gideon sumatrensis

Forrás
photo.net
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Japan
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 28. Vas., 17:54    Hozzászólás témája: idéz

Mea culpa, mea maxima culpa!
Természetesen egy konkrét eset indította el a lavinát. Sose ítélek meg egy közösséget egyetlenegy tagja miatt. Mi lenne Magyarországból, ha így tennénk? Vicces
Egy esély mindenkinek jár, de azt el lehet játszani.
Üdvözlök minden fórumozót, remélem tudok segíteni bogár ügyben.

Zoli
Vissza az elejére
Profil üzenet
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 28. Vas., 17:52    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Engem is érdekelne egy a fajról szóló ismertető, főleg a saját tapasztalatok érdekelnének.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
T-boy
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 28. Vas., 17:29    Hozzászólás témája: idéz

Toto írta:
Üdv!

Sztem félreértitek Zolit, valószínűleg egy konkrét embert ítélt meg és nem vett mindenkit egy kalap alá Kacsint?
Amúgy Zolit csak ajánlani tudom, nekem már rengeteget segített és fog is remélem Kacsint? Amúgy a bogaraim is tőle vannak Nevet? Nagyon korrekt, becsületes. Biztos vagyok benne, hogy hasznos tagja lesz kis közösségünknek Kacsint?

Igen, valahogy én is így akartam/szerettem volna a dolgot. Mosoly

Üdv:T
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb ízeltlábúak Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3  Következő
2 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu