Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 19 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Xylotrupes gideon sumatrensis

Xylotrupes gideon sumatrensis

Ugrás az oldalra: 1, 2, 3  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb ízeltlábúak
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Thothoo
Tag

Elküldve: 2013 Feb. 12. Kedd., 13:17    Hozzászólás témája: idéz

Az utóbbi időben a fórumot a néma csend és hullaszag jellemzi!
Facebook-on a 'Terráriumi rovarok' csoportban nagyobb a "forgalom", ott biztosan lesz alkalmad diskurálni!
Gekki
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Feb. 12. Kedd., 13:13    Hozzászólás témája: idéz

Senkit sem érdekelnek ezek a szép bogarak? Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Gekki
Lelkes újonc

Elküldve: 2013 Feb. 10. Vas., 16:28    Hozzászólás témája: idéz

Mai börzén sikerült beszereznem 5 lárvát Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
sanya1205
Újonc

Elküldve: 2012 Feb. 19. Vas., 21:37    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!
Tetszetős állatok. Mosoly Mennyibe kerül egy ilyen? És hol?
Egyelőre csak érdeklődés Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2011 Jún. 29. Szer., 16:22    Hozzászólás témája: idéz

gebirgsjager írta:
Üdv!
Úgy hallottam, hogy a bogarakhoz nem olyan jó, mert a lárvák megdöglendenek tőle!

Én használtm a lárváknál. Nem volt elhullás és az atkák ellen is bevált. Csak oda kell figyelni az adagolásra.
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2011 Jún. 29. Szer., 08:55    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!
Úgy hallottam, hogy a bogarakhoz nem olyan jó, mert a lárvák megdöglendenek tőle!
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ynemek_
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 29. Szer., 04:15    Hozzászólás témája: idéz

Régebben szó volt a grapefruitmag-kivonatos oldatotról atkásodás ellen. Milyen tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban?
Vissza az elejére
Profil üzenet
szatdav
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 22. Szer., 10:17    Hozzászólás témája: idéz

A kitin, nitrogén tartalmú poliszacharid...szóval cukor szerű, a felépítéséhez sok-sok foszfor és nitrogén is szükséges. Ha a szarva nem nő nagyra az azt jelenti, hogy genetikailag legyengült, frissíteni kell!
Vagy próbáld meg, hogy teszel multivitamint a tápkeverékbe...de valószínüleg nem táplálási probléma...

Arthropoda írta:
BogarasPeti írta:
ami igazán megagya a nekik való proteineknek a ló vagy hasonló nagy novényevó álat trágyaja

Én ezt úgy értelmeztem, hogy az ürülékből nyeri a szarv felépítéséhez szükséges fehérjét, ami már csak azért sem igaz, mert a kitin legfontosabb építőeleme a nitrogén és nem a fehérje. A lósz@rnak pedig viszonylag magas nitrogéntartalma van, ezért lehetséges, hogy jobban fejlődik tőle a szarv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
BogarasPeti
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 21. Kedd., 17:15    Hozzászólás témája: idéz

bocsi hogy proteint írtam ha elolvasod a bemutatkozásomat mektudod mért , elég nehezen megy a magyar de bisztosra tudom hogy a ló trádya nagyon jó anyag a orszarvúbogarak szarvára.
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Arthropoda
Tag

Elküldve: 2011 Jún. 21. Kedd., 14:21    Hozzászólás témája: idéz

BogarasPeti írta:
ami igazán megagya a nekik való proteineknek a ló vagy hasonló nagy novényevó álat trágyaja

Én ezt úgy értelmeztem, hogy az ürülékből nyeri a szarv felépítéséhez szükséges fehérjét, ami már csak azért sem igaz, mert a kitin legfontosabb építőeleme a nitrogén és nem a fehérje. A lósz@rnak pedig viszonylag magas nitrogéntartalma van, ezért lehetséges, hogy jobban fejlődik tőle a szarv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
BogarasPeti
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 21. Kedd., 13:39    Hozzászólás témája: idéz

Nem nagyon étrtek a lósz@rho én-se de a haverem aszt álítya hogy ha aval is meg eteti a pajodyajikat akkor sokkal nagyobbak a szarvai a orszarvú bogaraknak . de hogy hogycsinája pontosan nem tudom én még nepróbátam nagyon .
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Arthropoda
Tag

Elküldve: 2011 Jún. 16. Csüt., 21:21    Hozzászólás témája: idéz

Hát a lósz@rban nem sok fehérje van. Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
ynemek_
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 16. Csüt., 21:04    Hozzászólás témája: idéz

Mi az a kis baj a trágyával és hogyan lehet megoldani?
Vissza az elejére
Profil üzenet
BogarasPeti
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 16. Csüt., 20:30    Hozzászólás témája: idéz

Kár hogy csak most registráltam ha még a xylotrupes orszarvú bogaraid pajodok lennének akkor meg mondanám egyból hogy mi a hiba amit szerintem elkovettél , egy jó barátom aki már vagy 15 éve foglalkozik virág bogarakal és orszarvú bogarakal nekem is megmonta mit agyak a pajodoknak ahoz hogy a "szarvuk" maximálisan nagy legyen . A titok a mi nála bevált kiskutyáknak való granulát táplálék a mék sok szukséges proteint tartalmaz a nagy szarv felnovésehez , vagy példaul ó néha ad nekik egy kis salátak a kertébol is de az ami igazán megagya a nekik való proteineknek a ló vagy hasonló nagy novényevó álat trágyaja csav van vele egy kis baj de aszt is konnyen meg lehet oldani . Ha van valami kérdes akk ki vele hát ha segíthetek.
Vissza az elejére
Profil üzenet website
szatdav
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jún. 02. Csüt., 12:29    Hozzászólás témája: idéz

Érdemes lenne nagy és erős hímeket beszerezni mondjuk külföldről... Valószínüleg közeli rokonságban álló egyedeid vannak, egyszerű genetikai sorvadás indult el. Szerintem ez is szép eredmény legyél rá büszke:)!

Toto írta:
davidoka írta:

Jó eséllyel utolsó? miért?

Azért, mert egyszerűen nem tudom velük elérni azt, hogy szép nagy, hosszú és erős szarvú hímjeim legyenek. Nem tudom hogy hol a gond, 3 lehetséges problémát is felvetettem: télen a szobámban vannak a lárvák, ilyenkor akár 26-27 fok is van nálam. Ez a lárváknak túl magas. A másik gond a nedvesség. Én pontosan tudom, hogy mennyire kell nedvesen tartani őket, viszont anyum, aki távollétemben az egész csapatot gondozza, nem látja jól, hogy mikor kéne őket meglocsolni és volt, hogy eléggé ki volt száradva náluk a talaj többször is. És végül maga a táplálék. Kísérleteztem többféle táplálékkal már, eddig a tiszta, 100% fakorhadékot (tölgy) tartalmazó táptalaj vált be a legjobban, amikor abban fejlődtek, szép hímjeim voltak. Idén is kb 80-90%-ban tölgyet tartalmazott a táptalaj (a maradék humuszt és félig elkorhadt tölgylevelet), de a hímek közül kettő, ami úgy mutat valamit.
Létezik egy módszer, az úgynevezett Kinshi-palack, amivel brutális méretű bogarakat lehet "összehozni", de mivel ennek a készítését pontosan nem ismerem (és kell hozzá egy bizonyos gombafaj is, ami az egész dolog kulcsa), így nem is próbálom meg elkészíteni.
A Xylotrupesek nálam nem hozták azt, amit vártam tőlük, így ideiglenesen abbahagyom a tartásukat.

Csak összehasonlításképp, íme az eddigi legnagyobb, legerősebb hímem, ami nálam kelt ki:

És ez lett volna a célom, így kell kinéznie egy szép Xylotrupes gideon sumatrensis hímnek:

üdv: Toto
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Japan
Tag

Elküldve: 2011 Máj. 29. Vas., 22:10    Hozzászólás témája: idéz

Szia Toto!

Gratulálok az eddigi eredményeidhez:), de azért kicsit vitatkoznék veled...hogy a bogarak keltetése nem akkora kihívás. Szerintem te is leírtad a lényeget: a legnagyobb kihívás az, hogy a lényeg a lárvák nevelése, ami lássuk be, nem igazán látványos tevékenység. Végig a táptalajban vannak, amit nem is olyan egyszerű előállítani... Szóval igen sok türelem kell hozzá, miközben csak elképzelni lehet a várt eredményt. Pókoknál, botsáskáknál, imádkozóknál stb. végig szemmel látható örömet okoz a fejlődésük, de ez itt nincs meg.
Másfelől vannak problémásabb fajok is, ahol bogárig eljutni is komoly kihívás (Eupatorus, Goliathus stb.)
Vissza az elejére
Profil üzenet
Toto
Moderátor

Elküldve: 2011 Máj. 29. Vas., 13:45    Hozzászólás témája: idéz

csepelball írta:
Gratula Toto!
Nem semmi Mosoly

Köszi Dudu! Mosoly

Szerettem velük foglalkozni, érdekes jószágok ezek Mosoly Eleinte azt hittem, hogy valami különleges trükkje van annak, hogy az ember bogarakat tudjon keltetni, de amióta csinálom, rájöttem, hogy nem is akkora kihívás Mosoly Az igazi kihívás az, hogy minél nagyobb és szebb hímek keljenek ki, nálam itt voltak hiányosságok, de így is szép bogaraim lettek Mosoly
csepelball
Adminisztrátor

Elküldve: 2011 Máj. 29. Vas., 11:57    Hozzászólás témája: idéz

Gratula Toto!
Nem semmi Mosoly
MaD4
Tag

Elküldve: 2011 Máj. 29. Vas., 11:12    Hozzászólás témája: idéz

Kár.
Ha lenne helyem akkor én is szívesen nevelnék ilyen állatokat:) (a másik meg hogy nem sokat tudok róluk) pedig szépnek tűnnek:)
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2011 Máj. 29. Vas., 10:33    Hozzászólás témája: idéz

davidoka írta:

Azért, mert egyszerűen nem tudom velük elérni azt, hogy szép nagy, hosszú és erős szarvú hímjeim legyenek. Nem tudom hogy hol a gond, 3 lehetséges problémát is felvetettem: télen a szobámban vannak a lárvák, ilyenkor akár 26-27 fok is van nálam. Ez a lárváknak túl magas. A másik gond a nedvesség. Én pontosan tudom, hogy mennyire kell nedvesen tartani őket, viszont anyum, aki távollétemben az egész csapatot gondozza, nem látja jól, hogy mikor kéne őket meglocsolni és volt, hogy eléggé ki volt száradva náluk a talaj többször is. És végül maga a táplálék. Kísérleteztem többféle táplálékkal már, eddig a tiszta, 100% fakorhadékot (tölgy) tartalmazó táptalaj vált be a legjobban, amikor abban fejlődtek, szép hímjeim voltak. Idén is kb 80-90%-ban tölgyet tartalmazott a táptalaj (a maradék humuszt és félig elkorhadt tölgylevelet), de a hímek közül kettő, ami úgy mutat valamit.
Létezik egy módszer, az úgynevezett Kinshi-palack, amivel brutális méretű bogarakat lehet "összehozni", de mivel ennek a készítését pontosan nem ismerem (és kell hozzá egy bizonyos gombafaj is, ami az egész dolog kulcsa), így nem is próbálom meg elkészíteni.
A Xylotrupesek nálam nem hozták azt, amit vártam tőlük, így ideiglenesen abbahagyom a tartásukat.

Csak összehasonlításképp, íme az eddigi legnagyobb, legerősebb hímem, ami nálam kelt ki:

És ez lett volna a célom, így kell kinéznie egy szép Xylotrupes gideon sumatrensis hímnek:

davidoka
Moderátor

Elküldve: 2011 Máj. 28. Szomb., 23:32    Hozzászólás témája: idéz

Toto írta:
Üdv!

Gondoltam dobok 1-2 képet az idei és jó eséllyel utolsó Xylotrupes gideon sumatrensis szaporulatról:

Mind a 10 lárva bebábozódott és sikeresen ki is kelt. Furcsa véletlen, hogy 5 hím és 5 nőstény lett. Mosoly

Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2011 Máj. 28. Szomb., 21:19    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

Gondoltam dobok 1-2 képet az idei és jó eséllyel utolsó Xylotrupes gideon sumatrensis szaporulatról:

Mind a 10 lárva bebábozódott és sikeresen ki is kelt. Furcsa véletlen, hogy 5 hím és 5 nőstény lett. Mosoly

szatdav
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Máj. 27. Pént., 13:34    Hozzászólás témája: idéz

A penész, gomba fajok egy csoportját jelenti, mind termel valamiféle "toxin"-t, csak ezek mennyisége nem mindegy, baktericid, fungicid sőt inszekticid anyagokat is termelnek. A táptalajban lévő baktériumok és gombák egyensúlyban vannak a lárvákkal, akár egy erdőben minden fajnak megvan a maga helye és szerepe, az egyensúly felborulhat! Főbb okok: a nagy mennyiségű ürülék, túlzottfertőtlenítéstől, túlzott savsságtól(tőzeg), túlzott lúgosság(podzol, nyitvatermők, nyírkéreg stb.). Minél nagyobb a talaj mennyisége(erdő mérete) annál könnyebben áll vissza az egyensúly. Ha már nem áll vissza az eredeti állapot, akkor új fajok kezdik el uralni a táptalajt(erdőt), ezzel eltolják a környezeti kémiai és fizikai feltételeket és sok fajt kiszorítanak, kipusztítanak. ,A táptalajban lévő szerves(kéreg, tőzeg, forgács, enzimek, lipidek, szacharidok stb.) és szervetlen(kristályok, ásványianyagok, kőzet) anyagok elegye, annak aránya biztosítja a szükséges táptalaj egyensúlyának beállását, ha a talaj mennyisége és a benne élők aránya optimális. Ezen optimalizálást nekünk kell elősegítenünk.
Fontos, hogy a fajleírásokban szereplő táptalajelegyet keverjük össze, lehetőségeinkhez mérten maximalizáljuk az egy lárvára jutó talaj mennyiségét.
A legjobb, ha a táptalaj keveréket teljesen fertőtlenítjük, forrázzuk, sütjük, majd ezt beoltjuk. A beoltáshoz egy korábban már használt, de nem elhasznált talajból származó mintát használunk, ez a teljes beoltandó talaj mennyiségének 10 %-a legyen. A gombák és a baktériumok populációjának mérete az idő négyzetes függvénye, tehát ezen arány biztosítja, hogy a talaj rövid időn belül beáll. Néhány nap alatt ez a keverék beáll és használható. Több leírásban is az található, hogy az edény aljára kell rétegezni a régi talajból...ez nem jó, mert kedvez a patogén anaerob(oxigént nem kedvelő) fajok elszaporodásának, így fontos hogy ne rétegezzük hanem keverjük bele.
Hogy rövid tippel zárjam ezen unalmas, de remélem hasznos gondolatfolyamot.... a táptalajt 9:1 arányú steril és régi, de nem elhasznált, talajt keverjünk össze, pár napig hagyjuk állni, majd a lehető legnagyobb talaj térfogatra jusson kevés lárva.

till írta:
Halihó!

A penészesedésre kicsit kitérve: olvastam olyat fórumokon, miszerint a penész nem árt, hanem direkt használ a tenyészetben, segíti a kaját lebontani / felhasználni / előemészteni / vagy akármi.
Mondjuk ezzel a nem forrázós és nem mikrózós dologgal egyet tudok érteni, különösen mióta a kb. 250 bogár és 700 lárva Pachnoda táptalajának elkészítése már nem fél nap, hanem csak 1 óra ennek köszönhetően Mosoly. Meg tényleg logikus, ha a lebontó szervezeteket nem irtjuk ki belőle, akkor az valószínűleg segít egy egyébként avarban / földben tanyázó pajorkának a kaja hasznosításában.
De a penész valahogy zavar az állatoknál. Erről hallott esetleg valaki, hogy jó vagy rossz?
Bár sztem inkább az utóbbi...

Kössz!
Till
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Okt. 26. Kedd., 18:30    Hozzászólás témája: idéz

Igazán nincs mit! Kacsint? Tudom, hogy nálad jó kezekben lesznek.

Most egy relatíve hosszú és unalmas folyamat áll előtted, ugyanis a lárva elég lassan fejlődik, a föld alatt ráadásul, rejtve. Az izgalmak majd csak február-március körül kezdődnek Kacsint? Mosoly

Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Okt. 26. Kedd., 18:11    Hozzászólás témája: idéz

örülök hogy nekem is jutott belőle pár darab.
remélem ezúttal is sikerem lesz velük mint az orszarvúval.
majd ha kikelnek vagy esemény lesz velük kapcsolatban, jelezni fogom.

mégegyszer köszi toto!
Moderátor

Elküldve: 2010 Okt. 26. Kedd., 17:56    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Idén is sikerült pár lárvát életben tartani, bár az életben maradtak aránya elég kicsi az elhullottakéhoz képest. A nyarat kb. 70 lárvával és 50, még ki nem kelt petével kezdtem, majd az utolsó számolásnál 23 lárvám volt, plusz 10, amit külön nevelgetek (a köv. évi szaporulat alapja...remélem).
Néhányat sikerült eladni, a maradék 10 lárvát pedig egyesével befőttesüvegekbe raktam, 1 lárvának 1 két literes üveg. Idén törekszem arra, hogy minnél kevesebb zavarás érje a lárvákat, értem ez alatt azt, hogy nem fogom őket annyit csesztetni mint tavaly (havonta súlygyarapodás ellenőrzés pl.), és mivel egyesével külön vannak pakolva, egymást sem fogják zavarni, nem úgy, mint az előző évben, ahol egy 30 literes ládában 15 lárva volt együtt.

Van még 2 lárva, akik frissen vedlettek át L2-be, ők még az eladó csapatból maradtak, de igazából akár meg is tarthatom őket Mosoly

Íme az idei megmaradt kis csapat:

adam052
Újonc

Elküldve: 2010 Aug. 11. Szer., 12:52    Hozzászólás témája: idéz

hali érdeklődnék h van e valakinek eladó lárva?
előre is kösz Ádám
Vissza az elejére
Profil üzenet
Amnet
Újonc

Elküldve: 2010 Jún. 13. Vas., 19:18    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Érdeklődnék hogy kitől, honnan szerezhetnék ilyen állatot, amiket olvastam, abból arra következtetek hogy inkább vagy L3as lárva, vagy báb ami szóba jönne, az imágó élettartama miatt

szeretnék ilyen állatot tenyészteni, de eddig egy ehhez hasonlót se tudtam szerezni :S

Üdv.: Szilárd
Vissza az elejére
Profil üzenet
satuka
Tag

Elküldve: 2010 Máj. 18. Kedd., 07:17    Hozzászólás témája: idéz

Ma reggelre hímünk is kikelt. Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 20:33    Hozzászólás témája: idéz

Hali!

Nézz szét ott újra, mondjuk a 2. oldal környékén! Kacsint?
donmiklos
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 18:59    Hozzászólás témája: idéz

Hali,

én vennék is ilyen állatkákat, de nem látni a Terraplaza-n mostanában!

Üdv,
Don
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 15:13    Hozzászólás témája: idéz

nagyon szépek!

legyen minél több!

gratulálok az érdemeidhez!

egy párt átvennék tőled ha felesleges lenne...
Moderátor

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 13:49    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

Nálam pedig már az új generáció előállítása folyik erőteljesen Kacsint? Nagyon boldog Már jópár petét is találtam Laza

Nálam most az a helyzet, hogy erőtelljesen csökkentenem kell az állományt. A hímek iszonyatos csatákat levágnak, két kisebb hímet már kivégeztek a nagyok, ráadásul a heves küzdelembe egy nőstény is belepusztult, őt szétkapták, mint a legót. (feje, tora, potroha szépen külön, darabokban)

satuka
Tag

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 08:42    Hozzászólás témája: idéz

Nálunk is elkezdtek kikelni a bábokból a bogarak! Mosoly Eddig csak nőstény lett.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
lepkefogo
Újonc

Elküldve: 2010 Máj. 17. Hétf., 06:54    Hozzászólás témája: idéz

Köszi Toto a gyors választ. Időközben végigolvastam az egész fórumot nagyon tanulságos volt főleg a te tenyészetednek a változásai. Gondoltam keresek egy kis szakirodamat, de ezek után már nem szükséges. A talajt jelenleg a saját kerti komposztládámból szedtem, ha lerakják a petéket utánna ellátogatoka a környék valamelyik gyönygyvirágos tölgyesébe egy kis sétára, és beszerzem az éves adagot, bár ahogy olvastam jó nagy zsákkal kell korhadékot szedni
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Máj. 16. Vas., 09:48    Hozzászólás témája: idéz

Hali!

Szerintem épp hogy több talajt tegyél be nekik, mint sem hogy kevesebbet! Én 20 cm-es talajt raktam a bogarak alá már a kezdetektől fogva.
A nőstények szeretnek mélyre leásni a peterakáshoz, így a talajjal ne spórolj. Mivel főleg éjszaka aktívak a bogarak, így attól nem kell tartanod, hogy nem találkoznak a párok. Én is két párral kezdtem és nem volt probléma a párzással, hatalmas utódszámot produkált a 2 nőstény és 2 hím. Még amit hozzátennék, hogy lehetőleg ne tiszta levélkomposztot tegyél alájuk, hanem próbálj meg fakorhadékot is (lehetőleg tölgy, de ne csertölgy!!!), kb 60% lehet a korhadék aránya, 30-40% a levélkomposzt. Én kezdetben sima erdei földet is kevertem hozzá, kb 5%-ban.
És van egy trükk, amivel sokáig a felszínen lehet tartani a bogarakat, a sok kaja MosolyMosolyMosoly Én beraktam a 4 bogárhoz 1 egész banánt és 2 napig rajta voltak, ez idő alatt többször párosodtak is.

lepkefogo
Újonc

Elküldve: 2010 Máj. 16. Vas., 07:03    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Most kaptam két párt, nagy érdeklődéssel kezdek bele a tenyészetbe. Az első napokban a bogarak kb egy 1cm-es talajon voltak sokat ettek, párosodtak, a hímek verekedtek. Majd kb 10cm vastag főleg elkorhadt faleveleket tartalmazó komposzt talajt raktam a terráriumba. A nőstényeket szinte egyáltalán nem lehet látni, a hímek néha feljönnek. Kicsit aggódok, hogy így nem fognak találkozni a párok, ha az eddigi párosodás nem volt sikeres akkor nem lesz tojásrakás. Érdemes-e őket ismét sekély talajra rakni, hogy rendszeresebbek legyenek a nemek közötti találkozások?
Vissza az elejére
Profil üzenet website
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 17. Szomb., 23:42    Hozzászólás témája: idéz

Valahogy én is így gondoltam, azért is volt fura, amiket olvastam...

Kössz!

Till
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 17. Szomb., 23:06    Hozzászólás témája: idéz

A penész azért káros, mert (lévén egy gomba) toxint termel, az állat elfogyasztja, a szervezetében a toxin kifejti káros hatását és végeredményben pusztulás lesz a vége, persze ehhez nagyobb mennyiséget kell elfogyasztania.
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 17. Szomb., 22:24    Hozzászólás témája: idéz

Halihó!

A penészesedésre kicsit kitérve: olvastam olyat fórumokon, miszerint a penész nem árt, hanem direkt használ a tenyészetben, segíti a kaját lebontani / felhasználni / előemészteni / vagy akármi.
Mondjuk ezzel a nem forrázós és nem mikrózós dologgal egyet tudok érteni, különösen mióta a kb. 250 bogár és 700 lárva Pachnoda táptalajának elkészítése már nem fél nap, hanem csak 1 óra ennek köszönhetően Mosoly. Meg tényleg logikus, ha a lebontó szervezeteket nem irtjuk ki belőle, akkor az valószínűleg segít egy egyébként avarban / földben tanyázó pajorkának a kaja hasznosításában.
De a penész valahogy zavar az állatoknál. Erről hallott esetleg valaki, hogy jó vagy rossz?
Bár sztem inkább az utóbbi...

Kössz!
Till
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 17. Szomb., 22:05    Hozzászólás témája: idéz

Eleinte énis mikróztam az avart és a fát is, de mivel akkora mennyiségben kellett felhasználnom, amekkorában, így a mikrózás egy hosszadalmas és soha véget nem érő folyamat volt. Ezután felhagytam mindennemű fertőtlenítéssel, az erdőben szedtem fát, hazaérve egyből ledaráltam, nedvesítés és mehetnek is bele a lárvák. Nem lettek atkásak, nem penészedett a fa, nem lett semmi bajuk. Szóval ezután így csinálom énis Nagyon boldogNagyon boldogNagyon boldog

Más: Tegnap leellenőriztem, hogy hány bogaram van már. Jelentem, 30 lárvából 30 sikeresen bebábozódott és 30 ki is kelt Mosoly Szóval 100%-os volt a kelés Nagyon boldog Nincsenek gyűrött szárnyú, vagy hibás egyedek. Az össz bajuk talán annyi, hogy a hímeknek kissé rövid a szarva. De egyébként gyönyörűek Nagyon boldog
A nőstények aránya is meglepetést okozott, nem számítottam ennyire Nagyon boldog 16 hím és 14 nőstény kelt. Érdekesség talán annyi van még, hogy ugye 2 csapatra voltak nálam osztva a lárvák, 15-15-ösével. Mindkét csapatnál 8 hím és 7 nőstény kelt ki Nagyon boldog Rejtély hogy csinálták Nagyon boldogNagyon boldog

Andris
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 17. Szomb., 08:11    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Kb. 4 évig gőzöltem az avart, de az utóbbi 1-2 évben nem nagyon... Semmi különbséget nem tapasztaltam...
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
satuka
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 15. Csüt., 04:35    Hozzászólás témája: idéz

Én nem rég kezdtem a bogarazást (illetve lárvnevelést), de én sem főzőm-forrázom-sütöm-stb. ki a talajt pontosan olyan okok miatt, amit írtál. Nálam működik.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 15. Csüt., 00:53    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Én is kacérkodok a bogarazással, bár egyelőre csak Pachnodáim vannak, ők viszont már ipari mennyiségben Mosoly

Lentebb valaki írta, hogy a bogik terráriumát rendszeresen takarítja, kiszedi a kajamaradékot, és forrázva adja a táptalajt az állatoknak.
Egy másik fórumban olvastam egy japán srác hozzászólását, miszerint ő nem főz, nem forráz, csak kiszedegeti azokat a "lakókat" a táptalajból, akik károsak lehetnének a lárvákra/imágókra. Azt írta, így a táptalajban bennmarad egy csomó olyan gomba és baktérium, ami segít a jószágoknak az emésztésben.
Szerintem érdekesen hangzik a dolog, akár lehet is benne valami... Ez így olyan kaukázusi kefíres Mosoly

Ti, akik régebben bogaraztok mit gondoltok erről?

Kössz a választ, a többi kezdő bogaras nevében is!

Till
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
KoKoN
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 01. Csüt., 21:30    Hozzászólás témája: idéz

Gratulálok Toto!

Nagyon szépek! Csak így tovább! Mosoly

Máté
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
satuka
Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 01. Csüt., 21:27    Hozzászólás témája: idéz

Szépek, gratulálok.
Az enyéimnél nemrég kezdődött a bábozódás.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 01. Csüt., 20:11    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Szeretnék pár képpel dicsekedni az első sikeres Xylotrupes gideon sumatrensis szaporulatomról Kacsint?
Elkezdtek kikelni az első bogaraim Mosoly

Íme:

http://j.imagehost.org/0254/x_g_s_female.jpg
http://j.imagehost.org/0530/x_g_s_female_2.jpg
http://j.imagehost.org/0606/x_g_s_little_male.jpg
http://j.imagehost.org/0042/x_g_s_little_male_2.jpg
http://j.imagehost.org/0885/x_g_s_little_male_3.jpg
http://j.imagehost.org/0236/x_g_s_male.jpg
http://j.imagehost.org/0509/x_g_s_male_2.jpg
http://j.imagehost.org/0188/x_g_s_male_3.jpg

Kacsint?

satuka
Tag

Elküldve: 2009 Okt. 21. Szer., 21:25    Hozzászólás témája: idéz

Kössz a képet Toto!

Hétvégén megvizsgálom az én egyedeimet is, milyen az ivararány. Mosoly
Az enyéim szépen fejlődnek egyébként.

Üdv: Anti
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Okt. 21. Szer., 15:36    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Lassacskán szépen gyarapszik a "bogarasok" tábora is. Egyre többen szereznek be ilyen jószágokat, próbálkoznak a szaporításukkal, több-kevesebb sikerrel.
Amikor én nekiláttam, egyből mindent tudni szerettem volna az általam kiválasztott fajról, viszont sok információt nem értem el. Például, hogy miként lehet a nemeket még lárva korban elkülöníteni egymástól. Sok utánajárás, érdeklődés után sem jutottam sokkal előrébb. Japan adott használható kindulási pontot egy kép formájában. Erről az volt a lényeg, hogy a lárvák hasi oldalát kell megvizsgálni, a hímeknél találunk feltűnő eltéréseket.
De hogy ez az infó a "kezdőbb" (mivel énis az vagyok... Nevet? ) bogártartóknak is elérhető legyen, saját megfigyeléseim alapján készítettem egy kis szemléltető rajzot, hogy mégis mi az, amit nézni kell hím és nőstény lárvák esetében:

Remélem, hogy használható. A rajzot a saját Xylotrupes gideon sumatrensis L3 lárváimról csináltam.
Jó vizsgálódást! Kacsint?

Toto
Moderátor

Elküldve: 2009 Aug. 30. Vas., 13:08    Hozzászólás témája: idéz

Hali!

Fejlemények bogár fronton. A saját, a lehető legjobb körülmények között tartott lárváim közül már elég sok átvedlett L3-ba. Brutál nagy fejük van Nagyon boldog
Az érdekesség a kísérleti csoporttal van. Míg az előző csoportnál eléggé összehangolt növekedési ütemet tapasztaltam (nagyjából megegyező tempóban nőnek), addig a kísérleti csoportnál gyakorlatilag minden méretben vannak lárvák. Vannak még egész kicsi L1-esek, közepesek, frissen vedlett L2-esek, közepes és elég nagy L2-esek. L3-as stádiumút pedig még nem találtam.
Ebből látszik, hogy tényleg sokat számít a kaja. A kísérleti csoport kevesebb fakorhadékot és több lombkorhadékot, korhadt levelet kap és ez a fejlődésükön is meglátszik. A másik "banda" szinte csak fakorhadékot kap, kevés tőzeggel és némi lombkorhadékkal és brutál nagyok és egészségesek. Kacsint?

Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Egyéb ízeltlábúak Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3  Következő
1 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu