Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 14 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Csótányok érzékelése

Csótányok érzékelése

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Csótányok (Blattidae)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
szatdav
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Aug. 12. Pént., 14:38    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:
Szia!

Örülük, hogy vkinek rajtam kívül tetszik a topic, ezért már megérte nyitni. Nagyon boldog Az adataim nagy része bioplógiai könyvekből, és az internetről származik. 32-3000Hz-et Zboray Géza által szerkesztett "Összehasolító anatómiai praktikumban" olvastam. Most mégegyszer megnéztem, hátha valamit félrenéztem vagy félreértettem, de kétség kívül ez az adat szerepel benne.

Üdv: Annamari

Ui: lépj be facebookon a klubomba Kacsint?

Oh, a mester Zboray.... én is több forrásból tájékozódtam és az alábbi infóra bukkantam, miszerint igazad van:
"Auditory Receptors: Hearing is not very well developed in the cockroach. They respond to air movements and ground vibrations which are detected by hairs on the body and cerci. Cerci are feeler-like extensions located on the posterior. No tympanum or eardrum such as is seen in grasshoppers and crickets is present."
Magyarán nem jó a hallásuk inkább csak érzékelik a rezgéseket...érdekes.... Mondjuk az is igaz, hogy a Zboray, nem akarom bántani mert egy kiváló anatómia könyv, által leírt adatok nem egészen pontosak... A szakirodalom alapján, szerintem kicsit pongyolán fogalmazunk ha azt mondjuk, hogy hallásuk van, hiszen nincs hozzá megfelelő érzékszervük. Talán pontosabb ha azt mondjuk érzékelik a környezet mechanikai rezgését.
Márcsak azt nem tudom miért reklámozzák a rovarriasztókat uh ultrahanggal működnek és jók csótik ellen is....?! Van-e bármiféle tudományos alapja?
Visszatérve itt egy leírás a csótányok szenzóriumáról:
"Sensory Receptors:

The main sensory receptors students will be interested in for the purpose of this investigation are briefly described below. There are others.

Eyes: The cockroach has a pair of compound eyes comprised of a number of small ommatidia (facets) each with a biconvex lens. The lens is formed from transparent cuticle. Some species have a pair of simple eyes or ocelli. The ocelli have a single lens and cannot perceive form. They seem to be merely light collecting organs.
Contact Receptors: The cockroach is aware of its immediate surroundings primarily through touch. The antennae have tactile hairs for this purpose. There are also spines for this purpose on the legs and body.
Hemoreceptors: The cockroach is not very fussy in its choice of food. Through experimentation it has been learned that the mouth parts do have "flavor" receptors giving the cockroach a sense of taste.
Auditory Receptors: Hearing is not very well developed in the cockroach. They respond to air movements and ground vibrations which are detected by hairs on the body and cerci. Cerci are feeler-like extensions located on the posterior. No tympanum or eardrum such as is seen in grasshoppers and crickets is present."

Eddig takarítva. 2012.05.04
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2011 Aug. 12. Pént., 13:21    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Örülük, hogy vkinek rajtam kívül tetszik a topic, ezért már megérte nyitni. Nagyon boldog Az adataim nagy része bioplógiai könyvekből, és az internetről származik. 32-3000Hz-et Zboray Géza által szerkesztett "Összehasolító anatómiai praktikumban" olvastam. Most mégegyszer megnéztem, hátha valamit félrenéztem vagy félreértettem, de kétség kívül ez az adat szerepel benne.

Ui: lépj be facebookon a klubomba Kacsint?
Vissza az elejére
Profil üzenet
szatdav
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Aug. 12. Pént., 09:08    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:
Sziasztok!

Időközben el is felejtettem a topicot, de úgy látom nem sokan érdeklődtetek a dolog után. Kicsit szeretném népszerüsíteni a csótányokat, hogy ne csak eleségállatként tekintsetek rájuk, hanem hobbiállatként is.
Érzékszőrökről sztem többet lehetne beszélgetni, remélem lesz valaki, aki hozzászól rajtam kívül a témához. Az érzékszőrök közvetlen mechanikai hatást érzékelnek, illetve a csótányok "füleként" is felfoghatjuk őket. 32-3000 Hz közti rezgéseket érzékelnek. Vszínű elég hosszúak ezek az érzékszőrök, mert kb 0,5cm-re megközelítem pl a csóti lábát a kezemmel már érzékeli is futásnak ered. Bár lehet rezgéseket keltk a kis mancsommal, ahogy siklik a levegőben Nagyon boldog
Nincs vkienk ötlete h mivel tudnék 32-3000 Hz közti frekvenciájú rezgéseket kelteni? Tapsra nem reagálnak az állatok.

Ui.: (imádok utóiratot írni Nagyon boldog) facebookon csináltam CockroachFanClub néven klubot, légyszi, ha vki fent van, és érdeklődik a csótik iránt, lépjen be, hogy kicsit növelhessem a tagok számát Nagyon boldog köszönöm előre is

Kedves Annamari!

Tényleg jó és érdekes ez a topic:)!
A hang érzékelésüknél 32-3000 Hz-et adtál meg, ez az adat honnan származik? Gyanús h nem jó. Az ember hallása 20-20000 Hz tartományban van, ami eléggé gyengének mondható az "állatvilágabn". A csótányok azért nálunk sokkal jobban "hallanak", ezt ki is használják az ilyen ultrahangos rovarriasztókban is ( több mint 20000 Hz fölötti hangok).
3000 Hz-es tiszta hangot előállítani nehéz, kb. a fütty hangja tartalmaz legnagyobb intenzitásban ilyen hangot. Nagyon sok rezgést és hangot adsz ki amikor csak megmozdulsz, ők ezt érzik Te nem biztos. Külön kísérleteket találnak ki, h vizsgálják a reakcióikat. Ha nem reagál egy hangra rezgésre stb. az még nem jelenti azt h nem érzékeli. Kérdés az hogyan vizsgálható a hallás vagy rezgés tartományuk?
A látásuk....nagyon nehéz és keveset vizsgált téma, az biztos, hogy a vörös fény az egy összetett fény, van benne minden színű, kékből nagyon kevés van, emiatt a vörös dominál. Na most amit mi látunk vörösnek, azt ők sokkal fehérebbnek látják, mert szemük érzékenyebb a kék fényre. Viszont amit nem látunk az is fény és ők látják, mély vörös(infra) és magas kék(UV). Kérdés h hogyan néznénk meg h látja vagy nem az adott fényt?
Tényleg nagyon jó ez a topic.Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
sasdian
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Júl. 02. Szomb., 21:32    Hozzászólás témája: idéz

Úgy tudom, a pókok sem érzékelik a vörös fényt.
Amúgy a témához nem nagyon tudok hozzászólni, viszont nagyon jó topic...remélem lesznek érdekes írások Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2011 Júl. 02. Szomb., 21:28    Hozzászólás témája: idéz

Véleményem szerint, mivel az ízeltlábúak többsége nem képes érzékelni a vörös fényt, ezért a csótányok sem. Ez angyon jól jön, ha megakarjuk őket figyelni. Ennyi előnye van Mosoly

Ui.: Lépj be a klubomba ^^ http://www.facebook.com/home.php?sk=group_173505932706930&ap=1

Legutóbb Annamari szerkesztette (2011 Júl. 02. Szomb., 21:57), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet
NMYx
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Júl. 02. Szomb., 21:23    Hozzászólás témája: idéz

Hát ha fan nem is vagyok, de Bütykös meg Dubia van itthon. Mosoly
Amúgy engem ez a vörös fénnyel való megvilágítás, ami érdekel. Vörös fényre nem szaladnak egyből, de ha sima lámpával világítok, már ott sincsenek. Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet website állomány
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2011 Júl. 02. Szomb., 21:10    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Időközben el is felejtettem a topicot, de úgy látom nem sokan érdeklődtetek a dolog után. Kicsit szeretném népszerüsíteni a csótányokat, hogy ne csak eleségállatként tekintsetek rájuk, hanem hobbiállatként is.
Érzékszőrökről sztem többet lehetne beszélgetni, remélem lesz valaki, aki hozzászól rajtam kívül a témához. Az érzékszőrök közvetlen mechanikai hatást érzékelnek, illetve a csótányok "füleként" is felfoghatjuk őket. 32-3000 Hz közti rezgéseket érzékelnek. Vszínű elég hosszúak ezek az érzékszőrök, mert kb 0,5cm-re megközelítem pl a csóti lábát a kezemmel már érzékeli is futásnak ered. Bár lehet rezgéseket keltk a kis mancsommal, ahogy siklik a levegőben Nagyon boldog
Nincs vkienk ötlete h mivel tudnék 32-3000 Hz közti frekvenciájú rezgéseket kelteni? Tapsra nem reagálnak az állatok.

Ui.: (imádok utóiratot írni Nagyon boldog) facebookon csináltam CockroachFanClub néven klubot, légyszi, ha vki fent van, és érdeklődik a csótik iránt, lépjen be, hogy kicsit növelhessem a tagok számát Nagyon boldog köszönöm előre is
Vissza az elejére
Profil üzenet
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2011 Ápr. 05. Kedd., 21:58    Hozzászólás témája: Csótányok érzékelése idéz

Sziasztok!

Ha valakit érdekel rajtam kívül a téma, akkor beszélgethetnénk kicsit az állatok érzékeléséről: csápokról, érzékszőrökről, cercusokról, subgenualis szervekről, szemekről. Mosoly (Remélem semmit nem hagytam ki)

Megkezdeném a sort a subgenualis szervekkel. A mechanoreceptorok egy csoportja. Ezek a testrészek egymáshoz viszonyított térbeli helyzetét érzékeli. Ez nagyon fontos a csótii számára, mivel más ún. helyzetérzékelő szerve nincsen. Elsősorban a végtagízeken találhatóak meg. Akár 10 a -9 cm-es nagyságrendű elmozdulást is képes érzékelni. Szóval az állat nagyon pontosan meg tudja határozni, hogy melyik íze hol van a térben. Nagyon boldog

Folyt köv. Kacsint?

Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Csótányok (Blattidae) Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu