Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 12 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - mediterrán bikapók (Eresus walckenaeri)

mediterrán bikapók (Eresus walckenaeri)

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hoolla
Tag

Elküldve: 2011 Ápr. 04. Hétf., 07:08    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Akkor így már világos, valamelyik faj hím példányát találtam, csak nem tudom meghatározni, melyiket.

Köszönöm!
Imre
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2011 Ápr. 03. Vas., 22:13    Hozzászólás témája: idéz

Tegyünk már végre rendet a fejekben, és pontot erre az ügyre...

Kovi írta:
Egy korábbi hozzászólás kapcsán egy jelentős félreértést kell tisztáznom: az Eresus sandaliatus nem él hazánkban (nincs bizonyított előfordulási helye, sem bizonyító példánya), és több mint valószínű, hogy Magyarország, mint egykori (inter)glaciális refugium (?) sem nyújtott menedéket ennek a mindenképpen északi fajnak. Hazánkban jelenleg bizonyítottan két faj, a skarlát bikapók (E. kollari) és a sárgafejű bikapók (E. moravicus) él.

Azaz, se sandaliatus (nem nyitok vitát, az erről -is- szóló publikációkat elküldtem), SE cinnaberinus, SE niger (ez utóbbi kettő korábban egymás szinonimái, jelenleg pedig invalid, nem létező taxonok) nem él. A topic témáját képező walkckenaeri-t pedig senki nem is mondta, hogy élne...
Tag

Elküldve: 2011 Ápr. 03. Vas., 20:22    Hozzászólás témája: idéz

Eresus sandaliatus.

Róla beszéltem, de ez nem tudom miért nem volt egyértelmű, ha tudjátok, hogy nem él itthon a mediterrán...
Csak nem akartam fölöslegesen idézni.
hawk
Moderátor

Elküldve: 2011 Márc. 31. Csüt., 07:09    Hozzászólás témája: idéz

hoolla: a bikapókoknak több faja ismert, a mediterrán bikapók nem él hazánkban!

valoszinüleg vele találkoztál:
http://www.sas-hegy.hu/index.php?pg=sub_69
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2011 Márc. 30. Szer., 20:26    Hozzászólás témája: idéz

hoolla írta:

Én tavaly nyáron találtam Dunakeszi vasútállomáson.

Dobozban? Nagyon boldog
Vagy ez valami félreértés?

Üdv
Csaba
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
hoolla
Tag

Elküldve: 2011 Márc. 30. Szer., 19:56    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Én tavaly nyáron találtam Dunakeszi vasútállomáson.

Üdv.:Hoolla
KoKoN
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Márc. 30. Szer., 18:16    Hozzászólás témája: idéz

Gyönyörű állat! Beszerezhető valamilyen úton módon?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2011 Márc. 12. Szomb., 11:38    Hozzászólás témája: idéz

A sandaliatus lényegesen kisebb termetű mint a walckenaeri, és sem hazánkban szabadon, sem pedig a hobbikultúrában nem található meg. Tudtommal a legészakibb elterjedésű Eresus faj, így jó eséllyel kereshetsz külföldön járva már pl. Csehországban, Németországban, de talán már Ausztriában is. Megtalálni ezeket a kis ördögöket viszont nem könnyű, így befogásukhoz nem csekély kitartás, és még több szerencse szükségeltetik. A helyedben nem erőltetném a dolgot... Kacsint?
A szakirodalmat pedig nagyon szívesen elpostázom, ha privátban adsz egy e-mail címet!
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Márc. 10. Csüt., 18:41    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok!véletlenül bukkantam egy képre egy sandaliatus-ról.na szerelem volt első látásra!szóval az érdekelne,h kitől lehetne szerezni nehány darabot?esetleg az alább említett infókat feltennétek ide?szeretnék minél többet megtudni róluk.előre is köszi!
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2011 Jan. 20. Csüt., 14:07    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Az elmúlt évek kutatásai szerint az Eresus cinnaberinus valójában 3 nehezen megkülönböztethető fajt takar. Ezek (a "cinnaberinus-komplex") Ny E.kollari, E.sandaliatus, E.moravicus
Elméletileg mind a három előfordul hazánkban, ugyan tudnunk kell, hogy ezen taxonok helyzete máig nem megnyugtatóan tisztázott. Nem szeretnék ebbe itt belemenni, de ha valakit nagyon érdekel a téma, megkérdezhetem a témával most is foglalkozó illetékeseket!

Ez az illetékes természetesen TE lettél volna Gábor, és az én kis bejegyzésem követően beszéltünk is a dologról. Kacsint? (Ekkor át is küldted a publikációkat, amiért hálából én mind a mai napig képtelen voltam lepostázni neked a walkckenaeri-t... Zavarban lev? Pótoljuk...)
Javíthattam volna az új, általad vázolt ismeretek birtokában, de mivel a téma nem igazán lendült fel (ez idáig) nem sok értelmét láttam. Természetesen köszönöm a helyreigazításokat, így nekem már nem kell vele foglalkoznom!
Lelkes újonc

Elküldve: 2011 Jan. 20. Csüt., 09:27    Hozzászólás témája: idéz

Egy korábbi hozzászólás kapcsán egy jelentős félreértést kell tisztáznom: az Eresus sandaliatus nem él hazánkban (nincs bizonyított előfordulási helye, sem bizonyító példánya), és több mint valószínű, hogy Magyarország, mint egykori (inter)glaciális refugium (?) sem nyújtott menedéket ennek a mindenképpen északi fajnak. Hazánkban jelenleg bizonyítottan két faj, a skarlát bikapók (E. kollari) és a sárgafejű bikapók (E. moravicus) él.

Továbbá megjegyezném, hogy a citált három taxon kellően egzakt módon elkülöníthető egymástól, melyet Rezac és mtsai - kellően hiánypótló publikációjukban - (ŘEZÁČ, M.–PEKÁR, S.–JOHANNESEN, J. (2008): Taxonomic review and phylogenetic analysis of central European Eresus species (Araneae: Eresidae). Zoologica Scripta 37: 263–287.) bárki megtalálhat.

A hazai vonatkozásokról pedig tavaly májusban megjelent cikkünkben olvashatnak az érdeklődők.

Jelenleg futó összehasonlító vizsgálatainkba szerettünk volna walkckenaeri példányokat is bevonni, azonban ez (rendelkezésre álló egyedek hiányában) sajnos mindeddig nem valósulhatott meg.

Kovács Gábor
Vissza az elejére
Profil üzenet
mimulus
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Jan. 13. Csüt., 20:16    Hozzászólás témája: idéz

Ugyan az igen! csak más fényviszonyok stb... Ezt régen még nála fényképeztem Kacsint? Nagyon boldog

www.skorpioforum.hu
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Jiiero
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Jan. 13. Csüt., 19:49    Hozzászólás témája: idéz

Ez ugyanaz a faj, mint amit Pudingé? Csak mert nekem elég másnak tűnik így kép alapján.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
qqqq
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Jan. 13. Csüt., 19:45    Hozzászólás témája: idéz

tyűű ilyen kell nekem is
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Zolcsi
Látogató

Elküldve: 2011 Jan. 13. Csüt., 18:57    Hozzászólás témája: idéz

Nekem is nagyon tetszenek.
Sajnos még nem jutottam el addig, h tegyek is annak érdekében, hogy legyen is!:S
Esetleg dobhatnátok még képeket, hogy addig is gyönyörködhessek bennük!Nagyon boldog

Üdv:Zoli
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
mimulus
Fanatikus Tag

Elküldve: 2011 Jan. 13. Csüt., 18:24    Hozzászólás témája: idéz

www.skorpioforum.hu
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Jiiero
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 19. Szomb., 13:43    Hozzászólás témája: idéz

Gondoltam, hogy érdekesen vadászik, de ez felülmúlja elképzeléseimet. x]
A testét szintúgy 3-4 centisre saccoltam, tényleg böszöm jószág. Gondolom elég sokat nézegeted, hogy miben mesterkedik. Mérgéről lehet tudni valamit? Bár zömökségét eltekintve nem hiszem, hogy különösebben erős a mérge. Ettől függetlenül nem örülnék neki, ha egy ilyen pók a fejemre mászna. x)
Amúgy az első fotón elég jól látszik, hogy mire gondolsz a sárgás-rózsaszínes háló alatt.

A képeket a kicsikről pedig várjuk! ^^
Vissza az elejére
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2010 Jún. 19. Szomb., 12:22    Hozzászólás témája: idéz

Látható, hogy a hazai, és a nemzetközi szinten egyre nagyobb érdeklődésre tesznek szert a főpókok. A korábban elterjedt "gyilok fajok" (Ny Latrodectus, Phoneutria, Loxosceles stb.) után láthatóan kezdenek elterjedni az egyéb, nem feltétlenül a veszélyességük miatt hírhedt fajok is. (Pl. Salticidae Ny Phiddipus) Erre való tekintettel mertem 2 képet megosztani veletek ezekből a kis fekete ördögökből.

Sajnos videót nem tudok jelenleg csinálni, így csak elmesélni tudom, hogyan vadászik a lelkem.
A hazai bikapókokkal ellentétben ez a faj nem ás lakóüreget magának (legalább is nem tapasztaltuk). Az általunk látott példányok nagyobb sziklák alatt (illetve egyetlen példány, egy eldobott tégla üregében), ránézésre amolyan "kövipók" (Gnaphosidae) szerűen éltek, ám vadásztechnikájuk sokkal inkább az eretnekpókokéra (Amaurobidae) emlékeztet, melyekkel viszonylag közelebbi rokonságban is állnak. Mind a két család (mármint az utóbbi mellett a bikapókféléké Ny Eresidae), az ún. fonalszűrős pókok közé tartozik.
Ezen fajok sajátossága hogy a közép-elülső fonószemölcs páros "fonálszűrővé" (cribellum) alakult, és a 4. járólábpáron találhatóak az ún. "nyüstök" (calamistrum) segítségével ezekből bolyhos fonalakat fésülnek ("nyüstölnek") ki... Ezt a folyamatot magam is megfigyelhettem, és láttam, hogy a két hátsó járóláb párhuzamosan mozogva rugózó mozdulatokkal, szinte "kepeszti" ( Nevet? azt hiszem ez a műszó a legjobb erre a vicces látványra) a bolyhokat.
Ezek a kusza fonalak nem csak mechanikailag "akasztják" meg az arra tévedt rovarokat (bár ez is elősegíti hatékonyságukat), hanem rendkívül ragadósak, és mindezek mellett igen erősek is. Volt szerencsém megfigyelni, ahogyan egy kifejlett orosz csótány (Shelfordella), de még az erős ugrólábakkal rendelkező adult házi tücsök is, egyetlen lábával hozzáérve menthetetlenül beleragadt! Az áldozat szabadulási kísérlete persze óhatatlanul a háló rezgéséhez, és ezzel a tulajdonos figyelmének felkeltéséhez vezet, ráadásul a vergődő préda mind jobban beleragad a csapdába... Ekkor pókunk szépen odamegy, megmarja, és a még viszonylag kemény bogarakat is (a természetben főleg gyászbogarak, sőt, maguk is vérszomjas ragadozó nagyobb futrinkák üres kitinvázait találtuk a hálókban, és azok környékén), jóízűen elfalatozza.

(A hazánkban is honos Amaurobius fajok (eretnekpókok) vadásztechnikája igen hasonló, hiszen ők is ragadós fonalszövevények kihúzásával vadásznak. Nagyon jól megfigyelhetők nyirkosabb helyeken, hiszen hálójuk egyből felismerhető, az enyhén halványkékes ragadós részekről. Az eretnekpókok azonban ritkább, és többnyire tölcsérszerűen egy csőbe torkoló fészket készítenek maguknak.
Ny http://1.1.1.2/bmi/farm3.static.flickr.com/2200/2410895448_c7820e09b0.jpg
Ny http://www.naturamediterraneo.eu/Public/data6/elleelle/amaurobius%202.jpg_2008104132431_amaurobius%202.jpg
A hálók finom megpiszkálásával a csapda tulajdonosa is előcsalogatható, a téglák, kövek, kéreg közötti hézagokban, vagy hasonló védettebb helyen található vackából... Érdemes egy fűszál segítségével egyszer kipróbálni!)

A "mi mediterrán bikapókunk" jellegzetes fonala az eretnekpókokétól eltérően nem kékes, hanem halvány sárgás-rózsaszínű, mely olvasataim szerint a faj jellegzetessége. Később lehet megpróbálom jobb fényviszonyok mellet ezt fotóval illusztrálni.

További érdekesség, hogy bár ez a mediterrán faj nőstény egyedei lényegesen nagyobbak (testük mérete átlagosan 3-4cm, de kivételesen ennél termetesebb példányok is előfordulnak) a hazai faj(ok)énál* (Ez utóbbiak olyan 1,2-1,5cm testnagyságot érnek el.), addig az általunk talált hím példányok (már ha valóban ehhez a fajhoz tartoznak, de ez hamarosan kiderül) méretei nem mutatnak (vagy legalább is szemmel nem észrevehető mértékkel) eltérést. (Ezek olyan 8-10mm testnagyságúak.) Később erről is tervezek képeket, mert amilyen pici, olyan gyönyörű állatka!

Természetesen megpróbálkozunk a faj pároztatásával, és szaporításával is (egy kokon már van Kacsint? ), és reményeink szerint a kicsik felnevelésével sem lesznek nagyobb gondjaink! Persze, minderről igyekszünk majd képeket is készíteni, és itt megosztani a nagyérdeművel!

*Az elmúlt évek kutatásai szerint az Eresus cinnaberinus valójában 3 nehezen megkülönböztethető fajt takar. Ezek (a "cinnaberinus-komplex") Ny E.kollari, E.sandaliatus, E.moravicus
Elméletileg mind a három előfordul hazánkban, ugyan tudnunk kell, hogy ezen taxonok helyzete máig nem megnyugtatóan tisztázott. Nem szeretnék ebbe itt belemenni, de ha valakit nagyon érdekel a téma, megkérdezhetem a témával most is foglalkozó illetékeseket!

Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 18. Pént., 19:33    Hozzászólás témája: idéz

Esetleg egy videót nem tudnál csinálni arról, hogy mászkál, esetleg vadászik? Nagyon érdekelne a dolog, még sose láttam ekkora bikapókot. x)
Vissza az elejére
Brachypelma
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Jún. 18. Pént., 19:12    Hozzászólás témája: idéz

Szia!
Nagyon szép, tényleg olyan mint egy G. pulchra Vicces Nagyon boldog
Régi-régi nagy kedvenc, akkor szerettem belé amikor láttam George C. McGavin Rovarok c. könyvben.. Mosoly
Sok sikert hozzá Mosoly

Üdv!
Vissza az elejére
Profil üzenet yim
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2010 Jún. 18. Pént., 17:25    Hozzászólás témája: mediterrán bikapók (Eresus walckenaeri) idéz

Az "európai pulchra" Nevet? , a mediterrán fekete szépség ("szájában" egy kifejlett Shelfordella...)

Még egy kép, az állat méreteiről Ny

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae) Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu