Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 43 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Általános információ - Mantopterák (Fogólábúak)

Általános információ - Mantopterák (Fogólábúak)

Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Fogólábúak (Mantoptera)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2007 Feb. 01. Csüt., 10:00    Hozzászólás témája: idéz

Zöld Rettenet! Nevet?

Egyszer én is tartottam Mantis regiosa-t!
Eszméletlen volt ahogy vadászott...
Általában, max. a háromszöglet? fejét mozdította meg, miközben pásztázott...

Egyébként ? a Közönséges imádkozó sáska, mely a kb. 1800 fajból a legészakabra hatoló európai faj.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn
Varjuvitte
Tag

Elküldve: 2007 Jan. 31. Szer., 22:48    Hozzászólás témája: idéz

Leny?göz? állatok!
Régen volt egy petecsomagom, az itthoni ájtatos manótól és ki is kelt. Sajnos a kislurkók a felkínált muslicák meg csontik és hangyák ellenére egymást szerették fogyasztani, úgyhogy a legtöbbet inkább elengedtem, és csak egyet tartottam meg, de az szép nagy zöld rettenetté n?tte ki magát Mosoly
Kolibrit ugyan nem adtam neki, de a nagy káposztalepkéket meg böglyöket úgy kapkodta, hogy öröm volt nézni. Sajnos télen elpusztult, nem tudom hogy végelgyengülés miatt-e, vagy azért mert egyszer a szél benyomta az ablakot és megfázott.
Lolo
Fanatikus Tag

Elküldve: 2007 Jan. 26. Pént., 14:46    Hozzászólás témája: idéz

Igazi mestervadászok.
Én láttam már hogy egy kolibrit is el képes ejteni ha úgy adódik.
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2007 Jan. 26. Pént., 14:08    Hozzászólás témája: idéz

Szerintem az egyik legügyesebb ragadozók a Földön.
Ez egy pókos oldalon, tudom, hogy furán hangzik, de a lesb?l támadás tudományát magasan m?velik!
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn
Boomo
Gyakori látogató

Elküldve: 2007 Jan. 11. Csüt., 19:16    Hozzászólás témája: Általános információ - Mantopterák (Fogólábúak) idéz

- Ízeltlábúak (Arthropoda)
- Rovarok (Hexapoda vagy Insecta)
- Igazi rovarok (Holomerentoma)
- Szárnyas rovarok (Pterygota)
- Ájtatos manók (Mantodea)

Az imádkozó sáskák vagy ájtatos manók húsev? ragadozó rovarok. Jelenleg 1800-2300 ismert faj van körülbelül. A legtöbb imádkozó sáska trópusi országokban él de megtalálhatóak a mérsékelt égövi területeken is. Hozzávet?legesen Afrikában mintegy 880 fajt, Ázsia 530, Ausztrália Óceánia 165, Amerika 410, és Európa 24 faj. Észak-Amerikában van 20 faj. Ájtatos manók változó test nagyságúak a legkisebbek 1cm a legnagyobbak Tenodera, Archimantis, 25 centiméteres. Észak-Amerikában: az európai (Mantis religiosa), kínai (Tenodera aridfolia* sinesis), 1800–as évek végén hurcolták be hajókon, amik faiskolai növény-növényeket szállítottak.
A közeli rokonaik a botsáskák, szöcskék és csótányok. Mint a rokonaik az imádkozó sáskák egyszer? vagy nem teljes metamorfózison mennek keresztül; mindegyik úgy néz ki, mint egy miniat?r, szárnyatlan feln?tt állat. A besorolási rendszert tudósok vitatják. Vannak, akik bizonyos fajokat a csótányok más fajokat botsáskák közé helyezzenek. A közös konszenzus az, hogy különálló rendet kell, képezzenek az ájtatos manók.

Kinézet

Színezett: A változatos mintájú különféle színezet?ek lehetnek: szürke, barna, fekete, sárga, fehér, zöld, rózsaszín. A legtöbb imádkozó sáska zöld vagy barna. A trópusokon sok különféle virágutánzó vagy elszáradt levél utánzó van. Ezek Afrikából vagy a Távol-Keletr?l származnak olyan virágokra, hasonlítanak, amiket a rovarok gyakran keresnek fel a virágok édes nektárért. Néhány faj szárnyain szemutánzó minta van (ez sok ismert állatnál megtalálható. Halak, hüll?k, pillangók) ezeket védekezésre használja, ha veszélyt érez szárnyait, kiterjeszti és egy nála jóval nagyobb, állatott, utánoz. Képesek a színüket változatni vedlések után, hogy minél jobban idomuljanak bele a környezetben. Megfigyelték Afrikában, Ausztráliában néhány fajnál nagy tüzek után az ájtatos manók feketék lettek. Terraristák beszámolói szerint Hymenopus coronatust (orchideát utánzó sáska) közelében rózsaszín tárgyakat raktak és a következö vedlésnél az állaton sokkal több let a rozsaszin. Más beszámoloban ugyanakkor hiába volt a sáska körül minden rozsaszín mégse változott meg a színe. Valószín? nem csak a környezet színe befolyásolja a változást.

Testalkat: Vékony nyújtót a testük, nyaki rész hosszú nagyon rugalmas, ez segíti forgatni a fejet 180 fokban, és vizuálisan letapogatni 300 –360 fokban a környezetét. Ez a figyelemre méltó tulajdonság a rovarvilágban. A feje háromszög alakú nagy összetett szemekkel, kiváló látásuk van. Vadászatnál csak a látásukra hagyatkoznak, nem használnak más érzékszervet. Nincsen olyan kifinomult térlátásuk, mint az eml?söknek a jellegzetes ingó testmozgás segít, hogy jobban felmérjék a szemek a távolságokat a környez? világot. Az ingadozó testmozgásról úgy gondolják, hasznos a rejt?zködésben, mintha csak a szél fújná a n?vényeket. Az imádkozó sáskák szemei szintén a fényt?l függ?en változhatnak ragyogó nappali fényben világos zöld vagy barnának, tünek, és a sötétben változnak sötét barnára.
A kett? elüls? lábat arra használják, hogy elfogják megragadják a zsákmányt. A lábak alacsonyabb sípcsontjának éles gerincei vannak, ez a zsákmány megragadásában segítség. Ezek a gerincek össze vannak csukva a combcsontba zsebekés szer?en, ez adja az imádkozó sáskák jellegzetes imádkozó, kérlel? megjelenését. Ha ezek közül a végtagok közül bármelyik leszakad, a sáska el fog pusztulni.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Fogólábúak (Mantoptera) Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3
3 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu