Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 223 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Érzékszervek

Érzékszervek

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 15:40    Hozzászólás témája: idéz

nem pm-be küldöm mert az alábbi link bárkinek hasznos lehet,idézek az oldalrol (ZipcodeZoo.com)

Locomotion

Although all arthropods use muscles attached to the inside of the exoskeleton to flex their limbs, spiders and a few other groups still use hydraulic pressure to extend them, a system inherited from their pre-arthropod ancestors.[18] As a result a spider with a punctured cephalothorax cannot extend its legs, and the legs of dead spiders curl up.[7] Spiders can generate pressures up to eight times their resting level to extend their legs,[19] and jumping spiders can jump up to 50 times their own length by suddenly increasing the blood pressure in the third or fourth pair of legs.[7]

Most spiders that hunt actively, rather than relying on webs, have dense tufts of fine hairs between the paired claws at the tips of their legs. These tufts, known as scopulae, consist of bristles whose ends are split into as many as 1,000 branches, and enable spiders with scopulae to walk up vertical glass and upside down on ceilings. It appears that scopulae get their grip from contact with extremely thin layers of water on surfaces.[7] Spiders, like most other arachnids, keep at least four legs on the surface while walking or running.[20]

forrás:
http://zipcodezoo.com/key/Animalia/Araneae_Order.asp
Attila-spider
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 15:03    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
Jó dolog, viszont ömlesztve nem túl jó a vita topik,

Ebben igazad van, és épp ezért gondoltam azt, hogy az adott vitához kapcsolódó hsz-ek alján vagy tetején vagy bárhol ott lenne egy link, ami arra a topicra vonatkozna ami a vitát kiváltotta.
Sőt igazából az én elképzelésem az lett volna, hogy maga a "vita" abban a topicban folyna ahol felmerül, csak utána rendszeresen pl. naponta átkerülne a vita topicba, és az eredeti topicban egy megjegyzés mutatná azt, hogy itt vita folyt ezzel kapcsolatban! (mint ahogy ezt leírtam először is), tehát az én véleményem szerint ömlesztve lenne, de mégis átlátható...
Bár tudom, hogy ez sok munkát igényel(ne)...
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 14:28    Hozzászólás témája: idéz

Jó dolog, viszont ömlesztve nem túl jó a vita topik, külön szoktuk ezeket szedni.
Ezt a témát pl. tisztítjuk amint lecsengett, hogy az érdemi infó maradjon.
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 13:13    Hozzászólás témája: idéz

En is 1et ertek evvel, Atival es Annamarival is...es sztem masok is dijjaznak! kellene 1 vita topic,en sem vittat hanem jo dolgokat szeretnek olvasni,es sajnos 1re gyaktrabban olvashato ez,valamint h. vki(k) csak azert szolnak hozza,toltenek fel kepet(akar helytelenul),h.a hozzaszolasuk szama novekedjen(magyaran h. tag,stabil tag, fanatik tag, stb valhasson beloluk), mindez azert h. nagyobb POK"asznak" tunjonek nemtom ki(k) szemeben,de fokent az ujoncokra gondolok! pl:-szep a pokod-koszi! Vagy epp most ............. a pokom! Es nem arra gondolok akik ertelmes amde megis 500feletti hszt-t irt par ev alatt...van meg 1 rakat fejetlenseg...de azokat inkabb magam nyugattasa keppen le sem irom...
Olvasni szeretnek,ertelmes dolgokat,tanacsokat,tapasztalatokat,infokat,es kozossegi oldalhoz is h.segitsunk a masiknak-de nem ugy mint pl a myvip,iwiw,fb.Az arachnida 1 nemtul zart de kozosseg,segitsetek a modaratoroknak is konnyebbe tenni a munkat,valamint az olvasoknak is olvashatobba tenni a hsz-eket:D
Es ha vki azt mondja h. amit irtam az nem 1 eletjelenseg akkor....nincs igaza...ez 1 emberi eletjelenseg:D
Vissza az elejére
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 11:58    Hozzászólás témája: idéz

Attila ötletét én is támogatom, az előző hozzászólásomban írt "ezzekkel a hozzászólásokkal a fórom színvonalát csökkentjük"kijelentésemmel pont az ilyen vitákra gondoltam.Nagyon utálom, mikor informálódni szeretnék, és oldalakon keresztül csak vitát lehet olvasni egy adott topicban, ami ráadásul teljesen értelmetlen, mert érdemi információkat nem tartalmaz.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Attila-spider
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 11:38    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Nekem lenne egy ötletem/felvetésem! És ez most elsősorban a moderátoroknak szól, ill. tőlük lenne kérdés!

Mivel több topicban is "csak" az olvasható, ahogy a fórumozók "marják" egymást - lásd Balkáni válság, és itt is, és még jó néhányban - nem lenne e megoldható az, hogy ezeket a vitákat, hozzászólásokat áthelyeznétek pl. egy vita topicba, egy hivatkozással ami minden hozzászólás után ott lenne, hogy épp melyik topic váltotta ki a vitás szituációt. Az eredeti helyen pedig maradna egy megjegyzés a moderátortól, hogy "vita topicba" helyezve.

Mindez azért pattant ki a fejemből (egyébként nem állítom hogy hűű de jó ötlet), mert több helyen is folyamatosan ez olvasható, és eléggé szétzilálja az érdemi információkat. Ugyanakkor azt gondolom, hogy nem minden vitás helyzetet kellene törléssel megoldani. Igenis a vitás helyzetek, az életünk részei... de nem ezekbe a topicocba valóak.

Ez nagy hülyeség lenne??? Azért a moderátoroktól kérdezem, mert ők tudják, hogy ez mekkora munka lenne, és hogy megvalósítható e!?

Üdv.: Attila
Vissza az elejére
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 11:27    Hozzászólás témája: idéz

aszteriksz,ha messzebb látnál az orrodtól, és elolvasnád pl a Balkáni válság topicot, akkor észrevennéd, hogy ponthogy az a bajom,hogy lassan már csak a gyúrós,meg a levedlett a pókom jellegü hozzászólások dominálnak érdemi információ nincs. Annamari, fiatal lány létére nem emos kis hülye picsa (sztereotípiák best of Mosoly ) hanem olyan valaki akit komolyan érdekel a biológia, és azon belül a pókok, ő használja az internetet, keres,kutat és közöl - általad is igényelt hasznos információkat. erre te nemes egyszerűséggel azt irod rá,hogy baromság, mert te aki vele ellentétben sosem néztél utána a témának, ugy véled(söt kijelented), ez nem lehetséges. Érted a paradoxont? Miért kell letörni valakinek a lelkesedését, aki LEGALÁBB TÉNYLEG CSINÁL VALAMI HASZNOSAT?
Ha egy témáról más a véleményed,akkor ezt a stílust használd: Ne haragudj, én a rovarok mozgásáról tanultam, és ott teljesen más az elv,márpedig mindkét állatcsoport izeltlábú. Biztos hogy jó amit irtál? Tudnál linkelni egy forrásmunkát? köszi!

Annyira nehéz kicsit udvariasnak lenni? Vagy ez már országos betegség?
Forg? szemek Forg? szemek
Mad79
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 09:33    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
A szkeptikusoknak egy idézet innen: http://teszerakt.uw.hu/Teszerakt%20Sci-fi%20Klub/Pok.htm

,, Kétségtelen, hogy az állatvilágban csak a több mint 1400 pókfaj rendelkezik nyolc lábbal és nyolc… szemmel. A lábak száma mindenkinek feltűnik, de vajon hányan gondolkodtak el azon, hogy miképp működnek azok a hosszú és vékony lábak, melyeken semmiféle izom sincs?
Hogyan sikerül „térdből” begörbítenie egy póknak a lábait, izmok hiányában ?
A válasz meglepő : egy hidraulikus emelő szerkezetről van szó, melynek folyadékát a rovar vére képezi. Az üreges lábakban pumpált vérnek a nyomását növelve, az kinyúlik és ereje megtízszeresedik. Így magyarázható meg egyes ugrópókok eredménye is, melyek 10 cm. Magasra szökdicsélnek, bár testük nem nagyobb egy centinél. Egy ilyen ugrással, a póknak akár egy fél atmoszférával is meg kell növelnie hírtelen a vérnyomását. ! '' Kacsint?
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 23. Kedd., 00:00    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
aszteriksz írta:

Elgondolkoztam, és már értem. Ezen a fórumon azoknak a hozzászólásoknak van helye, amiben némán bólogatok, esetleg megdicsérem, hogy milyen ügyesen vedlett le a pók. Sajnálom, hogy ezt kell írnom. Majd egy "modi" mindjárt "rendet tesz", maradnak a helyeslő hozzászólások (de jó). Legközelebb a hozzászólásomba beillesztek néhány simley-t, ami heves nyelvcsapásokat tesz, lehetőleg egy csupasz fenék irányába. Feltételezem neked az a stílus felel meg.
Megyek, keresek egy topikot, ahol gratulálhatok az aktuális személynek, hogy sikerült venni egy pókot, esetleg be tudta rendezni a terráriumát. (Azok a hozzászólások amúgyis informatívabbak. - Állítólag.)
Várom a privát üzeneted.

Nem. Itt sem a seggnyalásnak, sem a szarkatizmusnak nem örülnek a szerkesztők.
Az előző postomban pont a hisztit emeltem ki. -ne legyen már igazam!

Az előző hozzászólásom nyugodtan törölheted, nem szántam hosszú életűnek, csak a véleményemet írtam le. Már másoknál is láttam, hogy az a komment nem volt hosszú életű, ami nem a "köz" véleményét képviselte, ez pedig szerintem szomorú.
Ami nem a témához tartozik feketével kell írni?
Ez is törölhető komment, ennek tényleg nincs értelme, hogy itt legyen. Ellenben az előzőekkel...
Peace (vagy mi a szösz).

Csont és bőr a Facebookon!
http://www.facebook.com/pages/Csont-%C3%A9s-b%C5%91r/136386333194439
Vissza az elejére
Profil üzenet website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:51    Hozzászólás témája: idéz

aszteriksz írta:

Elgondolkoztam, és már értem. Ezen a fórumon azoknak a hozzászólásoknak van helye, amiben némán bólogatok, esetleg megdicsérem, hogy milyen ügyesen vedlett le a pók. Sajnálom, hogy ezt kell írnom. Majd egy "modi" mindjárt "rendet tesz", maradnak a helyeslő hozzászólások (de jó). Legközelebb a hozzászólásomba beillesztek néhány simley-t, ami heves nyelvcsapásokat tesz, lehetőleg egy csupasz fenék irányába. Feltételezem neked az a stílus felel meg.
Megyek, keresek egy topikot, ahol gratulálhatok az aktuális személynek, hogy sikerült venni egy pókot, esetleg be tudta rendezni a terráriumát. (Azok a hozzászólások amúgyis informatívabbak. - Állítólag.)
Várom a privát üzeneted.

Nem. Itt sem a seggnyalásnak, sem a szarkatizmusnak nem örülnek a szerkesztők.
Az előző postomban pont a hisztit emeltem ki. -ne legyen már igazam!
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:47    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:

Diák nem voltak az elõadáson, csak említés szintjén szerepelt mint a pókszabásúak mozgásszervrendszerének a különlegessége.

Kár. Szomor?

Vissza az elejére
Profil üzenet website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:44    Hozzászólás témája: idéz

Azért fogalmaztam így, mert a betűk mögött sok minden lehet és előfordul, hogy egy ilyen reakcióval a lelkes fórumozónak elveszik a kedvét. Szerencsére itt minden a helyén volt, de a múltban találkoztunk jó pár hisztérikával(mind fiúk voltak, csakhogy félreértés ne essék Mosoly ).

Diák nem voltak az előadáson, csak említés szintjén szerepelt mint a pókszabásúak mozgásszervrendszerének a különlegessége.
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:43    Hozzászólás témája: idéz

hawk írta:
itt neked kéne elgondolkodnod, és ahogy látom Pit már mindenre válaszolt,olvastam szakriodalmat is a témában,ha gondolod majd elöbányászom neked és elküldöm privátban,csak hogy jól aludj.
kérek egy modit takaritson itt az utobbi néhány hozzászólás értelmetlen... nem azért mert kérdés volt,hanem ahogy... Forg? szemek

Várom a privát üzeneted.

Vissza az elejére
Profil üzenet website
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:29    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
aszteriksz írta:
Megmondom őszintén, soha nem tanultam hogyan/miért mozog a pókok lába. A rovarok anatómiáját tanultam, abból próbáltam következtetni, hogy milyen lehet a pók lába. Én csak szkeptikusan nézem a világot, és mielőtt elhiszek valamit elgondolkodom rajta, hogy logikus/lehetséges-e.

És ez feljogosított arra, hogy ilyen minőségben válaszolj?

aszteriksz írta:
Bocs, de szerintem ez hülyeség.

Itt pont nem a szkepticizmusról van szó amire hivatkozol, hanem az említett minőségről.

aszteriksz írta:
Kérdés: Hol és pontosan milyen tárgy keretében tanítottak neked ilyet és "pont így"?
Aszteriksz

Ezen az oldalon nem divat a számonkérés, de ha az őszinte tudásvágy vezérelt, akkor személy szerint először az
ELTE Természettudományi karán, Élettani és Neurobiológiai tanszékén dr. Kiss János adjunktus Élettan óráján hallottam.

De nem kell messzire menni, javaslom közös barátunk google-n beütni a pók + láb+ hidraulika + mozgás, stb. kulcsszavakat.

Természetesen szakirodalmakban is így szerepel, és jól tudod rovaroknál a nyújtást is közvetlen izom végzi, de a pókszabásúaknál nem. Sőt a vedléskor is a haemolympha nyomása "robbantja le", az előtestpajzsot.
És itt Arachnidán is téma volt a dolog régebben.

Érdekes még megemlíteni, hogy kisebb robotok lábai mozgatásához a pókok, ezen képességét másolták le kutatók.

Személy szerint nem tudom mi a baj a "minőséggel", nem hiszem, hogy sértő lenne a megjegyzésem. Ha valakinek mégis, akkor sokadjára elnézést kérek.
Nem gondoltam, hogy számonkérésnek fogod venni, csupán kíváncsi voltam. Sajnos az én évfolyamomnál az élettan órán nem volt szó ilyenről. Ha megvan még ez a diasor, akkor el tudnád küldeni? (Tényleg érdekel, és nem számon kérni akarlak!) Igazából amilyen élettan óráim nekem voltak, azokon kizárólag gerincesekről volt szó, azon belül is 90 %-ban emberről (sajnos).

Vissza az elejére
Profil üzenet website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:17    Hozzászólás témája: idéz

Csak hogy ne legyen off...
Érdekesség a témához, hogy többek közt ezen elvek miatt nem képesek a pókok hosszútávon sokat "futni".

Ezért van az, hogy szökéskor is mindig megállnak egy pillanatra, egyhuzamban sosem futnak el túl messzire.
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:12    Hozzászólás témája: idéz

itt neked kéne elgondolkodnod, és ahogy látom Pit már mindenre válaszolt,olvastam szakriodalmat is a témában,ha gondolod majd elöbányászom neked és elküldöm privátban,csak hogy jól aludj.
kérek egy modit takaritson itt az utobbi néhány hozzászólás értelmetlen... nem azért mert kérdés volt,hanem ahogy... Forg? szemek
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:10    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:
Nem hiszem hogy ezen vitatkozni kéne, ezzekkel a hozzászólásokkal a fórom színvonalát csökkentjük.Arról nem beszélve, ha neked nincs róla semmilyen információd, akkor kérlek ne cáfold az enyémet, egyelőre jobb nincs!Egyébként emelt biológiát tanulok, és azt az eddigiek alapján már beláthattam, hogy a természetben nem minden logikus, éppen ettől csodálatos!Egyébként saját megfigyeléssel tudom alátámasztani az egyszerrre mozgó lábakat, és kérlek ezek után vedd a fáratságot, és te is figyeld meg hogy mozog a pókod(persze ha van).
És remélem ebből semmilyen sértődés nem lesz, legalábbis részemről okés a dolog.Én ennyivel le is szeretném zárni a témát.

Nem értem miért csökkenne azzal a fórum színvonala, ha nem értek mindenben egyet a többi hozzászólóval. Én is emelt biológiát tanulok (már, ha a biológus msc annak számít - nem felvágásból írtam), és a tanulmányaim alatt arra jöttem rá, hogy a biológia pont azért csodálatos, mert benne minden logikus (csak a középiskolában nem tanítják olyan részletességgel, hogy összeálljon a kép). Az előbb megnéztem egy videót, volt benne egy pók, és nem egyszerre mozogtak a lábai.
Bocsánat, ha valaki sértőnek érzi az üzeneteimet, nem annak szánom.
Aszteriksz

Vissza az elejére
Profil üzenet website
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:02    Hozzászólás témája: idéz

hawk írta:

olyan dolgokat cáfolsz egyszerü halandóként, amiket tudományosan bizonyítottak, tanulmányoztak,leírtak honnan a fenéböl gondolod,hogy Annamari ezeket saját kutfőböl találta ki? Nyilván mindenki hülye csak te vagy helikopter, és ezt nem sértésnek szántam,mielött annak vennéd. A természet elég találékony hidd el. Maga a pókfonál szilárdságában túltesz bármilyen ember által készített(teherbírásra értendö) anyagon, pedig ha kicsit elgondolkozok ki hinné... Forg? szemek

1. Tudnál linkelni hivatkozást? (Vagy bárki más.)
2. Nem emlékszem, hogy mondtam volna, hogy Annamari saját kútfőből találta ki.
3. Úgy gondolom, hogy megfelelően látványosan hangsúlyoztam, hogy nem tanultam ilyet, csak úgy gondolom, hogy az nem igaz.
4. Mi köze van a pókfonálnak a témához?
5. Nem veszem sértésnek, nem is fogok megsértődni, de arra kérlek, hogy te se tedd.
6. Kicsit gondolkozz el az előző hozzászólásomon. (Kérlek.)

Vissza az elejére
Profil üzenet website
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 23:02    Hozzászólás témája: idéz

aszteriksz írta:
Megmondom őszintén, soha nem tanultam hogyan/miért mozog a pókok lába. A rovarok anatómiáját tanultam, abból próbáltam következtetni, hogy milyen lehet a pók lába. Én csak szkeptikusan nézem a világot, és mielőtt elhiszek valamit elgondolkodom rajta, hogy logikus/lehetséges-e.

És ez feljogosított arra, hogy ilyen minőségben válaszolj?

aszteriksz írta:

Itt pont nem a szkepticizmusról van szó amire hivatkozol, hanem az említett minőségről.

aszteriksz írta:
Kérdés: Hol és pontosan milyen tárgy keretében tanítottak neked ilyet és "pont így"?
Aszteriksz

Ezen az oldalon nem divat a számonkérés, de ha az őszinte tudásvágy vezérelt, akkor személy szerint először az
ELTE Természettudományi karán, Élettani és Neurobiológiai tanszékén dr. Kiss János adjunktus Élettan óráján hallottam.

De nem kell messzire menni, javaslom közös barátunk google-n beütni a pók + láb+ hidraulika + mozgás, stb. kulcsszavakat.

Természetesen szakirodalmakban is így szerepel, és jól tudod rovaroknál a nyújtást is közvetlen izom végzi, de a pókszabásúaknál nem. Sőt a vedléskor is a haemolympha nyomása "robbantja le", az előtestpajzsot.
És itt Arachnidán is téma volt a dolog régebben.

Érdekes még megemlíteni, hogy kisebb robotok lábai mozgatásához a pókok, ezen képességét másolták le kutatók.
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 22:51    Hozzászólás témája: idéz

Nem hiszem hogy ezen vitatkozni kéne, ezzekkel a hozzászólásokkal a fórom színvonalát csökkentjük.Arról nem beszélve, ha neked nincs róla semmilyen információd, akkor kérlek ne cáfold az enyémet, egyelőre jobb nincs!Egyébként emelt biológiát tanulok, és azt az eddigiek alapján már beláthattam, hogy a természetben nem minden logikus, éppen ettől csodálatos!Egyébként saját megfigyeléssel tudom alátámasztani az egyszerrre mozgó lábakat, és kérlek ezek után vedd a fáratságot, és te is figyeld meg hogy mozog a pókod(persze ha van).
És remélem ebből semmilyen sértődés nem lesz, legalábbis részemről okés a dolog.Én ennyivel le is szeretném zárni a témát.
Vissza az elejére
Profil üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 22:36    Hozzászólás témája: idéz

aszteriksz írta:
Pit írta:

Mivel indokolnád az állításod, hogy ez hülyeség? Mert élettanból pont így tanítják, ahogy Annamari leírta.

Szerintem nem korrekt, hogy valaki leír egy hasznos információt (ami egyébként igaz),
a másik pedig elintézi egy ilyen kijelentéssel, ahelyett, hogy mérhető tudást adna hozzá.

Erre mondják: Ha hallgattál volna bölcs maradtál volna.

Kicsit gondolkozzatok el. Milyen gyorsan képesek mozogni a pókok, ha akarnak? Arról nem is beszélve, hogy egyes esetekben meglepően nagyot képesek ugrani (állítólag az ugrópókok innen kapták a nevüket). Komolyan elhiszitek, hogy az nem közvetlen izommunka eredménye, hanem a testnedv áramlásának a következménye?
Az "egyszerre mozgó lábakra" pedig azért írtam, mert értelmetlen (vagy csak én nem tudtam értelmezni).
"Mérhető tudást" nem adok, mert nincs. Megmondom őszintén, soha nem tanultam hogyan/miért mozog a pókok lába. A rovarok anatómiáját tanultam, abból próbáltam következtetni, hogy milyen lehet a pók lába. Én csak szkeptikusan nézem a világot, és mielőtt elhiszek valamit elgondolkodom rajta, hogy logikus/lehetséges-e. Ha esetleg tud valaki hiteles forrást adni, azt örömmel olvasom.

Aszteriksz

olyan dolgokat cáfolsz egyszerü halandóként, amiket tudományosan bizonyítottak, tanulmányoztak,leírtak honnan a fenéböl gondolod,hogy Annamari ezeket saját kutfőböl találta ki? Nyilván mindenki hülye csak te vagy helikopter, és ezt nem sértésnek szántam,mielött annak vennéd. A természet elég találékony hidd el. Maga a pókfonál szilárdságában túltesz bármilyen ember által készített(teherbírásra értendö) anyagon, pedig ha kicsit elgondolkozok ki hinné... Forg? szemek
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 22:28    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:

Mivel indokolnád az állításod, hogy ez hülyeség? Mert élettanból pont így tanítják, ahogy Annamari leírta.

Szerintem nem korrekt, hogy valaki leír egy hasznos információt (ami egyébként igaz),
a másik pedig elintézi egy ilyen kijelentéssel, ahelyett, hogy mérhető tudást adna hozzá.

Kicsit gondolkozzatok el. Milyen gyorsan képesek mozogni a pókok, ha akarnak? Arról nem is beszélve, hogy egyes esetekben meglepően nagyot képesek ugrani (állítólag az ugrópókok innen kapták a nevüket). Komolyan elhiszitek, hogy az nem közvetlen izommunka eredménye, hanem a testnedv áramlásának a következménye?
Az "egyszerre mozgó lábakra" pedig azért írtam, mert értelmetlen (vagy csak én nem tudtam értelmezni).
"Mérhető tudást" nem adok, mert nincs. Megmondom őszintén, soha nem tanultam hogyan/miért mozog a pókok lába. A rovarok anatómiáját tanultam, abból próbáltam következtetni, hogy milyen lehet a pók lába. Én csak szkeptikusan nézem a világot, és mielőtt elhiszek valamit elgondolkodom rajta, hogy logikus/lehetséges-e. Ha esetleg tud valaki hiteles forrást adni, azt örömmel olvasom.

Aszteriksz

Vissza az elejére
Profil üzenet website
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 19:52    Hozzászólás témája: idéz

házi készítésű eletromikroszkóp?:O érdekesen hangzink
várom a további képeket Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 19:33    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:
köszi hicsabi, nagyon jó a kép Nagyon boldog

Köszi, lesz majd jobb is, csak a tesco-s webkamera nem túl jó a mikroszkópra, még nem tudtam rendesen belőni.. amúgy tök szuper képeket lehetne igy csinálni ezzel a házi készítésű eletromikroszkóppal Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 18:57    Hozzászólás témája: idéz

Na jó, akkor ússzunk egy kicsit Nagyon boldog
Nem tudom mennyire tartozik ez az érzékszervekhez, de ha vkinek szúrja a szemét, majd úgyis átpakolja Mosoly
Élőhelyük miatt egyes pókfajok kénytelenek voltak megtanulni "úszni".Élőhelyüket gyakran elönti a víz(pl.: egyes üreglakó pókoknak), így a túlélés érdekében "úszniuk" kell.A leggyakrabban említett "úszásra" képes fajok a Hysterocrates nem tagjai.Különleges szőreikkel képesek felfogni légbuborékokat, és hosszú percekig képesek a víz alatt maradni.Kültakarójuk taszítja a vizet.
Kísérletek során megfigyelték, hogy úszás közben (mint ahogy hawk is írta)változik a lábak mozgatási sorrendje.Az úszáshoz az első 3 pár lábukat haszálják inkább, mint kis evezőket A tapogatólábak általában nem vesznek részt az úszásban. A pók lábait minnél jobban igyekszik szétteríteni a víz felszínén, ezzel növelve a felültét.
Én is támogatom a "Hogyan mozog a pók" c. topic létrejöttét, szerintem érdekes téma, és mivel úgyis csak keveset lehet erről olvasni, nem ártana, ha összeszednénk minnél több információt róla.
Engem az is érdekelne pl. hogy hat rájuk a nyomás, és eddig mi volt az a mélység ahol pókokat figyeltek meg?

-Hogyan tanítja meg a varázsló úszni a pókot? -Hókusz pók ússz! Nagyon boldogNagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 13:16    Hozzászólás témája: idéz

ha már maradunk a madárpókoknál, többször is megfigyelték Aviculariaknál, hogy mikor a nagy esözések miatt viz önti el területeiket, a viz felszinén kotornak egyik tereptárgytol a másikig, jol alkalmazkodtak. Erről youtube videot is találhattok,de nem linkelem,mert már legalább 10x biztos lett linkelve a forumon. A Hysterocrates nem tagjai, legalábbis amik hobbiban ismertek tudtommal mind jol elbodogulnak a viz alatt.
Nem madárpók de a rokonságból az Ausztrál tölcsérhálós pók egyedeit gyakran szedik ki medencék aljáról,ahol kóborolnak. szőreik felfogják a légbuborékokat, igy hosszabb ideig is életben maradnak akár 1-1,5méterrel a viz alatt. Ezekröl a jelenségek már több dokumentumfilmben is szerepeltek.

http://www.youtube.com/watch?v=BMiZq1vWGAk
sz3nt
Gyakori látogató

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 13:13    Hozzászólás témája: idéz

arnold117 írta:
lilslim te ne voltál gyerek????? melyik pók szereti a vizet? HÁT A VIZIPÓK A CSODAPÓK Nagyon boldog Nagyon boldog
pl a szegélyes vidrapók (Dolomedes fimbriatus)

nem írta, de lilslim a madárpókokra gondolt, ha jól sejtem.
arnold117
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 12:52    Hozzászólás témája: idéz

lilslim te ne voltál gyerek????? melyik pók szereti a vizet? HÁT A VIZIPÓK A CSODAPÓK Nagyon boldog Nagyon boldog
pl a szegélyes vidrapók (Dolomedes fimbriatus)
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
lilslim
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 09:10    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon érdekes amiket írtok én még soha nem figyeltem ezt, hogy 2 lába mozog egyszerre Nagyon boldog Nagyon boldog Amugy melyik pók szeret úszni?Mert én csak a H.hercules-ről tudom.
Annamari:
Köszönjük hogy ilyen sokat keresgéltél, segítettél, felvilágosítottál minket Mosoly
Te vagy a legaktívabb az újoncok közül, ehhez gratulálok és így tovább(és még nő is vagy Mosoly )
Applause Applause Applause
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
DAVy-G
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 08:55    Hozzászólás témája: idéz

hat ezt majd megfigyelem...elolvastam figyelmesebben,es felre ertelmeztem...de igy mar sokkal jobb a tortenet:D sztem igazabol kellene mar uj leiras cikkekhez,es fajokhoz...(es inakbb a cikkekhez valo mondjuk e fajta erdekessegek...)
Vissza az elejére
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 07:49    Hozzászólás témája: idéz

DAVy-G írta:
Mondjuk ezt en is furcsallom az 1Xrre mozgast...

pedig pontosan igy van ahogy Annamari írta, nem kellene lenézni azért mert lány(bár ez nem neked szólt), sok itt fórumozó tanulhatna tőle... Mosoly

Egyébként a megfigyelések szerint azoknál a madárpókoknál melyek képesek az "úszásra",a vízben a lábak mozgatásának sorrendje megváltozik,érdekes dolgok ezek, nem bánnám ha utánanézne mindenki akit érdekel a téma és létrehoznánk egy Hogyan mozog a madárpók? c topicot ahol a hasznos informáciok lennének összegyüjtve,mintegy GYIK jelleggel. Addig is szerintem lehet ide írni, és majd a modik áthelyezik oda ami használható.
DAVy-G
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 22. Hétf., 00:26    Hozzászólás témája: idéz

Mondjuk ezt en is furcsallom az 1Xrre mozgast...A hidraulika pedig teljsen okes(ha vki mas jo indokot tud olvasom szivesen)..kertesz letemre a husevo novenyhez venusz legycsapojahoz hasonlitanam...mert az sem reflexbol,se nem izombol(viragnak izom???) csukodik:D
Vissza az elejére
sz3nt
Gyakori látogató

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 23:59    Hozzászólás témája: idéz

Pit írta:
aszteriksz írta:
Annamari írta:

...ezzel szemben a kinyújtásban már a testnedvük játszik szerepet.Ez működik a hidraulika elvén.A szív a lábakba pumpálja a testendvet így az a nyomás miatt kinyújtódik.
Még egy kis érdekesség:a pókok lábai 2esével működnek,ami annyit jelent h. az azonos oldalon lévő első és harmadik valamint második és 4. lábuk egyszerre működik.
Remélem segítettem Mosoly

gondolom, hogy a páros lábműködést furcsállotta, amit én is. szerintem érdekes dolog ez. vki esetleg részletezné miért van ez így?
Pit
Adminisztrátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 23:12    Hozzászólás témája: idéz

aszteriksz írta:
Annamari írta:

...ezzel szemben a kinyújtásban már a testnedvük játszik szerepet.Ez működik a hidraulika elvén.A szív a lábakba pumpálja a testendvet így az a nyomás miatt kinyújtódik.
Még egy kis érdekesség:a pókok lábai 2esével működnek,ami annyit jelent h. az azonos oldalon lévő első és harmadik valamint második és 4. lábuk egyszerre működik.

Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 22:18    Hozzászólás témája: idéz

semmi gond, belefér hogy nem teljesen hiteles a forrásom, de kérlek indokold az állításodat!
Vissza az elejére
Profil üzenet
arnold117
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 22:17    Hozzászólás témája: idéz

köszi az infót szóval majdnem igazat mondott a fószer a tvben egész jó doksi film volt cs sajna feléről lemaradtam cs a 4tüdősrészt láttam
srác merész volt vad murinus TCF_et kicsalogatott és meg fogta mondom ezse normáli
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
aszteriksz
Látogató

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 22:09    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:

Vissza az elejére
Profil üzenet website
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 21:27    Hozzászólás témája: idéz

köszi hicsabi, nagyon jó a kép Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 21:26    Hozzászólás témája: idéz

Szia!
Tehát a pókoknak 4 pár üreges járólábuk van, egyenként 6 izületből állnak.Ezek a mozgást segítik.A legfelső az ember csípőizületéhez hasonlóan forgatható.A lábak hajlítását az izmok végzik, ezzel szemben a kinyújtásban már a testnedvük játszik szerepet.Ez működik a hidraulika elvén.A szív a lábakba pumpálja a testendvet így az a nyomás miatt kinyújtódik.
Vissza az elejére
Profil üzenet
arnold117
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 19:58    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok Nat Geo Wilden hallottam h a pókok lába hidraulikus Sokkolt gondolom h nem hidraulika olajjal működnek hanem test nedvük hidraulika elvén működik a lábukban ?ez igy van?vagy cs TVs mondóka szeretnek túlozni
üdv Arnold
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 16:57    Hozzászólás témája: idéz

Annamari írta:
Na akkor beszéljünk kicsit a szemekrőlMosoly
Ismerünk 2,4,6 szemű (a Haplogynae családba tartozók 6, a Tetrablemma családba sorolhatók 4, míg a Caponiidae tagjai csak 2-vel rendelkeznek)ill. "szemtelen"Nagyon boldog pókokat is(mint például a barlanglakó pókok), de mégis a leggyakoribb a 8 szem :)Ezek egyszerű, nem összetett lencsékből állnak.Éppen ezért a fényérzékelésben van főbb szerepük.A szemméretek különbözőek lehetnek, de meg is egyezhetnek.A hálós pókoké ugyanakkora, a farkaspókok hátsó 2 szeme nagyobb, míg az ugrópókoknak a középső két szemüknek mérete tér el a többitől.Előfordul, hogy az egyik pár szem fejlettebb.
2 féle szemtípust különböztetünk meg a fő- és a mellékszemeket.A főszemek képeket és valószínűleg színeket érzékelnek(mint tudjuk ez alól a vörös szín a kivétel), míg a mellékszemek a mozgás érzéklésére specializálódtak.Legfejlettebb szemük az ugrópókoknak alakult ki.(vadászati technikájuk miatt)Némely törpepókfélének nyúlványokon helyezkednek el a szemeik.A szemek elhelyezkedése segíthet egy adott faj azonosításában.
Remélem hasznos infókat sikerült közölnöm. Mosoly

Szia! Mosoly
Szerintem érdekes olvasmány:)
Egy kis segítség hozzá:

http://hicsabi.comyr.com/images/eye03.bmp

Ephebopus cyanognathus-om szemdombja 200x-os nagyításban.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 16:03    Hozzászólás témája: idéz

Na akkor beszéljünk kicsit a szemekrőlMosoly
Ismerünk 2,4,6 szemű (a Haplogynae családba tartozók 6, a Tetrablemma családba sorolhatók 4, míg a Caponiidae tagjai csak 2-vel rendelkeznek)ill. "szemtelen"Nagyon boldog pókokat is(mint például a barlanglakó pókok), de mégis a leggyakoribb a 8 szem :)Ezek egyszerű, nem összetett lencsékből állnak.Éppen ezért a fényérzékelésben van főbb szerepük.A szemméretek különbözőek lehetnek, de meg is egyezhetnek.A hálós pókoké ugyanakkora, a farkaspókok hátsó 2 szeme nagyobb, míg az ugrópókoknak a középső két szemüknek mérete tér el a többitől.Előfordul, hogy az egyik pár szem fejlettebb.
2 féle szemtípust különböztetünk meg a fő- és a mellékszemeket.A főszemek képeket és valószínűleg színeket érzékelnek(mint tudjuk ez alól a vörös szín a kivétel), míg a mellékszemek a mozgás érzéklésére specializálódtak.Legfejlettebb szemük az ugrópókoknak alakult ki.(vadászati technikájuk miatt)Némely törpepókfélének nyúlványokon helyezkednek el a szemeik.A szemek elhelyezkedése segíthet egy adott faj azonosításában.
Remélem hasznos infókat sikerült közölnöm. Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 13:48    Hozzászólás témája: idéz

Még egy kis érdekesség a tanulásról, ugyan nem madárpók...
Pl.:a keresztespókok képesek összekapcsolni különböző ingereket pl.: zsákmányszerzésnél a zsákmányállat ízét a szárnyverdesésével.
Elvégeztek egy kísérletet a pókkal: egy számára rossz ízű zsákmányhoz úgy csalogadták oda, hogy mindvégig egy C hang szólt, a későbbikben nem kapott olyan zsákmány után ami ugyancsak ezen a frekvencián zizegett.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Annamari
Moderátor

Elküldve: 2010 Nov. 21. Vas., 12:28    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Kicsit kutakodtam a témában, mert nagyon érdekel.Szal a lábaikon un. hallószőrök vannak, ezekkel a levegő rezgéseit érzékelik( így pl gyors futásnál is kiválóan érzékelik környezetüket)A szaglószerveik pici gödröcskék a lábukon, ezekkel messziről is érzékelnek illatokat.Ennek a párkeresésnél is van szerepe.Az első lábaikon és tapogatóikon nyitott végű ízlelőszőrök találhatóak.Ezekkel "kóstolják" meg az ételt, valamint a hímeknél a nőstény követésében is szerepet játszanak.
Most egyelőre röviden tömören ennyi. Mosoly De igyekszem majd még gyűjtögetni, ha vkit rajtam kívül még érdekel a téma. Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
flash88
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Okt. 17. Vas., 18:04    Hozzászólás témája: idéz

Én egy ismeretterjesztő filmben olyat hallottam hogy a pókok akár 8méteres körzetben is képesek minden légköri változást érzékelni tehát a szőrö mozgásából énis a szaglásra gondoltam de azis lehet hogy ezegy bzinagy marhaság..
Vissza az elejére
lilslim
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Okt. 17. Vas., 18:02    Hozzászólás témája: idéz

Szia
Én annyira nem értek ezekhez, de valószínű azért rezegtetik a szőrüket, mert ugye azzal érzékelik a mozgást, rezgést és nemtudom még mit, de szerintem a hőt és a szagokat is.
Ha nem így van valaki javítson ki. Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
flash88
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Okt. 17. Vas., 16:44    Hozzászólás témája: Érzékszervek idéz

Üdv.

Azért nyitottam ezt a topikot mert sehol nemtaláltam helyet a kérdésemnek illetve ilyen még nincs.
Kiváncsi lennék a pókjaink mit érzékelnek a külvilágból és mit nem.Eddig annyit tudok hogy szinte teljesen vak és csak a fényeket tudja megkülönböztetni ill. a vörös fényt nem érzékeli.Talán azis ide illik hogy rezgésekkel kommunikálnak.

Kérdésem: nemtudtam mire vélni az adult hím A.geniculata-m lábán lévő szőrök miért rezegtek miközben az állat szökésben volt.Akkoris jobban rezegtek a szőrök ha ledes elemlámpával közelröl rávilágitottam tehát ezist is valamien szinten érzékelte.

Lemaradt: A lába utolsó ízein rezgette a szőrt csak.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu