Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 14 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Madárpókrák

Madárpókrák

Ugrás az oldalra: Előző  1, 2
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Problémák
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
peti85
Tag

Elküldve: 2011 Jan. 20. Csüt., 22:18    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Reméltem, hogy soha nem kell majd ide írnom. Remélem ez sem az amire gondolok! :S

Ő egy Pelinobius muticus sub hím.

Valaki tud erre valami okosat?

Üdv.: Peti
Vissza az elejére
Profil üzenet
Allex88
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Szept. 30. Csüt., 14:51    Hozzászólás témája: idéz

De az gondolom ekkora nem volt mint hawk pókjáé. Nagyon sajnálom az esetet Szomor? A legjobbakat.

Üdv.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
BENYOOO
Tag

Elküldve: 2010 Szept. 29. Szer., 22:01    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Én a C.darlingimen láttam még régebben egy dudort az utótestén.Utánanéztem de nem tudtam mi lehetett 2-őt vedlett és eltűnt neki.
Azóta is szép egészséges állat.Mosoly
Üdv.:Bence
Vissza az elejére
Profil üzenet website
igor2
Rastaspider

Elküldve: 2010 Szept. 29. Szer., 21:29    Hozzászólás témája: idéz

hawk írta:
igy néz ki a dolog:

Azta Sokkolt Sokkolt Sokkolt

Sajnálom szegényt S?r? vagy nagyon szomor?

Csak remélni tudom hogy ez egy igen ritka eset...
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Allex88
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Szept. 29. Szer., 20:44    Hozzászólás témája: idéz

borzalmas Zavart S?r? vagy nagyon szomor? Szomor?
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Szept. 29. Szer., 20:38    Hozzászólás témája: idéz

igy néz ki a dolog:

az állat még mozog,de nem adok neki sokat Forg? szemek
hawk
Moderátor

Elküldve: 2010 Szept. 29. Szer., 08:08    Hozzászólás témája: idéz

sajnos a probléma engem is utolért, tegnap az idősebbik G.actaeon nöstényem levedlett (illetve megprobálta), reggel kezdett neki mikor elindultam munkába, fél 5-kor délután még mindig nem volt kész, ez azért gyanús volt, levetettem,kinyitottam a terkot,alaposan megnéztem mi a helyzet. Egyrészt az utóteströl nem vált le teljesen a régi bör,habár fel volt repedve,lecsuszni nem tudott,másrészt jobb oldalt 3 lába még a vedlésben volt. A már levedlett börrészt felemeltem és vizet spricceltem az állat beszorult lábaihoz, egy órával késöbb a 3ból 2 lábat még ki tudott húzni. sajnos a maradék 1 láb menthetetlen volt,teljesen beszorult,le kellett ollóval amputálnom a vedléssel együtt. Az utóteströl a régi bör csipesszel gond nélkül levált,semmi nyoma nem maradt,azonban ekkor megláttam az utótest alsó részének közepén egy hatalmas, élénkvörös hólyagot,illetve az ivarlemez külső felén is piros folt volt. (nem akarok messzemenő következtetéseket levonni a betegséggel kapcsolatban,de amennyire olvastam rola,ugy tünik csak nöstény pókoknál fordul elő, arrol, hogy az ivarlemezen is elváltozást találtam, az jutott eszembe,mivan ha ez a hólyag,amit mi madárpókráknak hivunk valojában a meg nem termékenyített peték okozta baj, amit jónéhány falakó [pl Psalmopoeus-ok] álkokonok lepakolásával akadályoznak meg, valamelyest ezt támasztja alá az is-hogyha jol emlékszem a cikkre-a hólyagból tüvel leszivott váladék eltávozásával az igy kezelt állatok jo része rendbe jött)

mindenesetre még némi tanulság:
sajnos nem sikerül a lábat ugy elvágnom az íznél, hogy az ne kezdjen el "vérezni" (ekkor az állat még hanyatt feküdt),de mire talpra állt ez a láb már tőböl hiányzott,egyszerüen mikor a szervezete észlelte a testnedv szivárgását az adott végtag felől, tőből leválaszotta azt. Ez azért érdekes,eddig ennek a folyamatnak a működését nem értettem. Korábban vásároltam egy M. peterklaasi nőstényt melynek egyik lába törött volt, és egyik nap mikor hazaértem már hiányzott. Nem tudtam elképzelni hogyan szedte le magának, de mint a fentebbi példából is kiderül, egyszerűen magától leválik,leesik a végtag ha gond van vele.

Az állat "szive" erősen vert éjjel a vedlés után, jol láthatóan lüktetett az abdomen felső része,és a lábai egy részét is maga alá huzta. Ma reggelre az állat kinyuztozva száradt,remélem a legjobbakat,majd irok hogy alakul a sorsa.
Bizsu
Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 16:39    Hozzászólás témája: idéz

Raptor írta:
Hallo

hicsabi írta:

Jelenleg erről a betegségről nem találtam sem angol, sem német nyelvű leirást. Amint találok vagy kapok ilyet, azonnal fordítom(fordíttatom) le.
Ezeket, amiket leirtam, a saját véleményemet tartalmazzák.

Kérek mindenkit akinek a birtokában van ilyen állat, az készítsen róla képet, és ha lehet küldje el nekem.

Érdekes pedig van róla szakirodalom németül is meg angolul is.
Sőt a többé kevésbé sikeres kezeléséről is lehet infót találni.
Ü
Peter

Tedd közkincssé az infót!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Raptor
Gyakori látogató

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 16:28    Hozzászólás témája: idéz

Hallo

hicsabi írta:

Jelenleg erről a betegségről nem találtam sem angol, sem német nyelvű leirást. Amint találok vagy kapok ilyet, azonnal fordítom(fordíttatom) le.

Kérek mindenkit akinek a birtokában van ilyen állat, az készítsen róla képet, és ha lehet küldje el nekem.

Érdekes pedig van róla szakirodalom németül is meg angolul is.
Sőt a többé kevésbé sikeres kezeléséről is lehet infót találni.
Ü
Peter
Vissza az elejére
Profil üzenet
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 14:45    Hozzászólás témája: idéz

Én csak azért mondtam, hogy fizikai, mert látható, és ami látható az nem lehet pl. lelki. Nevet?
Vagy van másmilyen sérülés is...?
Amúgy az én véleményem az, hogy ha egy efféle csótánytámadásos sérülés mellé más is társul (pl. bizonytalan mozgás, étvágytalanság, stb) akkor az csak a fizikai sérülés KÖVETKEZMÉNYE.
De én sem állítom 100%-osan ,hogy csak csótányok okozhatták.
Mivel az állatom egy vedlés miatti elvonulás után vált olyanná, így az is elképzelhető, hogy a vedléssel voltak problémák, esetleg szűk volt a hely, nem volt elég a pára, vagy a hő.
Amit tényként tudok állítani az az, hogy miután levedlett, így jött elő, és előtte nem volt olyan.
Amit a topic elején olvastam a rákról , merőben más tünetekkel bír.
Ezeknek a horzsolásos kinézetű sebeknek szinte a 100%-a mechanikai eredetű, tehát vagy a búvóhely okozta, vagy az eleségállatok.
Mi terraristák már hozzászoktunk, hogy állatainkat a széltől is óvjuk, külső behatásoknak nem tesszük ki őket, kinézetük makulátlan.
Ellenben a természetben előforduló, rivalizálásoktól, menekülésektől, éghajlati viszontagságoktól megtépázott és meggyötört egyedekkel szemben.
Vissza az elejére
Profil üzenet
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 10:24    Hozzászólás témája: idéz

georgio írta:
hicsabi írta:

......
......
......
4, Fizikai sérülés nem lehet a "folt" oka.

Én 99%-osan állítom, hogy az.
Pókrááák. Nevet?

Erről egy vicc jut az eszembe.

Két rák cigizik a tengerparton.
Megszólal az egyik.
-Te tudtad, hogy a cigizéstől embert lehet kapni ? Nevet?

Hát kb ez is olyan.

Szia georgio Mosoly

Én csak azért állítom, hogy nem fizikai sérülés, mert az abdomen kültakarója eléggé vékony, sérülékeny . Ha ekkora sérülés lenne, az állat simán elvérzett volna nem? Jó, olvastam anno Gabesz cikkét ("Horror"), hogy mekkora sérülést élhet túl egy madárpók, gondolom az egy elszigetelt, egyedi eset, nem mindennapos.
Egyre inkább úgy érzem, hogy kezd hasznossá válni ez az eszmecsere. Komolyan. Érdekel a téma.
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 10:06    Hozzászólás témája: idéz

hicsabi írta:

......
......
......

Én 99%-osan állítom, hogy az.
Pókrááák. Nevet?

Erről egy vicc jut az eszembe.

Két rák cigizik a tengerparton.
Megszólal az egyik.
-Te tudtad, hogy a cigizéstől embert lehet kapni ? Nevet?

Hát kb ez is olyan.
Vissza az elejére
Profil üzenet
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 09:37    Hozzászólás témája: idéz

Természetesen szuper ez a kép is, ha lehet csinálj egy frissebet, és nagyon várom, milyen lesz vedlés után Mosoly
Vissza az elejére
Hwesta
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 09:19    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Természetesen van képem róla, de frissebbre gondoltam! Nagyon boldog

No itt van egy korábbi kép. Ez előtt egy vedléssel jelent meg rajta. Akkor jobban is látszódott egy kicsit. Az állat látszatra jól van. Nagyon jól eszik, iszik is. Aktív. Csak most már lassan vedleni fog. Várom már nála, mert remélem lassan már eltűnik! Na meg végre kiderül, h mi is! Nagyon boldog

Üdv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 09:00    Hozzászólás témája: idéz

Szia Hwesta!

Nincs még kész a kép?? Mosoly
Minden kép, infó, leirás, stb-re szükség van, hogy kiismerjük, hogy mik ezek a foltok.
Várom Mosoly
Vissza az elejére
Hwesta
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 08:55    Hozzászólás témája: idéz

Szia Hicsabi!

Nálam is van most egy Avi, aminek van ilyeséle foltja. Még várom a vedlését, h pontosan melyik faj, de Avi avira hajaz a legjobban. Viszont azért nem tulajdonítottam nagy gondot neki, mert az állat viselkedése nem változott. Eszik rendesen, iszik is. Amióta feltűnt azóta vedlett már egyet és halványodott. Szerintem, ha ledobja megint a bőrét akkor már eltűnik. Ezt várom már egy ideje, de azon kívül, h ott van, nem látok rajta problémát. Nem tapasztaltam szokatlant tőle! Ha gondolod csinálok róla képet.

Üdv.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 31. Csüt., 07:01    Hozzászólás témája: idéz

Szia !

Nem vagyok állaotrvos, igy természetesen amiket leirtam, csupán feltételezés.
Örülök, hogy nálad jóra fordult minden, pontosan az ilyen hsz-ek kellenének, hogy tutira tisztán lássunk.
A fórumon mostanában 95%-ban a hsz-ek tartalma a sikeres vedlés, etetés, itatás, estleg az új állatok beszerzése a téma.
Biztos vagyok benne, hogy hasonló problémával találkozott más is, esetleg le is hullott az állata, de nem tulajdonított neki nagy jelentőséget, ezért ez a probléma -noha létezik- nem kapott elég figyelmet.

U.i.: Gyönyörű, hatalmas P. pederseni-d volt Mosoly
Vissza az elejére
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 22:43    Hozzászólás témája: idéz

Novy-nak is elküldtem, de ide is leírom.
Nekem is volt egy P.pederseni nőstényem, melyen ilyen vagy ehhez hasonló folt volt.
Íme:

Én is hasonlóan megijedtem mikor megláttam.
Mivel vedlés miatt sokáig nem jött elő, és elég sok csótány bennmaradt nála ebben az időszakban, arra fogtam ,hogy ebben a kiszolgáltatott helyzetben nekiestek a csótik.
A későbbiekben különösen figyeltem a viselkedését, de semmilyen kivetnivalót nem találtam benne.
Evett, ivott, és mivel ez egy sub körüli nőstény volt, jó 6-8 hónapot így maradt a következő vedlésig.
Majd levedlett, és eltűnt a folt.
Még egy jó darabig nálam volt, mire eladtam adult-ként.
Hogy kinek... már nem tudom.
Jó 2 éve volt.
De elég valószínű ismerősnek, aki szólt volna ha lehullik.
A történet ennyi, mindenki azt gondol bele amit akar.
Vissza az elejére
Profil üzenet
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 20:21    Hozzászólás témája: idéz

kiegészítés:

Novy elmondása szerint az állat gravid, sima, problémamentes párzáson van túl, a párzás után 2 héttel elfogyasztotta a hímet. A gravid állatoktól eltérően már nem eszik, nem iszik, noha a párzást és a hím elfogyasztását követően egy darabig rendesen táplálkozott. Az utótesten lévő barnás elszineződés, folt jelenleg inkább ernyedt, nem kidudorodó.
Jelen állapotban a következőket vonhatjuk le:

1, Bármelyik génusznál megjelenhet a madárpókrák.
2, A fő tünet, azaz a folt, kitüremkedés, stb-n kívül a nem táplálkozás, ami az állat legyengüléséhez és elpusztulásához vezethet.
3, Mivel minden madárpókunk külön terráriumban van (nálam nincs kolónia) - tehát el vannak különítve egymástól - és más állatomon nem fedeztem fel hasonló tüneteket, igy kijelenthető, hogy ez nem egy virulens azaz fertőző betegség, sokkal inkább genetikai úton öröklődik.

Vissza az elejére
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 30. Szer., 20:01    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

Amióta felfedeztem 8 vedléses Avicularia avicularia-mnál a madárpókrákot, azaz 2009. November19.-én, érdemileg a következők történtek:

Az állat él, noha se nem eszik, se nem iszik. Mozgása lassúbbá, bizonytalanabbá vált. Ez betudható a táplálék és víz hiányának.
Próbálkoztam tücsökkel, csótánnyal, molylepkével, gyászbogár-lárvával, semmire nem reagált, sőt inkább elhúzódott a tápláléktól.
Sajnos mivel folyamtosan gyengül, igy elkerülhetetlen az állat elhullása. Abban a pillanatban mikroszkóp alá kerül, és a lehető legjobb minőségben megpróbálom lefotózni a külső és belső elváltozásokat. (100, 300, 600-szoros nagyításban).

A következőkben jön a példa, hogy nem kifejezetten Avicularia spp. betegségről van szó, hanem valamennyi génuszra veszélyes lehet.
Kaptam ma két fotót Novy-tól, hogy nem-e esetleg hasonló gondja van az adult nőstény Poecilotheria pederseni-jének.

Ime a képek:
1,
(Photo by: Novy)

2,

3, Kinagyított kivágott kép-részletek:
A felvételeken jól látszik az állat testtartása. Már abból, hogy az utótest nem követi az állat hossztengelyét (A), illetve lógatja (B), lehet következtetni a baj forrására. Az utótesten(abdomen) jobboldalt, a felső harmadban látszik az elszineződés, folt( <---), jelen esetben maga a rák(tumor?) -os terület.
Vissza az elejére
ujjonc
Tag

Elküldve: 2009 Dec. 25. Pént., 17:13    Hozzászólás témája: idéz

Daccsika írta:
ezt én most kaptam meg karácsonyra ezt a könyvet! már végig is olvastam! elég jó kis könyv! bár írtak benne nagyokat! egynek érdekes volt de csak alap dolgokról beszéltek benne! ajánlom mindenkinek főleg a kezdőknek! Kacsint?

hehe.
én is kaptam egy ilyet,tényleg elég alap de azért csak ajánlani tudom
kezdőknek érdemes.
Profil üzenet e-mail msn állomány
Daccsika
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Dec. 25. Pént., 14:52    Hozzászólás témája: idéz

ezt én most kaptam meg karácsonyra ezt a könyvet! már végig is olvastam! elég jó kis könyv! bár írtak benne nagyokat! egynek érdekes volt de csak alap dolgokról beszéltek benne! ajánlom mindenkinek főleg a kezdőknek! Kacsint?
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
zsolthubicsak
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Nov. 19. Csüt., 20:35    Hozzászólás témája: idéz

Ezt a könyvet ma olvasgattam egyik pesti könyváruházban...jól elvoltam vele...lehet belőle tanulni...
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Nov. 19. Csüt., 19:26    Hozzászólás témája: idéz

Üdv Mosoly

Kiegészítésként megvan a könyv borítója:

Tartalom:

Ismerkedés
Az ismeretlen madárpók
A leggyakoribb fajok
Mire figyeljünk vásárláskor
Kérdések és válaszok

Megfelelő terráriumok
A fán lakók otthona
Luxusotthon talajlakó pókoknak
Luxusotthon tárnalakóknak
Kérdések és válaszok

Felfedezés és megfigyelés
Anatómia és külső megjelenés
Ilyen a madárpók
Viselkedési kalauz
Utódok a láthatáron
Kérdések és válaszok

Egészségvédelem
Ez ízlik a pókoknak
A gondozás alapjai
A madárpók betegségei
Kérdések és válaszok

A jó közérzet garanciája - 10 jó tanács a gondozáshoz

Névmutató

(Szerettem volna hozzátenni az előző írásomhoz, de mire sikerült megtalálnom ...)
Vissza az elejére
hicsabi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Nov. 19. Csüt., 12:52    Hozzászólás témája: Madárpókrák idéz

Üdv!

Az avicularia avicularia ma reggelre levedlett. Sajnos a vedlés után felfigyeltem valamire:

Leirás itt:
http://hicsabi.extra.hu/htm/content/my_avicularia.htm

Videó itt:

http://hicsabi.extra.hu/images/avi_avi.wmv

Ezen is látni miről van szó, megpróbálok később jobb videót csinálni.

Vélemények?

A madárpókrákot a "Kisállataink- Madárpókok" című
(Eredeti cím: Vogelspinnen faszinierend & exotisch,
szerző: Volker von Wirth,
kiadta németországban: Grafe and Unzer Verlag, München,
fordította: Szabadi Gusztáv,
szakmailag lektorálta: Dr. Szinetár Csaba és Kovács Gábor
CSER Kiadó, Budapest, 2009.) kiadványban láttam és olvastam róla:

Idézem:
"Madárpókrák:
Így nevezik a madárpóktartók azt a halálos kimenetelű betegséget, amelynek tünete, hogy a pók potroha
egy ponton hólyagszerűen felfúvódik. Ez a hólyag először üveges jellegű. Később mind erősebben
átszövik sötét, erekre emlékeztető fonalak.A végső stádiumban, röviddel az állat pusztulása előtt a hólyag többnyire teljesen sötét és cserepes felszínű. Egyes jelentések szerint azok az állatok meggyógyultak, amelyeken a betegség kezdeti szakaszán az állatorvos egy vékony tűvel leszívta a hólyag tartalmát."

Ugyan az avicularia avicularia utótestén nem volt "hólyag", de a könyvne lévő kép (55.oldal) teljesen hasonló ahhoz a folthoz, amit a 8 vedléses Avicularia avicularia-mon találtam.

(Magánvélemény: elég bizarr gyógymódnak gondolom a vékony tűvel való kiszívást..)
(Keresgéltem erről topicot, de nem találtam vagy nincs még, vagy béna vagyok és nyitottam egy újat. Ez esetben megkérem a moderátorokat, hogy helyezzék át a jó helyére.. Köszönöm)
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Problémák Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2
2 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu