Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 31 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Azonnali kérdések órája

Azonnali kérdések órája

Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Következő
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 10:22    Hozzászólás témája: idéz

Jól van, akkor látom te nem vagy elveszett ember. Nagyon boldog
Sokan nem ismerik a keresőrendszereket és bejön a segítség. Ilyenkor mindig el vannak ájulva, hogy "ezt hol találtad..." Nevet?

Esetleg egy Pécsi ismerőstől tudom majd megtudakolni, ha addig nem kapsz jobb infót.

A Pécsi fürdő üzemel azt tudom, mert 1 hete jártam arra. De gondolom téged ez nem érdekel... Nagyon boldog
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 10:12    Hozzászólás témája: idéz

[quote="Slider"]suicide, ezzel tudok szolgálni:

2008. július 4., péntek

Megnyílt az orfűi strand

A tavalyi sajnálatos kényszerszünet után ismét megnyitott az orfűi strand, amely minden nap 9 órától 19 óráig tart nyitva.
Sokáig úgy tűnt, hogy idén sem nyit ki az orfűi strand. Ám a Baranya Megyei Önkormányzat minden szükséges fejlesztést megtett ahhoz, hogy június 13-án kinyisson a strand, írja a Pécsi Napilapra hivatkozva a Dél-Dunántúli Turisztikai Hírlevél. Mintegy 30 millió forint értékben megerősítették a medence támfalát, így a medence biztonságosan üzemeltethető attól függetlenül, hogy milyen magasan áll a tó vízszintje.
Az elmúlt időszakban nagyon kevés vizet engedtek le a tóból, emellett halakat is telepítettek a vízbe, így remélhetőleg helyreáll a tó élővilága is. Mint ismeretes, tavaly két szakértő is vizsgálta a medence állapotát. A gondokat a medence támfala okozta. Azt ugyanis a pécsi tó vizének kellett volna ellensúlyoznia, de mivel azt a tó köré épített sétány miatt leengedték, ezért nem volt, ami megtartsa.

Forrás: www.turizmusonline.hu[/quote]

Köszi, ezen és társain már túl vagyok. Csak olvastam fórumokon olyan hsz-eket, hogy mentek strandolni a nyitáskor, és még kőművesek flangáltak a medencében Nagyon boldog Ezért gondoltam, hátha itt valaki biztosabbal is tud szolgálni. Azért köszi még egyszer!!!
Slider
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 09:59    Hozzászólás témája: idéz

suicide, ezzel tudok szolgálni:

2008. július 4., péntek

Megnyílt az orfűi strand

A tavalyi sajnálatos kényszerszünet után ismét megnyitott az orfűi strand, amely minden nap 9 órától 19 óráig tart nyitva.
Sokáig úgy tűnt, hogy idén sem nyit ki az orfűi strand. Ám a Baranya Megyei Önkormányzat minden szükséges fejlesztést megtett ahhoz, hogy június 13-án kinyisson a strand, írja a Pécsi Napilapra hivatkozva a Dél-Dunántúli Turisztikai Hírlevél. Mintegy 30 millió forint értékben megerősítették a medence támfalát, így a medence biztonságosan üzemeltethető attól függetlenül, hogy milyen magasan áll a tó vízszintje.
Az elmúlt időszakban nagyon kevés vizet engedtek le a tóból, emellett halakat is telepítettek a vízbe, így remélhetőleg helyreáll a tó élővilága is. Mint ismeretes, tavaly két szakértő is vizsgálta a medence állapotát. A gondokat a medence támfala okozta. Azt ugyanis a pécsi tó vizének kellett volna ellensúlyoznia, de mivel azt a tó köré épített sétány miatt leengedték, ezért nem volt, ami megtartsa.

Forrás: www.turizmusonline.hu
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Jún. 29. Hétf., 09:19    Hozzászólás témája: idéz

Pécs, Mecsek, még inkább Orfü környékéről van valaki? Az érdekelne a Pécsi tóval, most mi a helyzet? Van strand? Megnyitották a tavat, vagy még mindig megsüllyedt, kidőlt támfallal, kiszáradva hezitál?
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 23. Kedd., 17:38    Hozzászólás témája: idéz

Szia puding!Jó akkor akkora a mérete de ha legközelebb találkozok vele akkor majd elrakom és akkor talán elhiszed hogy a teste TÖBB volt mint 20-25 mm!Én úgy gondolom hogy hiába az van róla mindenhol írva hogy ekkora és ekkora ha jól érzi magát és megfelelő a környezet akkor szerintem más állatfajnál is találkozhatunk olyannal hogy nagyobb mint ami írva van róla
- Nem tesz semmit. A temető is az enyém. Mindenkinek díszsírhelyet adok.
- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Zolcsi
Látogató

Elküldve: 2009 Jún. 23. Kedd., 16:08    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!
Nekem is ismerősek ezek a kis százlábú dögök, sőt kettőt huzamosabb ideje tartok az egyik megüresedett pókos dobozomban Mosoly
Illetve egyik még csak egy hete lett befogva, de a másik több mint két hónapja éldegél nálam. Együt tartom őket amióta megvan a második és eddig még nem bántották egymást. Taljauk: sima száraz mohatőzeg, egy kupakjuk van itatónak(mindig van benne egy kis víz), és egy összeszáradt kéregdarab bujkálónak(ezt egyszerre is szokták használni, bár nehezen férnek benne). Kicsi Orosz-csótányokkal etetem őket. A régebbi már vedlett is egyet. Naon mókás kis lények, és irtózatosan gyorsak, nem csíptek még meg, nem túl deffenzívek(csak a kajával szemben tanúsítottak eddig agresszivitást), inkább elfutnak ?rd?g
Mérgükről sajna nemsokat tudok, de azért az olvasottak alapján rem nem csípnek meg:S, bár, ugyan olyan óvatos vagyok velük is, mint a pókjaimmal, szal rem nem lesz probléma Kacsint?

Üdv.: Zo
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
Kratosz
Adminisztrátor

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 18:41    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
A százlábú teste 20-25mm amit a hosszú lábai miatt gyakorta többnek látunk.
(Érdemes elővenni néha egy vonalzót... Akkor nem lesznek 32 centis blondik, és 26 centis cambridgeik... Nevet? Nevet? Nevet? )

A te gyíkod meg mint mondottam egy ZÖLD GYÍK (Lacerta viridis)
nőstény...
(Ne mindig csak az utolsó hsz-t olvassuk el figyelmesen! Ezt ugyan is én lentebb már elég szépen kifejtetem, csak nem sikerült értelmezned!)
Nézd csak Ny

Idézet:
Ellenben a zöld gyík (meg a "nemtudjukmilehetdehiddelhogyződgyík" is) a nyakörvös gyíkfélék (Lacertidae) családjába tartozik.
Az utolsó képen látható 2 jószág (a vödörben) viszont akkor lesz pár, ha a homoszexualitás náluk is divattá válik! Az ugyan is 2 hím zőőőd gyík (Lacerta viridis), míg az első, kérdést generáló képen egy nőtény példány látható.
Nem tipp, immár kijelentés...

Kérdésem a fotó származási helyét illetően azért történt, mert tőlünk délebre él egy nagyobbacska testvérfaj, a balkáni vagy óriás zöld gyík (Lacerta trilineata) melynek nőstény, és fiatal egyedei kísértetiesen hasonlítanak a mi zőőőd gyíkunkra. (Ellenben a mi ződünk hímjeinek kék a torka, illetve ivarzási ciklusban ibolyás, míg a "nagy testvér" hím példányainak mindig sárga.)

A többi, gyíkokról szóló beszélgetés már csak elkalandozás volt.

nálunk is sokszor találni ilyen "soklábú rémséget" Nagyon boldog
bár mérni nem volt időm sajna, de egy képet készítettem ami a fotópályázaton is szerepelt (night train címmel), kevés sikerrel Zavarban lev?
tippem 2 centi fölött lenne, kb ahogy puiding is írta.
nagyon fürge mozgású, nehéz fotózni is (nekem Zavarban lev? )
mindenesetre szép kis állatka. Nagyon boldog
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 17:12    Hozzászólás témája: idéz

A százlábú teste 20-25mm amit a hosszú lábai miatt gyakorta többnek látunk.
(Érdemes elővenni néha egy vonalzót... Akkor nem lesznek 32 centis blondik, és 26 centis cambridgeik... Nevet? Nevet? Nevet? )

A te gyíkod meg mint mondottam egy ZÖLD GYÍK (Lacerta viridis)
nőstény...
(Ne mindig csak az utolsó hsz-t olvassuk el figyelmesen! Ezt ugyan is én lentebb már elég szépen kifejtetem, csak nem sikerült értelmezned!)
Nézd csak Ny

Idézet:
Ellenben a zöld gyík (meg a "nemtudjukmilehetdehiddelhogyződgyík" is) a nyakörvös gyíkfélék (Lacertidae) családjába tartozik.
Az utolsó képen látható 2 jószág (a vödörben) viszont akkor lesz pár, ha a homoszexualitás náluk is divattá válik! Az ugyan is 2 hím zőőőd gyík (Lacerta viridis), míg az első, kérdést generáló képen egy nőtény példány látható.

Kérdésem a fotó származási helyét illetően azért történt, mert tőlünk délebre él egy nagyobbacska testvérfaj, a balkáni vagy óriás zöld gyík (Lacerta trilineata) melynek nőstény, és fiatal egyedei kísértetiesen hasonlítanak a mi zőőőd gyíkunkra. (Ellenben a mi ződünk hímjeinek kék a torka, illetve ivarzási ciklusban ibolyás, míg a "nagy testvér" hím példányainak mindig sárga.)

A többi, gyíkokról szóló beszélgetés már csak elkalandozás volt.
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 16:44    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon szépen köszönöm mindenki válaszát és segítségét!!De annyian vagytok annyi véleménnyel hogy már nem tudom hogy mi is a valós!Én is utána néztem a gyíknak de én nem lettem okosabb!Aki 10000000000000%-ra biztos hogy melyik fajt képviseli az kérem írja ki a nevét csupa nyomtatott nagybetűvel!A másik pedig az hogy a pókszázlábú mint ahogy már azt említették 20-25 mm akkor hogy lehet hogy én egy szép körübelüli 5 cm-es példánnyal találkoztam?Előre is köszönöm!
- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
hawk
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 11:52    Hozzászólás témája: idéz

nem tudom ez a forrás segit e valamit,én is nézelödök,de több szem többet lát, részlet az alábbi forrásbol:

Distribution based on previous entry before splitting off A. kitaibeli chernovi as separate species. Subspecies after ENGELMANN et al. 1993. Mentioned as synonym of A. pannonicus by Mertens (1931: 67) and others. Not listed by SCHLEICH, KÄSTLE & KABISCH 1996.
Ablepharus pannonicus FITZINGER 1824 was actually an A. kitaibelii fitzingeri MERTENS 1952 (nom. nov.). A. kitaibelii appears paraphyletic with respect to A.budaki and A.chernovi (Poulakakis et al. 2005). The European subspecies of A. kitaibelii intergrade from north to south (A.k.fitzingeri to A.k.stepaneki to A.k.kitaibelii; Ljubisavljevic et al.,2002). SCHMIDTLER (1997) restricted the species A. kitaibelii to populations from the Balkan Peninsula, and western and central Anatolia, but not reaching the southern coast of Turkey. A. k. fabichi does not seem to be clearly separated genetically from A. k. kitaibelii (Poulakakis et al. 2005). Ablepharus kitaibelii budaki GÖCMEN, KUMLUTAP & TOPUNODLU 1996 has been raised to full species status by SCHMIDTLER (1997).

Holotype: SMF 15729, from "Arabia petraea" [Riopa ruppellii

http://www.jcvi.org/reptiles/species.php?genus=Ablepharus&species=kitaibelii
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 11:28    Hozzászólás témája: idéz

Ez mind rendbe is van...
Az Ablepharus kitaibelii fajnak a törzsalakon kívül jelenleg 3 többé-kevésbé elfogadott alfaját ismerjük. Ny

Ablepharus kitaibelii fabichi
Ablepharus kitaibelii fitzingeri
Ablepharus kitaibelii kitaibelii
Ablepharus kitaibelii stepaneki

Ezek többsége európai elterjedésű, így nálunk például a fitzingeri honos (elvileg).
Ezzel szemben a Fitzinger által leírt Ablepharus pannonicus elterjedési területe a következő:

Grúzia, Dél-Türkmenisztán, Dél-Tadzsikisztán, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Ny-Azerbajdzsán, K-Irán, Irak, Omán, Afganisztán, Pakisztán, Jordánia, Szíria, EA Emirátus, ÉNY-India, és Cyprus.

A dologban az az érdekes hogy Fitzinger elvileg ezt a fajt írta le 1824-ben...
Az még érdekesebb, hogy hazánkban írta le... Ny

Fitzinger, L. 1824 Über Ablepharus pannonicus eine neue Eidechse aus Ungarn. Verh. Ges. naturf. Berlin 1 297-302

Most hogy is van ez? Sokkolt
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 11:14    Hozzászólás témája: idéz

Rögtön azt találtam hogy zavaros a téma:

A pannon gyík (Ablepharus kitaibelii fitzingeri) egy, a Földközi-tenger keleti medencéjében elterjedt gyíkalfaj, mely a vakondgyíkfélék vagy szkinkek családjának egyetlen Magyarországon is előforduló képviselője. Az Ablepharus kitaibelii faj és alfajainak taxonómiája nem stabil, ezért több helyen nem találkozhatunk ezzel, a nevében Kitaibel Pál magyar botanikusnak és Leopold Fitzinger zoológusnak emléket állító alfajjal.

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Pannon_gy%C3%ADk

Itt : http://www.mbt-ak.mtesz.hu/Tartalom/2003/88-1_6-Herczeg.pdf. 5.alfajt említenek.
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 11:08    Hozzászólás témája: idéz

No ez nyugtat meg legkevésbé...
Igazából nem attól tartok, hogy "agyonmar" egy ilyen izé, hanem attól, hogy éjszaka rajtam rohangászik...
Vááááááááá...
Érdekes dolog egyszer a barikád másik oldalán állni! Nevet? Nevet? Nevet?
Mondjuk legalább meg tudom érteni (pontosabban át tudom érezni) a pókszabásúaktól irtózó embereket...

Most is azon agyalok, hány ilyen dög lakik a szekrény mögött, vagy az ágy alatt...
Nevet? Nevet? Nevet?

Viszont...
Érdekes dologra akadtam, a közbenső (gyíkos) témával kapcsolatban!
Ha mááá szóba került nézelődtem egy kicsit az Ablepharus-ok után.
Több helyen visszatekintett az A.pannonicus melyet ázsiai kígyószemű gyíkként definiáltak.
Ezzel szemben több felsorolásban közösen szerepelt az A. kitaibelii nevű fajjal, melyet csak szimplán kígyószemű gyíknak neveztek.
Persze mondhatnám, hogy szinonima, de az elterjedési területet a pannonicus fajnál bizony keletebbre teszik... Zavart Most hogy is van ez? Tud erről valaki valamit?
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 11:00    Hozzászólás témája: idéz

Amit így hirtelen még találtam, és érdekese, mondjuk itt sem említenek veszélyt az embere:

I. ALOSZTÁLY: Notostigmophora

A Notostigmophora-alosztály nevét a légzőnyílások elhelyezésétől kapta. Ezek ugyanis a hát középvonalában, a hátpajzsok hátulsó szegélye mellett találhatók. Számuk hét és belőlük sugarasan a test belsejébe el nem ágazó tracheák indulnak ki. A magasan domború fejükön két hosszú, fonalszerű csáp van, míg testüket, amelyen csak nyolc hátlemez látható jól, 15 lábpár hordja. A lábak vékonyak és különös sajátságuk, hogy lábfejük igen hosszú, ostorszerű, két sokízű szakaszból áll és az állat mint lasszót használja őket. Ugyanis vadászatkor hosszú lábfejét ügyesen a zsákmány köré dobja és ezt gyorsan magához húzza. Az utolsó láb olyan, mint egy hosszú, vékony csáp. A fejlődés anamorphozissal kapcsolatos.

A Scutigeridae-család fajai gyengéd, hosszúlábú állatok, amelyek a melegebb vidékeken honosak. Nem könnyen láthatók, mert nappal kövek, fadarabok alatt, földrepedésekben tartózkodnak és ha rejtekhelyüket felfedjük, mint futó árnyék, rendkívül gyorsan suhannak tova. Hosszú, vékony lábaik olyan lazán vannak törzsükhöz erősítve, hogy közel alapjukhoz, az úgynevezett combgyűrű alatt eltörnek, ha valaki egy ilyen állatot kézzel megragad, vagy valami módon nem óvatosan érint meg. Néhány lábnak az elvesztése nem jelent sokat állatunknak, mert egy párral több vagy kevesebb nem számít nála, annál is inkább, mert az elveszett lábak rendesen már a legközelebbi vedlésnél régi hosszúságukban és alakjukban pótoltatnak.

Az amerikai Scutigera forceps Raf.-nél ismertebb a Földközi-tenger vidékén honos Scutigera coleoptrata L., amely 2.5 cm hosszúságot elérő, hátán három feketés hosszanti sávval díszített állat. Déli hazájából egyes helyeken északabbra is felnyomul, úgy Franciaországban, délnyugati Németországban és Magyarországon is megtalálható. Különösen szereti a szőlőhegyeket. Nem ritkán előfordul, hogy ezek az állatok a kertekből a pincékbe, vagy a ház egyéb helyiségeibe is behatolnak, mint például Budapesten, Esztergomban, Szegeden és Tihanyban. Itt általában nem fogadják őket ellenszenvvel, mert éjjel szorgalmasan vadásznak legyekre és más kártokozó rovarokra. Hogy az állatok hogyan működnek ebben a tekintetben, Haacke Dél-Ausztráliában figyelte meg. Hálószobájának a falán egy este egy Scutigeridát pillantott meg, amely éppen egy legyet fogyasztott. Amint egy másik légy mitsem sejtve közeledett, lábaival villámgyorsan megragadta és egy marással kissé elbódítva a hasa alá tolta. Egy második és harmadik légy ugyanerre a sorsra jutottak. A Scutigerida élve és alig megsértve a hasa alá rejtette őket, ahol mintegy kalitkában fogva voltak. A kalitka teteje az állat teste volt, míg az oldalait, a rácsozatát, a sok vékony láb alkotta. A különös fogdából egyetlen vergődő légy sem menekült ki. A Scutigerida fokozatosan valóságos készletet gyüjtött magának, amelyből azután egyik legyet a másik után kényelmesen elfogyasztotta.

http://mek.niif.hu/03400/03408/html/2855.html
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:56    Hozzászólás témája: idéz

wiki-n utánaolvastam a fajnak (angolul)
itt a link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera

a lényeg,hogy a szúrása (a szövegben irják is hogy inkább szúrás ez mint marás) fájdalmas lehet ugyan,de semmi komoly sérülést nem okoz, kb méhszúrással egyenértékü. persze lehetnek kivételes esetek (szokásos allergiás reakció)
Vissza az elejére
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:45    Hozzászólás témája: idéz

Érdekes amit írtál és kicsit meg is nyugtató számomra mert én nekem is kb félnap után elpusztult amit a falról szedtem össze anno, azt hittem valamit nagyon elcsessztem, de e szerint nem...
Nekem kifejezetten tetszik, érdekes állat (én Clubionidae-töl írtozom valamiért, a hideg ráz tölük...), probálok utána keresni, eddig gyulladást találtam de, azt is csak ˝állítólag˝ ...
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:35    Hozzászólás témája: idéz

Őszintén szólva nem tudom, és éppen ezért engem is felcsigázott ez a veszélyesnek minősítés!
Utána kéne most már nézzek, mert az elmúlt másfél hónapban 2 Felki?lt példányt is fogtam a szobánkba... Zavart (Igen Sulky, itt ahol már többször jártál... Kacsint? )
Nem mellesleg érdekes módon ez az egyik olyan kivételes ízeltlábú amitől valamiért irtózom.
(A másik az amerikai csótány a Periplaneta americana...)
Furcsa, hogy amíg önként és dalolva osztom meg több tucat (több száz... Forg? szemek ) ízeltlábúval otthonom (nem ritkán scolopendrákkal mert azokat is nagyon szeretem), ettől a fajtól a hideg veríték is lever. Zavarban lev?
Annyit tudok róla, hogy iszonyatosan fürge, képes a legyeket is elkapni (azért ez nem semmi Sokkolt egy röpképtelen szaladgáló állattól!), illetve valamiért igen érzékenyen reagál a fogságba ejtésre. Az általam kényszeredetten éjjel a falról, dobozzal begyűjtött egyedek reggelre mind elpusztultak.
(Mert bár nem kedvelem agyon nem csapom... Sajnos a reggeli szélnek eresztést eddig még nem élték meg... Zavart Legközelebb egyből kihajintom őket inkább!)
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:23    Hozzászólás témája: idéz

Horga írta:
Antistatik írta:
Sziasztok!Megtudná nekem mondani valaki hogy mi lehet?Köszönöm a válaszokat

[http://lh5.ggpht.com/_E0Z2EPY6QpY/Sj6mZprUy-I/AAAAAAAAAS4/Qhznp9Npo0E/s800/K%C3%A9p%20068.jpg

Scutigera coleoptrata - Légyölő pókszázlábú

Éjszakai aktivitású, nappal az avarban kövek alatt
Mérete: 20-25 mm
Gyors mozgású
Legyekkel táplálkozik, első lábaival ragadja meg zsákmányát
Marása: emberre is veszélyes

üdv

Sziasztok!

Ilyen pókszázlábút már fotóztam én is ( pesten) . Puding , te otthon vagy a komolyabb mérgű ízeltlábúakban, ennek tényleg veszélyes a mérge az embere is? Én még nem hallotam róla ezért meglepet Horga, de most már kiváncsi vagyok.
Elsőre ennyit találtam roluk:

Sudclassis: Notostigmophora - háton légnyílásosak

Légnyílásaik páratlanok, a test hátoldalán helyezkednek el.

Ordo: Scutigeromorpha - pókszázlábúak

A Chilopodák egy korán elkülönült rendjét alkotják. Nevük onnan származik, hogy lábaik általában igen hosszúak, kaszáspókszerűek, és testük is rövidebb, mint a többi százlábúé, 15 és 45 mm között váltakozik. Külsőleg alig hasonlítanak az ősibb jellegű százlábúakra, így pl. a rinyákra. Az alaposabb vizsgálat azonban már nem hagy kétséget az iránt, hogy közeli rokonaik a szkolopendráknak és a valódi százlábúaknak.

Szelvényszámuk a Lithobiomorphákéval azonos. Az állkapcsi láb szelvénye és az utolsó két szelvény (az ivarszelvény és az előtte levő szelvény) között 15 járólábszelvényük van. Törzsük szelvényezettsége a hasoldalukon egynemű (homonom), a hátoldalukon azonban kifejezetten különnemű (heteronóm). A Lithobiuséhoz hasonlóan egymás után váltakoznak a rövidebb és hosszabb hátlemezeik. A rövid hátlemezeik azonban annyira elcsökevényesedtek hogy azok becsúsztak a hosszabb hátlemezek alá. A 7. és a 8. hátlemezük összeolvadt, ezért külsőleg csak nyolc hátlemezük látható. A pókszázlábúak szelvényezettsége nehézség nélkül levezethető a Lithobiomorphák szelvényezettségéből, de mégsem teljesen azonos jellegűek a hátlemezeik. A pókszázlábúak hosszú hátlemezeinek hátulsó szegélyén ugyanis páratlan légzőnyílások találhatók, melyek egy légkamrába vezetnek, amelyből számos, egyszer vagy kétszer elágazó légcső ered.

A rendkívül hosszú járólábak feje másodlagosan számos kis ízre tagolódott. Ez az életmóddal kapcsolatos jelenség, ugyanis a pókszázlábúak úgy vadásznak, hogy hosszú lábaikat lasszószerűen áldozatukra tekerik.

A pókszázlábúak feje - ellentétben az összes többi százlábúéval - nem lapos, hanem gömb alakú. Ennek megfelelően szájnyílásuk a fej elejére került. Két nagy összetett szemük a rovarok szemeire emlékeztet, hasonló látószerveket nem találunk a többi százlábú körében. Csápjaik rendkívül hosszúak, gyakran több, mint 400 ízből állnak.

Melegkedvelő állatok, ezért főként a trópusok és a szubtrópusok lakói. Ragadozó életmódot folytatnak, olykor az embert is megmarják. Harapásuk eléggé fájdalmas, és hatása csak több óra elteltével múlik el.

Szaporodásuk anamorphosissal történik, a petékből kikelő első lárvaalakoknak négy pár lábuk van. Több vedlés során lábaik száma teljessé válik, de ivarérettségük eléréséig még ezután is többször vedlenek. Feltehetően több évig élnek. Gyakran elvesztik lábaikat, de ezek a következő vedlés során pótlódnak.

Scutigera coleoptrata - légyölő pókszázlábú. Éjszakai állat, napközben főként kövek között, avarban rejtőzik, de a lakásokba is gyakran behúzódik. Sötétedés után indul vadászatra. Hosszú lábaival a százlábúak körében szokatlan gyorsasággal halad. Járás közben teste már nem kígyózik, gyors futása közben is törzse szinte egyenes marad. Ügyesen fogdossa a legyeket. Ha egy légy a pókszázlábú csápjaihoz ér, az ostorszerű elülső lábaival villámgyorsan elkapja és állkapcsi lábaival megmérgezi, majd a szájához viszi. Ezután már a többi szájrészeivel is fogva tartja az áldozatát. A belső részeket elfogyasztja, és csak a keményebb külső váz marad meg. A légyölő pókszázlábú hímjének spermatofórája citrom alakú, 30 mm széles és 2 mm magas. A többi százlábúval ellentétben a hím nem készít szövedéket. A pókszázlábúak általában egyesével, néhány napos időközökben rakják le petéiket.

Forrás: http://systzool.elte.hu/gyakorlat/myriapoda.htm
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:12    Hozzászólás témája: idéz

Puding írta:
Na ezt nevezem én fatális tévedésnek...
(Inkább orbitális baromságnak hívnám, de nem akarok senkit megsérteni... Nevet? )

teljesen jogos, tényleg baromság, igy jár aki nem néz utána rendesen és mégis jár a szája Nagyon boldog

kösz a javitást Kacsint?

(de azért nem tudhatod nem e b...ik a gyikok,hisz együtt voltak a vödörbe egész éjjel....) Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog

na jo,nem szivesen offolok,de sajnos nem lehet visszamenöleg szerkeszteni a postot,igy oda már nem tudom irni hogy baromság Nagyon boldog
Vissza az elejére
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 10:05    Hozzászólás témája: idéz

Na ezt nevezem én fatális tévedésnek...
(Inkább orbitális baromságnak hívnám, de nem akarok senkit megsérteni... Nevet? )

A Magyar vagy Pannon gyík (Ablepharus kitaibelli) szemhéja ugyan is összenött (akárcsak a kígyóké), és igazából a szkinkekkel ál közelebbi rokonságban. Mellesleg így néz ki Ny

Az utolsó képen látható 2 jószág (a vödörben) viszont akkor lesz pár, ha a homoszexualitás náluk is divattá válik! Nevet? Az ugyan is 2 hím zőőőd gyík (Lacerta viridis), míg az első, kérdést generáló képen egy nőtény példány látható.

Legutóbb Puding szerkesztette (2009 Jún. 22. Hétf., 10:21), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
hawk
Moderátor

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 06:57    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok, Antistatic kép alapján a vödörben egy Zöld gyik pár van, az alábbi állat pedig egy Magyar gyik (Ablepharus kitaibelii), fokozottan védett, bövebb infó:

http://www.irt.vein.hu/~vassanyi/ira/ert/10/hullo_1.html

még Gárdonyi Géza is irt róluk:

http://hu.wikisource.org/wiki/Magyar_gy%C3%ADk
Vissza az elejére
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 22. Hétf., 05:28    Hozzászólás témája: idéz

Szia Puding!Ez a fotó is a telken készült (Harkány, Tere hegy)!Volt egy másik gyík amit sikerült fotóznom és szerintem az a Zöld gyík!A kép egy vödörben készült!Nem én tettem oda őket hanem ott találtam rájuk!Biztos túl kiváncsiak voltak bele mentek de sajna kijönni már nem bírtak!(A fotó után szabadon engedtem őket)

Íme:

Tehát nem gondolom hogy az első fotó egy Zöld gyíkról készült
- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
Puding
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 23:27    Hozzászólás témája: idéz

Hol készült a fotó?
Amúgy szerintem zöld gyík lesz... Kacsint?
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 23:25    Hozzászólás témája: idéz

Antistatik írta:
Remélem nem gond akkor egy Gyíkfélével is bajban volnék!Annyira már sikerült rájönnöm hogy nem Fürge gyík illetve nem Zöld gyík!A kérdés tehát az éenne hogy akkor milyen?Ez a Gyík természetesen farokkal együtt kitette a 38-40 cm-t!

húúú, ilyen fajta gyíkot nem láttam még Nagyon boldog milyen érdekes állatkák vannak ott Nagyon boldog
Vissza az elejére
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 23:23    Hozzászólás témája: idéz

Remélem nem gond akkor egy Gyíkfélével is bajban volnék!Annyira már sikerült rájönnöm hogy nem Fürge gyík illetve nem Zöld gyík!A kérdés tehát az éenne hogy akkor milyen?Ez a Gyík természetesen farokkal együtt kitette a 38-40 cm-t!

- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
sulky
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 23:14    Hozzászólás témája: idéz

Nagyon jól néz ki!
Nem is sejtettem, hogy ilyen van itthon.
Vissza az elejére
Profil üzenet
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 23:06    Hozzászólás témája: idéz

Szia!Szerencsére nem kellett ezért a fotóért Afrikáig menni Mosoly !A telek Harkány, Tere hegyen található!Ez Pécstől 20km-re található Mosoly

Na akkor még 1-2 kép róla:

- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
sulky
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 22:56    Hozzászólás témája: idéz

Antistatik írta:
Szia Horga!Köszönöm a gyors választ!Elég szép kis teremtmény!De viszont ez az állatka minimum 45-50 mm volt!Lehet ez valami túlméretezett mutáns Mosoly !

Szia sulky!Szerencsére nem a konyhában találtam,hétvégén kint voltam a párommal a telkükön és ott találkoztam vele a ház oldalán éjjel Mosoly

ZSia!

A telek hol található? Mosoly
Ahogy elnézem, nem az európai kontinens Nagyon boldog
Talán Afrika? Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 22:53    Hozzászólás témája: idéz

Szia Horga!Köszönöm a gyors választ!Elég szép kis teremtmény!De viszont ez az állatka minimum 45-50 mm volt!Lehet ez valami túlméretezett mutáns Mosoly !Azt megtudnád mondani hogy miért veszélyes emberre, milyen mérge van?

Szia sulky!Szerencsére nem a konyhában találtam,hétvégén kint voltam a párommal a telkükön és ott találkoztam vele a ház oldalán éjjel Mosoly
- Ó, kezdem érteni!

Legutóbb Antistatik szerkesztette (2009 Jún. 21. Vas., 22:57), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet
sulky
Rendszeres látogató

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 22:46    Hozzászólás témája: idéz

Bazz!

Ezt otthon, a konyhában találtad? Mosoly
Vissza az elejére
Profil üzenet
Horga
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 22:40    Hozzászólás témája: idéz

Antistatik írta:

Scutigera coleoptrata - Légyölő pókszázlábú

Éjszakai aktivitású, nappal az avarban kövek alatt
Mérete: 20-25 mm
Gyors mozgású
Legyekkel táplálkozik, első lábaival ragadja meg zsákmányát
Marása: emberre is veszélyes

üdv
Vissza az elejére
Antistatik
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Jún. 21. Vas., 22:29    Hozzászólás témája: idéz

- Ó, kezdem érteni!
Vissza az elejére
Profil üzenet
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 11. Csüt., 14:20    Hozzászólás témája: idéz

Ha a színházzal szemben állsz, jobbra van egy kis utca,a Déryné köz. Ezen egyenesen kell menni. Az első kereszteződés után tovább kell menni, ott van egy óvoda, ami szomszédja egy tízemeletesnek. A két intézmény között egy kocsma szomszédságában van a bolt.
Hoppá, látom már sikerült:) hátha igy egyszerübb azért...
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
PEKATRALATAK
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 11. Csüt., 14:19    Hozzászólás témája: idéz

Koszonom szepen georgio,eletet mentettel!!!
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Jún. 11. Csüt., 14:13    Hozzászólás témája: idéz

PEKATRALATAK írta:
Leci,leci valaki nagyon gyorsan irja meg hogy hol van pesten a Tryonix,egyik ismerosom varja pesten hogy megmondjam neki mert hozna nekem ma egy kigyot,leci,leci minel gyorsabban irjatok.

Budapest, 13 kerület, Kassák Lajos u. 74.
Árpád híd Pesti hídfő, 1 villamos megálló, plusz metro-megálló is van ott.
A nagy rendőrségi épülettel szemben, egy 10 emeletes ház aljában.
A József Attila színház mögött.
Vissza az elejére
Profil üzenet
PEKATRALATAK
Tag

Elküldve: 2009 Jún. 11. Csüt., 14:04    Hozzászólás témája: idéz

Leci,leci valaki nagyon gyorsan irja meg hogy hol van pesten a Tryonix,egyik ismerosom varja pesten hogy megmondjam neki mert hozna nekem ma egy kigyot,leci,leci minel gyorsabban irjatok.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2009 Máj. 27. Szer., 21:11    Hozzászólás témája: idéz

Nekem is egy pokoli cselőpóknak (Geolycosa vultuosa) tűnik ?tlet
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
BeckRobi
Stabil Tag

Elküldve: 2009 Máj. 27. Szer., 20:47    Hozzászólás témája: idéz

Nekem ez egy cselőpóknak tűnik.
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
Koka
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Máj. 27. Szer., 19:37    Hozzászólás témája: idéz

Felismeri ezt a pókot valaki? (minöségért bocs, nem saját kép,én is igy kaptam)

KoKoN
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Máj. 27. Szer., 19:34    Hozzászólás témája: idéz

Halihó emberek!

Na most nekem elkelne a segítség! Ma felettébb érdekes dolog törtönt! Van neke egy Brachypelma albopilosumum! Eddig legalábbis annak tűnt, hogy az! Már 5 cm volt, nagyon szépen nőtt! Ma levedlett és ez a kép tárult elém! Ilyen pókot én még isten bizony nem láttam!

Képek:

Ha valaki tudja milyen pók van a képen az írja meg! Mert nekem lövésem nincs! az hogy nem albo az 100%, de az is 100% hogy nem tudom mi ez! Felhívom a figyelmet a potrohmintázatra... akár egy irminia...valamint a 2 hátsó láb csonolódására... Fejtsük meg emebrek... kicsit aggaszt!

Ha holnapra színt nyer és életerősebb lesz még lövök képet!
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website msn állomány
suicide
Fanatikus Tag

Elküldve: 2009 Ápr. 13. Hétf., 15:26    Hozzászólás témája: idéz

Üdv!

A kép alapján minden világos. kérdésem annyi lenn hogy kb mennyi idő amíg a nagy kukacból-fiatal bogár lesz?

georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Márc. 08. Vas., 12:19    Hozzászólás témája: idéz

Okés, köszi a segítséget mindenkinek.
A Baumax-ban ma találtam horganyzott drótfonatot.
12 mm-es lyukvastagsággal. Még nem vettem meg mert ha találok kisebbet az jobb lenne, de a 12 se rossz, az egér nem jön át rajta.
Na meg az is gond, hogy 5 méteres tekercsben volt hatezer valamennyiért.
De a lényeg, hogy kapható...
Vissza az elejére
Profil üzenet
Casper
Gyakori látogató

Elküldve: 2009 Márc. 08. Vas., 08:46    Hozzászólás témája: idéz

LGM írta:
Szia!

Nem lesz semmi baja a póknak.Tegyél be egy -egy kisebb darab tojástartót,arra rámásznak,és így ki tudod venni őket egyben.

Na ez jó hír, így nem kell szétrombolni az otthonát! ^^
köszi!
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail
georgio
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Márc. 08. Vas., 08:38    Hozzászólás témája: idéz

Kösz Saliv megnézem.
Amúgy szerintem csak azért nem találok, mert ez nem olyan cucc amit hirdetnek pl. a Baumax újságban Nevet?
Biztos sok helyen van, hátul valahol az építési osztályon.
Majd körülnézek.
Elsőre a Hermes-ben.
THX!
Vissza az elejére
Profil üzenet
LGM
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Márc. 08. Vas., 07:25    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Nem lesz semmi baja a póknak.Tegyél be egy -egy kisebb darab tojástartót,arra rámásznak,és így ki tudod venni őket egyben.
Gyakori látogató

Elküldve: 2009 Márc. 08. Vas., 03:41    Hozzászólás témája: idéz

Aloha!

Mi a tehendő, ha egy pók terkójában kis tücskök keltek ki? Régebben bennt maradt nála egy nősti tücsök és ezek szerint "betojt"
Szerintetek elpusztulnak majd vagy ajánlott egy talajcsere? A pókot zavarhatják, vagy származhat belőle vmi baja, ha bennt vannak ezek a mini takarmányok?

Előre is köszi a helpet!
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail
salivspider
Snake&Spider Driver

Elküldve: 2009 Márc. 07. Szomb., 19:38    Hozzászólás témája: idéz

TÜZIHORGANYZOTT ROSTASZÖVET
MÉHÉSZ SZÖVETEK

2,8/0,5-ös 1875+ÁFA/m2=2250Ft
3.0/1.0-es 2900+ÁFA/m2=3480Ft
5,0/1,0-es 2240+ÁFA/m2=2688Ft
5,0/1,2-es 2300+ÁFA/m2=2760Ft
10/1.6-os 1800+ÁFA/ m2=2160Ft

Asszem ezen az áron vettem anno a cumokat. Hermesbe is van az 10.000% de ott drágább lesz... Régebben lehetett kapni,obi,praktiker, csak nem rostaszövet néven.,illetve pár állatkereskedésben. Amugy az üvegesek jórészétől tudsz venni Georgio,mivel gyakorlatilag az üvegesek fele megélhetés miatt,terkókat is készít, és ugyibár ahhoz van neki hálója is:).
Öreg Tag

Elküldve: 2009 Márc. 07. Szomb., 16:32    Hozzászólás témája: idéz

Egy Hermes bolt itt is van a közelünkben.
Majd megnézem.
De elég ciki, hogy Budapest ide, Budapest oda egy roh..dt helyen sem árulnak ilyen ipari rostaszövetet.
Mivel építkezésekhez használják a legtöbbet, kavicsok átrostálásához, majd megnézem olyan helyeken.
Nem hiszem, hogy ilyen Baumax, Bricostore szerű boltokban kapni lehetne, de egy próbát megér.
Tana: A feleségem arrafelé melózik pár utcányira, majd elküldöm kuksizza meg.
Köszi nektek.
Vissza az elejére
Profil üzenet
TanA
Tag

Elküldve: 2009 Márc. 07. Szomb., 13:10    Hozzászólás témája: idéz

georgio írta:
Lenne egy kérésem.
Készülő terráriumhoz szeretnék Dunaújvárosból hozatni horganyzott ipari rostaszövetet.(máshol nem láttam)
http://murardrot.hu/hu/rostaszovetek
Az lenne a kérésem, ha valaki jön arról a térségből börzére, el tudna-e hozni nekem 2 métert abból az anyagból?
Honorálom, így akár utazási költséget is takaríthat.
(Ez 1 m széles, 2 m hosszú. Összetekerve nem sok, és nem nehéz)
Pontosítás végett kérem írjon az illető.
Vagy ha közelebb tud valaki az is jó, de én már feltúrtam a netet miatta.
A sima drótháló azért nem jó mert gyenge, ha világítást helyezek rá nyúlik, szakad, és még az egér is kirághatja.
Segítségeteket előre is köszönöm.

Régebben kaptam egy infót, hogy Budapest VII. kerület Marek József utca 37-38-ban van egy kovácsmester,aki gyárt ilyen rostaszöveteket,
hogy horganyzott-e nem tudom és azt se hogy még ott van-e a bolt. 1x voltam ott, de be volt zárva Mosoly
Ha jössz a Dózsa György úton, a Városliget felé, akkor ott lefordulsz jobbra a Marek József utcán és a bal oldalon van a sarokhoz közel a bejárat.
Vissza az elejére
gebirgsjager
Tag

Elküldve: 2009 Márc. 07. Szomb., 12:53    Hozzászólás témája: idéz

Hahó
Ugyanilyeneket (valószínűleg ugyanők gyártják) lehet kapni a hermes méhészeti és kertészeti szaküzletben, Budapest
Ferenc krt 37. Énis ott vettem, baromi drága, de sokáig elég... Nem rozsdásodik, de a horganyzása nem tökéletes, a pára nem zavarja, de ha lepermetezd vízzel, valami kiválik a felületén, ami valszeg nem vízkő Forg? szemek
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Életjelenségek és egyebek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Következő
7 / 20 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu