Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 18 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Gyászbogárlárva

Gyászbogárlárva

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Táplálás
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
barca007
Újonc

Elküldve: 2014 Máj. 30. Pént., 09:13    Hozzászólás témája: idéz

sziasztok.én is elkezdtem a tenyésztést.4lárva van elkülönítve.egy dolgot nem tudok.ezek a bogarak repülnek???????????

Üdv! Kérlek, mutatkozz be itt: Bemutatkozás Köszönettel: Wini
Vissza az elejére
Profil üzenet
7Pszicho7
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Márc. 30. Szomb., 22:00    Hozzászólás témája: idéz

Mellesleg a bogár elég büdös.
Erikdrummer
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Márc. 30. Szomb., 19:30    Hozzászólás témája: idéz

de az előtted levő nem a lárváról kérdezett hanem a bogárról ami már kikelt!
Szerintem hagyd a fenébe és ne add a póknak! lárvával etesd
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
7Pszicho7
Stabil Tag

Elküldve: 2013 Márc. 30. Szomb., 14:57    Hozzászólás témája: idéz

Hogy mi számít termetesnek?
Egy lárva átlagos mérete 5cm. Ugyebár alapszabály, hogy a póknak csak a méretének megfelelő eleségállatot adjunk. Ha pl egy Brachypelma genus tagjáról van szó, akkor mondhatjuk hogy egy 8-9 vedléses póknak már lehet adni lárvát. Évekkel ezelőtt Én is etettem lárvákkal, még a tenyésztésük is összejött. De hamár ekkora eleségállatról van szó, inkább adok a póknak egy dubiat.
A gyászbogár lárvának nagyon erős a csáprágója. Ezért érdemes összeroppantani a fejét, különben kárt tehet a pókban.
slyagency
Lelkes újonc

Elküldve: 2012 Jún. 12. Kedd., 01:24    Hozzászólás témája: idéz

Mi számít termetesnek? Mosoly

Hirvenkurpa írta:
Ha jó termetes, erős pókod van, elvileg meg tudja enni, de nem lesz könnyű dolga, mert a gyászbogárnak erős páncélja van.
Egyébként nem tudom ízlik-e pókoknak a bogár, mert bűzös váladékot termel, főleg ha piszkálják (márpedig az elfogyasztás belefér a piszkálás kategóriába Nagyon boldog)

Amúgy baja nem lesz tőle, max félbehagyja a vadászatot...
Vissza az elejére
Profil üzenet
Hirvenkurpa
Tag

Elküldve: 2011 Aug. 24. Szer., 07:43    Hozzászólás témája: idéz

Ha jó termetes, erős pókod van, elvileg meg tudja enni, de nem lesz könnyű dolga, mert a gyászbogárnak erős páncélja van.
Egyébként nem tudom ízlik-e pókoknak a bogár, mert bűzös váladékot termel, főleg ha piszkálják (márpedig az elfogyasztás belefér a piszkálás kategóriába Nagyon boldog)

Amúgy baja nem lesz tőle, max félbehagyja a vadászatot...

kalzsa írta:
hali!
kikelt a terkóba a gyászbogár lárva, most bogárként van bent.
árt vmit a pókomnak? megeszi?
szedjem ki?
aggódjak?
köszi
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail állomány
kalzsa
Gyakori látogató

Elküldve: 2011 Aug. 23. Kedd., 21:04    Hozzászólás témája: idéz

hali!
kikelt a terkóba a gyászbogár lárva, most bogárként van bent.
árt vmit a pókomnak? megeszi?
szedjem ki?
aggódjak?
köszi
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Ferrault
Moderátor

Elküldve: 2011 Jún. 01. Szer., 17:01    Hozzászólás témája: idéz

meamo írta:
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy gyászbogár lárva a dobozolás alatt elpusztul, akkor az alatta lévő korpát is ki kell dobni vagy lehet rakni a helyére új lárvát? Korábbi hozzászólásokból tudom, hogy ha érzik egymást nem bábozódnak. Ez most magára a lárvára vagy a helyére is érvényes?
Előre is köszönöm a választ!

Hali!
Nálam egy lárva bebábozódik, majd bogárrá fejlődik akkor a régi búzakorpát hagyom a kis dobozában, és arra teszem a következő lárvát. Van amelyik búzakorpa talajon már 3-4 bogár is kifejlődött. Szóval nem muszáj kicserélned!
Profil üzenet e-mail website msn állomány
meamo
Újonc

Elküldve: 2011 Jún. 01. Szer., 16:09    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy gyászbogár lárva a dobozolás alatt elpusztul, akkor az alatta lévő korpát is ki kell dobni vagy lehet rakni a helyére új lárvát? Korábbi hozzászólásokból tudom, hogy ha érzik egymást nem bábozódnak. Ez most magára a lárvára vagy a helyére is érvényes?
Előre is köszönöm a választ!
Vissza az elejére
Profil üzenet
lilslim
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Jan. 29. Szomb., 21:11    Hozzászólás témája: idéz

mindenhogy próbáltam.a lárvák még eszik,de azoknak is csak néha adok mert jobb a gyümölcs,zöldség.több a vitamin bennük,jobban nönek és nagyobb arányban kelnek ki a bábok.a bogarak sehogy nem eszik a tápot.mondjuk én nem is korpán tartom öket mert nagyobb páratartalom kell neki és a könyvek is tözeget,földet ajánlanak.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
meamo
Újonc

Elküldve: 2011 Jan. 29. Szomb., 20:24    Hozzászólás témája: idéz

Szia!

Érdekes, hogy nem eszik a tápot. Egészbe adtad nekik vagy tördelve?
Vissza az elejére
Profil üzenet
lilslim
Stabil Tag

Elküldve: 2011 Jan. 29. Szomb., 15:36    Hozzászólás témája: idéz

hali.én szoktam berakni nekik más kaját is(gyümölcs,zöldség)
a bogarak nálam nem eszik a kutyatápot csak gyümölcsöt,zöldséget de legjobban salátát.
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
meamo
Újonc

Elküldve: 2011 Jan. 29. Szomb., 09:48    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a külön dobozolt lárváknak kell-e adni a korpán kívül mást? Gondolok itt gyümölcsre meg kutyatápra. A tápot ti meg szoktátok apróra tördelni vagy csak úgy egészben is be lehet rakni a bogaraknak?
Vissza az elejére
Profil üzenet
PEKATRALATAK
Tag

Elküldve: 2008 Aug. 22. Pént., 08:58    Hozzászólás témája: idéz

Koszonjuk!Igy tenyleg jol attekintheto,viszont volna meg par kerdesem amire orulnek ha tudnatok valaszolni.
Attettem 7 kukacot kulon-kulon muanyag dobozokba,kb egy ujnyi korpara.Most ezeknek kell valamit adni kajat?vagy akkor h szarazon vagy nedvesen kell tartani?es ha nedvesen akkor a korpat nedvesitsem vagy mi?A tobbi dolgot aztan leszurtem a hozzaszolasokbol de ezekre nem talaltam a valaszt.

Olvasd el az első sort! Dudu
Vissza az elejére
Profil üzenet msn
csepelball
Adminisztrátor

Elküldve: 2008 Aug. 09. Szomb., 22:02    Hozzászólás témája: Gyászbogárlárva idéz

Sziasztok! Kicsit átrendeztem a témát és a nagy lényeget kiemeltem az egészből! A név az eredeti hozzászólót jelenti!

Feco:
Zabkorpa, meg búzakorpa! Lényeg, hogy tök száraz legyen, és jó nagy helyük legyen, különben felmelegszenek, és megrohadnak! Szaporítani így lehet, hogy egyesével külön dobozba rakod őket, +korpa (szárazon) és várod, hogy bebábozódjon. Ha ez megtörtént, és bogarak lettek, egyberakod őket, hogy dugjanak!!! Kaja gyümölcs!

Pokok:
Sziasztok! Nekem már vannak 1-2 cm-es és 3-4 cm-es lárváim is. A bogarakat én nedves tőzegen tarom, mindíg van új bogárjelölt a báboztatóban! Álltalában 25-28 fok van náluk! Hetente 2x kapnak almát, a maradékot kiveszem és megkapják a lárvák! A lárvákat egy 50literes akváriumban tartom száraz búzakorpán! Gyakorlatilag mindent megesznek! Növényt, egeret, kutyatápot, stb...! A bogarak között kikelő Lárvákat 4-5 cm-es korukig tartom. Utánna mennek a lárvás akváriumba. Ha nem így tenném, akkor a nagy lárvák megeszik a petéket és a kicsi lárvákat is!
Mindenkinek sok sikert!
ui.: 1/2, 1 literes kiszerelésben tudom szállítani!

Eunice:
Helló !
Én ugyan inkább a viaszmolyokhoz értek, de a kezdo (gyászbogártartó), a saját kárán megtanultakkal, talán jobb tanácsokat tud adni, mint aki literszámra tenyészti a "gyászkukacot".
Másfél éve én is elhatároztam, hogy nevelek gyászbogarakat, elmentem hát a helyi állatkereskedésbe, ahol összesen 13 db lárvát kaptam.
A tözeges leírások nem voltak szimpatikusak, ezért ugyanolyan keverékbe (korpa-liszt) tettem oket mint a lisztkukacokat. Nedves táplálékul is ugyanazt kapták, mint a lisztkukacok, vagyis reszelt sárgarépát, kifacsart citrom maradékát, almahéjat, stb.
Szépen megnottek, elérték a szerintem maximális méretet, de sehogy se akartak bebábozódni.
Hosszas keresgélés után kiderült, hogy amíg együtt vannak, nem fognak bebábozódni. (Olyan feromonokat bocsájtanak ki, amely akadályozza a csoportos bábozódást. Ez a hátrány viszont óriási elonnyé változik, ha a kifejlett lárvákat etetésig tárolni akarjuk.)
Ekkor megfelelo méretu csavaros dobozokba, ujjnyi réteg korpára raktam egyenként oket, és 2-3 hét alatt mind bebábozódott.
Újabb 2-3 hét múlva egyenként kifejlodtek a bogarak. Visszarakva az eredeti lisztes-korpás közegbe és az említett táplálékot adva, hamarosan elkezdték a peterakást. A bogarak összeeresztésénél is lehet hibát elkövetni, mert ha a bábból frissen kikelt bogarat (világosbarna) teszünk a régebbi (fekete) bogarak közé, azt bizony szétrágják.
A megmaradt 10 gyászbogaram kb. két hónapig élt (idonként elfelejtettem nedves táplálékot adni), ezalatt 480 lárva nevelodött fel.
A második bogárgenerációt már sokkal tervszerubben neveltem.
A 40 jól fejlett lárvából ugyanennyi bogarat neveltem fel, továbbra is a lisztkukac tenyésztés szokásos közegével és táplálékaival, természetesen külön dobozolva oket. Most már jobban vigyázok a túlélésükre, már fél éve petéznek, és már a harmadik uborkásüveg korpáját népesítik be petékkel. Az elsoben 5-600 db már majdnem méretes kukac van, a másodikban sok-sok kicsi, de ezek közül (kannibálok lehetnek) a 15-20 legnagyobbat átraktam az elsobe. Az elsoben már alíg van korpa, helyette szürke por (ürülék) tölti ki az edény alját. Ilyenkor egy peremes tálcára öntöm a tenyészetet, az üvegbe új korpás keveréket teszek és a kukacokat csipesszel visszarakom. Egy kiselejtezett tésztaszurovel a válogatás felgyorsítható. Jó tanács még, hogy a megmaradt száraz eleséget, hullákat, a szürke porszeru ürüléket ne a szemetesbe öntsük, hanem húzzuk le a WC-ben, így elkerülhetjük, hogy gyászbogárlárvák vagy bogarak (ugyanez érvényes szerintem a lisztkukac tenyésztésére is) szaporodjanak el a lakásban.
A szakirodalom szerint a gyászbogárlárvák 3-4 hónapig tarthatók el kifejlett állapotban.
Szintén a szakirodalom szerint 16 C alatt mind a lárvák, mind a bogarak elpusztulnak.

Sok sikert a tenyésztéshez!
Üdv: Eunice

Puding:
Nem vétó csak kiegészítés.
A perui gyászbogár lárvái egymás közt nem kannibálok, ellenben mind a "kukacok" mind pedig a kifejlett bogarak elfogyasztják a még ki nem kelt petéket. Ezért pár hét után, érdemes oket új talajra áthelyezve "vándoroltatni ellenkezo esetben csak kárba vész a lerakott peték többsége.
Azt is érdemes kiemelni, hogy a lisztbogaraktól eltéroen ezen állatok igénylik az állati eredetu fehérjéket, ennek hiányában mind a növekedésük, mind pedig a peterakás intenzitása csökken. A túró, fot tojás, fot tészta mellett ezt nyugodtan adagolhatjuk száraz kutya, még inkább macskatáp formájában. Talajént pedig azért javasolható a tozeg, mert egyrészt ezek az állatok érzékenyebbek a kiszáradásra, másrészt ürülékük könnyen ammóniásodni kezd, amit a tenyésztoközegnek nem árt némileg semlegesíteni.

Ononor kérdés:
Valahol azt olvastam, hogy a bogarak csak korhadékokra petéznek...ez igaz lehet?

Eunice válasz:
Tulajdonképpen a tozeg is egy korhadék, tapasztalatom szerint a korpát is annak tekintik. A legtöbb tenyésztési leírás túl van misztifikálva, lásd példáúl a lisztbogarakhoz ajánlott fémbetétes, több szellozonyílásos ládákat, melyek helyett (saját célra tenyésztett mennyiségek esetén) jól megfelel egy 3-5 literes uborkásüveg, egyötödnyi lisztes korpával. Mint már korábban írtam, nálam a gyászbogarak is hasonló körülmények között élnek és kielégítoen szaporodnak.
Eunice

Legutóbb csepelball szerkesztette (2012 Ápr. 01. Vas., 10:34), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail website
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Táplálás Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu