Keresés blocks.gif

GYIK
 Reptilia fórum
 Szabalyzat

blocks.gif

Szia, Anonymous
Felhasználónév:

Jelszó:

[Regisztráció]
[Elfelejtetted a jelszavad?]
Jelenleg 49 vendég és 0 regisztrált tag online.

blocks.gif

Arachnida: Arachnida fórum

Arachnida fórum :: Téma megtekintése - Heteropoda boiei

Heteropoda boiei

új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae)
Előző téma megtekintése Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Vikesz
Rendszeres látogató

Elküldve: 2013 Feb. 26. Kedd., 20:24    Hozzászólás témája: idéz

Vasarnap volt a varosban egy pok es egyeb csinos allatkak kiallitas. Sajnos nem elö peldanyokat mutattak be. Ott talalkoztam evvel a szepseges pokkal, es gondoltam, hogy megnezem mivel jar a tartasa. Azt hiszem, hogy megsem nekem valo (szerretem a nyugodtabb allatokat, mert en inkabb olyan tipus vagyok). Jo, hogy olvashattam roluk itt, köszi
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Yareus
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Júl. 10. Szomb., 21:24    Hozzászólás témája: idéz

mivel képek nincsenek így feldobok az enyémekről.. élőben sokkal zöldesebb mind2 így kicsit félek h két db hím állatom van..

Y
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Máj. 15. Szomb., 16:52    Hozzászólás témája: idéz

Halihó!

Kapor leveléhez még egy kis hozzászólás: eddig - ahogy írtam is, nem voltak gondjaim ezekkel a kis dögökkel soha. Szépen ettek, nőttek, ettek, nőttek, ahogy azt egy rendes póknak kell.

Most tapasztaltam meg először a rossz oldalukat - persze lehet én szúrtam el valamit.

Egy rövid idő alatt kb. 20-25 bébi potyogott le, és nem is az 5 mm-es méretből, hanem már a három - négy vedlésesek közül.

Az okát nem igazán tudom / értem, rendesen kaptak enni - inni, meg sem fázhattak....

Majd agyalok, hátha rájövök a dolog okaira, ha valakinek van jó ötlete, azt szívesen látnám / megköszönném.

TILL
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 29. Csüt., 14:05    Hozzászólás témája: idéz

Hi Mindenki!

Találtam pár oldalt, ahol a heteropodatoxint úgy jellemezték, mint a Kálium - ioncsatornákat blokkoló mérget. Tehát nem szövetbontó méreg - hacsak a pók nyála nem bont szövete, a sebbe jutva (márpedig mint tudjuk, bonthat).
Tehát ebből a szempontból ott tartunk, ahol eddig. A méreg nem szövetbontó ugyan, a nyálról meg semmit nem tudunk Mosoly

Toto! Van egy srác, akinek keltek Nephila senegalensisei, ha érdekel, privátban elküldöm az e-mail címétt!

Üdv:
TILL
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Toto
Moderátor

Elküldve: 2010 Ápr. 25. Vas., 21:42    Hozzászólás témája: Re: Heteropoda idéz

till írta:
Heteropoda maxima.
Laoszban (meg gondolom a környező országokban) él, barlanglakó, és kb. 30 cm-es terpesztésű - úgyhogy lehet, nem is a blondi a legnagyobb pók! Kacsint?

Hali!

A H. maxima tartja eddig a guiness rekordot, mint a legnagyobb lábterpesztésű pók, szvsz ő a legnagyobb. Viszont a blondi a jelenleg ismert legnagyobb MADÁRPÓK. Kacsint?

Amúgy jópofák ezek a Heteropoda-k, keresek már énis egy ideje egy főpókot, kicsit mással is akarok foglalkozni a madárpókok mellett Nagyon boldog lehet bevállalnék egy példányt, bár én első főpókomnak egy Nephila-ra gondoltam Mosoly
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 25. Vas., 21:25    Hozzászólás témája: idéz

Hi!

Nekem eddig nem volt különösebb rossz tapasztalatom velük.
A növekedésük - ha kapnak elég kaját - szerintem elég jó ütemű. Nekem sikerült kb. 3 hónap alatt (a keléstől számítva) elérni azt, hogy 4 - 5 cm között volt a terpesztése az állatnak. Az első állataimat hasonló méretben vettem meg, márciusban érkeztek hozzám, júniusban pároztattam, augusztusban kikelt a kokon... Ez így sac per kb. fél éven belül van, ha összeadogatom.
A lábát nálam még nem dobta el egy sem, az viszont tény, hogy a bőrbe bele tudnak ragadni - bár ezt én olyan állatnál hoztam össze, "akiről" megfeledkeztem, és kiszárítottam.
A picik érzékenyek a kiszáradásra, ez is tény.
Egyébként - nekem legalábbis - ennyi a rossz tapasztalatom velük.
Ja, meg hogy néha megetetik magukat a tücskökkel. Nekem két ivarérett állatomat nyírta ki tücsök, és nem is a kétfoltos, hanem a sima barna.

Azért azt a maximát megnézném... Én már azt számolgattam, hogy juthatnék ki Laoszba, hogy valahogyan begyüjtsem őket...
De ha van aki árulja, lehet nem mennék odáig érte Mosoly

Till
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Kapor
Látogató

Elküldve: 2010 Ápr. 14. Szer., 18:31    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok
Hát a maxima simán veri a boieit méretben. Életmben egyszer láttam össz vissz 3 egyedet (a német tücskös négyzet alakú dobozba épp h belefértek összehajtogatva). Darabját 150 euért lehetett megvenni Nagyon boldog
Kb 1 percig elfiloztam rajtuk (1 páron), de kicsit drága alkoholos gyüjtemény lett volna (valszeg eleve se éltek volna sokáig, max pár hónapott saccoltam nekik).

Amugy nekem a boeikkel nagyon rossz tapasztalataim vannk, leginkább látni se szeretnék többet belőlük. Idegbeteg dögök. Ezalatt nem azt értem h agresszivek, hanem h mindenre elkezdenek rohanni, eldobják a lábukat, a szárazon kidöglenek, a nedvesen szintén kidöglenek (beleragadnak a vedlésbe) - (mind egy közepes méretkategóriában történt, cirka 3 cm lábfeszű méretnél).
Mindezek tetejére a táplálkozásuk is rabszodikus volt, kiskorukban zabáltak aztán szintén a már emlitett méretben hol ettek, hol nem.
Aztán aki nekem felnevel 3 -6 hónap alatt ivarérettre állatot ebből a fajból, azelőtt lábraborulok. 28-30 fokon is igen lassan fejlődtek, a vedléseket si elhúzták.

Lehet ugyan h valamit én csináltam rosszul, de pár főpókkal volt már dolgom, és kb minden fajnál ugyan az a tartási "technológia" -kisebb nagyobb túlzással. Ezeknek az állatoknak azonban valahog semmi nem volt jó.
Ugyfest a fajt tapasztalataim alapján könyebb leszaporitani mint felnevelni.

Üdv:G
Vissza az elejére
Profil üzenet
Anarchist
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Ápr. 13. Kedd., 12:39    Hozzászólás témája: idéz

Kitartást a keresgéléshez! Engem érdekelnek a fejlemények!
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Ápr. 12. Hétf., 22:13    Hozzászólás témája: Heteropoda idéz

Hi!

Gondoltam, hátha érdekel valakit....

Találtam pár cikket egy még nagyobb Heteropoda fajról - a neve Heteropoda maxima.
Laoszban (meg gondolom a környező országokban) él, barlanglakó, és kb. 30 cm-es terpesztésű - úgyhogy lehet, nem is a blondi a legnagyobb pók! Kacsint?

És még valami: én az alapján amit olvastam róluk, úgy jellemeztem a boieit a saját leírásomban,mint ismeretlen méregerősségű, de valószínűleg veszélytelen mérgű fajt.
Pár napja megkeresett egy srác, aki olvasott egy cikket, miszerint a marás eredménye pókmarás okozta szövetelhalás.
Ez azért nem mindegy, elég nagy a különbség a "Megmart a pókom, de semmi gáz", illetve a "Megmart a pókom, aztán lerohadt a fél fejem" között.

SZóval most keresgélek, és ha találok új cikket, vagy konkrét kutatást a mérgükkel kapcsolatban, azt felteszem ide.
Ha valaki más talál ilyet, és lefordítja/feldobja az oldalra, azt köszönöm szépen, és én is kíváncsian várok minden ilyet!

Üdv:

T.I.Laci
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Feb. 10. Szer., 23:31    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok!

Itt találhattok képeket róluk:

http://www.oyla16.de/cgi-bin/designs/Zauberwald/index.cgi?page=text&id=998848981240523697&userid=30806915&starteintrag=

Az oldal egy német hölggyé,akinek nagyon érdekes állatai vannak.

Ami kimaradt a cikkből: a jószágok nagyon érzékenyek a kiszáradásra.

Ha kiszárad alattuk a talaj, nagyon gyorsan lehullanak!

Üdv:
T.I.Laci

Ja, és vannak eladó picik is (boccs, ez itt a reklám helye)
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
boloka
Tag

Elküldve: 2010 Feb. 09. Kedd., 11:47    Hozzászólás témája: idéz

Sziasztok.
Uj szerzeményem Till jóvoltából.
Lábfesz kb 5-6 mm ugyhogy csak ilyen képet sikerűlt csinálnom.
http://b.imagehost.org/view/0771/DSCN0791
Vissza az elejére
Profil üzenet msn állomány
Anarchist
Fanatikus Tag

Elküldve: 2010 Feb. 09. Kedd., 09:29    Hozzászólás témája: idéz

Helló!
Szép, kerek cikk szerintem is. Vannak esetleg eladó közülük?
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn
Hunter
Stabil Tag

Elküldve: 2010 Feb. 09. Kedd., 05:38    Hozzászólás témája: idéz

Sztem jó lett a cikk Nagyon boldog
Végre van fogalmam a fajról, mert már hallotam róla, csak infót nem találtam. Bár azt nem gondoltam volna hogy ekkorára nő Nevet?
Vissza az elejére
Profil üzenet website msn állomány
kovino1
Tag

Elküldve: 2010 Feb. 08. Hétf., 22:54    Hozzászólás témája: . idéz

Szia!esetleg képeket is megosztanál velönk?
Vissza az elejére
Profil üzenet e-mail msn állomány
till
Lelkes újonc

Elküldve: 2010 Feb. 08. Hétf., 22:45    Hozzászólás témája: Heteropoda boiei idéz

Üdv mindenkinek!

Én viszonylag új vagyok, meg tán kicsit béna, de nem jöttem rá, hogyan tudok a fajleírások közé cikket beküldeni.
Így felrakom ide, hátha érdekel valaki.

2009 márciusában szereztem pár Heteropoda boieit, a fajt azóta sikerült tenyésztenem, ma már túl vagyok a második kokonomon, ami ki is kelt.

Összekalapáltam róluk egyy fajeírást,akit érdekel, itt olvashatja.

Nem biztos hogy mindenben helytálló, nekem mindenesetre ezt sikerült megfigyelnem, illetve összeszedegetnem a netről.

Jó szórakozást hozzá!

Heteropoda boiei – „Green huntsman”

Rendszertani besorolásuk:

Phylum : Arthropoda
Subphylum:Chelicerata
Classis: Arachnida
Ordo: Araneae
Subordo:Opisthothelae
Infraordo: Araneomorphae
Series: Entelegynae
Sectio: Dionycha
Superfamilia: Sparassoidea
Familia: Sparassidae
Subfamilia: Heteropodinae
Genus: Heteropoda

Species: Heteropoda boiei (Doleschall, 1859)

Szinonímák:

Sparassus boiei (Doleschall, 1859);
Adrastis atomaria (Simon,1880);
Heteropoda boiei (Simon 1880);
Parphedrus boiei (Gravely,1931);
Heteropoda boiei (Jager, 2002)

Élőhely:
Ez a vadászpók Délkelet Ázsiában,Malajziában, Jáván és Szumátrán őshonos.
Nagy méretű - ha nem a legnagyobb (15 – 23 cm lábterpesztésű) vadászpók.
Főleg este és éjszaka aktívak, lakóhálót , üreget nem készítenek.
Arboreális, vagyis fánlakó pókok, emberi településeken házfalakon találkozhatunk velük, ahol szürkület után kezdenek vadászni.

Színezet, testalkat:
Az ivarérett hímek élénk zöld alapon szürke, barna és vörös mintásak.
A subadult pókok és kifejlett nőstények ezzel szemben fakóbb szürkés alapszínűek, barnás, fekete és fehér mintázattal.

Habitus:
Saját állataimnál nem tapasztaltam hogy agresszívek lennének, de egyes forrásokban kifejezetten agresszív fajként írják le. Ahogy fent írtam,saját állataim nem agresszívek, zaklatás esetén gyors futásban keresnek menedéket.
A gyors futást komolyan kell venni, egyes leírások szerint 15-17 km / óra sebességet képesek elérni! Az angol és amerikai szakirodalmak „super fast”/ „fast like hell” jelzőkkel illetik…
Jól másznak az üvegen, akár a terrárium plafonján is vígan elsétálnak.
Képesek ugrani is, a fiatal állatok gond nélkül elugranak 5 – 10 cm – re, a kifejlettek pedig akár 50 – 60 cm –es ugrásokra is képesek, ezért senki ne próbálja kézbe venni őket!
A nőstény hajlamos megenni a hímet párzáskor.

Méregerősségük ismeretlen, nincs leírt eset marásról.

Elhelyezés:
Mivel gyorsan futnak, érdemes nagy terráriumot építeni számukra – a saját pókjaim 45 X 65 X 40 cm –es, üvegcsíkos tetejű terráriumban laknak.
A terrárium jól növényesíthető, mivel a növényzetet nem bántják, a földet sem túrják mint a madárpókok.

Táplálás, páratartalom, hőmérséklet

24 – 26 celsiusfokon jól érzik magukat.
Hetente legalább kétszer érdemes permetezni a helyüket, mivel magas 80 – 90 % -os páratartalmat igényelnek. Alacsonyabb páratartalomnál könnyen adódhatnak vedlési problémák, aminek következtében elpusztulhatnak az állatok.
Különösen a fiatal állatok érzékenyek a kiszáradásra, ha nem megfelelő a lakhelyük páratartalma, könnyen kiszáradnak és elhullanak – sajnos saját tapasztalatom alapján állíthatom.
A fiatalok muslincával, apró tücsökkel, a nagyobb állatok nagy tücsökkel,csótánnyal etethetőek. Saját állományomban előnyben részesítem a csótányokat, mivel a tücskök két alkalommal is megették egy-egy hím pókomat.

Növekedés és élettartam

A hímek 3 – 4, a nőstények már 5-6 hónapos korukban elérhetik az ivarérettséget, ha "tömik" őket.
Az élettartamuk 1 – 2 év az internetről összegyűjtött leírások alapján.
Kokonjaik érdekes, lapított alakúak, melyeket a nőstények folyamatosan magukkal hordoznak.
Saját megfigyelés alapján azt mondhatom,a párzás után kb. egy hónapra raknak először kokont, a kispókok kikeléséig pedig szintén egy hónap telik el. Egy – egy kokonból 200 – 250 kispók kel ki.
A nőstények a spermát raktározzák, egy párzás után több kokont is leraknak.
A hím a nőstényt nem szemből közelíti meg párzáskor mint a madárpókoknál megfigyelhető, hanem felülről/szemből mászik a nőstényre, és tapogatólábával „alányúlva” adja át a spermát.
Érdekes, hogy a hímek tapogatóin a bulbusok már az ivarérettségi vedlés előtti vedlésnél megjelennek, de csak az ezt követő vedlésnél válnak ténylegesen képessé – eredményes – párzásra.
A kispókok nem bántják egymást – én tartottam együtt 7 kispókot egy dobozban, és nem bántották egymást.

A kispókok csak kb. 5 mm terpesztésűek, de szintén hihetetlenül gyorsak!

Forrásmunkák ahhonan több infó szerezhető:

• DOLESCHALL, L. 1859. Tweede
• Bijdrage tot de Kenntis der Arachniden van den Indischen Archipel. Acta
• Societatis Scientiarum Indo-Neerlandicae 5: 1-60. [52, pl. 15, f. 1
• (D♂)]

• SIMON, E. 1880. Révision de la
• famille des Sparassidae (Arachnides). Actes de la Société Linnéenne de
• Bordeaux 34: 223-351. [274 (D♀); 271]

• GRAVELY, F. H. 1931. Some
• Indian spiders of the families Ctenidae, Sparassidae, Selenopidae and
• Clubionidae. Records Of The Indian Museum, Calcutta 33: 211-282.
• [257, f. 13A-B]

• JÄGER, P. 2002. Heteropodinae:
• transfers and synonymies (Arachnida: Araneae: Sparassidae). Acta
• Arachnologica, Tokyo 51(1): 33-61. PDF [45, f. 87-95]
• "http://species.wikimedia.org/wiki/Heteropoda_boiei"
Vissza az elejére
Profil üzenet állomány
Hozzászólások megtekintése:   
új téma   hozzászólás    Tartalomjegyzék -> Föpókok (Araneomorphae) Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban

arachnida.hu